Již od dob úspěchu prvního vydání fantasy ságy J.R.R. Tolkiena Pán prstenů uvažovala hollywoodská studia o adaptaci románové trilogie pro stříbrné plátno. Práva na zfilmování nejprve vlastnil Walt Disney a v roce 1968 přešla pod společnost United Artists, kde se uvažovalo o hrané adaptaci, jíž se případně měli zhostit Stanley Kubrick či John Boorman, ale kvůli nákladnosti a náročnosti produkce k natáčení nedošlo. Projekt byl nakonec přiřknut režisérovi animovaných snímků Ralphu Bakshimu, jenž svými celovečerními snímky Fritz the Cat a Heavy Traffic a Coonskin de facto ustanovil kategorii animovaných filmů pro dospělé publikum. Podobně jako ve svém předchozím futuristickém eposu Wizards použil Bakshi i při tvorbě Pána prstenů kombinaci tradiční animace, rotoskopie a postprodukčního filtrování hraných záběrů, díky čemuž docílil reálnějšího pohybu animovaných postav, ale také dokázal vytvořit epické sekvence bitev bez nutnosti nadměrného rozpočtu. Projekt původně plánovaný jako trojdílná série, věrná dělení příběhu v Tolkienově předloze, měl nakonec být realizovaný coby dva celovečerní filmy. Jenže navzdory kasovnímu úspěchu prvního filmu, druhý nebyl natočen. Z hlediska dějové osy Tolkienovy ságy tak diváci uvidí postupné zformování společenstva prstenu, které vedle hobitů Froda, Sama, Smíška a Pipina tvoří kouzelník Gandalf, hraničář Aragorn, trpaslík Gimli, elf Legolas a válečník Boromir. Společně se vydávají zničit Jeden prsten, v němž se skrývá moc Temného pána, jenž si touží podrobit celou Středozem. Jejich cesta vede před trpasličí doly Morie, kde je čekají mnohá nebezpečí, i elfí hvozdy. Film obsahuje také události z druhého dílu knižní trilogie jako je rozdělení společenstva, vrtkavé spojenectví Froda a Sama s nevyzpytatelným otrokem prstenu Glumem i bitvu u Helmova žlebu. (oficiální text distributora)

mh.mail

80% - Budu upřímný: tenhle animovaný film se mi líbil mnohem víc, než monstrózní podívaná páně Jacksona. K Hobitovi, Pánu prstenů a Silmarillionu jsem se dostal začátkem 90. let v době, kdy tento novodobý boom byl ještě v nedohlednu. Úplně nejvíc se mi líbila první kniha a čím více se děj přesouval od putování Froda Pytlíka a jeho přátel k velké politice, tím méně mě bavil. Protože tento animák byl především příběhem Společenstva prstenu, zanechal ve mě pozitivní dojem. Dal bych i pět hvězdiček, ale jednu strhnu, výhradně však za to, že nebylo natočeno pokračování a příběh tak byl zanechán na pospas ve své polovině. To je pro mě naprosto nepochopitelné, tím spíš, když film slavil úspěch. ()

Matli

Ze začátku se to jevilo jako slušný filmeček, kde člověk mohl krásně porovnávat tvorbu Petera Jacksona, ale čím víc se blížil konec, tím mi bylo jasný, že to nemůžou stihnout a tak se i stalo. Film skončil bitvou u Helmova žlebu a pokračování je jako kde??? Už jen za to ubírám hvězdičku. 50% ()

drankeryth

Mna to nejako vobec neocarilo, co sa tyka celkoveho spracovania tohoto animaku. Bolo to nejako robene divnou grafikou, ktora bola robena takymi dvoma sposobmi spracovania, ktore jedno z nich ma skor rozculovalo. Teraz myslim vizas tych skretov a ani ich boje ma nejako moc nebrali. Sympatickejsia mi bola ta druha cast grafiky a tou myslim spracovanie hlavnych hrdinov vo filme, aj ked to tiez mohli urobit lepsie. Vyzeralo to take sladke:) A co ma najviac nasralo tak bol boj o Helmov Zleb, ktory bol nudny a v tomto momente aj skoncil film, co mi zapricinilo dalsi hnev, preco? Kniha je dlhsia a vyvija sa to dalej, ale ukoncenim boja film definitivne skoncil a dalej uz len nasledovali titulky. Jednoznacne je tento film pre mna sklamanie a preto si odo mna nezasluzi kladne hodnotenie. ()

