Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

Flakotaso

Neuvěřitelně nadhodnocený film. Ale hraje tam Depp, který je v módě, tak tomu dáme pět hvězd. Kromě slušného, ale nikoli úžasného vizuálu to opravdu žádný zázrak není. Film působí častokrát až směšně a zařazení do žánru horor je opravdu scestné. Je to spíše parodie na horor s přihlouplým a nezajímavým scénářem. Nevím jak ostatní, ale mě bylo úplně putna kdo toho rytíře ovládá a to je u filmu, který má být právě na tom založen, kardinální chyba. ()

Jinny

Neuvěřilná atmosféra a vizuální vychytávky! Ten film snad ani nepotřeboval příběh, místo by si vystačilo samo. A přitom k úspěchu stačil jeden inspektor, intriky+ bezhlevý jezdec. Á propos - už víte, proč když děti na ulici potkají Christophera Walkena, řvou strachy? ()

GigaPudding

Ospalá díra je moje oblíbená. Viděla jsem ji v kině jako mrňavá a pak mockrát v telce a na dvd a tak a vždycky se na to tak pěkně kouká, když to má tu krásnou atmosféru těch takzvaných gotických hororů se všemi těmi zamlženými lesy a gentlemany v oblecích a do toho nějaká ta detektivní záhada a všechno :). Takže prostě super a vedle Mars Útočí další pocta určitému žánru, výtvarnému a filmařskému stylu, akorát teda tohle bylo pochopeno víc než Mars Útočí :). Sice by se to v klidu obešlo bez detektiva, který je trdlo a jeho zamilované části příběhu s Christinou Ricci, ale to si prostě Burton nemohl odpustit a kdo ho zná tak to chápe :), ale i když to teda nemá zachmuřeného detektiva Poeovského charakteru a vážnější děj, tak je to pořád super :). Prostě klasika a snad se Burton jednou k něčemu takovému vrátí :). A taky se nesmí zapomenout na výborné a stylové obsazení i štěků jako je bezhlavý jezdec nebo soudce v new yorku a takový :). Burton prostě věděl co točí, proč to točí a jak to má vypadat ve výsledku, ale zároveň je to pořád přitažlivé i pro ty, kteří si třeba ani neuvědomí k čemu to odkazuje a to je na tom filmu asi ten největší úspěch :). ()

eraserhead666

Je fakt velká škoda, že Burton svou múzu spoutal do svěrací kazajky (post)infantilního fantaskna a nenatočil horrorů více. Nejsyrovější, nejkrvavější, nejbrutálnější a nejděsivější Burton, jakého patrně už nikdy neuvidíme. ()

Othello

Hollywood, a s ním i samotný Burton, začínal po jeho sedmi filmech zjišťovat, že tenhle dřívější spolehlivý generátor peněz (jeho první 4 filmy byly obří komerční hity, Batman Returns zůstal za očekáváním, Ed Wood a Mars Attacks propadly) je vlastně spíš akorát slušný architekt dekorací, v nichž všechny ostatní elementy filmové tvorby docela dost trpí. Sleepy Hollow je tak panická reakce na toto nařčení tím, kdy si Burton vytočil tu stylizovanost úplně doprava a vytvořil tak kompilaci působivých klišé bezpečného strašení, které ale slouží stejně jako dědův plastový modýlek vesnice, který je překrásný, detailní a jeden musí obdivovat ten smysl pro detail, nicméně se jej za žádnou cenu nesmíte dotknout! A i kolem vitrýny se musí chodit po špičkách! Jinak by se rozpadl na kousíčky, to dá rozum. No a upřímně řečeno, tady už jsem si místy fakt přál, aby Danny Elfman zavřel hubu. ()

SOLOM.

