Zvoník od Matky Boží (TV film)

The Hunchback of Notre Dame

Zvonár od Matky Božej

Drama / Historický / Romantický

Velká Británie / USA, 1982, 150 min

Po hříchu mé první setkání s Hugovou velkou klasikou a popravdě jsem od obrazovky odcházel spokojen. Hopkins zahrál Quasimoda přesvědčivě, David Suchet mne překvapil v roli krále zlodějů (popravdě to bylo poprvé, co jsem ho viděl jinak než jako Poirota), jen kdyby ta Esmeralda neměla ty modré oči... Ale tak to je jen taková malá vada na kráse, daleko víc mi vadil naprosto překopaný konec, který vlastně do té doby poměrně věrnou adaptaci překope do naprosto něčeho jiného. Škoda, možná by to bylo i na pět hvězdiček! :)(11.5.2011)

Když bych měla porovnávat s francouzskou verzí let padesátých, vychází mi sice méně výrazná Esmeralda, ale zato lepší představitel slizkého Frolla a hlavně je potřeba vyzdvihnout úchvatný výkon sira Hopkinse (ano, taky bych ho vůbec nepoznala), který mě v úplném závěru dojal skoro až k slzám. Hvězdičkové ohodnocení uděluji stejné, protože kromě vypjatých závěrečných minut (změny oproti předloze jsem tedy v "dospělácké" verzi nečekala) mě dění na obrazovce zase tolik neoslovilo.(10.5.2015)

Opět nechybí typický hollywoodský klišé konec, kdy hlavní postava Esmeralda uteče se svou pravou láskou. Víc by mi tady seděl ten knižní konec, jinak Anthony Hopkins je úžasný a ani jsem nevěděla, že tady hraje. Zbytek herců lehce přehráva, hlavně postava Frolla. taky mi vadí vynechané důležité postavy...takže 3,5 *(7.2.2012)

Klasický příběh z historické Paříže s naprosto úchvatným výkonem skvělého Anthonyho Hopkinse, a líbil se mi i David Suchet. Dost smutný příběh, který dojímá skoro od začátku do konce. A ten konec to jenom podtrhuje. A taky myslím, že bych Hopkinse nepoznal, kdybych nevěděl, kdo ve filmu hraje. Opravdu překrásný příběh s pěknými exteriéry.(3.1.2012)

Želbohu dosti instantní zpracování klasiky jak literární tak filmařské, navíc se zpackaným (byť pro televizní divácké stádo všehomíra zřejmě přijatelnějším) plytkým závěrem a ve zkrácené verzi - a nebýt skvělého A.H., asi bych osobně hodnotil ještě níž... (O tradičně zvukově jalovém a blbém českém dabingu asi nemá cenu se víc už zmiňovat...) - - - - - Poprvé viděno kdysi v dobách bezbožně zvonivých, hodnocení po repete 4.2.2012 na >quazimódní jebničce< 584., komentář zde lehce nahrbený jako třiadvacátý - 5.2.2012)(5.2.2012)

• - Celý film byl natáčen ve studiích Pinewood u Londýna, kde byla postavena replika chrámu Notre Dame i pařížských uliček. (rakovnik)

• - Líčení Quasimoda trvalo pět hodin, Anthony Hopkins se proto musel hlásit do maskérny vždy už ve 3 hodiny ráno. (pavel11)