Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

Pejpr

Už jsem nedoufal, že Tarantino dokáže natočit dobrý film, natož takovouhle lahůdku jako Hanebný pancharti. Český překlad mě trochu mate, protože v originále jsou v obou slovech chyby, ale české slovo panchart je spíše archaické než nespisovné a parchant se mi zdá nespisovnější. Každopádně jsou ale pancharti skvělý film, který se kvalitou blíží k Pulp Fiction. Film rozhodně není o akci, je spíše o reakci na nastálé situace. A Landa jako nacistická svině? K nakousnutí. Copak tomu asi říká náš Daník? Mým favoritem se však stal Til Schweiger :) ()

Flego

Až westernovsky ladený vojnový príbeh s vypointovanými dialógmi, vynikajúcou hudbou ( škoda, že jej je pomenej ) a perfektným Christophom Waltzom v úlohe esesáka. Po dlhšej dobe konečne filmová lahôdka aj čo do spracovania. Historické súvislosti síce dostávajú na frak, ale to by azda natoľko nevadilo. Ďaleko väčší problém je neuveriteľná dĺžka, ktorá je zbytočná. 4+ ()

Flakotaso

Tarantino se opět překonal a dokázal, že je jeden z nejlepších současných režisérů. Hanebné parchanty jsem si v kině pořádně užil a děkuju Tarantinovi, že i přes dlouhé působení v Hollywoodu si stále zachovává svůj jedinečný styl, a co víc, dokonce ho zdokonaluje. Sám Quentin nám to na konci filmu slovy Brada Pitta řekne jasně a já s ním musím souhlasit - stejně dobré, ne-li lepší než kultovní Pulp Fiction. Každá scéna dokonale vygradovaná dialogy s postupně se zvyšujícím napětím, které už od začátku dávají tušit, že se díváte na opravdu vyjímečný film. Hned úvodní scéna je ukázkou dokonalé filmařiny. Mimo to je každičký kousek filmu promyšlený do posledního detailu, kterých je ve filum toli, že si jich na první shlédnutí určitě nevšimnete a při přemýšlení po konci filmu vás začne udivovat, kolik jich tam ve skutečnosti je a jak do sebe všechno dokonale zapadá. Quentin navíc dobře ví, kde je hranice rozvláčné nudy a akci servíruje přesně ve chvíli, kdy si divák řekne, že dialogů už stačilo. Zmínit musím také parádní hudbu, která je u blázna z videopůjčovny dobrým zvykem a skvělou kameru. Herci hrají jako z partesu, vyniká především dokonalý Christoph Waltz, Brad Pitt s výtečným přízvukem a nádherná Melanie Laurent, na kterou je hlavně v druhé polovině filmu radost pohledět. Pochválil jsem všechno, nezkritizoval nic...ale tak to prostě je, Hanební parchanti jsou po všech stránkách dokonale propracovaným filmem a vynášejí Tarantina ještě výše na filmový piedestal. ()

HenryS.

Maminko a tatínku, už nikdy nebudu chodit do kina na nové americké filmy. Slibuji! Něco tak plochého a zároveň nekoherentního jsem už dlouho neviděl. Nápadně mi to připomělo zobrazení společnosti jak ji předkládá normalizační Otakar Vávra - tzn k zblití. Taky mi to připomělo začátek filmu Rosencrantz a Guildernstern jsou mrtvi, jak si hážou mincí.... v Tarantinově světě totiž neplatí žádné fyzikální:-), logické ani pravděpodobnostní zákony. "POCTIVÁ FILMAŘINA" je to nejposlednější, co by mě v souvislosti s panchartama napadlo (i za jahodovým pudinkem, arktickou mšicí a mým červeným diplomem). ()

