Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

swamp

POZOR! MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY! Po asi nejnudnějším Tarantinově filmu Grindhouse: Death proof jsem se obával toho, že Mistr zestárl a kvalita jeho filmů půjde do žumpy. Trailer k Inglourious basterds dával však napovědět, že režisér je zpátky ve formě - a to takové, že bude atakovat pomyslnou pulpovou třešničku svého filmografického dortu. Celý film se pak od traileru naprosto odlišuje. Tam, kde jsem čekal 2h akce, 1/2h dialogů (podobně jako v Kill Bill vol. 1), jsem se dočkal přesného opaku - inteligentní a setsakramentsky našlapaně gradující dialogy vás zarazí do sedačky. V Odvážných palcích o těchto dialozích hovořili jako o Hitchcockově "teorii bomby pod stolem", kdy sledovat obyčejný rozhovor není nic zvláště zábavného, ale když víte, že pod stolem je "bomba", vše je hned mnohem zajímavější. Dalším aspektem byl pak výběr herců. Ten vyšel Tarantinovi dokonale. Rozhodně nejcharismatičtějším je ne moc známý Christoph Waltz v roli Hanse Landy, židovského pronásledovatele. Ten ve své roli naprosto exceluje.. a to tak, že vám až musí přijít trochu sympatický. Brad Pitt jakožto vedoucí anti-nazi-skupiny z názvu filmu zde potom vystupuje jako buran s krutým jižanským přízvukem (a když říká "Each and every man under my command owes me one hundred Nazi scalps.. and I want my scalps!", myslí to vážně). V dalším obsazení můžete vidět Diane Kruger v roli pikle-kující Bridget von Hammersmark, Eliho Rotha v roli basterda Donnyho Donowitze, Mélanie Laurent v roli přeživší židovky Shosanny Dreyfus či B. J. Novaka výborně hrajícího Utiviche. Navíc - pokud vím - Tarantino je prvním světoznámým režisérem, který změnil historii a nechal zabít Hitlera. :) A to rovnou rozstřílením, výbuchem a požárem.. co dodat? "ARRIVEDERCI!" ()

dex2man

Pro mě nejlepší Tarantinův film! 1.miluju Tarantinův styl 2.minimálně tři dokonalé scény (Landův výslech farmáře LaPaditea,hospodské posezení s majorem gestapa,požár kina) 3.fámozní výkon Ch.Waltze,který se mi vryl do paměti 4.Bratt Pitt 5.Diane Kruger to je nejmín 5*! prostě dokonalá flmová lahůdka ()

Okara

Další z řady Tarantinových masterpieců, ke kterému je napsat výstižný komentář těžké, jako roztančit kámen. Co bych ovšem rád vyzdvihl, je většina hereckých výkonů, a to například místy humorný Apač Aldo s parádní scénou výslech v kině, slizký nácek August Diehl, ale v jednoznačném vedení je ovšem výkon Chritopha Waltze. Jeho mrazivý výraz střídaný s ironickými výlevy dopomáhá k jeho vždypřítomné psychické převaze. I po odhalení jeho konverzační hrátky s jeho protivšími jsou naprosto stejné, jako hra kočky s myší a udělení Oskara za tuto roli je snad nejjednoznačnější v historii udílení. Zamyslete se na okamžik, v jakém světě krysy žijí. Nepřátelském. Vskutku. Nejlepší soundtrack z filmu 90% ()

Ant

Pokud Tarantino natočí válečný film, dá se čekat, že nebude úplně normální, ale tohle ještě celkem překonalo má očekávání. Skvělá atmosféra a zajímavě poskládaný herecký ensámbl. Hlavně co se týče rolí Waltze a Rotha, skvělé postavičky. Kvůli délce filmu je prostřední část trochu uspávací, i když poslední kapitola všechno dost dobře vynahrazuje. Jen Tarantino si s dějinami může dovolit prohrát tak, jako to udělal tady. ()

mil@n.fanatik

Čekal jsem víc, podle hodnocení tohoto filmu. Film není špatný, to vůbec ne, ale docela dosti zdlouhavý... Taková Valkýra mě bavila víc. Slabší 4* ()

pm

Šlo o nitrát, pravda. A ze všeho nejvíc se mi na Parchantech líbily všechny ty filmové odkazy. ()