Skvělá mysteriózní detektivka, ve které figurují nadpřirozené síly v podobě bezhlavého jezdce. Burton je prostě geniální režisér a většina jeho filmů se těší velké oblibě. Stejně tak i Johnny Depp, který předvedl opět bezchybný výkon. V kombinaci s ponurou atmosférou, parádním hudebním doprovodem a kvalitním scénářem z toho nemohlo vzejít nic jiného než nadprůměrný film. ()

Xeelee

Stotožňuju se se všemi superlativy, který tu Ospalou díru opěvujou, ale to zklouznutí k pár klišé a kýči na konci mi částečně zkazilo dojem. Ne, hořící dřevěný stavení opravdu nevybouchne… ()

Ilicka

Další okouzlující Burtonovina prodchnutá magicky ponurou atmosférou s jistým nádechem dekadence zaručeně vyděsí i pobaví. (Stínání hlav je místy až zvrhle zábavné.) Film má tempo, spád a výborné herce - od smrtelně bledého Johnnyho Deppa po bezhlavého Christophera Walkena s přibroušenými zoubky. ()

JASON_X

Sleepy Hollow je můj bezkonkurenčně nejoblíbenější Burton, teprve daleko za ním Alice a jiné. Omdlévající podivínský detektiv Crane se svými bizarními udělátky je jeden z mých nejoblíbenějších Deppů a bezhlavý hessenský žoldák jeden z mých nejoblíbenějších Walkenů. Vizuální stránka filmu je jedna z mých nejoblíbenějších vizuálních stránek ze stovek a stovek filmů... Mám snad v tomhle plkání pokračovat? Prostě láska na první, druhý, třetí i na jakýkoliv další pohled. Pět hvězd a tečka. Nebýt toho debilního stroboskopického blýskání (které tak nesnáším) v poslední půlhodině, propasíroval bych ho do své první desítky. ()

Necrotongue

Tak jsem si zase zavzpomínal a sakra dobře si pamatuju, o kolik lépe ně mě tento film zapůsobil před dvaceti lety na velkém plátně. Což o to, on mě bavil i dnes, ale obrazovka je mu zjevně malá. Snímek disponuje kvalitní temnou atmosférou, slušně budovaným napětím i dobře napsanými (a taky trochu bizarními) postavami. No, prostě Tim Burton, jak ho mám rád. A aby toho nebylo málo, tvůrci obsadili do hlavní ženské role Christinu Ricci, která je z mého pohledu pro podobné role dokonalou volbou. Kdo ji jednou viděl jako Wednesday Addams jistě mě chápe:-) Kromě ní si tady zahrála i Miranda Richardson, kterou jsem si taky oblíbil už velmi dávno, takže když to shrnu, má pro mě film spoustu kladů, které mi jednoznačně dovolují vytěsnit případné nedostatky. A na závěr je tu jeden krajně subjektivní kladný bod; na premiéře jsem byl v kině s pro mě nejdůležitější osobou v mém životě, no, a tak jsem dnes neodolal a přitlačil jsem na hodnocení. / Poučení: Neztrácej hlavu. ()

Bauer

Tim Burton uměl, umí a umět bude!! Jeho filmu prostě považuju za naprosto špičkové a Ospalá díra to jen a jen potvrzuje. Tim Burton dokáže film natočit tak, že vás vtáhne do děje a hlavně vytvoří skvělou atmosféru. Taky se zde potvrdilo, že když spolupracují Johnny Depp a Tim Burton, tak je výsledek výborný, jako třeba v Střihorukém Edwardovi. Tento sníkem má velmi dobrou zápletku a ještě lepší rozuzlení, které mně velice překvapilo. Johnny Depp v roli Ichaboda Crana je nezapomenutelný. Ale nějak mi zde tedy nesedla Chritina Ricci a musím se přiznat, že mi dost vadila. Christopher Walken se do role Bezhlavého jezdce hodil. Skvělou práci odvedl ( jak jinak ) Danny Elfman, jehož hudba je děsivá a krásně podkresluje film. Bez jakýchkoliv váháních dávam 5*!! ()

becki_tu

V černých a temných lesích okolo tajemného městečka Sleepy Hollow se zrodil další parádní kousek Tima Burtona. Opět nechybí pohádkově-hororová atmosféra, Elfmanova magická hudba a Burtonův dvorní herec, jako vždy dokonalý, Johnny Depp. Ospalá díra je trochu drsnější pohádka pro dospělé a další důkaz, že Burton své filmy rozhodně bezhlavě nedělá. ()

