Hanebný pancharti

• USA Inglourious Basterds (více)
USA / Německo, 2009, 153 min (Alternativní 147 min)

Master19

Toto není póza. Prostě jsem ten film zhltl téměř bez mrknutí oka. Skvěle jsem se při něm bavil, velkoryse přehlížel hlouposti, nedutal u dialogů s Landou, nechal se ohrmovat skvělou kamerou, trnul u neamericky podané brutality, očekával, nečekal... prostě většinu času jen tak spokojeně vrněl. :-) ()

zdenny

Na tento film jsem se dlouho připravoval, protože jsem člověk který válečné filmy nevyhledává, když si je ale už pustí, většinou se mu líbí. Pro válečný film musím mít čas a náladu. Většinou to totiž nejsou jen devadesátiminutová dílka. Postupem času, jak film běžel, jsem ale dostával jasnou odpověď. A faktem je, že jsem na ni měl být připraven už dřív. Film totiž není zas až tak válečný a už vůbec ne historický - prokrista, že mě to nenapadlo dřív - je to přece Tarantino a ten se žánrových klišé nedrží. Takže doporučení pro všechny - na tento film je nutno pohlížet jako na klasického Tarantina, ne jako na Tarantinův pokus opustit svůj myšlenkový svět ve snaze natočit žánrově čistý film. Film je, jak už to u většiny jeho filmů bývá, natočen systémem jednotlivých scén - kapitol. V každé můžeme sledovat herecké výkony, tarantinovské dialogy a různé skrytosti, které nám poodhalují jeho myšlenkové universum a netradiční pohled. Zřejmě ne nadarmo on sám tento film přirovnal k "Pulp Fiction". Díval jsem se na něj jen jednou, ale věřím, že díky tomuto přirovnání v něm při vícerém zhlédnutí určité paralely shledám. Velmi mne zaujal výkon Christopha Waltze, který si svou roli doslova užíval. A to je prostě ten proslulý Tarantinův styl. Řekl bych styl paradoxu, kdy v tomto případě nacistický vrah vystupuje jako estét s vytříbeným vkusem a chováním - tedy víceméně divákovu oku lahodící postava. Možno vysledovat především ve scéně se štrůdlem. No řekněte, už jste viděli někoho takhle si dávat do kávy cukr? ()

Sany33

Vynikajúci film, ktorý zobrazuje druhú svetovú vojnu po svojom neberie ohľad na fakty ani históriu. Perfektná atmosféra a napäté situácie ma dokázali úplne upútať. Na druhej strane ma veľmi potešilo keď sa vo filme objavil môj obľúbenec Michael Fassbender a jedine Tarantíno s ním môže urobiť to čo s ním urobil :) však si to pozrite a posúďte sami 96%. ()

IdentityS73

Nejlepší výkon podal podle mě Christoph Waltz alias svinský německý důstojník...ale celkové obsazení i provedení je výborné. ()

lucascus

Skvostný slepenec pravdivých příběhů. A po boku Goebbelse parodie na Lídu Baarovou. Co si přát více... Netřeba nic dodávat. ()

Eleanor05

Výborný film a to ve všech ohledech. Filmařsky perfektní, úžasně zahraný (všem samozřejmě vévodí Christoph Waltz) a velmi, velmi zábavný. Navíc pojímá Druhou světovou válku trochu jinak, než je divák zvyklý. Všechno klape jako hodinky, všechno do sebe krásně zapadne. Typický Tarantinův komediálně/groteskní a zároveň brutálně krvavý styl plný výborných hlášek filmu dodává šmrnc. Vlastně se nemůžu rozhodnout, jestli je lepší Pulp Fiction nebo Hanebný Pancharti, a to jsem si nemyslela, že by někdy mohl Tarantino svůj mistrovský kousek překonat. Jenom jediná věc mi zabraňuje dát pátou hvězdičku - mám na to příliš ráda historii. ;-) Update 2020: I když mám ráda historii, zkrátka tomu po letech musím tu poslední hvězdu stejně připsat. Pro mě jsou Pancharti nejlepší Tarantinův snímek, (ano, lepší, než Pulp Fiction), téměř dokonalý, skvěle vystavěný, každou scénou vypiplaný, do nejmenší role naprosto výborně zahraný a i na několikanásobné shlédnutí úžasně zábavný. ()

lykan9

Já miluju Taratinovky a doslova si užívám dialogové scény. A i přesto, že mě Tarantino jednou zklamal (myslím tím Kill Billa), tak jsem se na Hanebné pancharty moc těšil a nelitoval jsem. Nejvíc kvituji Tarantinův nový objev Christopha Waltze v roli Hanse Landa, který mě úplně uchvátil a později mě o svém umu přesvědčil i v další Tarantinovce Nespoutaný Django. Jeho výrazy v obličeji, mluva, pohyby jsou vždy za všech okolností dokonalé a uvěřitelné. Samozřejmě, že film nestojí jen na Waltzovi. I ostatní herci jsou skvělí a Tarantinův podpis vše dokonale podtrhuje. U mě za výbornou. ()