Geralt z Rivie

Na HP jsem šel v podstatě z donucení, protože Taratinovi filmy nejsou podle mého gusta, ale tohle mělo úplně všechno od humoru, napětí, propojení příběhů, zvratů, skvělého vyvrcholení až po výborné obsazení a grandiózního Waltze, kterému i jakožto nacistickému důstojníkovy SS jsem fandil. Pitt byl jako amík špičkový a jako italský herec velmi přesvědčivý :D. No prostě k obsazení není, co dodávat. Každá postava měla svůj osobitý přístup a mnoho z nich mi utkvělo v hlavě. Tarantino spojil všechno ve skvělý kulturní zážitek, který neomrzí ani po několikátém zhlédnutí ;) --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $70 / 321 / 251 milionů / 119 dní < 4,58 > násobek rozpočtu. ()

predators

Mé hodnocení se odvíjí především od hereckých výkonů, na kterých parchanti stojí a padají a nemusí být ani hanební. :-) Ano, jak říkám, nemusí, protože tu nejsou jenom oni, ale také spousta nácků, "herců", kinosprávců a kinosprávkyň a ještě jeden plukovník SS(myslím, že všichni víme, o kom mluvím :-)), který dle mého názoru předčil i Brada. Za to ale částečně může scénář, jež mu byl předurčen. Oceňuji i Tarantinův styl, ikdyž zastoupen v menší míře, než jsme zvyklí....a budiž dobře. :-) Zajímavosti: "Film ve filmu" o osamoceném střelci na věži měl být původně odvysílán samostatně, ale vzhledem ke složitosti jeho děje byl sestříhán a použit v podobě, jakou jsme zhlédli... :-) 80% ()

Slartibarkfast

Vesměs humorné a romantické pojetí druhé světové války i s jejím alternativním koncem jako bonus. Plejáda herců zvučných jmen, ač vesměs z méně známých filmů, zde vytvořila vskutku jiskrnou skupinu, která předvedla výjimečný výkon. Sice na mne celý film působil spíše komediálně než dramaticky, ale snaha o dramatičnost se v určitých cgvílích nezapřela. Velmi příjemná podívaná a svěží vzduch do Tarantinovy spíše absurdně komiksové tvorby. 85% ()

nascendi

Máloktorý z filmových režisérov dokáže tak rozkmitať dojmy divákov z jeho filmov, ako Quentin Tarantino. Nie som v tomto žiadnou výnimkou a bol som nadmieru zvedavý, akí budú jeho bastardi bez hanby. Podarilo sa mi nevnímať film, ako svojrázny pohľad na obdobie II. svetovej vojny, prehliadať absurdnosť a surovosť niektorých scén a tak som sa mohol zabávať na artefakte, ktorý mal čím zaujať. Vnímam ho ako nadviazanie na Kill Bill a Pulp Fiction, čo je z môjho pohľadu oveľa lepšie, ako keby nadväzoval na Gaunerov, Jackie Brown alebo trebárs na Sin City. Priemerné hodnotenie si film zaslúži nielen preto, že rýchlo nevymizne z hlavy, ale aj kvôli Christophovi Waltzovi. Naďalej mi však bude v hlave rezonovať výrok z Pelíškov: "A přitom taková blbost." ()

nash.

