Kdo přežije

(pořad)
  • Česko Poslední trosečník (více)
Rozhovor 3
Dobrodružný / Reality-TV / Soutěžní
USA, 2000

Režie:

Don Roy King

Účinkují:

Série(46)

Recenze uživatele Cubinho k tomuto seriálu (9)

Kdo přežije (2000)

Kdysi dávno na Nově, ještě v dětských letech, jsem se setkal s fenoménem jménem Kdo přežije. Viděl jsem (asi necelé) první tři série, které v TV šly a Survivor mě pohltil. Proto mě zklamalo, že jej od té doby žádná dostupná televize nevysílala. Teď jsem se po dlouhých letech k Survivorovi dostal znovu a nevěděl jsem, odkud ho mám začít sledovat. Začal jsem tedy lehce podceňovanou S10 - Palau...a nutno dodat, že jsem si od té doby vytvořil celkem silnou závislost. V další části komentáře se nejspíš setkáte s nějakými SPOILERY. Mezi mé nejoblíbenější série zatím patří všude relativně nízko hodnocené Palau - Palau miluju především díky jednomu z nejzaslouženějších vítězů - fenomenálnímu Tomovi, jeho skvělému parťákovi Ianovi, a jednomu z největších gest, který právě jeden z této dvojice udělal. Spolu s Palau řadím na nejvyšší pozici Cookovy ostrovy - perfektní obsazení, neskutečný Ozzy, Yulova taktika, podrazák Jonathan, nádherné prostředí plné skvělých soutěží ve vodě. Na třetí místo zařadím S22 a to především nejlepší taktické hře v historii hry, kterou v roli kmotra předvedl Boston Rob. Škoda brzkého vyloučení Russella H. S ním by byla řada ještě zajímavější. Dobrým nápadem se zdá býti zavedení redemption islandu, který hned v první řadě proslavil jednoho ze soutěžících, Matta. Výborná ( z hlediska taktiky) je i S16 (fanoušci vs. favorité), kterou bych dal určitě výše, nebýt vylučování těch nejlepších postav z minulých sérií hned ze začátku. Ovšem nadruhou stranu takové množství až neuvěřitelných blindsidů žádná jiná série nepřinesla, takže se má člověk nad čím bavit. Společně s touto sérii bych také uvedl další podceňovanou sezonu z Gabonu, které vévodila úžasná Sugar, jež se většinu doby řídila srdcem a kašlala na nějaké kmenové příslušenství - díky ni se tak do poslední čtyřky dostali všichni mí tři oblíbenci. Výbornou je také sezona z Brazílie. Tocantins přináší něco staronového, co jsem od 10. řady neviděl - snahu o čestnou hru v podání vítěze J.T.-ho (jeden z nejzaslouženějších vítězů vůbec) a Couche (mnohými nenáviděného), který je asi největším zjevením (spolu s Russelem a ve 22. sezoně Phillipem), které historie této hry přinesla. Zhlédnuté série - v závorce potom hodnocení a největší oblíbenec: S1 - Borneo - Malajsie (70% - Greg), S2 - Austrálie (85% - Colby, Elizabeth) S3 - Afrika - Keňa (90% - Lex), S4 - Markézy (70% - Kathy), S5 - Thajsko (70% - Brian), S6 - Amazonie - Brazílie (85% - Dave), S7 - Perlové ostrovy - Panama (80% - Rupert), S8 - All Stars - Panama (85% - Colby), S9 - Vanuatu (70% - Dolly); S10 - Palau (100% - Tom); S11 - Guatemala (80% - Gary), S12 - Panama (80% - Terry), S13 - Cookovy ostrovy (100% - Ozzy), S14 - Fidži (85% - Yau-Man), S15 - Čína (80% - James), S16 - Mikronésie - Palau (90% - asi Amanda), S17 - Gabon (90% - Sugar), S18 - Tocantins - Brazílie (90% - J.T.), S19 - Samoa (85% - asi Russell), S20 - H. vs. V. - Samoa (85% - Tom), S21 - Nikaragua (85% - Brenda), S22 - Redemption Island - Nikaragua (95% - Rob M.), S23 - South Pacific (90% - Ozzy). Nejoblíbenější hráči (TOP 50): 1. Tom (10, 20), 2. Ozzy (13, 16), 3. Yau-Man (14, 16), dále Greg, Coleen (1), Rudy (1, 8), Colby (2, 8), Elizabeth (2), Lex, Ethan (3), Tom (3, 8), Kathy (4, 8), Rob M. (4, 22!), Brian (5), Dave, Rob C., Christy (6), Rupert, Jon FP (7), Dolly, Chris (9), Ian (10), Bobby Jon (10, 11), Gary (11), Terry, Sally, Austin, Dan, Shane (12), Flicka, Cao Boi, Yul (13), Earl (14), James (15, 16), Amanda (15, 16), Jonathan (16), Sugar, Bob, Matty (17), JT, Coach (18), Russell, Natalie (19), Parvati (20), Brenda ♥, Fabio, Marty (21), Matt, Grant, Phillip (22). Šmejdi: Dreamz (14), NaOnka (21), Corinne (17), dále: Sue (1, 8), Jerri (2, 8), Lindsey (3), Ghandia (5), Jenna (6), Ami (9), Katie (10), Jamie (11), Aras (12), Candice (13, 20), Mookie, Lisi (14), Sherea, Peih-Gee (15), Natalie (16), Charlie (17), Ben (19). Zajímavé je, že některým soutěžícím, kteří se objevili ve více sériích, jsem jednou fandil podruhé třeba nesnášel - příkladem je Eliza - jedna z nejlepších postav z Vanuatu, přičemž v Mikronésii jsem ji nemohl vystát. To samé se mi stalo u Parvati, kterou jsem měl v Cookových ostrovech celkem rád, ale v Mikronésii byla chvilkami na ránu. V kontrastu s němi zase působí Ami, kterou jsem ve Vanuatu nesnášel, ale v Mikronésii byla celkem v pohodě. Ještě bych vyhlásil nejlepší strategické hry v historii soutěže - 1. místo - Rob v roli kmotra uvnitř "stealth" týmu v S22; 2. místo - Russell + (Parvati) za zloduchy v S20; 3. místo - Russell a banda "blbých holek" v S19; 4. místo - Parvati a černé vdovy v S16; 5. místo - Rob (+ Amber) v roli nesympatického kmotra v S8; 6 místo - Chris vs. ženy v S9; 7. místo - Yul a jeho "domluvené" hlasy u poroty v S13; 8. místo Todd hrající na všechny strany v S15; 9. Rich coby tvůrce první aliance v historii soutěže v S1; 10. Brian (S5), Rob C. (S6), Earl (S14). () (méně) (více)

