Kdo přežije

(pořad)
  • Česko Poslední trosečník (více)
Rozhovor 3
Dobrodružný / Reality-TV / Soutěžní
USA, 2000

Režie:

Don Roy King

Účinkují:

Série(46)

Recenze uživatele st.ranger k tomuto seriálu (17)

Kdo přežije (2000)

Ano, je to pouze reality show a obsahuje několik typických amerických vložek, které seriál kazí, jako například emocionální výlevy, návštevy příbuzných a dotčenost jednotlivých hráčů, ale pořád se jedná o nejzajímavější reality show o tom, co je člověk schopný udělat pro milion dolarů. Kvalita vítězů je sporná, každý se pohlíží na jiné aspekty. Někteří hráči dokáží přežít díky imunitám, přestože byli určeni k vyhození, jiní tiše kontrolují celé dění ve svůj prospěch. Některé řady jsou nezajímavé, některé charaktery nevýrazné a někteří výherci urážkou. Nejoblíbenější série je pro mě All Star a Cook Island, nejhorší Amazonka a Guatemala. ()

Austrálie (2001) (S02)

Škoda odchodu Michaela Skupina, mohlo to dopadnout vše úplně jinak. ()

Markézy (2002) (S04)

Hodně slabá řada, hodně pobavil Sean, v češtině je dabován Tomášem Juřičkou, který je zodpovědný za Chrise Tuckera a Sean se velice podobně jako tento herec chová. Favorit: Rob Mariano nebo-li bostonský Rob. ()

Amazonie (2003) (S06)

Až do finálních epizod výborná řada s úžasným Robem C. a magorem Mathewem, který by beztak s mačetou povraždil celý kmen. A pak se najednou začne dařit v individuálních soutěžích nulové hráčce a dotáhne to až do finále. ()

Perlové ostrovy (2003) (S07)

Je až k nevíře, že nejvýraznější hráč nedostává z hlediska sledovanosti z počátku žádný prostor. Hráč této série jednoznačně Johnny Fairplay. ()

Vanuatu (2004) (S09)

Neskutečná řada a konečně opravdu zasloužený vítěz, který se nevzdal. ()

Palau (2005) (S10)

Nejsměšnější řada ohledně nejhoršího kmene Ulong představuje nejnenažranějšího hráče s permanentně nastřeleným obličejem, Stephanie. ()

Guatemala (2005) (S11)

Asi nejhorší Survivor. V úžasném prostředí se nacházejí ty nejnesympatičtější charaktery, naprosto trapné odměny ze soutěží a naprostá absence zvratů. Další série, která navíc dokazuje, že proházení členů mezi kmeny nakonec vede k přečíslování a vyhazování "těch druhých". Divím se, že se Judd a Stephanie dostali tak daleko, jeden hádavý a uřvaný zmetek a druhá nenažraná, smůlou prokletá blbka. Poprvé se objevuje skrytá imunita. ()

Čína (2007) (S15)

Perfektní řada a znamenitě úlisný vítěz. Todd si chytře podmanil ty naivnější a získal tak snadný přístup k výhře. Amanda zde dokazuje, jak není schopná vymyslet vlastní strategii a jen poslouchá nápady intrikána Todda, nedomýšlí, nedokáže nic obhájit a když je přistižena při lži, smutně kouká jako spráskaný pes. Ke konci několikrát padla možnost budoucího výherce vyhodit, ale nikdy k tomu nedošlo, stádo poslušně dál hlasovalo, jak Todd řekl, protože si nikdo z těch posledních ubožáků nedovolil změnit strategii z podlézavých přisluhovačů a strůjce zvratu . Je také zajímavé, jak se největší nuly vždy ke konci snaží a vyhrávají individuální imunitu, viz Jenna z Amazonie. Ve výslechu s porotou je hezké pozorovat ty dvě blbky vedle Todda, při jeho slovech je na nich vidět uvědomění, že s nima po celou dobu hrál lstivou hru. ()

Mikronésie (2008) (S16)