Výtečné a mnohem lepší než jsem čekal. Film, který dává zcela nový obsah termínu konverzačka a hned nasadí laťku tak vysoko, že překonat ji nebude vůbec snadné. I když jednu výtku bych přece jen měl. Totiž, že to nejlepší z celého filmu jsem dostal, zcela nepřipraven, hned v úvodu. Potom už nic tak silného nepřišlo. Přestože řada scén se té úvodní svou hutností, gradací, napětím, dokonalým timingem i nečekaným vyvrcholením blížila (výslech Wernera, hospoda). Dialogy jsou skvostné jiskřivé a neuvěřitelně napínavé, napínavější a akčnější než všechny akční scény, které jsem v poslední době viděl. Mélanie Laurent je krásná a její postava výborná, ale je to Christoph Waltz, který si v tomto případě zaslouží označit za naprostý vrchol dokonalosti. Svým výkonem zcela zastínil všechno a všechny ostatní, včetně Pitta i filmu samotného. ()

Ratemus

Jak nemám Tarantina rád, tak toto patří mezi mé vůbec nejoblíbenější filmy. Naprosto skvěle vybraný hvězdný obsazení, Brad nenudí a naopak baví, když svým ryzím americkým přízvukem řekl Bon žorno, málem jsem spadl ze židle. Film je dotažený do nejmenšího detailu. Waltz je naprostý velmistr mezi herci, jeho výkon je obdivuhodný, prostě Pan herec. K tomuto filmu se vždy rád vracím, Tarantino překvapil. ()

Slarque

Quentin Tarantino opět exceluje a jako správný režisér rozjíždí svoji operaci Kino. Výborně vystavěný scénář, suverénní režie a výborné herecké obsazení. Nevím, kde našel Christopha Waltze, když nehrál v ničem zajímavém snad ani doma v Německu, ale tenhle Germán si film tak trochu ukradl pro sebe. Totéž v případě Mélanie Laurent, i když ta už má na kontě aspoň pár hlavních rolí ve francouzských filmech. Ale stejně výborná je i spousta dalších herců Tilem Schweigerem počínaje a zcela neznámými tvářemi nekonče (dokonce asi podruhé ve své kariéře i Diane Kruger!). K tomu báječně použitá hudba nejen od Ennia Morriconeho a máme tu film, který mě bavil od začátku do konce a vůbec mi nepřišlo, že by trval dvě a půl hodiny. ()

Claw

"Hanebný pancharti" je můj nejoblíbenější film od Quentina Tarantina a jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy v životě viděl. Čeho si na Tarantinovi osobně velmi cením je, že se netají s tím, že byl a je velkým příznivcem starých "grindhousů, exploiterů, ultra-béček", atd... A jak se chlubí tím, kolik a co všechno v životě viděl a ostatní ani neví, o čem mluví, v tom mi naprosto připomíná mě... :-) Tarantino natočil spoustu legendárních filmů, ale tímto filmem se dostal na absolutní vrchol světové kinematografie a stvořil dílo hodné "filmového Boha"... Tohle totiž není žádné béčko ani nějaký "like-grindhouse", ale naprostá pecka ve všech ohledech. Není možné vystihnout žánr, špatné či dobré stránky filmu, nic z toho... protože tento film je skvělý a v jisté své podstatě a smyslu DOKONALÝ... "Hanebné pancharty" považuji za VRCHOL světové filmové produkce, vrchol mnoha žánrů, poctu a čestnou vzpomínku na židovské oběti holokaustu, a tak trochu i fantazii, jak by mohlo tehdy v těch strašných dobách něco být... ale nebylo... Absolutní perlu a skvost z tohoto filmu pak dělají herecké výkony, které jsou v některých případech snad až nad běžnými lidskými možnostmi, přesně tohle znamená HRÁT!!! Smekám před tímto kouskem a nemám sebemenších výhrad, BRAVO!! /100% + FILM ROKU/ ()

