My všichni školou povinní (TV seriál)

Drama / Rodinný

Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 55–67 min)

Ludvík Ráža

Markéta Zinnerová

Josef Pávek

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová, Karel Augusta, Jaroslava Obermaierová, Michaela Kudláčková, Jiří Kučera, Vladimír Brabec, Jiřina Bohdalová, Martin Krb, Lucie Šedivá, Dana Medřická, Vlasta Žehrová, Linda Dřevikovská, Jiří Sovák, Blanka Bohdanová, Věra Galatíková, Gabriela Vránová, Petr Kostka, Monika Foris Kvasničková, Daniela Kolářová, Zdena Hadrbolcová, Jiřina Švorcová, Vladimír Menšík, Libuše Havelková, Jana Janěková, Michal Hofbauer, Martin Hron, Markéta Fišerová, Jana Brejchová, Jan Kanyza, Alexej Pyško, Jaroslav Moučka, Jiří Štěpnička, Eva Trejtnarová-Hudečková, Gabriela Osvaldová, Míla Myslíková, Karolina Slunéčková, Alena Karešová, Stella Zázvorková, Jan Cmíral st., Miroslav Zounar, Simona Stašová, Renáta Doleželová, Daniela Vacková, Jitka Zelenohorská, Jiří Vala, Valentina Thielová, Regina Rázlová, Yvetta Kornová, Miriam Kantorková, Dana Hlaváčová, Dana Vávrová, Michaela Kuklová, Jiří Havel, Julie Jurištová, Josef Větrovec, Petr Skarke, Růžena Merunková, Miroslav Nohýnek, Jiří Bruder, Blažena Holišová, Jiří Schwarz, David Vejražka, Antonín Hardt, Jana Březinová, Jarmila Krulišová, Jana Drbohlavová, Věra Koktová, Josef Vinklář, Pavel Kováč, Regina Řandová, Vlastimila Vlková, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Jana Robenková, Filip Renč, Kateřina Urbancová, Jan Kuželka, David Ployhar, Vlastimil Bedrna, Viktor Preiss (vyp.), Jiřina Bílá, Zuzana Šavrdová, Jan Sekera

Petr Sitár

Zvuk:

Jiří Kejř

Scénografie:

Karel Černý

Kostýmy:

Lída Novotná

Jeden z nejzajímavějších českých seriálových počinů, který i po letech, krom oslovení soudruhu/soudružko, neztrácí na zajímavosti. Školní prostředí je plno žáků a učitelů mezi, kterými může vzniknout nepřeberné množství témat a příběhů, které lze donekonečna rozvíjet. Za 13náct dílů se zde ukázala docela slušná plejáda českých hvězd.(11.8.2007)

Drahi normalizacni sudruhovia, nasrane militantne feministky, militantni katolici, lokalne nazorove autority, klobaskovi inzinieri, samozvani psychologovia, samozvani filmovi kritici, zakomplexovane a zamindrakovane nuly, uspesni - i menej uspesni absolventi VUML, dementali, retardi, blazni, polosalene existencie, prechytrale tlchuby, mentalni invalidi a spiny tlste dementne! Tento prednovembrovy - pred 17. 11. 1989 - svoje kvality mal. Chvalim plejadu znamych hercov, ktori sa tu zisli, dobre vykreslene skolske prostredie, scenaristicku rozvahu, obcas herecke vykony na urovni a dobre rozohrate pribehy. Takze na rozdiel od toho hnoja, ktory sa teraz sinie zo sukromnych TV /VKV, Ordinace a podobny sajrajt/ bol tento serial vybornym zobrazenim reality Ceskoslovenska 80. rokov. Za mna vysokych 74 %(10.9.2014)