sharky

55% Bohuzel mi opet pozitek z prace rezisera QT zkazil QT scenarista. Provazani hudby a obrazu je primo dokonale, westernova stylizace vyborna. Quentinovy dialogove prestrelky ze zacatku bavi, maji naboj, postupem casu z nich vysumi jakykoli obsah ci sdeleni a zacnou nudit. Na dve a pul hodiny v tomhle filmu zoufale chybi dej, lepe receno nedostatecne rozvynuti nekterych linii a hlavne zajimave postavy. A ta vizualni onanie brutalniho nasili mi tady prijde bezucelana, misto tel cukajicih se pod kulomety a urezavani sklapu bych se radsi podival na vic zaberu horicich vlajek. Nasili mi neprijde nechutny, nemam problem na to koukat, jenom mi ten zaver vubec nepasoval do zbytku spis kecaciho filmu. Jeho prehnany zobrazeni tu nemelo smysl, bud to mel naocit jako brutalni rezbu od zacatku (coz puvodne sliboval) a vystrihat trictvrtehodiny dilaogu, nebo se mirnit....Mélanie Laurent je okouzlujici, Brad Pitt zas znova dokazal ze ma komickej potencial a umi zatracene dobre parodovat a jeden pro svet neznamy herec (ja teda tenhle oblicej videl mnohkrat v detstvi v nemeckejch a rakouskejch kriminalkach, (spolu s mnoha dalsimi ve filmu) muze QT do konce zivota libat ruce ze mu nastartoval mezinarodni karieru...nic vic, nic min. Zitra uz si ten film nebudu pamatovat. QT muze do filmu narvat milion kinematografickejch odkazu, kdyz ale nezvladne poradne vystavet pribeh, tak je veskera snaha na nic a ja mu to proste nezeru. (PS muze mi nekdo vysvetlit, proc se ten film jmenuje paNchaRti, kdyz tenhel vyraz je zastaralej a uz se davno nepouziva a dneska rekne kazdej normalni clovek "parchanti") ()

poz3n

Nemám rád Quentina Tarantina a ani Hanebný Pancharti na tom nic nemění. To ale neznamená, že si nemyslim, že by Tarantino nebyl dobrej režisér. Jenže jeho styl mi nesedí, a když jsem byl na Panchartech poprvé v kině, tak jsem se chvílema dokonce i nudil. Jenže pak jsem asi po třičtvrtě roce viděl Tarantinovu verzi druhý světový v letním kině v opojný letní atmosféře a najednou jsem si film náramně užil. No a po dalších několika shlédnutích je tohle pro mě film roku 2009. 10/10 ()

anais

Takto jsem se už dlouho nenechal strhnout. Otevřená pusa, bušící srdce a touha křičet raodstí! Na konci jsem tleskal, a nebyl jsem sám. Geniální obsazení (Waltz, Laurent, Bruhl...i ten Pitt). Originální příběh, který není ani parodií, ani dramatem, ani rekonstrukcí skutečných událostí - Tarantino si vytvořil alternativní historii a v ní uplatňuje svá vlastní pravidla. Fantasticky graduje scény (odehrávající se většinou na jednom místě, v jedné minimalistické kulise...). Film ve filmu, film o filmu. Kdo dává málo, nehodnotí film, ale Tarantinovu manýru, která je i z tohoto filmu víc než zřejmá - dlouhé rozhovory, koláž odkazů na jiné režiséry, přebraná hudba...Jenže vyčítat Tarantinovi, že je zdlouhavý a do sebe zahleděný je asi jako vyčítat Allenově filmům z období kolem Annie Hallové, že nejsou akční. Tarantino překonal sám sebe a natočil film, který je zábavný i dojemný, megalomanský a přitom vcelku skromný. ()

HellFire

Jak nemám rád Tarantina jako osobu či jeho filmy, tak musím přiznat, že tento film se mu povedl. Nemalou zásluhu na tom má skvostný Christoph Waltz, který si z celého filmu ukousl ten největší kus dortu. ()

