Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

Džejkop

Začátek v New Yorku je poněkud vlažnější, ale příjezdem do vesnice se okamžitě ocitáme v klasickém světě Tima Burtona. Ta atmosféra, to tajmeno, ty barvy, ten život. Po většinu času v člověku film vzbuzuje pocity strachu, ale místy také úsměv..neuvěřitelné jak tyto dva odlišné prvky dokáže Burton kombinovat. Nemalý podíl na tom má samozřejmě i Johny Depp a jeho detektiv Ichabod Crane. V jednu chvíli seriózní vyšetřovatel s progresivními metodami a pět minut na to trdlo, které spíše než pitvu provádí texaský masakr motorovou pilou..k pokukání, tahle dvojka nikdy nezklame. ()

MikO_NR_1909

Z mysteriózneho gotického hororu z prvej polovici filmu, z jasnej vízie o dolapení vraha sa to bohužial zvrtlo na dobrodružné fantasy pre fajnšmejkrov žánru. Musím sa priznať, že som čakal trošku viac. Rozprávkovo až fantasy skombinovaný horor, ktorý ale mohol vyťažiť viac. Skvelá kamera zvyšuje úroveň filmu. 70% ()

Pierre

Skvělá kamera, stylizace  a ztvárnění atmosféry oné Ospalé díry (:D), vesnice, kterou sužují nadpřirozené vraždy. Scénář je občas i vtipný  (Deppovy vynálezy.) a hlubší v rovině, proč hlavní postava vše vysvětluje prostým rozuem. Jinak je to hlavně napínavé v rovině odkrývání tajemství. Především, když se začně řešit, kdo vzal jezdci tělo   a  jestli ho neovládá strážmistrova láska Katherine.   Docela fajn děsivější  dobrodružství. ()

numi

Tim Burton opět exhibuje s barvami. Je to opravdu pokoukáníčko se vším všudy, scénář je taky velmi zručně napsaný a příběh bezhlavého jezdce je klasikou. Přesto přeze všechno mě ale film až tolik neoslovil. Nevím proč, ale prostě jsem ho shlédnul, řekl si "no a?", a šel jsem spát. Nic víc, nic míň. [srpen 2005] ()

Vojcl

Dle mého názoru nejlepší Burtonův film, skvěle kombinující napínavé, místy až hororové prvky s komedií a romantikou... Christina Ricci je tu prostě k sežrání a kdo by pochyboval o Johnny Deppovi, že?! Skvělý byl i bezhlavý jezdec... ()

buldock

Pro mě delikatesa na které si pochutnám kdykoli se na ni podívám. Celý snímek je pastva pro oči , herecký koncert Johnnyho Deppa s kvalitně sekundující Christinou Ricci a nádherně pohádkově - hororovou podívanou se skvělým záporákem v podání Christophera Walkena , co víc dodat , to musíte vidět! Film: 89% ()

blackrain

Tim Burton se nezapře. Je proslulý mnoha zajímavými filmy. Každý jeho film je originální dílo. Atmosféra příběhu je výborná. Johny Depp schválně trošku přeháněl. ()

SarumanKo

Jeden z najlepších Burtonov. Zvráteny, hutný, humorný, geniálne zahraný, slušný po hudobnej stránke, správne výpravný a štýlový... A obsah za vizuálom nezaostáva ani trochu. (9/10) ()

Bat55

"Hýbal ste s tělem?" "Ano." "Nesmíte hýbat s tělem!" "Proč?" " Proto." Pochmúrny film kolísajúci niekde na hranici medzi rozprávkou, fantasy a hororom. Od vydareného kastingu (nádherná a okúzľujúca Christina Ricci, pomstychtivá Miranda Richardson či Christopher Walken ako bezhlavý jazdec so špicatými zubami), po tajomnú a temnú hudbu Dannyho Elfmana až cez brilantnú réžiu majstra Tima Burtona ma tento film absolútne dostal. Duo Depp a Burton sa vždy postarajú o kvalitný film plný dobrých nápadov a atmosféry. Už len príchod konstábla do Ospalej Diery sľubuje nezvyčajné dobrodrúžstvo. Triky, masky a výprava sú klasicky burtonovské, teda maximálne vydarené a na strašidelnosti určite pridávajúce. Film ako vyšitý na obdobie Halloweenu a za mňa rozhodne jeden z najvydarenejších filmov nie len Burtonovej tvorby, ale aj svojho žánru. /90%/ ()