Rannveig

Uvědomím-li si, že Karel Zeman dělal o dvacet let dříve tak úžasné animace, je mi z tohoto smutno. Velmi nepodařený způsob zpracování, který se snaží "chytře" využívat hraných postav, které ale působí jako pěst na oko, místo toho se mohli už tehdy rovnou pokusit o hrané zpracování, které by ve stylu Hildebrandtových maleb mohlo být fascinující fantasy. Scénář je velmi křečovitě pospojován odkazy na předešlé události, aby až se značným zpožděním, knihy neznalému divákovi došlo, co se vlastně stalo, či o kohose jednalo. Tvůrci se evidentně nemohli rozhodnout, bude-li to spíše Disneyovský animák pro děti, nebo psychedelická pouť pro starší... ()

Wolvie

Žádná nezajímavá animovaná břečka,ale velmi osobitý pokus o ilustraci Tolkienova díla.Je to sice neukončené,autorsky rozhárané,uspěchané a pro nečtenáře silně nepřehledné,ale zároveň pořád magické a v určitých momentech velmi podmanivé.Zkrátka moc fajn. ()

Clu

Rozšířil jsem si tím znalosti o Pánu Prstenů, knihu jsem totiž (ještě) nečetl. Porovnával jsem to s Jacksonovou adaptací, v čem se Jackson inspiroval, co je zde hůře, ale často také lépe podáno. Velmi příjemně jsem se tak zabavil. Kdyby to mělo konec, což opravdu nemá, dal bych čtyři hvězdičky, ale takhle jsem zůstal nenaplněn. ()

Radek.SCH

Někdo by měl tenhle film pustit Jacksonovi, aby viděl, jak se dá elegantně prostříhat dlouhý příběh. 2 knihy do 2 hodin a přitom nemáte pocit, že by něco důležitého chybělo, nebo že by se nějak zvlášť spěchalo, postavy tím taky nijak neutrpěli. ()

Torgal

Oh my god. Toto bolo čo? Spojenie hraných a animovaných pasáží takýmto spôsobom som teda ešte nevidel, a už ani vidieť nechcem. Bolo to hnusné, odpudivé a neprehľadné. Kreslené pasáže animačne primitívne s fakt pochybným dizajnom postáv (bezosporu najhoršie dopadli Balrog a Stromovous). Nechápem pre koho to malo byť určené, animácia aj poňatie deja a postáv je infantilné, ale hrané sekvencie vyzerajú tak desivo, že by som to nijakému dieťaťu nikdy nepustil. 2-/10 PS: Kedykoľvek sa v obraze objavil Sam, mal som chuť ho zabiť holými rukami, jednoznačne najodpornejšia postava, nechápem prečo z neho filmári urobili takého slizkého polodementného blba. ()

cogi

Natočeno velice zajímavým způsobem, celkem originálně na rok 1978 (neřkám že se mi všechno zpracování líbí), každopádně i zpracování dvou dílů Tolkiena do jednoho fílmu se jim vcelku podařilo (i když nedokážu posoudít jako neznalec Tolkiena, zda by se laik vyznal v ději). Jediné, co mi opravdu vadilo, byly výrazy Froda (někdy jsem je nechápala) ()

madejja1

Hodně zajímavý, na Jacksonovu verzi to nemá, a končí to bitvou u Helmova žlebu. Ale rozhodně se Jackson inspiroval a pro fanoušky je to určitě must see film, některé scény jsou naprosto parádní, styl animace dost neobvyklej a atmosféra celkem temná. ()

NorseSword24

Animovaný Hobbit bol lepší. Jednak toto je strašne dlhy príbeh na to aby to bol jeden 2hodinový film. Vynechám to, že veľa veci bolo priamo prevzatých z knihy a teda aj dizajny postav vyzerajú vtipne. Ale čo je celkom blbosť je dizajn záporných postáv, ktoré sú predovšetkým len čierne postavy. A ta animácia?? Občas plnokreslené občas jak keby natočené/nafotené reálne zábery a dané do animácie. To tam často bilo do očí. A ešte oproti hobbitovy to nemá takú výraznú hudbu. Počas celého pozerania sa mi názor menil z 2* na 3* a naspäť. Ale ten koniec ma presvedčil. ()

sarfian

Mne moc nesadlo to spojenie hraného filmu s animovaným. Dej pána prsteňov je geniálny ale stvárnenie už tak dobré nebolo. Pozrieť sa to dalo ale pre mňa je tento film len priemerným. VIDENÉ 1x ()

pribina

Hrozné prestrihy scén, úplne nudné, biedy soundtrack aj knižne dosť nepresné aj ked bolo vidno že sa týmto filmom inšpiroval aj Jackson. Úplná strata času. ()