Na jednu stranu to může působit uměle a amatérsky, ovšem kvalita scénáře a obsazení výborných herců tuto zdánlivou atmosféru daleko převyšuje. Zrovna dnes, v době, kdy na nás soukromé podniky v podobě televizních stanic chrlí své představy o tom, jak by měl vypadat seriál ze školního prostředí, je čas se zamyslet a možná i trochu porovnávat. Jestliže jsem mluvil o částečné umělosti tohoto seriálu, tak v případě současných pokusů, by se jednalo o těžkou plastiku. V humorně dramatickém seriálu My všichni školou povinní, můžeme vidět scenáristickou poctivost, neukvapenost, promyšlenost a naprosto reálné, v podstatě autentické prostředí. Výborná rozloženost, perfektní vývoj různých příběhů, snad všech zúčastněných postav, to jsou neoddiskutovatelné kvality. Nechci se oddávat žádné nostalgii ze stravenek a jídelních táců, zvlášť, když jsem v komunismu žil skutečně pár let. Ovšem prostředí zůstalo stejné po dlouhou dobu 90tých let. Základní rozdíl je skutečně v tom, že seriál nebyl výrobek určený k prodeji, jaký je bohužel osud současných seriálů, které sami sebe degradují laciným humorem a stále dokola se opakujícím dějem. Investice se prostě musí vrátit, nesmí chybět sexistický nádech a zkáza seriálu ze školního prostředí je na světě. Myšlenka, že by se i dnes děti zapojovali do různých školních akcí není úplně zabitá, ovšem minimálně je velmi omezená. Nesporná autorita učitelů, která v této době hrála svou roli, je také ta tam. Dříve se při vyučování zabavovaly časopisy a knížky, dnes mobily. Vývoj doby, žáků i učitelů se nedá zastavit, pochopitelně se to odráží na výsledné kvalitě odcházejících žáků. Toto je naprosto reálný obraz nejen školského systému 80tých let a to je potřeba docenit.(29.9.2012)

Kolik bylo komoušských seriálů, kde tehdy hrál kde kdo i třeba sebemenší roli? A to vč. Vladimíra Menšíka, který v té době už byl hodně nemocný a na natáčení ho vozili z nemocnice. Zajímavostí je, že exteriéry seriálu se natáčely v Liberci a okolí. Ta škola ovšem byla pražská základka Petřiny. Seriál je dějově značně poznamenaný soudruhy Valou a Větrovcem a jejich soudružskými funkcemi. V seriálu má svou asi největší hlavní roli Mirka Vladyky a taky Veronika Žilková tu ještě vypadala jako ženská a ne jako vyschlá treska. Když to mělo premiéru v ČST a šlo to některý den v týdnu ve 20 hodin, tak jsem se na to nemohl dívat nebo jen někdy. Takže jsem to viděl celé až někdy později, když to opakovali v neděli dopoledne. Jednou za 10 let se to dá vidět znovu.(12.6.2016)

Vzhledem k tomu, že za komunismu vznikly i daleko horší seriály, je tohle ještě celkem dobrý a koukatelný. Jako malá jsem na to docela ráda koukala. Jen mě vždycky deprimovala pro mě nesympatická postava Jiřiny Bohdalové. Celkově mi tenhle seriál přišel takový smutný, ať už to bylo tím, jaké trable prožívala právě postava Bohdalové a její synáček a nebo jak se zbláznila soudružka učitelka Hajská v podání Gabriely Vránové. I ta znělka byla taková smutná, melanchonická a to až moc. Hold, žádná sranda, jen samej smutek a trable. Nic moc, průměr. Tři hvězdičky s odřenejma ušima.(31.8.2012)

• - Daně Vávrové, představitelce Moniky, která hrála žákyni 8. třídy, bylo v době natáčení 17 let, podobně jako stejně starý Zbyněk Honzík, představitel Luboše Olivy. Milanu Šimáčkovi bylo v době natáčení 11 let, ačkoliv hrál žáka 1. třídy, Janě Janatově a Michaele Kudláčkové pak bylo 16 let, přestože si zahrály žákyně 8. ročníku. Osmáka si zahrál i 20letý Michael Hofbauer. Regina Zahradníková-Řandová ztvárnila studentku základní školy, přestože ji bylo v době natáčení již 17 let. (M.B)

• - Krátko po odvysielaní seriálu sa Veronike Žilkovej (Jana Vychodilová) narodila dcéra, a keď jazdila s kočiarom, ľudia ju zastavovali a pýtali sa, čo na to otecko Miroslav Vladyka (Michal Karfík)? Ten bol však len seriálovým partnerom. (Raccoon.city)

• - Scény s psychicky nemocnou učitelkou (Gabriela Vránová) byly natočeny podle skutečných událostí, které zažila autorka scénáře Markéta Zinnerová se svým synem Pavlem a jeho třídní učitelkou. (Zdroj: Aha) (carott)