Predátor: Kořist

Predátor: Kořist se odehrává ve světě národa Komančů na počátku 18. století a je příběhem mladé ženy, vysoce schopné bojovnice, která se zoufale snaží ochránit svůj lid před hrozícím nebezpečím. Pronásleduje svou kořist, a nakonec se jí postaví. Ukáže se, že její kořist je vysoce vyvinutý mimozemský predátor s technicky vyspělým arzenálem, což vyústí v krutý a děsivý souboj mezi oběma protivníky. (Disney+)

Al90

Jako nečekal jsem nic extra,ale příjemně mě to překvapilo i když zase úplně odvareny nejsem.Urcite lepší než sracka Evoluce a troufnu si říct že lepší než Predátoři z roku 2010.. ()

nudlis

Ač veskrze genderově, rasově i všelijak jinak nevavážené, nakonec překvapivě povedené a nenudivé. Jediný, co se mi tam nelíbilo a za co dám hvězdu dolů, byl ten digitální med-vjet. Soráč, Dane. ()

Muffino

Konečně a to až po několika desetiletích slušná prezentace Predátoří filmové ságy. On vlastně pokud by tam ten Predátor vůbec nebyl, tak by to zřejmě byl pořád pěkný film o indiánech. Autoři nevymýšleli nic nového, takže ve chvíli, kdy se divák dozví, že je potřeba složit loveckou zkoušku, je hned jasné, k čemu dojde a už je možné se soustředit jen na provedení, které je velmi zdařilé. Bohužel se ale nevyvaruje hvězdokradu v hodnocení. Prvním je angličtina indiánů, která je prostě moderní a příliš studiová či reklamou škrobená. Obzvlášť je to křičící u bratra hlavní hrdinky. Pak je tam ten divně se pohybující medvěd, na kterého už asi nebyly peníze nebo lidi a skoro jsem měl pocit, že tam jsou použity cca 3 medvědí hlavy. Je tam také to mlácení "kovovým štítem stromřezem" několikrát do hlavy hrdinky, která to ustojí téměř s dýmkou v hubě a lépe, než jakýkoliv náčelník. Je tam i ten čilý pohyb indiánky v hypotermii. Ostatní to nedali, na ni to nepůsobí. No a na konci predátor střílí, i když nemá naváděcí systém. Asi selhalo bluetooth, které by dalo vědět, že navádění je aktivováno, protože se zjevně rozhodl pro střelbu naslepo. Každopádně je jasné, že  predátorovi bylo odepřeno právo na spravedlivý proces před radou starších, za což bude hrdinka po skončení příběhu mezi svým lidem v nemilosti. :) Neposlouchejte ty, kterým se nelíbí, že predátor k hlavní indiánce nepřistupoval tak jako k ostatním - rozuměj nerozsekal do 3 sekund. Podle mne jde o nepochopení celého filmu. Predátor šel přeci vždy po lovci a ne po kořisti (proto se tak film jmenuje). Bohužel až pozdě predátor zjistil, že ona už není kořistí, ale lovkyní a kořistí se stal on. Na to na něj také nastražila past. V příštím díle zase bude dredařů víc. ()

Habansz

Predátor mě nikdy nebavil. Jednička je nejnudněnší kultovní akčňák, který jsem kdy viděl, dvojka je jakš takš koukatelná a poslední 2 pokusy o vzkříšení značky jsou někdě mezi Troškovou filmovou tvorbou a hudební tvorbou Richarda Krajča (jo...až takhle moc predátora nesnáším). Na PREY jsem neviděl ani trailer a i tak jsem si řekl proč ne, stejně není co... Jak jsem byl překvapenej, když jsem tak v polovině filmu zjistil, že koukám na fakt řemeslně i filmařsky dobře odvedenej akčňák. Bylo to chytrý, mělo to tempo, krajina amerických lesů se k Predátorovi hodí mnohem víc, než džungle, nebo velkoměsto. Stejně tak i období, do kterýho je to zasazený. Tohle bude první Predy, kterýho si rád za pár měsíců pustím znova. ()