Jinny

Je mi zahádou, jak někdo může Hanebný pancharty označovat za nejslabší Tarantinův film (pro mě to ostatně vždycky byla Jackie Brownová). Quentin je krvavě zábavný jako vždycky, jenom už zkrátka dávno rezignoval na nějaké podtexty, na což si nejspíš budeme muset zvyknout. Tenhle film si můžete užít jenom tak, že v něm nebudete hledat nic víc než válečnou řežbu (z alternativních dějin) se zvláštním humorem. Mezi objektivní vady patří hlavně zacházení s postavami, z nichž někteří by si zasloužili trochu větší hloubku (Pitt, Brühl) nebo odejdou ze scény dřív, než byste chtěli (Till Schweiger). Doporučovala bych navíc trochu ubrat na explicitním násilí a přidat na nadsázce. Jak se mám ale zlobit na Quentina, který "měl koule" na to, aby postavy ve filmu nechal mluvit francouzsky, německy, anglicky a italsky (Christoph Waltz těžce válí a promluví všemi čtyřmi). ()

virus10

Čekal jsem víc těch surových záběrů!! Nejlepší okamžik je jak se v hořícím kině na plátně směje po pomstě prahnoucí židovka Shosanna, skopčáci na to čumí a nemůžou se dostat ven... ()

eraserhead666

Už jsem si myslel, že mě Tarantino, jehož filmy mají dost sestupnou tendenci, nedokáže něčím překvapit. Dokázal. Sice to je možná tím, že ze všech jeho filmů jsou Hanebný Pancharti nejméně tarantinovský film, ale to je spíše jejich výhoda. Ve své tragičnosti jsou Pancharti hodně úsměvnou a zajímavě vyprávěnou fikcí o atentátu na Hitlera a nacistické pohlaváry. Ač je to v podstatě "jen" válečný thriller z nacisty okupované Francie, dočkáme se i klasických tarantinovských rysů - bizarní humor, zdánlivě hlubokomyslné mono a dialogy (nácek Landa vede na plné čáře) a výborné scény (hned ta úvodní, setkání ve sklepní hospůdce, závěrečná scéna). ()

Roman.Ticka

Uniformy SS přitahují tvůrce i diváky, stejně jako hra na indiány a vojáčky. Historie se dá vyložit různě, ale tohle je fakt nářez fantazie a absurdity. Zpočátku se to jevilo jako obvykle, geniální Landa je na té správné straně a ti ostatní mají holt smůlu. Střídání uniforem a hodností, spolu s odhalením, pomstou a krveprolitím, k tomu pochopitelně patří. Ale takový originální závěr může vymyslet vážně jen ulítlý TARANTINO. Dokonalé dialogy, scény napětí a naporcované akce - suterén v hospodě, premiéra v kině!! ()

honajz

Dokážu pochopit nadšené komentáře, i odpady. Tenhle film je totiž takový... tarantinovský. O příběh nejde, natož nějakou gradaci děje a nebo snad dokonce nějaké vyznění či katarzi. Jde o hrátky s obrázky, asi jako si malé dítě vybarvuje omalovánky. A někdy se mu podaří vybarvit je dokonale, jindy jen tak čmárá. Tady je vynikající úvodní scéna - už jen ten nápad pohlédnout na nacismus westernovýma očima je brilantní - následovaná však unylými a nijakými scénami, kdy je nám jedno, co holka, co promítač, co slavný německý voják a nyní herec... A vlastně i ta závěrečná scéna v kině je taková... zbytečná. Odnikud nikam to nevede. (Ostatně - celý konec filmu je nedotažený.) Ještě dobrá scéna je v hospodském sklípku, napětí by se dalo krájet. Ale jak to, že v rámci žánru nedostala Šóšana příležitost k odvetě na jednom jediném náckovi, na kterém odvetu měla provést? Jak to, že náckové zde vycházejí daleko chytřejší, než namyšlení a hloupí Amíci, kteří vlastně pokazí, co můžou a na co sáhnou? Nejednoznačný film na slabé tři hvězdy, ani vtipný, ani napínavý, taková nevyrovnaná skládačka. Asi jako když to dítě dostane nakonec místo omalovánek do ruky lego a jednou postaví palác, a podruhé nějakou spatlaninu. ()

jonyyy

Jak už píšou ostatní, hvězdou filmu je Christoph Waltz, který je opravdu dokonale slizký, ale mě se kupodivu hned po něm nejvíc líbil Eli Roth a jeho gesta a grimasy. Jinak vůbec nevím, co k panchartům napsat, snad, že jsem čekal něco úplně jiného. Víc prostoru pro lovce nácků a i když všichni víme, že má Quentin opravdu hodně rád povídání, čekal jsem alespoň jednu akční scénu kompletní, nějaké přepadení, nebo útok. Prostě pětiminutovku střílení, vybuchování, běhání a zabíjení. Ale asi vážně dosud nejlepší Tarantino. 90% ZHLÉDNUTO V KINĚ - 119 KČ ()

