Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

curunir

Tim Burton je spolu s Ridley Scottom skutočným majstrom vizuality, pričom sa dá povedať že Burton je práve tým do prepracovanosti snáď o čosi väčším, aj keď spôsob akým obaja pracujú s farbou nie je identický. Hlavnou prednosťou Ospalej diery je teda jej podmanivé vizuálne spracovanie a až mystická atmosféra, kde sa neopakovateľne mieša s rozprávka a hororom, znásobovaná tajuplnou Elfmanovou hudbou, ktorá by mohla rúbať aj oscarové méty. Johnny Depp pôsobí niekedy trocha rozpačito a mierne ,,homosexuálne", príjemne prekvapí potom výkon Mirandy Richardson, ktorá je na úlohy bosoriek ako stvorená, no a do úlohy Bezhlavého jazdca sa nik nehodí lepšie ako Christopher Walken. Scenár k filmu vznikol podľa klasickej novely Washingtona Irvinga, ktorá je v USA povinným čítaním. Treba však podotknúť, že scenárista asi stratil hlavu, pretože v závere sa film veľmi a hlavne zbytočne prehnane komplikuje a zamotá, čo istým spôsobom kazí potenciál, ktorý je predsa len kdesi inde. Navyše niekoľko scén pôsobí prehnane komicky, ďalšie sú zase trochu nudnejšie, takže vo svojich 100 minútach má snímka slušné množstvo zvratov a vedľajších pasáži (v jednej je odkaz na Jamu a kyvadlo). ()

PauloZ

Ospalá díra je po střihorukém Edvardu nejvíce Burtonovský hraný film co jsem viděl. Horor to ale neni ani při nejmenším, navíc když to Depp skvěle doplňuje svými gesty. Místy jsem se i zasmál. Já si vlastně ani nedovedu představit, že by Burton natočil opravdový horor, to by musel vypustit ty jeho typické stylizace, ale to už by nebyl Burton:) Každopádně to bylo napínavé, lehce fantasy a až do konce nejasné se skvělým Deppem. ()

Una111

Ačkoliv to není můj nejoblíbenější žánr, musím říct, že film měl úžasnou atmosféru, gradaci a představitelé hlavních rolí odvedli výbornou práci. Především se mi líbila kamera. Ta šeď, bezbarvost scén zesiluje účinek a film skoro působí jako by byl natočen černobíle a pak jen spoře kolorován. Ale to platí jen do té doby, než je zlo poraženo! Trochu slabší čtyři *. ()

berny2468

Musím se přiznat, že mě Ospalá díra moc nezaujala. Obzvláště po příběhové stránce. Ten je trochu předvídatelný a zápletka ve výsledku i o ničem. Ale co se musí nechat, je provedení, které je zajímavé. Prostě typicky Burtonovské z dob, kdy svůj talent ale ještě uměl používat. I když nazývat Ospalou díru horrorem není to pravé označení. Film má slušnou atmosféru, ale bát se či mít alespoň z nějakých scén husí kůži nelze. Naštěstí Johnny Depp a jeho nezaměnitelné charisma film táhne a tak se dá film vcelku v pohodě dokoukat. Ale nijak velký zážitek to není. Vstřícná délka s pár slušnými scény s nezajímavým příběhem, ale alespoň s povedeným vizuálem a stylizací (ale ten rozpočet?). 5/10. ()

Kryton

Nádherná stylizace, uchvátný Depp, kouzelná Ricci a děsuplný Walken. Ještě jste si neudělali do kalhot? Pak tedy si to pusttě. Btw. Vedle Hvězdné pěchoty je to druhý a taky jediný dobrý výkon céčkaře Diena. ()

schizmo

Jeden z mála z Burtonových filmů, kde vítězí forma nad obsahem, jinými slovy kde geniální pochmurné stvárnění (až morbidní srdce kdejakého gotického maniaka zaplesá) maskuje poměrně plochý detektivní příběh o bezhlavém stínači hlav. Jinak vždy okouzlující Depp zde vystupuje spíše komorním způsobem a role mu moc neumožňuje vyniknout tak, jako u jeho budoucích rolích v režisérových obsazeních. ()

Lokutus

Naprosto čistokrevný Burton s velmi hutnou atmosférou, akcí, láskou, magií i mysticismem... Hororová pohádka oplývající kouzlem a stylovostí, ze které by si mnoho ostatních filmařů mělo vzít ponaučení... ()

mis-ko

Napriek ukecanému koncu sa jedná o vynikajúci vidiecky horor, s typicky temne gotickou Burtonovskou architektúrou, dokonalým výkonom Johnnyho Deppa, a je tam aj Christopher Walken!! Temná atmosféra, usekané hlavy, pokrok v službách polície, fantázia na filmovom plátne. Pre mňa najlepší Burton. ()

depony

Tak tohle je Burton, jak ho miluju ... a Johnny je skvělej. Tohle si prostě zaslouží díky atmosféře plný počet. ()

fannah

Ospalá díra je jeden z mála filmů, kde vás v dokonalém souznění ohromí mysteriózní hororová atmosféra kombinovaná s vtípky Johnnyho Deppa, kde můžete celý film žasnout nad úžasnou výpravou, a prožíváte film naplno od znělky s tygrem až po poslední záběr. Tim Burton vytvořil své stěžejní dílo a dal prostor jak perfektním hercům, tak i profesionálním tvůrcům, protože tady mluvím o kameře, hudbě, střihu, výpravě, kostýmech i scénáři - to všechno bylo přivedeno v dokonalém souznění na samotný vrchol. ()

baribal

Vynikající film kombinující všechny mé oblíbené žánry, těžko hledat nedostatky, možná trochu zdlouhavý konec a malý počet lokací. Na druhou stranu plně uspokojující je počet mrtvol a atmosféra, to samé platí k příběhu, který Vás bude unášet. ()