duklak2

A je to tady. Burtonovy počiny mě dlouho míjely a toto je už několikátý film, který jsem od něho zhlédl. Všechny předchozí se mi velmi líbily. Naposledy to byl animák Mrtvá nevěsta. Ospalou díru řadím mezi nej horory. Mám nesmírnou radost, že se mi konečně tento film podařilo vidět. Dlouho mi unikal, před asi třemi měsíci ho dávali kolem půlnoci na ČT 1 a já se na něj hodně těšil. Jenže zrovna v ten den se mi chtělo spát a já si tento snímek chtěl nahrát na VHS. Když jsem ráno zjistil, že video nebylo správně naprogramované, tak má nálada byla asi týden na bodu mrazu. Nyní konečně se mi podařilo tento horor stáhnout z internetu. Tleskám. Atmosféra je vynikající, hudba mě totálně odrovnala a film je tak temný, že byste se bály i kdyby jste toto dílo viděly za bílého dne. Depp samozřejmě jako vždy vynikající. Nesmím zapomenout také pochválit herečku Christinu Ricci, která svoji roli zvládla s takovou noblesou, že ji museli tleskat i mnohem starší a zkušenější herecké osobnosti. Z její krásy jsem úplně unešen. Pana bezhlavého bych nechtěl nikdy potkat, protože bych se strachy potento... Je to horor s velkým H a já si tento počin řadím mezi nejoblíbenější, který bude navždy uchován v mém srdci, jako jeden z nejlepších výtvorů pana Burtona a pana Deppa. O hodnocení nějakými hvězdičkami se nemá cenu ani zmiňovat, protože si myslím, že i těch pět je málo! ()

Sawy

Ospalá díra je typickým zástupcem tvorby Tima Burtona.Hraje v ní Johnny Depp(jedna z nejlepších rolí jeho kariéry), doplňuje ho výborná Christina Ricci.Je to neodolatelně morbidní a přitom roztomilé.Děsivé,ale zároveň vtipné.Drsné,ale i poetické.Jeden z vůbec nejstylovějších filmů,jaké jsem viděl.Burtonovi se pocta starým béčkovým hororům povedla na výbornou a já doufám,že Christinu obsadí i do některého svého dalšího projektu,protože se mu do jeho filmů báječně hodí.85 % ()

Lucasion

Jedna z hororových povídek od Tima Burtona. Pořádně temný, krvavý a mystický příběh jak už jsme u tohoto režiséra zvyklí. Ospalá díra je vesnice kam zavítá Ichabod Crane (Johnny Depp) vyšetřovat vraždy. Postupem času však zjišťuje, že Bezhlavý jezdec není pouze mýtus, ale tvor z masa a kostí. Děsuplný příběh pak začíná odsýpat jak na drátku a mystický fantasy svět Tima Burtona ožívá. Johnny Depp ještě v roli před Piráty, kdy jeho charisma srší na všechny strany. Výborně zahraný vyšetřovatel. Za mě je tedy Ospalá díra, opět také díky soundtracku od Elfmana, jedním z nejlepších filmů z dílny Tima Burtona. (88 %) ()

ScarPoul

Ospalú dieru považujem za jeden z vrcholných Burtonových filmov. Jeho verzia gotického hororu o legende zo Sleepy Hollow, dosahuje enormných atmosférických rozmerov, podfarbených hrôzostrašnou Elfmanovou hudbou. Gotické horory - ku ktorým zaraďujem Draculu, Franskesteina a Vlkolaka sú v kinematografií od začiatku. A každým ďalším spracovaným sú temnejšie, citlivejšie a emotívnejšie ako tie predchádzajúce, bez toho aby stratili niečo z prvotného strachu obsiahnutého v pôvodných filmoch, alebo na stránkach kníh. Mesto ako vystrihnuté z poviedky od Edgara Allana Poe dýcha doslova a do písmena hmlovito -blatovou vôňov. Johnny Depp si svojho hrdinu náramne užil a Craneova postava mi bola od začiatku sympatická. Jeho postupné odhaľovanie démonického zločinu, je plné všakovakých nástrach, výkrikov pri ktorých padajú nie len hlavy, ale občas aj samotny hrdina. Pre mňa Burtonova klasika a za tento film som mu nesmierne vďačný. ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)