My všichni školou povinní (TV seriál)

Drama / Rodinný

Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 13x50 min)

Ludvík Ráža

Markéta Zinnerová

Josef Pávek

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová-Havlátová, Karel Augusta, Jaroslava Obermaierová, Michaela Kudláčková, Jiří Kučera, Vladimír Brabec, Jiřina Bohdalová, Martin Krb, Lucie Šedivá, Dana Medřická, Vlasta Žehrová, Linda Dřevikovská, Jiří Sovák, Blanka Bohdanová, Věra Galatíková, Gabriela Vránová, Petr Kostka, Monika Kvasničková, Daniela Kolářová, Zdena Hadrbolcová, Jiřina Švorcová, Vladimír Menšík, Libuše Havelková, Jana Janěková, Michael Hofbauer, Martin Hron, Markéta Fišerová, Jana Brejchová, Jan Kanyza, Alexej Pyško, Jaroslav Moučka, Jiří Štěpnička, Eva Trejtnarová-Hudečková, Gabriela Osvaldová, Míla Myslíková, Karolina Slunéčková, Alena Karešová, Stella Zázvorková, Jan Cmíral st., Miroslav Zounar, Simona Stašová, Renáta Doleželová, Daniela Vacková, Jitka Zelenohorská, Jiří Vala, Valentina Thielová, Regina Rázlová, Yvetta Kornová, Miriam Kantorková, Dana Hlaváčová, Dana Vávrová, Michaela Kuklová, Jiří Havel, Julie Jurištová, Josef Větrovec, Petr Skarke, Růžena Merunková, Miroslav Nohýnek, Jiří Bruder, Blažena Holišová, Jiří Schwarz, David Vejražka, Antonín Hardt, Jana Březinová, Jarmila Krulišová, Jana Drbohlavová, Věra Koktová, Josef Vinklář, Pavel Kováč, Regina Řandová, Vlastimila Vlková, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Jana Robenková, Filip Renč, Kateřina Urbancová, Jan Kuželka, David Ployhar, Vlastimil Bedrna, Viktor Preiss (vyp.)

Petr Sitár

Zvuk:

Jiří Kejř

Scénografie:

Karel Černý

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Vcelku dobrá sonda do fungování socialistického školství a potažmo i společnosti. Seriál má rozhodě nadprůměrné obsazení, ale scénář je plný uhlazeného, resp. konformního přístupu k zobrazování problematické skutečnosti. Nejde více do hloubky, zřejmě ze strachu režimu, že by se naplno rozkrylo šablonovité uvažování většinové společnosti. Na druhou stranu, téma školství je zde poddáno zajímavě skrz morální a emocionální dilemata v různých věkových a třídních hladinách. Nakonec tedy tři hvězdy i za občasné povedené herecké výstupy.(6.7.2016)

Základní škola je téma, které se dotkne každého (resp. s výjimkou několika absolventů zvláštních škol). Tenhle seriál prostředí mapuje hodně přesně, ať už se to týká žáků, učitelů nebo rodičů. Herecké výkony (speciálně malý Oliva) jsou nadprůměrné, scénář zdařilý, hudba zajímavá (Petr Hapka). Z mého pohledu je bonus i to, že seriál odráží fungování tehdejší doby (pozn. pro mladší uživatele - mezi roky 1948 až 1989 tu byl socialismus).(29.7.2007)

Nesouhlasím s podprůměrnými hereckými výkony. Kromě Medřické, Sováka a Vránové zazářily i Galatíková, Bohdanová, Bohdalová, Preissová, Šulcová a další. Žilková a Vladyka měli už tenkrát stejné charisma jako teď, a to umístěné v malíčku na levé noze, rovněž vypadali a hráli už tenkrát stejně blbě. Kdyby jejich role v seriálu nebyly nebo je aspoň zahráli menší tataři, hned by se ty tři hvězdy dávaly s lehčím srdcem. Jo a ani scénář není tak strašný, jde vidět, že to nepsal Dietl. Normální koukatelný seriál. Vždycky se radši podívám na reprízu než na jakousi cypovinu typu Ordinace, Rodinná pouta či Cesty domů.(16.4.2012)

Jeden z nejzajímavějších českých seriálových počinů, který i po letech, krom oslovení soudruhu/soudružko, neztrácí na zajímavosti. Školní prostředí je plno žáků a učitelů mezi, kterými může vzniknout nepřeberné množství témat a příběhů, které lze donekonečna rozvíjet. Za 13náct dílů se zde ukázala docela slušná plejáda českých hvězd.(11.8.2007)

Pokud chcete být učitelem, tak Karfíkovy (Vladykovy) didaktické kompetence (když už to slovo teda máme) a Lamačova (Sovákova) lidskost vás v tom teda neodradí... Ty problémy osmáků - kam jít na školu - mi před čtvrtstoletím, kdy jsem taky řešil, jak se připravit na přijímačky, přišly věrohodné. Markéta Fišerová v roli vychovatelky na internátu.(24.7.2008)

• - Honorár Veroniky Žilkovej za hlavnú ženskú rolu Jany Vyhlídalovej v seriáli bol trinásť tisíc Kčs. (Raccoon.city)

• - V seriálu si zahrál budoucí známý kameraman David Ployar. (M.B)

• - Pro roli Barči si představitelku Michaelu Kudláčkovou vybral sám režisér Ludvík Ráža. Kvůli Kudláčkové se dokonce přepisoval i scénář, protože původně měla být představitelka Barči vysoká. (cariada)