VanTom

Válečný dobrodružný "velkofilm" rozděluje pětice kapitol na téměř stejný počet izolovaných, komorních jevišť (mléčná farma, před bunkrem, pařížská restaurace, sklepní hospůdka, premiérové kino) připravených pro Tarantinovo konverzační divadlo rozmáchlých, ladně vedených i (ne)citlivě přerušovaných, ze šíře utkaných dialogů, zakončených povětšinou pořádným "třeskem". Díky výrazné práci s hudbou (i když s tím zneužíváním Morriconeho by se mohlo brzdit), skvělému obsazení a celkově vybrané filmové řeči jsem to QT opět (resp. napodruhé, napoprvé mě Pancharti úplně nesebrali) spolknul i s navijákem, přestože náběhy na "outovou" zdlouhavost a dějová druhořadost titulní partičky se nedaly přehlédnout. ()

fabecc1222

O tom, že pořádná filmová kariéra může začít klidně až po padesátce se na vlastní kůži přesvědčil Christoph Waltz. Ve své první větší mezinárodní produkci vystřihl zápornou roli takovým způsobem, že se od ní odráží spousta dalších záporáků a i on sám jí už pochopitelně několikrát zrecykloval v dalších filmech. Hanebný pancharti se odráží od dobového znázornění válečné vřavy skrze jednu jednotku odpadlíků a Tarantino ti ukazuje, že dějiny se dají povyprávět a dovyprávět dosti po svém. Člověka zaujme, že takto Hollywoodský film je ve své většině neanglicky mluvící, což lze naopak ocenit. Jak je u Tarantina zvykem, tak nezklame ani samotná struktura příběhu a jeho gradace. ()

ganz

Zážitek z kina, jako byl tento, jsem dlouho neměl. Neskutečně zábavná pecka, skvěle vypointované dialogy a klasický Quentinův humor. Po poněkud slabším Deathproof se Tarantino vrací do svých kolejí a přináší nám opět svůj naprosto osobitý film. Ať už popisky a uvádění postav, výborně využitá muzika a celkově skvělý soundtrack, nebo scény a dialogy jejichž konec je originální a hlavně takový který byste nečekali, tvoří skvělou mozaiku a skrz menší epizodky skládá výborný film. Brad Pitt mi osobně ze začátku chvíli neseděl, ale hned jak jsem si zvykl tak jsem si začal si říkat, že tahle role byla pro něj. Christoph Waltz je jako Hanz Landa výborně slizký a roli záporáka zvládl na jedničku a Eli Roth zvládl magora s basebalkou taky skvěle ( hlavně když je oblečen do smokingu...). Tento film se nedá než doporučit-95% ()

Bagr_007

Tarantino je zpátky v nejlepší formě. Pancharti nejsou jeho masterpiecem, jak se nám snaží v závěru tvrdit a nejsou ani divokou akční jízdou, jak se nám snažili tvrdit trailery. Jsou ale filmem narvaným zatraceně dobrými dialogy a ještě lepšími herci. Navíc i přesto, že Quentin vzdává poctu filmům Sergia Leoneho a bambilionu dalších věcí, které mi nic neříkají, tak si ho tentokrát užijí i neznalí diváci. Film o stopáži dvě a půl hodiny nejen že nenudí, ale skutečně uteče jako voda a z kina vás vypustí s pocitem jednoho z nejlepších filmových zážitků letošního roku. ()

JohnSmith

Hodně jsem váhal, jestli dát 4 nebo 5*. Najdeme tu vše, co od Tarantina očekáváme, jen mě mrzela ta stopáž, jelikož chvílemi je to zbytečně zdlouhavé. Pitt byl opět vynikající,ten jeho děsnej přízvuk, hlášky a snaha o to mluvit italsky. Stejně tak byl vynikající Till Schweiger, ale kdo mě opravdu dostal byl rakušan Waltz. Jeho SSák Landa byl zloduch naprosto dokonalý a roli si evidentně užíval. Takže až na tu dlouhou stopáž to bylo perfektní. Závěrečný potlesk diváků v kině jsem už hoooodně dlouho nezažil. ()

FrajerTom

Poslední filmy Quentina Tarantina mě pokaždé nadchly. Popravdě jim však vždy k dokonalosti něco chybělo. Hvězda. Při vší úctě k Umě Thurman nebo Kurtu Russelovi hvězda velikosti Brada Pitta. Jeho poručík Aldo Raine je přesně tou třešničkou na skvělém dortu, která mi u předešlých Tarantinových snímků chyběla. Výtečná (i když převzatá) hudba, výborní herci a perfektní dialogy dělají z Panchartů nejlepší Tarantinův film od Pulp Fiction. Možná i včetně něj.. ()