Je vidět, že opětovní návštěvníci mají navrh a dokáží také lépe spolupracovat než sorta lidí, která všechno dosavadní dění obkoukávala z televizních obrazovek. Fanoušci postupně mizí, z favoritů odstřelí okamžitě mizeru Fairplaye a nebezpečného Yau-mana. Nevyrovnanost poměru sil je zřejmá od začátku až k promíchání, kdy se stále jedná o intrikování proti fanouškům. Zásadní ránou je ale nepochopitelná nebetyčná hloupost a naivita fanouška Erica, který by při troše snaze a logického uvažování dokázal zaujmout pozici ve finálové trojce. Bohužel je zničen slepičím komandem a není schopen nijak rozmýšlet své kroky, které se mu nakonec vymstí. S výhercem nejsem spokojen, protože za celou dobu se pouze vezl na vlně silnějších a prohnanějších. Též nedovedu pochopit důvěru či empatie v charakter Amandy. Pro mě je to nesympatická potvora neschopná vymyslet strategii několik kroků dopředu. Její lži jsou navíc průhledné a chování nedůvěryhodné, zvláště pokud ji porota kritizuje, kouká smutně jako zpráskaný pes. ()

Gabon (2008) (S17)

Zvláštní řada. Tolik výrazných charakterů se jen tak nevidí, navíc mi Matty připomínal DiCapria z Pláže a Henry Jacka Nicholsona v Lepší už to nebude. Zajímavá je tato řada díky zvratům v podobě prohazování členů mezi kmeny, které totálně zničily alianci vyhrávajícího kmene, ale hlavně díky nejtupějšímu hráči v dějinách Survivor, metronomické Sugar. Naivní ubrečená slepice, z počátku manipulována Aceem, která později z ničeho nic začne opravdu zajímavě hrát. Asi tak do osmého dílu je to opravdu nejhloupější hráč. Pak rozjíždí celkem zajímavou hru, která ale nemá žádný cíl. Vzhledem k její oblíbenosti si říkám, zda nebyl její počáteční sestřih trochu nevypovídající, ale řeč před porotou jasně potvrdila, že tahle holka neměla strategii. Problém Sugar spočívá v jejích začátcích. Těžko říct, zda s ní Ace měl lepší úmysly, Sugar se nechala jím vláčet, ale měla zase krytá záda. Vše rozhodla nalezená skrytá imunita a zmanipulování úlisným Kennym. Jakmile je Ace vyhozen kvůli jejímu přičinění, Matty téhle blonďaté blbce vysvětlí, jak s ní bylo naloženo, zdrcena a v slzách lituje své chyby, aby posléze opět uvěřila proradnému hadovi a přidala tak k likvidaci vyhrávajícího kmene. Favoritem byl pro mě po čase celkem odporný ale nenápadný, přesto takticky výrazný Kenny. A zrovna jemu se podařilo dokonale oblbnout hloupou Sugar, která vlastně fungovala jen jako potřebný hlas. A díky rozhazování hráčů mezi kmeny opět zvažuji, zda nemá štáb připravené možné scénáře zvratů, protože pokud by nedošlo k proházení, dopadlo by vše mnohem předvídatelněji. Kenny mě v závěru zklamal, Bob jasně vysvětlil, za jakých podmínek mu imunitu poskytne, ve výsledku bylo teda zřejmé, že Kennyho hlas porotce nebyl rozumný, pouze závistivý. Nejvíce bavil Randy, i když trochu namyšlený, hrál velice nebezpečnou hru. Moc nesouhlasím se složením finálové trojice, aby se dovlečená Sue dostala před porotu jen díky výhře v soutěži o imunitu, degraduje veškeré snaživé počínání kohokoliv jiného. K jejímu dobru ale nahrává skutečnost, že si alespoň uvědomovala svou důležitost při zlomových hlasování a dokázala se rozhodovat podle výhodnosti pro ni samotnou. A výherce? Jsem celkem spokojený, předvedl opět jinou hru a pokaždé si říkám, že byli i horší (Aras, Jenna nebo Parvatti) . ()

Tocantins (2009) (S18)

