Trojka z mravů

• Francie Zéro de conduite (více)
Krátkometrážní / Komedie / Drama
Francie, 1933, 41 min

Dětství. Děti opuštěné na počátku školního roku kdesi na vesnickém školním dvoře. (Jean Vigo). My sledujeme jejich trampoty poznamenané rodícím se temperamentem, jenž se střetává s rigidní maloměšťáckou morálkou učitelů a vychovatelů. Příběh skupiny chlapců, kteří postupně stupňují své útoky proti učitelům až do finálního výbuchu, je rovněž autorovou výpovědí o vlastních prožitých traumatech. Génius francouzského filmu Jean Vigo vytvořil svůj nejautobiografičtější film. Ovšem skutečnost nechal zahalenou snovým oparem. Divák by občas mohl mít pocit, že vše je jenom pouhá hra, ale sílu tohoto filmu tvoří krutě realistické obrazy, pospojované zvláštním druhem poezie. Vigův film se stal protestem proti autoritativním výchovným metodám. Polemiky kolem díla vyvrcholily jeho zákazem a do kin byl uvolněn teprve po roce 1945. Našel si mnoho obdivovatelů a další režiséři (např. F. Truffaut) se jím cítili ovlivněni. Jean Vigo byl ve své době nepochopen a na své objevení musel čekat až do nástupu nové vlny. Nicméně jeho film Trojka z mravů se stal klasickým dílem, vypovídajícím o dětech, které se bouří proti nesmyslné autoritě. Nezapomenutelnou i nadále zůstává scéna společné ložnice s průvodem andělů-školáků v bílých košilích, kteří snově proplouvají mezi létajícím peřím. Letos budeme mít navíc možnost vidět restaurovanou kopii firmy Gaumont. (oficiální text distributora)

radektejkal

Když jsem poprvé dostal "dvojku zmravu", ani jsem moc nevěděl, o co se jedná. Jasné mi ovšem bylo, jak bych s učitelkou naložil - kdybych mohl. Zde je to naplněno, avšak jaksi naivně, nepřesvědčivě, nekonkrétně, formou jakési pirátské revoluce, která mi šla spíš proti srsti. Jak to dříve fungovalo na školách víme: brutální až sadistické násilí na někom, kdo neví, jak se ubránit své vlastní podstatě, natož vyslovené zvůli některých učitelů. Vzdělávací systém základních škol jsem viděl vždy jen v těch tmavých barvách (Roger Watters:".. dark sarkasm in the classroom".) ()

Bláža

Vigův první hraný film narazil na velký odpor cenzury pro svůj útok na měšťácké způsoby, instituci školy a autoritu vůbec. Teprve v roce 1945 byl cenzurou povolen a to ještě s omezením (dokonce ještě v padesátých letech mohl v televizi běžet až po půlnoci). Film o vzpouře malých chlapců z internátu proti profesorům patří k Vigovým nejhumornějším filmům. Na pomezí němého a zvukového filmu se nachází mnoho prostoru pro klasickou gagovou grotesku i rafinovanější vtipy. Navíc je silně autobiografický, ve snímku se odráží Vigovy vlastní zážitky z internátu, kde prožil značnou část svého dětství. Jako svůj inspirační zdroj použil „Trojku z mravů“ i Francois Truffaut, některé pasáže dokonce celé po svém cituje ve filmu „Nikdo mě nemá rád“. Koneckonců byl to právě Truffaut, kdo znovu objevil Jeana Viga světu. ()

Zagros

Nechci Trojce z mravů a Jeanu Vigovi upírat nějaké zásluhy, ale tenhle krátký film mi nesedl. Popravdě nebyl moc dobře technicky zpracován, na tom se sice podílí i zub času, ale není to jenom tím. Kamera a střih působí hodně neurovnaně, což mě při sledování rušilo. K tomu mi samotná stavba děje přišla nudná a to je vzhledem k délce co říct. Myslím si, že vím, co chtěl Vigo sdělit a myšlenky jsou to pěkné a za ně rád přidám jednu hvězdu, ale i tak se na více než tři nedostanu. ()

Rozjimatel

2,5 Tak tu som akosi nepojal, čo to malo akože byť. Komédia? Dráma? Neprišlo mi to ani jedno, ani druhé. Napadá ma jediná charakteristika - podivnosť bez hlavy a päty. Aj sa za to trochu hanbím, veď toto dielo je vysoko cenené kritikmi, aj bolo vybrané do knihy "1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete". Dokonca aj môj obľúbený režisér François Truffaut patril medzi jeho obdivovateľov. Zrejme sa na to budem musieť niekedy pozrieť ešte raz pod lupou. ()

JimiH

Sympatické prostředí, ale nevyužitý potenciál. Díky tomu závěrečná revolta proti učitelům nevyzní tak dobře jak by mohla. ()

Carthorias

Nápad zajímavý, ale zpracování slabé. Nedokázal jsem se identifikovat s jedinou postavou, možná jsem si trochu všiml Tabarda, ale to je vše. Plus za 90 centimetrového ředitele a za scénu s peřím. Jinak se film na surrealistické poměry dost drží při zemi. ()

Harakiri13

Koncept filmu děti versus učitele byl fajn. Spiknutí a válka s učiteli byla v konečném důsledku  vtipná a povedená. Líbila se mi také scéna s proměněnou malbou na stole (respektive ta animace byla na rok 1933 hezky provedená) nebo učitelův předvedený tulák na dvoře. 7/10 ()