My všichni školou povinní (TV seriál)

Drama / Rodinný

Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 13x50 min)

Ludvík Ráža

Markéta Zinnerová

Josef Pávek

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová-Havlátová, Karel Augusta, Jaroslava Obermaierová, Michaela Kudláčková, Jiří Kučera, Vladimír Brabec, Jiřina Bohdalová, Martin Krb, Lucie Šedivá, Dana Medřická, Vlasta Žehrová, Linda Dřevikovská, Jiří Sovák, Blanka Bohdanová, Věra Galatíková, Gabriela Vránová, Petr Kostka, Monika Kvasničková, Daniela Kolářová, Zdena Hadrbolcová, Jiřina Švorcová, Vladimír Menšík, Libuše Havelková, Jana Janěková, Michael Hofbauer, Martin Hron, Markéta Fišerová, Jana Brejchová, Jan Kanyza, Alexej Pyško, Jaroslav Moučka, Jiří Štěpnička, Eva Trejtnarová-Hudečková, Gabriela Osvaldová, Míla Myslíková, Karolina Slunéčková, Alena Karešová, Stella Zázvorková, Jan Cmíral st., Miroslav Zounar, Simona Stašová, Renáta Doleželová, Daniela Vacková, Jitka Zelenohorská, Jiří Vala, Valentina Thielová, Regina Rázlová, Yvetta Kornová, Miriam Kantorková, Dana Hlaváčová, Dana Vávrová, Michaela Kuklová, Jiří Havel, Julie Jurištová, Josef Větrovec, Petr Skarke, Růžena Merunková, Miroslav Nohýnek, Jiří Bruder, Blažena Holišová, Jiří Schwarz, David Vejražka, Antonín Hardt, Jana Březinová, Jarmila Krulišová, Jana Drbohlavová, Věra Koktová, Josef Vinklář, Pavel Kováč, Regina Řandová, Vlastimila Vlková, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Jana Robenková, Filip Renč, Kateřina Urbancová, Jan Kuželka, David Ployhar, Vlastimil Bedrna, Viktor Preiss (vyp.)

Petr Sitár

Zvuk:

Jiří Kejř

Scénografie:

Karel Černý

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Seriál jako ze života - velmi přesně podané problémy na školách nejen té doby, ale i charaktery postav jak dospělých, tak dospívajících. Navíc v prostředí Liberce a okolí, jež hraje svou roli. Režisér Ráža má svůj osobitý rukopis, takový zasněný, meditativní, a zde je to jen ku prospěchu uměleckému vyznění filmu. Propagandy je zde podle mého naprosté minimum.(29.10.2014)

Kolik bylo komoušských seriálů, kde tehdy hrál kde kdo i třeba sebemenší roli? A to vč. Vladimíra Menšíka, který v té době už byl hodně nemocný a na natáčení ho vozili z nemocnice. Zajímavostí je, že exteriéry seriálu se natáčely v Liberci a okolí. Ta škola ovšem byla pražská základka Petřiny. Seriál je dějově značně poznamenaný soudruhy Valou a Větrovcem a jejich soudružskými funkcemi. V seriálu má svou asi největší hlavní roli Mirka Vladyky a taky Veronika Žilková tu ještě vypadala jako ženská a ne jako vyschlá treska. Když to mělo premiéru v ČST a šlo to některý den v týdnu ve 20 hodin, tak jsem se na to nemohl dívat nebo jen někdy. Takže jsem to viděl celé až někdy později, když to opakovali v neděli dopoledne. Jednou za 10 let se to dá vidět znovu.(12.6.2016)

Tenhle seriál je buď oblíbený nebo považovaný za hroznou blbost. Je pravdou, že je hodně nadčasový a problémy jako rozvod rodičů, dítě s ADHD, labilní úča nebo výběr školy jsou a budou aktuální. Zaujala mě ta relativní dospělost dětí (Alena chodí s maminkou za ruku, ale spolu se svými spolužáky je povinna se rozhodnout o své budoucnosti.) Krásná hudba, skvělá Medřická a ostatní. Hvězdičku ubírám za příšerného Vladyku a ještě mnohem horší přehrávající Havlátovou.(22.8.2013)

• rigby

Příjemný seriál, na který se hezky dívá. Odpočinkový, nenáročný pro myšlení, ale přitom si zároveň drží jistou úroveň, pod kterou neklesá. Divák se tak těší na další pokračování, i když místy, zejména v posledním díle, se jedná o křečovitě mravokárné dílko. Žádný zázrak to není, bylo natočeno dost lepších seriálů, ale i těch horších. Možná slabší průměr. 2+(22.2.2017)

Dosti depresivní seriál, ale v porovnání s peklem, které se točí dne, hotový skvost. Sice tu někdo vykládá jak byl prorežimní, ale já si toho až na oslovení soudruhu a soudružko a semtam nějaké kecy soušky ředitelky na poradě, nevšiml. Úvodní znělka a vlastně veškerá hudba navozuje atmosféru, jakoby seriál byl z prostředí hřbitova a ne školy, tady myslím, mistr Hapka příliš tlačil na pilu.(9.9.2012)

• - Karel Augusta (Karel Hrdina) mal počas natáčania trochu problém zo sústredenosťou, za čo mohol alkohol. Výsledkom toho boli časté opakovačky a režisérova (Ludvík Ráža) nespokojnosť. (Raccoon.city)

• - Vladimír Menšík byl v době natáčení již velmi nemocný a na natáčení ho vozili z nemocnice. (Zdroj: Aha) (carott)

• - Exteriéry školy byly filmovány v Liberci. Vliv na to samozřejmě měl fakt, že scénáristka Markéta Zinnerová chodila do školy právě tam. Školní scény se však natáčely v Praze v Základní škole Petřiny - Sever. Natáčení probíhalo také ve Štěpanicích v Jizerských horách (Rodriguez)