Cookovy ostrovy (2006) (S13)

Jedna z nejoblíbenějších řad, která stojí na perfektních různorodých postavách a nádherném prostředí s vodními soutěžemi. Oblíbené postavy: 1. Ozzy (zatím patří mezi moji TOP 3 ze všech survivorů - spolu s Tomem a Yau-Manem), Flicka, Cao Boi, Yul, ... a jedna z nejvíce kontroverzních postav vůbec - Jonathan :-)). 99% (*SPOILER* 1% dolů za to, že nevyhrál Ozzy). ()

Fidži (2007) (S14)

Na úvod poznamenám, že mě zaráží všudypřítomné nízké hodnocení této řady, protože u mě patří k těm oblíbeným. Ze začátku mi sice strašně vadil "casting" soutěžících (jelikož mi zde chyběl typický běloch - ale co čekat u multikulturní řady) a několik zbytečných twistů, ale druhá polovina série stála rozhodně za to a přinesla několik neuvěřitelných momentů. Fidži "stvořilo" 2 nezapomenutelné postavy - Yau-Mana - jednoho z nejoblíbenějších soutěžících vůbec a superkrysu Dreamze, ke kterému se raději ani nevyjadřuji... Oblíbené postavy: Yau-Man, Earl. 8,5/10 ()

Čína (2007) (S15)

První ze tří setkání Jamese a Amandy, vynikající odměny a celkem sympatický vítěz. 8/10 ()

Mikronésie (2008) (S16)

Mikronésie, Mikronésie... (upozorňuju, že tady najdete SPOILERY) Už s prvním dílem mi bylo jasné, že tato řada bude mimořádná. Když vidíte přicházet Yau-Mana, Ozzyho nebo FairPlaye, co jiného také můžete předpokládat? Sám Jeff Probst ji považuje za nejlepší. Já ji za nejlepší nepovažuju, třebaže jsem se hodně bavil a celou řadu zhlédl za jeden večer. Důvod je prostý - vyřazování (či zranění) většiny mých oblíbenců hned od úvodu na úkor ženské aliance mi po chuti příliš nebylo. Holkám ale musím složit poklonu, protože díky ním byla většina kmenovek nezapomenutelných - vyřazení Ozzyho, Jasona, ... nebudu říkat nic objevného, že vyřazení Erika je možná nejkomičtějším a nejnezapomenutelnějším momentem celé řady (ne-li celého Survivora). Já jeho krok trochu chápu, ale stejně bude považovaný za nejhloupější v dějinách (sice byl po H. vs. V. ohodnocen jako druhý nejhloupější po J.T. imunitě, ale to považuju za emotivní rozhodnutí, díky aktuálnosti té řady). Dalším faktem, který trochu mírní nadšení a brání nejvyššímu hodnocení, je pro mě vítězka Parvati, protože se mi s touto řadou zprotivila a já jednoznačně fandil Amandě. Nutno uznat, že Parvati je spolu s Russellem nejlepším taktickým hráčem, který Survivora kdy hrál. 9/10 ()

Gabon (2008) (S17)

Úžasná řada s úžasnou Sugar. ()

Samoa (2009) (S19)

(spoileruju nejen tuto sérii) Série, která stojí na jedné jediné postavě Russella Hantze (opravdu, nikdo krom Russella není zajímavý - dobrá mohla být Marisa, bohužel se postavila Mistru skryté imunity). Ve finále jsem asi více fandil Natalii, která se však po celou dobu vezla s Russellem. Russelův výkon v této sériii bych zařadil do TOP 3 (asi na třetí místo) strategických výkonů jedince v historii soutěže - později překonal sám sebe ještě v S20 - H. vs. V. (Za samotný vrchol strategické hry považuju - stejně jako Jeff - Robovu spanilou jízdu v S22 - a nedokážu si představit, že by tento výkon mohl být překonán). 85% ()

Nikaragua (2010) (S21)

Velmi dobrá řada se sympatickým vítězem. Je zde možná má nejoblíbenější soutěžící vůbec: Brenda. Naopak také jeden z největších dementů vůbec: NaOnka. ()

Ostrov vykoupení (2011) (S22)

Nejlepší taktická hra v historii soutěže. ()