ouki81

Tak jo, nejdřív klady. Není to taková pakárna jak jsem si myslel že bude. Film má chladný, dost syrový vizuál mírně připomínající Revenant. Hudba je nevýrazná,ale tady to právě dobře podkresluje obraz. Hlavní hrdinka není nesympatická, dokonce jí člověk chvílemi i fandí. A teď negativa. Atmosféra nula,nula nic. Děsivost Predátora? K smíchu. S tou kostěnou pseudohelmou vypadá jako něco co uteklo z Dark souls 3 a ne ultranabušený vesmírný nimrod. Z nějakého záhadného důvodu mi přijde že se jej taky snažili stylizovat do "indiána". Jinak si neumím vysvětlit nepřítomnost ikonického ramenního kanonu, vrhacího disku a klasické přilby. Místo toho má nějakou naváděnou trojitou kuši či co. No a to jak ho tam v závěru zrasí pubertální padesátikilová indiánka je úplně mimo. Tam kde v prvním díle Arnold tak tak přežil si to tady holčina vyhraje jako by nic. Celkově...není to špatný film, rozhodně lepší než třeba Evoluce, ale na jedničku a koneckonců i dvojku fakt nemá. ()

Liberi odpad!

Původní komentář se mi vymazal, takže krátce - tohle je špatně, ze všech úhlů pohledu. Digitální zvířata s podivnou fiziologií, indiáni se chovají jako američtí teenageři, nechybí otravná pseudofilosie o čistokrevně zlých Evropanech (a mužích), a v podstatě naprosto dokonalé ženě. Nic proti, pokud je to napsané rafinovaně a s nadhledem. K predátorovi se tohle každopádně nehodí, vůbec. K tomu připočítejme ohromnou škálu logických chyb. Závěrem - DISNEY PROSTĚ MUSÍ VŠECHNO ZKURVIT... ()

Tygr01

Po prvním Predátoru je tohle jasné druhé místo, navíc je tam spousta společných rysů. Výborná kamera, scénář a Predátor byl fakt cool. ()

starydivak

Nevím, ty 4* dávám hlavně za překvapení a dovednost režiséra: skvěle si ohlídal celkové vyznění filmu. Je to na svou kategorii B filmu (není v kinech) strašně dobře, vynalézavě a dokonce i krásně natočené. Když vynechám někdy zbytečné přeostřování kamery v několika záběrech, tak ostatní řemeslo technicky zvládnuto skvěle. Nejsem fanouškem žádného filmu ze série Předátora, ale tohle je hrozně svěží vítr. Těším se na rejžovo další film, který se snad už objeví kinech; jestli ještě kina budou existovat, vzhledem k frekvenci, s jakou zatím Dan Trachtenberg natáčí.. ()

futislav

Nápad s indiány je rozhodně zajímavý, leč predátor jako postava je jakýsi nedotažený. Indiáni jsou málo uvěřitelní, stejně jako hlavní hrdinka. Co asi ruší nejvíce jsou animace, na kterých je příliš poznat, že to jsou animace. Chybí tomu ta správná dusivá atmosféra jedničky. O nějakém překvapení by se dalo mluvit pouze v případě, že by divák před tím neviděl původní jedničku. 65% je myslím adekvátních. ()

srazer

...úplne mi odstrelilo dekel. Ked som to isiel pozerat, nemal som od toho velke ocakavania. Priemerny trailer... a po poslednom predatorovy (evolution) som proste nemal velke oci. Niezeby sa mi niektorý predator film nepacil (vratane avp), prave naopak, je to presne moj zaner a styl, ktory mam najradsej. Ale proste predator 1 a avp1 boli filmy, ktoré ziadne dalsie pokracovania nemohli prekonat ani nahodou. PRESNE PRAVE PRETO MI ODSTRELILO DEKEL. Od sameho zaciatku filmu som to pozeral s otvorenou pusou a po skončení som ju este nejaky cas nevedel od uzasu zavriet. Takze, nebudem tu vypisovat ze "uzasna rezia atd atd". Jednoznacne odporucam pozriet kazdemu, aj ludom ktorí tento zaner nevyhladavaju. STOJI TO FAKT ZATO. A co mna sa tyka, predator 1 je TOP, ale tento predator ho este o pár percent prekonal. ()

dammit83

Pocahontas vs legendary Predator 1:0. Jen pro to, že jsem fanoušek Predátora dávám 2*, jinak je to o fous lepší kravina než evoluce. Nechápu 75%. Za mě nejvíc 1 a 2 díl, pak konečná. ()