Krissty

Opět ta skvělá režie Tima Burtona, kouzelná hudba Dannyho Elfmana, vynikající herecké umění a šarm Johnnyho Deppa a úžasná krása a nevinnost Christiny Ricci.. To vše přispělo k tomu, aby si ode mě film zasloužil to nejlepší hodnocení.. Samozřejmě bych mohla zase vychválit všechny ty typické Burtonovy vychytávky, které chválím vždy, ale rozhodla jsem se, že tentokrát zde upřednostním jen jednu věc a to kameru! Je úžasné sledovat ty nádherné obrazy tohoto filmu.. Za mluvící postavou je vždy tak bezchybné zátiší, že mě to vážně dostalo.. Vše je tak nádherně rozvržené a promyšlené! No krása! Prostě Burton :) ()

agentmiky

Kombinace skvělého režiséra Tima Burtona a výborného herce Johna Deppa se mi zamlouvala už od prvních minut.Burton vytvořil velice tajemný film se skvělou mrazivou atmosférou a ještě lepšími kulisy a Depp to doplňoval brilantním výkonem.Ani si nevzpomenu na film od Burtona,který by nebyl skvělý.Ve filmu si zahrálo i mnoho dalších známých jmen,například Christina Ricci.Příběh je výborný,zasazení do konce 18.století a zapadlé městečko tomu jen pomáhá.Nevím,co bych mohl vytknout.Za mě filmu dávám 90% ()

Krt.Ek

Jsem smířen s tím, že lepší ztvárnění legendy o bezhlavém jezdci už zřejmě neuvidím, a to nejenom kvůli Ch. Walkenovi - na němž bych se nejen pro tento film nestyděl vyprosit si autogram -, který je v úloze jezdce vskutku děsivý (některým hercům fakt stačí i 5 minut na to, aby si pro sebe ukradli celý film), ale hlavně pro makabrózní tvůrčí vizi Tima Burtona. "Sleepy Hollow" je za mě jeden z jeho nejzdařilejších filmů - a že jich na kontě má! K tomu cením filmy, v nichž racionální výklad naráží na své meze, kdy se rozum koupe v nadpřirozenu, prim hraje nerozšifrovatelné tajemství, tenhle film jsem si proto jednoduše nemohl neužít. 80% ()

Z0oMb3E

Typicky burtonovsky natočnený typický burtovovský scenár. Skvelé výkony hercov v skvelých kostýmoch za pochodu skvelej hudby zatienil len pomalý spád filmu. Hlavná zápletka a odhalenie hlavného záporáka ma však príjemne prekvapila, čo určite posunulo film do vyššieho hodnotenia. Burton opať potrvrdil, že pochmúrna atmosféra mu sedí a dokáže s ňou robiť divy. O Deppovi, ale i ostatných hercoch niesom si istý, či sa oplatí zmieňovať. PS: Ženské kostými z tohto obdobia sú u mňa THE BEST! xDD Muži vedia o čom píšem xDD ()

Korbitch

Výborná práce s hudbou, zvukem i obrazem dohromady. Všimněte si někdy, jak Ichabod odjíždí ze slunného NY v doprovodu uvolněné hudbičky a záběrů rozkvetlých stromů, krásné přírody a čím více se přibližuje k Sleepy Hollow obraz tmavne, hudba hutní, prostředí kolem se stává pekelně odpuzujícím a celé se to začíná nořit do té již neproniknutelné a hutné tmy, šedi a mokra. Tohle prostě miluju!!!!!!!!!! ()

Tayen

Spojení Burton - Elfman - Depp, už to je zárukou dobré zábavy a brilantně zvládnutého díla. Burton si libuje v hororových pohádkách a ponuré, až někdy bizardní atmosféře, a tohle není výjimkou. Walken je báječný démon a scéna v závěru s krvavým polibkem mi vehnala krev do spánku. Depp je parádně potrhlý a samotářský. Hudba Dannyho Elfmana je bezvadná a bez ní by to byl asi jen poloviční úspěch. Jen nechápu jednu nelogičnost: co mohlo způsobit ten mohutný výbuch dřevěného mlýnu, kde je jen mouka? Proto hvězdička dolů, pokud mělo jít jen o efekt, zbytečně to znevážilo celkový dojem. ()

kobejn

Zde už jsem indikoval postupný Burtonův úpadek...on totiž Burton nikdy nebyl ani tak filmový režisér, ale především výtvarník a svérázný zjev...na to ale, aby z něj byl opravdu kvalitní filmový režisér...na to by musel být víc než jen vizuální vizionář...jeho filmy tak v mých očích pomalu začali ztrácet jak originalitu...tak, co je hůř, i smysl... ()

Jillen

Christopher Walken a jeho máchání mečem je neskutečně cool, atmosféra správně hutná, ale s pohádkově kouzelným podkresem a výborné, nestárnoucí triky + tradičně skvělý Depp ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)