My všichni školou povinní

TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Režie:

Ludvík Ráža

Scénář:

Markéta Zinnerová

Kamera:

Josef Pávek

Hudba:

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

zuzam

Patetický seriál, s plochými a prvoplánovitými figurami. Některé postavy opravdu špatně zahrané - netragičtější byla postava Jitky Povejšové. ()

pajkir

Vysílali ho, když jsem začali chodit do školy, v první třídě jsem mě za učitelku stejný psycho, jako chudák malej Oliva, naštěstí se po půl roce taky pomátla a pak už to bylo na základce docela fain, stejně jako tenhle seriál. ()

axelson

Seriál jsem si oblíbil až teď, jako vzpomínku na dětská školní léta. Herci byli všechny na jedničku, zejména paní Věra Galatíková a Jiří Sovák. ()

horskejvlk

Ano to bylo československé školství tedy já zrovna ZŠ navštěvoval a bylo to skvěle aktuální. Doufám že dnes je již jiné tedy co se týče učitelek. Dnes díky neustálému zvyšování platů učitelům je možné že se to stane opět mužské povolání jak tomu vždy bylo, muži jsou ve velice často případech přece jen citově více stabilní. I v tomto seriálu byla tichá vzpomínka na učitele sterých časů tedy Sováka a velice ojedinělý případ učitele mladého který mezi učitelkymi má co dělat aby nezačal menst…vat. Nevím je zbytečně točit Vyprávěj stačí stačí si pustit tento depresivní kousek- seriál a Ano toto byla doba reálných 80’ let socialismu. ()

Nellaron

Výborný seriál nielen na danú dobu. Pozeráme ho doma opakovane už niekoľký raz. Vždy ma fascinoval výkon Věry Galatíkovej ako riaditeľky školy, alebo dnes už legendárnej Jiřiny Bohdalovej v roli zdecimovanej mamy po rozvode. Ide o tak realistické podanie situácie, že pri pohľade na dnešné seriály sa mi chce od trapnosti plakať. ()

drsny_hery

I po těch letech psychologicky docela zajímavý a překvapivě vážný počin. Trochu ho sráží totalitní zasmrádlost, pomalé tempo a dlouhá stopáž. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011