My všichni školou povinní (TV seriál)

Drama / Rodinný

Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 13x50 min)

Ludvík Ráža

Markéta Zinnerová

Josef Pávek

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová-Havlátová, Karel Augusta, Jaroslava Obermaierová, Michaela Kudláčková, Jiří Kučera, Vladimír Brabec, Jiřina Bohdalová, Martin Krb, Lucie Šedivá, Dana Medřická, Vlasta Žehrová, Linda Dřevikovská, Jiří Sovák, Blanka Bohdanová, Věra Galatíková, Gabriela Vránová, Petr Kostka, Monika Kvasničková, Daniela Kolářová, Zdena Hadrbolcová, Jiřina Švorcová, Vladimír Menšík, Libuše Havelková, Jana Janěková, Michal Hofbauer, Martin Hron, Markéta Fišerová, Jana Brejchová, Jan Kanyza, Alexej Pyško, Jaroslav Moučka, Jiří Štěpnička, Eva Trejtnarová-Hudečková, Gabriela Osvaldová, Míla Myslíková, Karolina Slunéčková, Alena Karešová, Stella Zázvorková, Jan Cmíral st., Miroslav Zounar, Simona Stašová, Renáta Doleželová, Daniela Vacková, Jitka Zelenohorská, Jiří Vala, Valentina Thielová, Regina Rázlová, Yvetta Kornová, Miriam Kantorková, Dana Hlaváčová, Dana Vávrová, Michaela Kuklová, Jiří Havel, Julie Jurištová, Josef Větrovec, Petr Skarke, Růžena Merunková, Miroslav Nohýnek, Jiří Bruder, Blažena Holišová, Jiří Schwarz, David Vejražka, Antonín Hardt, Jana Březinová, Jarmila Krulišová, Jana Drbohlavová, Věra Koktová, Josef Vinklář, Pavel Kováč, Regina Řandová, Vlastimila Vlková, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Jana Robenková, Filip Renč, Kateřina Urbancová, Jan Kuželka, David Ployhar, Vlastimil Bedrna, Viktor Preiss (vyp.)

Petr Sitár

Zvuk:

Jiří Kejř

Scénografie:

Karel Černý

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Seriál myslím věrně zobrazuje socialistický realismus 80. let, včetně různých stranických schůzí, úplatků, známostí a posudků. To jinak slušnému dílku ubírá jednu hvězdičku. Herecky to jistí řada osobností (Sovák, Menšík, Medřická, pozoruhodně zahrála Gabriela Vránová), v pohodě jsou i Vladyka se Žilkovou. Co se týče dětských rolí, suverénně nejhorší byla J. Janatová v roli Jitky Povejšové - prostě na hraní neměla. Naopak Michaela Kudláčková v roli její kamarádky Barči byla jako vždy skvělá. Jednu z jejich spolužaček si zahrála i dnes už zesnulá Dana Vávrová.(30.11.2010)

Zdařilé, leč trochu vyčpělé dílko Markéty Zinnerové, Vladyka a Žilková a jejich vztah se moc nepovedly, zato Gabriela Vránová jako Hajská byla víc než dobrá, Blanka Bohdanová v menší roli manželky Jiřího sováka taky stojí za zmínku a nesmím zapomenout na "úchvatnou" Jiřinku Švorcovou v malé roli zástupkyně...(15.3.2005)

Velmi zajímavý seriál ze školního prostředí s hvězdným obsazením. Zaujme především Dana Medřická, Jiří Bartoška nebo Karel Augusta jako řemeslník. Postava úspěšného zpěváka Jaromíra Hanzlíka působí nechtěně vtipně. Jako netradiční filmový manželský pár se tu představí i Jiřinka Bohdalová s Vladimírem Brabcem. Seriál je "prošpikován" i několika trapnými, na tehdejšími dobu jistě nezbytnými scénami ze stranických schůzí apod. Největší perly zaznívají z úst Jiřiny Švorcové, což nás nepřekvapí. Naštěstí je tu takových okamžiků málo. Příběhy jednotlivých dětských, ale i učitelských postav si zřejmě dnes mladou generaci nezískají, ale pro ty starší budou možná příjemným nostalgickým pohlazením... Lehký nadprůměr.(25.8.2010)

• vitekpe

Tenhle serial jsem nemel nikdy moc rad, ani jako dite skolou povinne v dobe, kdy ho zacali vysilat. Karfika si sice pamatuju dodneska, ale tu jeho postavu jsem nejak uplne nepobral, a zbytek mi prisel nejaky takovy hystericky (hlavne vytecna Vranova, z te mam nocni mury dodnes)... Natoceny to spatne neni, figury jsou jasne a srozumitelne, ale stejne to proste rad nemam. Takze zaujaly jen 3 dily s Karolinou, ze sberatelskych duvodu... :-) P.S.: neprehlednutelna postava tohoto serialu je samozrejme tez Jana Janatová-Havlátová. (a taky jsem tam zaregistroval Moniku Kvasnickovou)(9.3.2013)

I přez stáří seriálu stále velmi nadprůměrný seriál s velmi dobře propracovaným dějem a postavami. Herecké výkony perfektní, ostatně jako vždy u "staré" gardy herců včetně dětských představitelů, kterým se ty dnešní vyumělkované rychlokvašky nemohou absolutně rovnat. Žádní vypatlaní věčně sjetí a a ožrlalí dementi z Ulice. Paní Zinerová vždy uměla napsat citlivě postavy a děj tak jak máloo kdo.(21.9.2012)

• - Vladimír Menšík byl v době natáčení již velmi nemocný a na natáčení ho vozili z nemocnice. (Zdroj: Aha) (carott)

• - Scénář k seriálu měl 1 300 stran a autorka jej psala rok a osm měsíců. Předtím půl roku mapovala situaci ve školství. (Zdroj: Aha) (carott)

• - Jaromír Hanzlík ztvárnil Janě Janatové otce, v závěrečných dílech seriálu Cirkus Humberto (od r. 1988) ji pak hrál dědečka. (Ganglion)