KASUGI

Po dlouhé době originální válečný film, než další kopie vojína Ryana, kterých se od roku 98´ vyrojilo požehnaně. Tarantinův nesmírný talent spočívá v jeho geniálních konverzačkách. Natočit desetiminutový dialog odehrávající se v jedné místnosti, aniž bych u toho umíral nudou, to je kumšt. Geniálního Waltze není třeba komentovat, stejně tak buranského Pitta. Asi po roce jsem šel z kina konečně nadšený. Nejlepší Tarantino 10/10 ()

cross

***1/2 - Kdo by se nechal zlákat po přečtení synopse na zajímavý válečný film, bude pravděpodobně trochu zklamán - jako já... Ne že bych se značnou část projekce dobře nebavil a nepodivoval, kam až je Quentin schopen zajít, ale na druhou stranu, jedná se o čestočistou tarantinovku se vším všudy a bylo asi bláhové očekávat něco normálního... Quentin rozjíždí krvavou a hodně ukecanou mozaiku zdánlivě nesouvisejících epizod, to vše za burajích zvuků westernového Morriconneho, která sice baví, ale musíte opravdu Tarantinův styl zbožňovat, aby jste si ji jaksepatří užili...Což znamená, že "normální" divák si ji může užít tak zhruba na půl... A skvělé herecké výkony (božský Chris Waltz), ani občas s legendaritou koketující scénky to nezachrání... ()

Ichabod

Sestříhat a zrychlit střední pasáže (hádám - prospal jsem) by hodně pomohlo zpříjemnit návštěvu sálu. V poklidu domova by ale film byl ještě stravitelnější a hlavně pokud člověk jednou vidí Inglorious Basterds a ví po druhé do čeho přesně jde, myslím že ten film ještě do kvalit doroste v myslích hodně diváků. Kvalitou se sice na Kill Bill nedotahuje, ale příběh je zase jiný a velmi atraktivní a herci hudba a obrazy jsou nádherné a zábavné. btw opět je film pár dní po premiéře tady v první stovce, nesoudnost lidu tady začíná být dost děs. ()

blackJag

Tarantinův rukopis a válečný film? Kupodivu to funguje. Oproti předpokladům se snímek netočí výhradně kolem panchartů, ale nakonec to ani moc nevadí a svou zajímavost mají všechny kapitoly. Většinou je film zvráceně zábavný, s jasným důrazem na dialogy, které i v tradičních pasážích postrádají obvyklost a to je důkaz, že Tarantino neztratil nic ze svého okouzlení vypointovaným slovem. Jasnými hvězdami filmu jsou Pitt (přízvuk sice přehání, kdoví proč se v převleku za italského filmaře kření jako při zácpě, ale člověk se tomu nemůže nesmát), Waltz (bravurně vybalancovaná postava na pomezí sadistické zvrhlosti a mimoděčné ušlechtilosti), ale také Krugerová, která podala nadprůměrný výkon. 85% ()

cpt.Lynch

Jediný film od Tatrantina, který se mi kdy líbil je Pulp Fiction a po středně velkém zklamávání z KillBilla jsem si na pancharty zašel bez většího očekávání, nedbaje všeobecně kladného hodnocení tohoto bijáku. Po shlédnutí musím konstatovat perfektní zážitek a horkého kandidáta na můj film roku. Excelentní náboj, neuvěřitelně svěží zpracování, parádní soundtrack, vyvážený mix brutality a humoru (u některých scén jsem smíchy až brečel) a vše podtrhují brilantní herecké výkony (vyzdvihnout výkony Waltze a Pitta bude nošením dříví do lesa, ale přesto si to neodpustím). Slabé stránky: no když budu hodně chtít prudit, tak některé pasáže neměly tolik šťávy (i tak by v jakémkoliv jiném filmu byly perlou) a na několika místech Tarantino vykrádá sám sebe (je to vůbec krádež??). Suma sumárum tento film není ani tak o scénáři, jako o mistrovské režii, mazáckých hereckých výkonech, stylové atmosféře, osobitých charakterech postav, dialozích a skvělé hudbě. ()

toyrider

Na tento film jsem se letos nejvíc těšil, proto mi bylo líto odbýt ho jen slovy "nic moc" a tak jsem šel do kina 2x s nadějí, že podruhé zatleskám.A zatleskal (byť jediný v sále).Vše jsem si vychutnal a soustředil se už jen na detaily a skryté odkazy.Krom vynikajících hereckých výkonů (viz. Waltz a Pitt) mě překvapilo množství dokonalých dějových doplňků patrných až na druhý pohled.Kromě 2. a 5. kapitoly, které jsem si opět skvělě užil, mě na podruhé překvapily i ty další, nutné k výstavbě děje.Tarantino se na filmu pořádně vyřádil.No kde jinde jste viděli kino hořících nácků a Hitlerovu hlavu na kaši? ()

Guy Ritchie chystá válečný thriller

04.11.2020

Star Trek 4 našel režiséra

Star Trek 4 našel režiséra

20.11.2019

Tarantinův Hollywood ještě delší?

Tarantinův Hollywood ještě delší?

25.05.2019