Zvláštní série na poměry Survivor. Hodně zajímavý je bijec draků Coach, ale jen s ohledem na to, jak netypický člověk to je. Největší radostí pro mě bylo vyhození Sierry a Erin, nesympatické trubky, které se vezli jen díky potřebě vyloučit jiné hráče. Nutno přiznat, že tohle je i dost raritní série z hlediska podrazů, protože se jedná skoro až o čestnou řadu. Velká změna, avšak tu si hned vykompenzuje Samoa. Vítěz je s ohledem na strategii opravdový válečník a je rozhodně milé, že vyhraje i někdo jiný než zcela falešný a prolhaný manipulátor. ()

Samoa (2009) (S19)

Další trapný výherce, který se od začátku jen veze na zádech agresivní strategie. Samoa je jasně v režii prvního hráče, který opravdu na předchozí řady koukal a využívá znalost herních principů. Russell je zábavný a vynalézavý, celou dobu je hra v jeho režii, což nedokázala přijmout snad ta nejhorší zatrpklá porota, co kdy v Survivor byla. A že dostal zrovna on nejvíce prostoru při zpovědích? Většina charakterů byla tak nezajímavá, že si ani prostor nezasloužila. Ostatně po Gabon je tohle druhá řada, při které je znát zkreslení střihu. V Gabonu byla zpočátku Sugar vykreslena jako naprosto nejtupější hráčka, srovnatelná s Dolly, ale pak najednou asi od 7. dílu začala intrikovat a vymýšlet strategii. ()

Hrdinové proti padouchům (2010) (S20)

Vybrat nejlepší z nejlepších byl geniální tah, i když jejich rozdělení na zlé a hodné má pád mezer. Tato řada ale značně ukazuje naprosto nesmyslně přiřazené tituly manipulátorů. Například komentář Cirie na adresu Amandy o tom, že není příliš bystrá. Amanda není hráč, je to jen vezoucí se ubrečená blbka, která nedokáže vymyslet vlastní plán a jen se veze. Nejprotivnější je opět Parvati, jeden z nejvíce nadhodnocených vítězů. Survivor je bohužel ve většině případů jen o tom se nenápadně dostat do finále a pak mít sebou někoho, kdo naštval co nejvíce lidí, což přesně odpovídá předchozí řadě a po čase zřetelně směřuje i k vítězce Pearl Islands, Sandře. Z počátečního nadšení se nakonec mění naprostá imbecilita hráčů, kteří nejprve založí aliance a díky nim potopí celý kmen. Jednoznačně nejvíce odvážným krokem bylo vyloučení Tyson. Chápu strategii hlasů tupců, jako je bohužel v případě Jamese, ale zpočátku je smysluplnější vyhodit přítěže jako je třeba Courtney. ()

Nikaragua (2010) (S21)

Tady už bylo vidět, jak seriál ztrácí dech a přišlo na řadu stříhání. Když bylo hlasování celkem jisté, bylo náhle změněno. Dokonce v reunionu bylo v jednom případě řečeno, jak se z jedné dvojice najednou stal odpadlíkem někdo zcela v daný okamžik nečekaný. A po několikáté v řadě zahořklá porota, jasným hráčem byl Sash. Ale tak jako třeba v Amazonii, když je plán, stačí vyhrávat imunitu a pak je výhra zaručena. Takže když to vyhrála Jenna, nejsem ani nijak otráven ale už vůbec ne nadšen. Zpočátku mi byla protivná NaOnka (píše se opravdu s velkým "O"), zvláště kvůli sterotypní gestikulaci afroameričanky z ghetta. Pak se na okamžik stala i zajímavá, dokud její uřvaná a sobecká nátura nevydržela podmínky na ostrově. A hodně mě bavil Marty, škoda, že to nedotáhl dál. ()

Ostrov vykoupení (2011) (S22)

Po hodně mizerném tempu předchozích řad konečně satisfakce. stále mě fascinuje, že i po tolika řadách hrají někteří hráči jako kdyby show nikdy nesledovali. ()

Filipíny (2012) (S25)

Úžasná řada. Snad poprvé přiznali členové poroty zahořklost, která většinou vedla k hlasování pro tzv. mrtvou váhu. ()