Ivoshek

První scéna s razií a konverzací o kvalitě mléka mně ještě bavila, od nástupu Brada Pitta to bylo horší a horší.... až jsem to v půlce vypnul a už nedokoukal. Je mi líto, od dob Pulp Fiction a Reservoir Dogs se něco změnilo buď u mě nebo - spíš - u Tarantina, ale už mě to prostě nebaví. Sorry. Možná až to někdy dokoukám, tak tohle hodnocení ještě poupravím. ()

Janek

Tarantino je geniální, svým způsobem. Filmy točí s láskou a hlavně má stylové a osobité vize. Scénář... Postavy jsou tentokrát tak plošné, že vše, co o nich potřebujete vědět, naleznete v podstatě i v traileru. Nelze Tarantinovi upřít jednotlivosti (celý úvod, epizoda v hospodě, závěr v kině, veškeré scény s Waltzem), Director´s cut bych stáhl tak na 60 minut. O hanebné pancharty v podstatě ani moc nejde, protože jediný výrazný člen této skupiny je Brad Pitt, protože je mu dovoleno mluvit. Ostatní pouze sekundují (kromě Til Schweigera, který ale stejnak nemluví). Pár záběrů je i na Eli Rotha, který se ale do role maniaka alias "The Bear Jew" typově vůbec nehodil. Rozhodně se povedl Christoph Waltz, který hraje s takovou chutí a nasazením, že waltzcuje i Pitta. Film je natočen s láskou k filmu, je drzý, do jisté míry originální a snad má i duši. Ovšem nenuťte mě tento 153 minut dlouhý guláš vidět znovu. Teď ještě záleží jak dopadne zkouška časem. Kill Bill mě nenadchl, ale byl mnohem zábavnější. Mé osobní mínus dostává Tarantino za naprosto nevyužitého Mike Myerse. ()

J.Connor

Netrpělivě čekám, kdy mě Tarantino coby režisér zklame, začne nudit či alespoň výrazně nasere. Nemohu si pomoci, ale nikdy se tak nestalo a i v tomto případě je nový diamantík na světě. Další komentování nechám jiným, snad jen zmíním, že muzika je úžasná a je velkou poctou italské škole, samozřejmě Morricone, ale i Riz Ortolani a světe div se, Giorgio Moroder. ()

Thomick

Velkolepá, nabubřelá nuda na čele (a to doslova) s jednou pěknou hříčkou, se kterou měli přijít už pánové v Norimberku. Hrají Vinnetou, King Kong, Popelka a ... královna celuloidovýho plesu Mélanie Laurent (♥). ()

claudel

Když se rozhodnu zhlédnout film od Quentina Tarantina, musím si předem uvědomit, že se ocitnu v jeho bláznivém světě a přistoupím na jeho podmínky. Pokud bych tak nesmýšlel, mohl bych být naštvaný, zklamaný, pobouřený, rozladěný atd. Nejsem ani vášnivý příznivce, ani horlivý kritik "šílence z videopůjčovny", ale taktéž nemohu konstatovat, že je mi on a jeho tvorba lhostejná. Jeho filmy posuzuji jednotlivě bez souvislostí a návazností. Auto zabiják mě příliš nechytlo, za to Hanebný parchanti mě dostali. Především jako germano a frankofila, že tři čtvrti filmu zní mé dva milované cizí jazyky, že v něm hrají mé dvě oblíbené herečky (jak jinak - Němka a Francouzka) a naprosto výjimečným výkonem Christopha Waltze, který nemá letos opravdu konkurenci. Jeho slizký, vysoce inteligentní a sadistický "lovec Židů" nikoho nemůže nechat netečným. Celý film je zkrátka výborně natočen, jako vždy plný vynikající hudby a servíruje nám plejádu známých evropských herců. ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019