My všichni školou povinní (TV seriál)

Drama / Rodinný

Československo, 1984, 13 h 4 min (Minutáž: 13x50 min)

Ludvík Ráža

Markéta Zinnerová

Josef Pávek

Petr Hapka

Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová, Jana Janatová-Havlátová, Karel Augusta, Jaroslava Obermaierová, Michaela Kudláčková, Jiří Kučera, Vladimír Brabec, Jiřina Bohdalová, Martin Krb, Lucie Šedivá, Dana Medřická, Vlasta Žehrová, Linda Dřevikovská, Jiří Sovák, Blanka Bohdanová, Věra Galatíková, Gabriela Vránová, Petr Kostka, Monika Kvasničková, Daniela Kolářová, Zdena Hadrbolcová, Jiřina Švorcová, Vladimír Menšík, Libuše Havelková, Jana Janěková, Michael Hofbauer, Martin Hron, Markéta Fišerová, Jana Brejchová, Jan Kanyza, Alexej Pyško, Jaroslav Moučka, Jiří Štěpnička, Eva Trejtnarová-Hudečková, Gabriela Osvaldová, Míla Myslíková, Karolina Slunéčková, Alena Karešová, Stella Zázvorková, Jan Cmíral st., Miroslav Zounar, Simona Stašová, Renáta Doleželová, Daniela Vacková, Jitka Zelenohorská, Jiří Vala, Valentina Thielová, Regina Rázlová, Yvetta Kornová, Miriam Kantorková, Dana Hlaváčová, Dana Vávrová, Michaela Kuklová, Jiří Havel, Julie Jurištová, Josef Větrovec, Petr Skarke, Růžena Merunková, Miroslav Nohýnek, Jiří Bruder, Blažena Holišová, Jiří Schwarz, David Vejražka, Antonín Hardt, Jana Březinová, Jarmila Krulišová, Jana Drbohlavová, Věra Koktová, Josef Vinklář, Pavel Kováč, Regina Řandová, Vlastimila Vlková, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Jana Robenková, Filip Renč, Kateřina Urbancová, Jan Kuželka, David Ployhar, Vlastimil Bedrna, Viktor Preiss (vyp.)

Petr Sitár

Zvuk:

Jiří Kejř

Scénografie:

Karel Černý

Kostýmy:

Ludmila Novotná

Sledovať tento seriál je ako vrátiť sa v čase. Poskytuje ničím neprikrášlený pohľad na školu, no dovoľuje nahliadnuť do súkromia samotných učiteľov, ktoré bežný žiak nikdy zvlášť nevnímal. Od toho je len krôčik k tomu uvedomiť si, že aj učiteľ je len človek a problémy v súkromí sa ľahko môžu premietnuť do profesie, od ktorej závisí budúcnosť všetkých školopovinných. Vyvážené výkony hercov, mladých i starých, robia z tejto série ľahko stráviteľný únik do detstva a patrí k najlepším v danej problematike.(29.3.2014)

Věčný(a vynikající) představitel choleriků Jiří Sovák si tentokrát střihnul roli zcela opačnou. A je v ní tak neuvěřitelně příjemný, až člověka zamrzí, že je jednak rolí ojedinělou v rámci jeho filmografie, druhdy rolí vedlejší v rámci tohoto seriálu. Dílo sice nedisponuje dialogy z Nemocnice na kraji města(až na výjimky, např: " Byla by to ohromná máma, Michale, to mi věř. Ženský osud nesmírně poznamenávají děti.....ať už se narodí, a nebo nenarodí."), má ovšem obrovskou devizu ve vyznění k divákovi skrze své prostředí, jelikož škola není jen základem života, ale i základem nostalgie a všeho toho smutného stýskání si po dnech, jež jsme v ní prožili a již prožít nesmíme. Od osmnácti let, kdy skončí Vaše středoškolská léta, Vás čeká ještě půlstoletí života. Půlstoletí umírání.70%(19.1.2015)

Tzv. Vladykův paradox na sebe může aplikovat opravdu jen málokdo. V pětadvaceti za komára atlet a idol žen i v hadrech ze sekáče, krátce po revoluci ve svých nejlepších letech sešlý a ukňouraný pablb. Na samotném seriálu je pak nejlepší fakt, že i sebemenší štěky hrají herci, kteří ve filmech té doby měli hlavní role. Zařazením Sováka a Menšíka to nekončí. Kostka, Brejchová, Zázvorková, Kolářová, Vinklář, Kanyza, co vedlejší rolička, to hvězda. Ráža dal do kupy parádní sestavu. Zároveň tady můžeme vidět možná úplně nejhorší dětský herecký výkon v českém filmu, Janatová-Havlátová předvádí něco nepopsatelného.(26.6.2016)

Vedle Nemocnice další dokonalý seriál, který v rámci možností není skoro vůbec agitační, kde skvělí herci a skvělý charaktery člověka v první minutě vtáhnou do děje, aby si na konci skoro pobrečel, že svoje hrdiny ztrácí. Z mimořádných postav musím vzpomenout zapšklou učitelku Hajskou (taky jsem v první třídě měl podobnou bestii, navíc nás ještě řezala vším co jí přišlo do ruky), Karfiólovu kámošku Ajku, do který by se člověk málem zamiloval, přízemního instalatéra Hrdinu, kterej je sice zápornej, ale je spíš obětí svý infernální manželky, policajta, co pálí za pionýrskou vedoucí, ale je natolik disciplinovanej, že se svýma hvězdičkama nemachruje na konkurenci, protivnou manželku Povejšovou, kterou ztvárnila neskutečně krásná Jana Preisová, Povejšovu ségru, která umí takovej pohled, že každej gauner zkamení, ředitelku, která je vzorem dobrých vlastností a člověk jí to žere i s navijákem, nebo neskutečně slizkýho Miloše, před kterým by zdrhli nejen Jindra Jokl, ale i dalajláma a Kim-Čong Il. Hlavní charaktery patří samozřejmě dětem a malí herci je dali dokonale. Tenhle seriál kdykoli a kdekoli znovu a navíc se odehrává v Liberci, takže cestou do práce mi vždycky naskakujou exteriéry z toho nebo onoho dílu. DOTAZ PRO MÍSTNÍ CHYTRÁKY: V ČEM JE PROBOHA TENHLE SERIÁL TAK AMATÉRSKEJ, JAK TADY PÍŠETE? ODPOVĚDI ADRESUJTE NA: ČESKOSLOVENSKÉ STÁTNÍ DRÁHY, PRACOVIŠTĚ LIBEREC, LAMPÁRNA, 1. NÁSTUPIŠTĚ VLEVO OD VCHODU.(24.12.2015)

Jeden z nejzajímavějších českých seriálových počinů, který i po letech, krom oslovení soudruhu/soudružko, neztrácí na zajímavosti. Školní prostředí je plno žáků a učitelů mezi, kterými může vzniknout nepřeberné množství témat a příběhů, které lze donekonečna rozvíjet. Za 13náct dílů se zde ukázala docela slušná plejáda českých hvězd.(11.8.2007)