Násilník

The Enforcer

Násilník

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1976, 96 min

Nepísaná poučka o sérii Dirty Harry platí. S každým zvyšujúcim sa číslom v nepriamej úmere klesá kvalita filmu a dvíha sa cool faktor Clinta Eastwooda 7/10 Okrem mena hlavnej postavy to so špinavou jedničkou už nemá takmer nič spoločné a je to už "iba" klasický akčný film. Ale aj tak je to fajn P.S. poučka po štvorke už neplatí(25.4.2015)

Eastwoodov Harry Callahan je v treťom pokračovaní ešte viac drsný, nebezpečný a ešte viac nepriestrelný ako v prvých dvoch dieloch. A to i napriek faktu, že dej sa nám pribudnutím partnera nežnejšieho pohlavia trošku zženštil. To ale nahráva do ruky ostrým hláškam a zvýrazneniu jeho postavy. Dej je už tradičnou dobrou kriminálkou s nejakou tou dobrou prestrelkou, ale naháňačka po strechách krížom cez pol San Francisca bola mierne prehnaná. 75%.(14.9.2008)

Trojka konečně svižnější. Harry tu je ještě umocněný postrach všech korektních policejních páprdů, navíc dostává parťačku a z toho pak plyne většina úšklebků a srand - bude jistě skvělá podívaná pro každou "moderní ženu" :) Po psycho blbečkovi a skvadře katů strážníků přichází banda militantních hippíků s bazukou a účtování na ostrůvku Alcatraz. Zdálo se mi o něco lehčí na pořádnou .44 Magnum show, méně temný, ale výsledný (a čistě dnešní) dojem zatím nejlepší v sérii. Obojí spád a pěkný vizuál. A miluju scénu liquor store rukojmí v úvodu.(23.3.2018)

Sice už o něco slabší, ale pořád velmi silné a drsné pokračování filmu s detektivem Callahanem. Násilník je kvalitní klasická krimi ze 70. let. Brutální teroristická skupina mladých šílenců vedená Bobbym Maxvellem ohrožuje město a vydírá starostu. Především, ale zabije Harryho kolegu De Giorgia. Eastwood poté dostává za parťáka ženu a to v něm vyvolává velké rozčarování. Postupem času se však se svou novou koulí na noze sblíží a pustí se do případu se vší vervou. Závěrečná scéna filmu se odehrává v té době už v uzavřené věznici Alcatraz, kam se Clint za tři roky vrátil s Donem Siegelem a natočil jeden ze svých klenotů.(17.11.2009)

Njn, opět ut máme to, co mě vrtá hlavou v souvislosti s celou sérií a vůbec celým jedním proudem hollywoodské kinematografie sedmdesátých let. Ti "chuligáni" se tu pořád řeší s bouchačkou v ruce, právo a zákon zbraně je tím jediným, co na semeniště zločinu a tu "bandu feťáků" platí. Je to docela zábavné, svižně natočené a ze strany - v tomto případě - C. E. a Tyne Dalyové i perfektně zahrané, ale pořád je to idelogicky hdoně na hraně a rozhodně se to nemá brát moc vážně.(18.8.2007)

• - Poprvé je Harryho policejním partnerem žena. (ClintEastwood)

• - Původní název filmu byl Pohyblivý cíl. (ClintEastwood)

• - Spoiler: Závěr filmu se odehrává v bývalém nejvíce střeženém vězení Alcatraz. O tři roky později si Clint Eastwood zahrál hlavní roli skutečného trestance Franka Morrise, kterému se podařilo z věznice uniknout.