My všichni školou povinní

(seriál)
TV spot
Drama / Rodinný
Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Ludvík Ráža

Markéta Zinnerová

Josef Pávek

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta (více)

Epizody(13)

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. I proto se těší takové divácké oblibě filmy a seriály ze školního prostředí. Jedním z nich je i český seriál My všichni školou povinní, který v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Opět tedy můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola. Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, jejich rodiči soudcem Olivou (Jiří Bartoška) a jeho ženou (Jana Šulcová), herečkou oblastního formátu Alicí Povejšovou (Jana Preissová) a jejím manželem, hudebníkem Filipem Povejšem (Václav Hanzlík), budeme sledovat rozvodové problémy rodičů Joklových (Jiřina Bohdalová a Vladimír Brabec). V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač (Jiří Sovák), ředitelka školy (Věra Galatíková), krásně nesympatická nervní učitelka Hajská (Gabriela Vránová), nastupující učitel Michal Karfík (Miroslav Vladyka) a nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová (Veronika Žilková), učitelka Zmatlíková (Dana Medřická) a mnoho dalších. Všichni tu prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět. Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat. A přitom si opět zavzpomínat na ta svá školní léta… (Česká televize)

TV spot

Janega

Aj napriek času a zmene režimu je tento seriál stále aktuálny. Postavy sú výborné vykreslené, ani kladné ani záporné, ale skrátka také ľudské. Seriál obsahuje mnoho krásnych myšlienok, ktoré tam nie sú dané nasilu, ale pekne vychádzajú zo situácií. Všetko to zvýrazňuje aj krásna hudba od Petra Hapky. Oproti ostatným seriálom, ktoré končievajú šťastne, tento seriál nemá šťastný koniec, ale končí nádejou. "My všichni školou povinný" skutočne docenia len tí, ktorí v tomto obore pracujú. ()

triatlet

Pokud chcete být učitelem, tak Karfíkovy (Vladykovy) didaktické kompetence (když už to slovo teda máme) a Lamačova (Sovákova) lidskost vás v tom teda neodradí... Ty problémy osmáků - kam jít na školu - mi před čtvrtstoletím, kdy jsem taky řešil, jak se připravit na přijímačky, přišly věrohodné. Markéta Fišerová v roli vychovatelky na internátu. ()

Kri-kri

Příjemný oddechový seriál, z českých ze školního prostředí jednoznačně nejlepší. Především díky tomu, že jej stačili natočit ještě za normalizace. O takových 6 nebo 7 let později už by to zřejmě bylo nekoukatelné, tak jako naprostá většina polistopadových seriálů. Kvalitní scénář Markéty Zinnerové, skvělé obsazení nejlepšími herci té doby a i ta depresivní hudba, to vše společně vytvořilo jednu českou seriálovou legendu. Když pominu osvědčenou hereckou gardu (Sovák, Galatíková, Havelková, Brabec, Obermaierová, Menšík, Augusta, Vránová a plno dalších), tak mi zde byli sympatičtí i herci tehdy mladé generace, např. Vladyka nebo Kudláčková. Vlastně je toto jediný seriál, v němž mi dokonce ani Žilková nevadí a to už je co říct. Je tu dobře propojena linie školního prostředí s osobními rodinnými starostmi žactva i učitelského sboru. S různorodým vykreslením charakterů se Zinnerová nemazlila, jsou tu postavy kladné, záporné i takové, u nichž to jednoznačně určit nelze, neboť se v průběhu děje a nastalých situací postupně vyvíjí a mění. Ze 3 * zvyšuji na 4. 75% ()

PollyJean

Jeden ze seriálů, na který se dá s trochou sebezapření dívat i dnes. Rozhodně jsou tam velice hezky rozpracované a dost věrohodně popsané ukázky vztahů v různých rodinách (třeba rozpad vztahu mezi Brabcem a Bohdalovou a jejich děti, nucené srovnávat se s novými partnery svých rodičů, podpantofelník Augusta, nebo nenápadné napětí mezi manželi v podání Hanzlíka a Preissové atd atd). Herecky je seriál dobře obsazený, i hudba je dobrá, ale když nad tím tak dumám, žádná velka idylka to fakt nebyla. ()

rakovnik

Socialistické školství v celé jeho "kráse", aneb seriál o typech učitelů, jejich žáků a také rodičů. Starší generace jistě zavzpomíná, jak realistický seriál je. Mladší by mohla ocenit, jací jsou dnešní učitelé, ve srovnání s těmi minulými. Mnohé dějové zápletky jsou sice poněkud obsahově přestřelené, ale zajímavá plejáda herců nahrazuje někdy unylejší děj. Doby, kdy učitelé byli vážení, jsou prozatím pryč...dívám se s nostalgií a hodnotím přešlapy učitelů a nevhodné vstupy rodičů do školního procesu...nicméně, na rozdíl od současnosti je tento seriál natočen s láskou k učitelskému povolání a určitým obdivem tohoto profesního stavu, podle mého také pravdivěji, než pohled na dnešní učitele. ()

• Jiří Štěpnička v roli Milana má scénu, kdy vypije plnou sklenici šampaňského. Scéna se točila 15krát a Jiří hrál ten den v Národním divadle velkou roli ve hře „Matka“. Do divadla podle svých slov sice trefil, ale to bylo také všechno. Petr Štěpánek jej napájel silnou kávou s citronem a chodil s ním kolem divadla, aby vystřízlivěl. Nakonec se povedlo a hra byla odehrána. (sator)
  • V průběhu natáčení zemřela představitelka učitelky Zmatlíkové Dana Medřická. Režisér Ráža se rozhodl již natočené scény v seriálu ponechat. V seriálu tak není celá postava učitelky, na výsledku to však není poznat. (Bart)
  • Gabriela Vránová (učiteľka Hajská) spomína, čo sa jej stalo počas natáčania: "Keď sa seriál už vysielal, mi volala istá dáma. Kládla mi na srdce, aby som bola na toho Olivu (Milan Šimáček) dobrá. Márne som jej vysvetľovala, že to nie je v mojich silách, že by sa skôr mala obrátiť na scenáristov.“ (Raccoon.city)

Související novinky

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (více)