Hixx

Tak sme sa konečne dočkali po 3 dekádach nového Predatora a namiesto borcov z jednotky a dvojky to tentoraz povedie mladá "Pokahontas" z kmeňa Komančov. Hlavná hrdinka je takým rebelom a namiesto ženských prác sa stále tlačí na lov s mužmi, no nemôžme jej to zazlievať keďže pri takom čistení byvolej kože od masti v horúčave musí byť riadny smrad. Všetci by ju najradšej poslali preč ale našťastie má podporu svojho brata, ktorý bežne z lesa prinesie na pleciach mŕtvu pumu a ani sa pri tom nespotí. Každopádne je to zaujímavý stret vesmírneho lovca s indiánmi, nesmieme zabúdať aj na bielych lovcov kožušín v nádhernej krajinke, je to natočené dobre, dej ma nenudil takže za mňa zaujímavý prírastok do série Predator. ()

Nostradamus6

Za mě byl a je film fakt supr. Nedokážu nezmínit, že proti Evoluci je to o několik levelů lepší film. Konečně něco, co by se alespoň přiblížilo prvnímu filmu. Ikdyž srovnávat filmy, které od sebe dělí více jak 30let je asi nesmysl. Každopádně po delší době film o Predátorovi, který má alespoň nějakou atmosféru, solidní hlavní hrdinku a i samotný predátor byl fajn. Takže mohu jen a jen doporučit. ()

