Násilník

• Česko Neúprosný (více)
Trailer

Pro detektiva Harryho Callahana (Clint Eastwood) to měl být další rutinní den policisty na objížďce v horoucích ulicích San Franciska. Stoický klid vezme za své, jakmile se Callahan svérázně vypořádá s bandou lupičů, načež je detektiv přeložen z oddělení vražd na osobní oddělení, kvůli uplatňování policejního násilí. Aby toho nebylo málo, jeho parťák umírá a Callahanovi je přidělena nezkušená vyšetřovatelka Kate Mooreová (Tyne Dalyová). A to zrovna v době, když San Francisku vyhlásí válku teroristé Lidové revoluční armády, vedené šíleným vietnamským veteránem. Je nejvyšší čas, aby Harry opět vytáhl z pouzdra starý dobrý revolver Smith & Wesson, ráže .44 Magnum, a zjednal ve městě pořádek… V pořadí třetí pokračování ze slavné série o „Drsným Harrym“, které volně navazuje na předešlý snímek Magnum Force (1973). Film Neúprosný – distribučně též známý pod jmény jako Násilník či Vykonavatel – byl pro tvůrce Jamese Farga režijním debutem. Hudbu v rámci série poprvé složil namísto Laloa Schifrina Jerry Fielding (Divoká banda, Strašáci, Psanec Josey Wales). A na scénáři se vedle stálice Deana Riesnera podílel nováček Gail M. Hickman. Obměna štábu přinesla do zavedené krimi série čerstvý vítr; kromě kamenného humoru a krvavě zabarvené akce nechybí ani výrazný společenský komentář. Filmový motiv levicové teroristické buňky dobově odkazoval na řádění organizace Symbionese Liberation Army. Afroamerický militantní gang Eda Mustaphy (Albert Popwell) zase upomene na působení Strany černých panterů. Snímek též zdůrazňuje úlohu armádního průmyslu (elektrické paralyzéry, raketomety, útočné pušky), jeho propojení s válkou ve Vietnamu, a dědictví poválečného traumatu. (Česká televize)

Trailer

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $46,236,000Tržby Celosvetovo $46,496,000║ Drsný Harry dostáva po politických zmenách a zviditeľnení starostu pred občanmi ako služobného partnera kolegynku a to hneď poznačí aj priebeh filmu a v dobrom. Zmena veru nezaškodila a len obohatila dej jednak o dobré hlášky a taktiež tam je lepšie cítiť vypätosť a drámu. Po akčnej stránke sa to drží v slušných neprehnaných medziach, takže ďalší z radu podarených kúsok s Clintom Eastwoodom. /75%/ ()

Malarkey

Nemůžu si pomoct, ale Clint Eastwood, ať je jak chce fajn, kvalita jeho filmů je jak na sinusoidě. Člověk nikdy neví, jestli ho jeho film zrovna bude bavit nebo ne a každý má na jakýkoliv jeho film různorodý názor. I u tohohle filmu se najdou tací, kteří ho budou opěvovat, ale najdou se zaručeně i ti, co budou tvrdit, že to byla jedna velká nuda. Já patřím do té druhé várky. Řekl bych, že Násilník je naprosto typická americká kriminálka sedmdesátých let, s celou tou osobitou atmosférou a typickou muzikou, ze které si v dnešní době plno jiných lidí dodnes dělá legraci. ()

B!shop

Ze serie o Drsnym Harrym jeden z tech slabsich, problem je, ze Clint moc nezatyka, moc nehlaskuje a hlavni zaporak se moc neprojevuje a tudiz tu neni ani moc mrtvol. Navic diky tomu, ze ma Clint partacku a taky misty diky nehodici se hudbe, to obcas vyzniva spis jak parodie. Ale jinak to je docela slusna kriminalka za slabsi 4*. ()

Slasher

Trojka konečně svižnější. Harry tu je ještě umocněný postrach všech korektních policejních páprdů, navíc dostává parťačku a z toho pak plyne většina úšklebků a srand - bude jistě skvělá podívaná pro každou "moderní ženu" :) Po psycho blbečkovi a skvadře katů strážníků přichází banda militantních hippíků s bazukou a účtování na ostrůvku Alcatraz. Zdálo se mi o něco lehčí na pořádnou .44 Magnum show, méně temný, ale výsledný (a čistě dnešní) dojem zatím nejlepší v sérii. Obojí spád a pěkný vizuál. A miluju scénu liquor store rukojmí v úvodu. ()

woody

"Dejte mi váš odznak!" "Tady máte ten svůj sedmihranej čípek!" "Co jste to řek?" "Řek jsem abyste si ho strčil do řiti!" Skvělý film. Jednička a dvojka jsou kriminálky. Temné a syrové kriminálky. Tohle je akčňák. A dokonalý, tak jak to od 70-tých let, plných deziluzí očekáváme. Bobby Maxwell se svou partičkou brutálních mániček vyhlásili válku San Franciscu. A zastavit je může jen jeden člověk. Harry a parťák. No, parťák, ona je to parťačka. Honičky po střechách, bomby, únos starosty, finále v pevnosti Alcatraz. To Alcatraz pomalu chátral a Enforcer nám odhaluje čím se inspiroval Bay a jeho Skála. Nádherné jsou scény z bordelu. ("To to mám za čtyřicet dolarů dělat s gumovou pannou?" "Ale na 32 poloh!") případně z pohovoru na osobním oddělení. A jak se to řeší se zloději v obchodě, kteří drží rukojmí? "Chtěli auto. Dostanou ho!" Jedny z nejlepších hlášek, které se dají tesat do kamene... Doporučuji, ačkoliv Harry tady s tarasnicí působí jako Rambo, není tomu tak :-) ()

• James Fargo měl původně u snímku pracovat jako asistent režie, ale Eastwood, kterému se líbil jeho přístup, se rozhodl prosadit ho jako režiséra. (ClintEastwood)
  • Clint Eastwood si pročítal spoustu scénářů, ale nemohl najít "ten pravý". (ClintEastwood)
  • Jedná sa o deviaty najziskovejší film roku 1976 na svete. (westerns)