ABLABLABLA

Jelikož já nemám ráda horory a zásadně se na ně nedívám (i když tuto zásadu jsem teď porušila už potřetí, ale ani jednou to nebylo, že bych si ho zapnula sama od sebe), tak musím říct, že tento nebyl vůbec tak strašidelný a spíše naopak byl skvělý. Narazila jsem na něj na filmové noci v jednom klubu a jsem ráda, že se tak stalo. J. Depp opět bezkonkurenčně předvedl svůj výborný herecký talent, k tomu už se ani pomalu nemá co dodávat. Ale pravda je taková, že jsem stále čekala nějaké racionální vysvětlení, kterého se mi bohužel nebo možná naštěstí nedostalo. Hudba, herecké výkony, prostředí, kamera...to vše bylo skvělé, ale na těch 5* to nemá, asi možná kvůli mému zaujetí "horory":) ()

jajinka

Úžasnej film, který ve mně zanechal spoustu dojmů. Napětí, romantika, trocha strachu.. Touha dozvědět se příčinu "bezhlavého jezdce".. Výborně natočeno a Johnny Depp opět nezklamal.. ()

Remedy

Snový a magický svět Tima Burtona v tom nejlepším podání. Vizuální dokonalost podpořená tradičně skvělým Deppem a nádhernou Christinou Ricci. ()

suicide

Burton je úchyl - byl, je a bude! Ale co na tom. Jeho filmy jsou skvělé a spolupráce s Johnym Deppem funguje. Že se slibně rozvíjející krimi konce 18 století vcukuletu přerodí v mysteriozní horor a serióznost je pryč? Nevadí, scénář je i přesto logický a občas překvapí. ()

slunicko2

Nechal jsem se nachytat. 1) Čekal jsem horor a dostal jsem moderně natočenou pohádku s naturalistickými scénami. Čekal jsem napětí a dostal jsem úsměvné dialogy. Čekal jsem kriminální thriller a dostal jsem poněkud nudnou velmi předvídatelnou podívanou. 2) Nevědět nic o sleepyhollowské legendě, o Irvingově novele ani o předchozích filmařských pokusech, může být požehnání i prokletí. Nepoznám, ó běda, jak dalece se filmař strefil do divákovy představy o filmové podobě. Ani, ó hrůzo, neumím porovnat minulá zpracování a vytknout chyby a nedostatky. Jsem prostě out a nezbývá mi, než tupě sledovat obrazovku (plátno). 3) Spoiler. Nezatížen imanentní znalostí děje, cítil jsem se několikrát poněkud zmaten. Nejvíce asi v okamžiku, kdy na Ichaboda vrhá bezhlavý jezdec ohnivou kouli. Vzápětí se odmaskuje a spolu se svými dvěma kumpány se dává do smíchu. Prvoplánově jsem si to vyložil tak, že mladíci využívají všeobecně známé legendy k vyřízení svých účtů. Ono to tak vlastně i je. Jenom se nakonec ukáže, že své účty si vyřizovala úplně jiná postava a že tajemný jezdec je skutečně zakletý zombie. 4) Aby předešel divákovu zmatení, převypráví prostoduchý distributor ve svém oficiálním textu 90 % děje. Divák se tak může těšit na závěrečnou čtvrthodinku, kde se snad dozví něco nového. Velmi příznačné pro surrealistickou atmosféru celého zážitku. ()

Maq

Nákladná výprava, efektní kamera, skvělý zvuk a děj na hranici naprosté slabomyslnosti. Toť v zásadě recept na zaručený kasovní trhák. Vážně by mě zajímalo, co si o takové práci skutečně myslí lidé, kteří se jí živí. ()

Hanyou

Horor nebo komedie? Přikláním se k druhé variantě, protože tohle byl první film, kde mi sekání hlav a podobné věci přišlo vtipné. Johny Depp předvádí svůj tradičně výborný výkon, ale mojí nejoblíbenější postavou je stejně jezdec v podání Christophera Walkena, ač za celý film neřekne jediné slovo. Burtonovská vizuání stránka je taktéž velmi příjemná na pohled. Zkrátka je to hezký a veselý film o sekání hlav. ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)