Polux

7/10 | Už když se na začátku filmu objevil uvozující titulek "1719", bylo jasné, že starý známý Raphael Adolini nebude daleko a taky že ne:-). | Premisa se zasazením děje mezi indiány 300 let zpátky mě extra moc nezaujala (přestože v komiksech se to neohroženými lovci z vesmíru v naší minulosti jen hemží - je vlastně až s podivem, že to nějaká "back to the past" historka do filmu dotáhla až nyní), s trailery a promo fotkami (zejména titulního pojízdného masokombinátu) jsem na tom byl dost podobně a první ohlasy s výkřiky typu "nejlepší film v sérii", případně "nejlepší pokračování vůbec" mě spíše nevěřícně rozesmály, než navnadily. Takže má očekávání, stran pátého filmu, byla nastavěna proklatě nízko. | A jak už to tak obvykle bývá, pravda je někde tam venku zhruba uprostřed. Nejlepší film ze série ani náhodou (slovy klasika "To šlo IQ tak rychle dolů, co jsem byla pryč?":-)), nejlepší pokračování také ne (sorry, City Hunter ftw), ale nakonec vlastně příjemné překvapení a hodně povedená žánrová jednohubka rozhodně. | Ten hlavní a přetrvávající problém všech pokračování (nejen) téhle frančízy, totiž tu lepší tu horší variace na původní film jen v jiných kulisách s pár dílčími změnami (a někdy ani to ne), samozřejmě nebyl rozhřešen ani tentokrát, ale díky dobovému a místopisnému zasazení děje tady vznikl prostor to pojmout přece jen více odlišně než bylo dosud zvykem a to se tvůrcům v rámci dostupných možností (low budget plus direct to stream) docela povedlo. S daným rozpočtem a omezením, které přinášela sama premisa (jak věrohodně, nebo alespoň obstojně, ztvárnit střet mezi super technicky vyspělým vesmírným lovcem a domorodými bojovníky, vyzbrojenými pouze luky a šípy), se Trachtenberg ve čtvrtém pokračování popral se ctí. | Dějová linka filmu s příměsí coming of age, týkající se hlavní hrdinky (v sérii je to novinka, takže proč ne), je v několika případech docela vynalézavá (kromě obvyklých lidí se tentokrát porcují i nebezpečná zvířata, konečně se zase, zde přítomný, Yautja prohání v korunách stromů, na což se po jedničce (a z pochopitelných důvodů ve dvojce) v dalších dílech úplně zapomnělo, plus na pravidlo, že Predátoři mají rádi teplo a proto loví v džungli nebo ve městě, trpícím rekordními teplotami, se tvůrci vykašlali už minule, takže i tady nezbývá než akceptovat, že mezi nimi jsou i nějací ti otužilci:-)), pár nových vychytávek z predátoří lovecké kuchyně je fajn (nicméně výtka "lítáme vesmírem stovky let, maskovací technologie je hračka, ale plasmový kanón jsme, bohužel, ještě nevynalezli:-)" nadále platí), opět nový design Predátora až tak úplně ne (proč proboha zase?), ale dejme tomu (asi na to ve studiu mají nějaké pravidlo - co nový film, to nový design). | Akce jako takové je docela hodně a je relativně slušně krvavá (kdo by to byl řekl, že zrovna tady bude mít milovník lidských trofejí kill-death ratio na maximálním levelu:-)), kamera (pěknou kanadskou přírodu prodává slušně) a některé záběry/sekvence byly hodně vychytané (Trachtenberg k projektu očividně nepřistupoval stylem "já tady jen pracuju a výsledek je mi jedno", za což palec nahoru), povedený OST se sice nepřipomene známými (geniálními) Silvestriho motivy ze série, ale je správně dobový (až mi párkrát vytanul na mysli dokonalý OST z The Last of the Mohicans), střídmá stopáž je tak akorát (přičemž pozvolené tempo v první půli snímku není problém - o to větší dopad na diváka pak má, když se v druhé půli děj a akce pořádně rozjede), nabídnout divákům možnost zhlédnout film v "původním" dabingu je dobrý nápad a potěší pár odkazů, aneb pomrknutí na fanoušky originálu (škoda promarněné příležitosti ve scéně v rašelině pod nánosy bahna - čekal jsem, že Predátor projde kolem hlavní hrdinky, aniž by ji zahlédl a ono nic:-)) a samozřejmě jeho pokračování (vlastně mně ale překvapilo, že Adolini byl přímo jeden z těch kolonizátorů, od dvojky až doteď jsem si tak nějak automaticky myslel, že ta rytina na bambitce je podpis jejího výrobce a nikoliv vlastníka). | Midthunder jako černá ovce kmene (nebo vlastně rudá ovce:-)?) je relativně ok (o tom, že nakonec vyhraje, protože scénář tomu chtěl a nikoliv proto, že by to jako postava dokázala, mě sice nepřesvědčila, ale na druhou stranu s tou premisou, kterou si tvůrci dobrovolně vybrali, to byl boj, který v podstatě nemohla vyhrát - což platí, ať už by roli hrál kdokoliv). Tedy až do samotného finále, tj. nekompromisní likvidace nebohého safari turisty a přímočarého vykosení tábora kolonizátorů, při kterém její combat skills náhle akcelerují až na "Mary Sue" level (namísto toho, aby se spoléhala na svou inteligenci a důmyslné booby traps - tak jako Arnie v originále, protože mu bylo jasné, že mano a mano by proti svému mimozemskému protivníkovi neměl absolutně žádnou šanci). Co rozhodně ok ovšem není, jsou všechna digitální zvířata, u kterých cgi úplně bije do očí (zvláště ve srovnání se samotným Predátorem, tj. hercem na place v kostýmu). Při vzpomínce třeba na legendárního Barta z The Edge to je tady nebe a dudy. | Každý Predátor v každém filmu musí být nakonec větší či menší loser, jinak by pochopitelně lidští protivníci neměli žádnou šanci. V tomto případě Predátor dostává během filmu kontinuálně a konstantně na budku, což je - při jeho obdivuhodném kill score - obzvláště vtipné na konci před finálním soubojem s hlavní hrdinkou, kdy on je celý pokrytý od krve (vlastní), zatímco ona nemá v podstatě ani škrábanec:-), k tomu kolonizátoři ukrytí pod větvemi a listím v zemi, číhající na nic netušícího lovce (ano, i tehdy vyzařují teplo, takže by je vidět měl) a pochopitelně finálový střet a závěrečné střílení šípů, které jsou naváděné maskou, kterou nemám (takže vůbec netuším, kam je vlastně střílím). Sice by se dalo polemizovat, že šípy lze buď navádět maskou a nebo střílet pěkně po staru čistě vpřed a Predátor si na kuši po ztrátě masky jen nepřepnul nastavený default mode:-), ale zrovna tahle berlička, bohužel, z filmu nijak nevyplývá. Bohužel proto, že to v aktuální podobě trochu vyznívá, že tento konkrétní zástupce z řad Yautja byl docela smolař s legračním epitafem (zemřel čestně v lítém boji poté, co … si vlastnoručně ustřelil hlavu) a náběhem na Darwin Award:-). | Celkově, oproti Blackově pokusu, jde jednoznačně o pokrok (ale to není moc vysoko posazena laťka, že ano:-)), oproti Rodriguezově nepřiznanému remaku McTiernana o nějaký ten kousek taktéž (protože zatímco pětka má plusové body za snahu o originalitu a pokus přijít zase s něčím jiným v rámci série (a moment překvapení, že to není až tak špatné, jak jsem původně čekal:-)), trojka je jen převlečený původní film natočený fanboys jedničky), takže ve výsledku poctivé třetí místo v sérii. Slovy dalšího klasika (modří už vědí) "to je docela slušný na polonahý domorodce":-) a low budget žánrovou jednohubku (s neznámým castingem) čistě pro stream, od odkoupeného, polomrtvého, studia. | P.S. Nicméně konec (povedených) animovaných titulků je, doufám, jen vtípek a další pomrknutí tvůrců na diváka, protože zavání přesně tím, na co dojely předchozí pokračování, ala "more of the same". Zkusili to, kupodivu to vyšlo a tím bych to uzavřel. Jednou s díky stačilo a příště prosím zase něco z jiného ranku (křižáci, vietcong, vikingové, jakuza, gladiátoři, samurajové, piráti, whatever). | PeZet () (méně) (více)