Bachy

Co dnes čekat od Tarantina? Umí to s muzikou, takže zřejmě spoustu scén výtečně podbarvených nabitým soundtrackem. Navíc se nám do panchartů přimíchal i Morricone. O hudbu se tedy rozhodně nebojím. Můžeme čekat asi i spoustu postav s lehce "úchylným" smyslem pro humor alá Quentin. Dočkáme se i určitě i spoustu dialogových scén a pár hodně šílených akčních scén. A počítám s Tarantinovo zarputilou snahou udělat film kultovním, z čehož plyne i mnoho scén, kde si budu říkat:"Jo, tohle jinde neuvidím." Nu, tak jsem šel do kina a dostal jsem to. Úplně všechno. Jenže v hodně podivném balení. Pokud mi někdy připadal stopáž vražedná, tak právě u Panchartů. Dokázal bych vyškrtnout klidně i 40 minut filmu a mile rád vám i řeknu jakých. Zoller - vše okolo téhle postavy zahodit a spálit. Na trailer opravdu zapomeňte. Ovšem ne z toho důvodu, že trailer slibuje spoustu akce a šíleností. Trailer hlavně slibuje spoustu Panchartů a oni jsou ve výsledku ve filmu pouze párkrát. A scény s nimi předčí všechny ostatní (snad s vyjímkou úžasné první kapitoly) o několik tříd. Přišlo mi, jakoby režisér napsal několik úžasných scén (ano těch předem avizovaných kultovních) a pak je poskládal dohromady, aby utvořili film. Nu a po projekci se dozvím, že tomu tak opravdu i bylo. Takže nezapomenutelné scény splněny. Všechny je můžu vyjmenovat: Finále v kině, hospodská, první kapitola, první setkání s pancharty (úchvatný příchod Eliho Rotha). Zdá se, že jich je dost? Na 150 minut bohužel ne, protože vše ostatní je kaše. Na jedné straně stojí brilantní humor (opět pouze v podání Panchartů) např. Till Schweiger s rolí opravdu na tělo nemá chybu, a na druhé neuvěřitelné trapný Goebbles s Hitlerem. Ano, budu chtít originálku, ale pouze kvůli kultovním scénám. Jako celek mě Pancharti až mockrát nudili. 3,5 hvězdy a je mi celkem jasné, že po druhém shlédnutí tu čtvrtou přihodím, ale zatím mě dusí to nepříjemné zklamání, když jsem opouštěl sál. Být snímek jen o Pittově jednotce (takové Tarantinovo Bratrstvo neohrožených) neváhám s plným počtem. Gauneři pro mě asi napořád zůstanou jedním z nejúžasnějších filmů. Mimochodem Samuel L. Jackson už nemusí hrát, vyprávění mu jde lépe. 7/10 ()

Vitason

Vítejte ve válce, kde se z herců stávají vojáci a z vojáků herci. Vítejte ve válce Quentina Tarantina. Učitelé dějepisu nad ní budou lámat ukazovátka a Tarantinovi fandové ji budou milovat. Protože se jedná o třeskutou galerii všech mistrových filmů (Gauneři v němčině, odkazy na Kill Bill atd.), kterým nechybí vizuálně vymazlené záběry (opět skvělý Richardson), westernová atmosféra ( i mistr Leone by asi zatleskal), parádní hudba a hlavně úžasní herci, ze kterých nejvíce vyniká Christoph Waltz. Jehož Hans Landa prostě a jednoduše nemá chybu. Ale za zmínku ještě stojí například Til Schweiger nebo Michael Fassbender. Naproti tomu Pitt občas přehrává až moc. Nemám jinou možnost, než dát Hanebným panchartům absolutní hodnocení, protože už dlouho se mi nestalo, abych se v kině tolik smál a zároveň napjetím skoro nedýchal. ()

Happens

...and I want my scalps. Hans Landa, vítěz zloducha za rok 2009, a Aldo Rain si mě naprosto získali, jsem uchvácen, směji se a obdivuji propracovanost. Výstižnost Tarantina dosahuje naprostého vrcholu. Když jsem slyšel o filmu, kde 7 rambo chlapů vybije nácky a USA vyhraje válku, byl jsem znechucen, ale sám jsem byl hlupákem, film je naprosto jinde. :) ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019