Colomba666

⭐️⭐️⭐️⭐️Strašně dlouhý rozjezd, ale jakmile chytne dech, tak je to, bez přehánění, asi druhý nejlepší Predátor, po Arnieho jedničce, samozřejmě. ()

Aristarch

Les ako zbraň! Dej sa tentoraz odohráva v americkej divočine 18. storočia a hlavnou postavou je komančské dievča Naru, túžiace svojmu bratovi (náčelníkovi) a zvyšku dediny dokázať, že aj ona môže byť schopnou lovkyňou. Samotný motív rituálneho lovu vytvára určitú paralelu medzi Naru a Predátorom. Obe postavy vidíme prvýkrát loviť. Obe sa samostatne postavia divokej šelme a obaja sa počas filmu vyvíjajú. Naru nie je skúsená lovkyňa, ale vie sa poučiť zo svojich chýb a všíma si detaily, ktoré vie takticky využiť. Predátor je síce schopný a efektívny zabijak... ale ocitol sa v pre neho neznámom prostredí, v ktorom sa ešte len učí orientovať. Film postupne ukazuje obe postavy v podobných situáciách a čiastočne ich necháva čeliť podobným výzvam. Naru je postavou, ktorá rastie s každou ďalšou prekážkou a dospieva z neskúsenej lovkyne v skúseného "predátora". Jej znalosti prostredia, povedomie o tom, ako vyzerá terén a ako pôsobia jednotlivé byliny... sú pre súboj s predátorom kľúčové. U Prey klapli v podstate všetky veci, ktoré mali a v ktoré som dúfal. Réžia sa nikam neponáhľa, dáva dôraz na pomalé a dôkladné budovanie napätia a vystavanie deja, aby následná eskalácia deja, kedy sa predátor predstaví v plnej kráse... bola skutočnou maškrtou. Síce by sa dalo vyčítať, že vizuálne efekty v momentoch rýchleho pohybu niekoľkých šeliem sú ľahko rozoznateľné ako CGI, ale to dá tomuto predátorovi ľahko odpustiť. Prey je film, ktorý ladne spája naturalizmus jednotky s komplexnosťou druhého dielu. Jeden z najlepších predátorských filmov! Tak zostáva len dúfať, že vydavateľské štúdiá budú chcieť vydať ďalší diel. ()

Tranda

Příběh 7/10, Akce 9/10, Násilí 9/10, Zábavnost 8/10; Hudba 8/10, Vizuál 9/10, Atmosféra 10/10, Napětí 8/10, Casting 8/10; Drama: 6/10; Index strachu: 6/10.  8/10 ()

Naby

Řekl bych, že se to tak trochu vrátilo do starých kolejí. Místo nesmyslných amerických kravin to zase dostalo příběh. Ano, méně uvěřitelný, než první díly, ale i tak byl dobrý. Zase to mělo pár originálních nápadů a to se cení. Efekty a zvuky v Dolby Atoms a Vision jsou super, vtahuje to hodně do děje. Pro fandy scifi tématu k doporučení. Celkem 4* ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

24.12.2022

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Pokračování Planety opic má název i obsazení

Pokračování Planety opic má název i obsazení

29.09.2022

Pokračování Planety opic ponese oficiální název Kingdom of the Planet of the Apes, tedy Království Planety opic, přičemž studio 20th Century oznámilo, že začátek natáčení vypukne už za měsíc. V… (více)