Karp

Ne, nebavilo mě to. Mnohé kreslené postavy jsou až nesympatické a oscilují mezi naivitou dětského filmu a hrou na reálno ( v opravdu hraných záběrech). Možná mi vadilo právě ono prolínání stylů. Ocenit je však nutné to, že novodobý Pán prstenů ze své animované předlohy poměrně intenzivně vychází. Část Jacksonova úspěchu bychom proto měli přičíst i tomuto snímku. ()

PerToon

S Pánem Prstenů jsem se seznámil až díky Jacksonově Společenstvu, takže jsem nikdy neměl moc prostoru pro vlastní fantazii během čtení knih. Hlavně díky tomu si upřímně nedokážu představit, že by tohle byla ta "moje" verze. Asi to není tak špatný, rozhodně ne na svou dobu, ale... já jsem z jiný doby. [tv, originál] ()

Likan7

Velmi pěkné zpracování Tolkienova díla. Ta technická stránka mě bavila celou dobu. Záporné postavy jsou totiž většinu filmu "zanimované z reálných herců". Filmu to pak dává neopakovatelnou atmosféru a až překvapující temnotu. Přece jen jsem se ale o hodně víc bavil během první poloviny, která vypráví Společenstvo prstenu. Dvě věze už ani zdaleka nejsou tak zajímavý a zábavný. Zkratkovitost je občas humorná, ale ruku na srdce. Vidět film někdo, kdo o Lotra nezavadil, tak v tom má neskutečný guláš. To se o Jakcksonový trilogii říct nedá. To se ale vracíme k té zkratkovitosti.. ()

Ceberus

Pán prstenů se dlouho považoval za nezfilmovatelné dílo a v sedmdesátých letech byl útěk do animace tehdy asi jediná schůdná cesta, byť si animátoři zjednodušili práci s davovými scénami tím, že je prostě natočili s herci a jen na ně naplácali hromadu barevných filtrů, aby to vypadalo jakože animované. Z knížek jsem četl pouze Hobita, takže Pána prstenů mohu srovnávat jen filmovou trilogií Petera Jacksona... A zdá se mi, že Jackson tedy z tohoto díla načerpal opravdu velmi mnoho scén, včetně třeba vzhledu Gluma (pokud tedy samotné knížky nebyly ve scénách až klinicky popisné). Dovedu si tedy představit, že fanouškům animovaného filmu musel Peter Jackson svou verzí zřejmě udělat radost. Filmu ovšem musím jednu hvězdu shodit za celkem zásadní fakt, a sice že končí Helmovým žlebem a pokračování nikdy nebylo natočeno. Tento snímek se tedy vyplatí zhlédnout pouze pokud jste smíření s tím, že neuvidíte kompletní příběh a chcete jen srovnat Jacksonovu trilogii s jeho předchůdcem. Jinak tento film klidně bez výčitek vynechte a dejte si rovnou Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále od Petera Jacksona, které jsou už samy o sobě staré 20 let. ;-) ()

perutman

Zhruba ve dvou hodinách nám tento animák potvrzuje to samé co Jackson ve svém 10 hodinovém geografickém dokumentu o Novém Zélandu kombinovaném s nestravitelnou spoustou zpomalených záběrů: Pán prstenů se nedá zfilmovat. Pakliže Jackson brečel, že nemá tolik prostoru, když mu bylo vytýkáno, že něco vynechal (možná by prostor stačil, kdyby zpomalené scény netrvaly skoro tři hodiny a Jackson nepřidával své vlastní - IMHO pitomé - zápletky), v této adaptaci byla předloha ohlodána více než na kost - dokonce tak, že byl vynechán konec. Jakožto čtenář prakticky všeho co od Tolkienů vyšlo (podotýkám nejen v češtině) proto nemohu dát ani Jacksonovi a už vůbec ne tady kladné hodnocení, protože veškeré kouzlo knih je pošlapáno snahou o co největší simplifikaci příběhu, který by patrně nečtenáři nepochytili (u Jacksona triáda "pochod - záběr na krajinu - řežba", tady "problém-pochod-problém" :-)). ()

VvV14

Místy směšné, místy nudné, místy jakž takž. Ačkoli jsem někde četl, že jsou některé pasáže této verze pána prstenů podobnější knize než film od Petera Jacksona, radši si nadále budu pouštět už jen jeho verzi. V roce 78 to mohl být hit. Dnes už je to jen vykopávka. Divně roztřesené postavy jako je Gandalf nebo Temní jezdci se mi moc nelíbili. Skřeti a rohanští jezdci taky nic moc. Kdyby celý film udělali animovaný, udělali by mnohem líp. Z úcty k dílu 3*. Za zpracování nic... ()

Zeldur

Nádherný snímek s nadčasovými animacemi, ve kterém si autor libuje, na rozdíl od hraného filmu, v temnotě, ponurosti a zvrácenosti druhé, zlé strany. Jakožto velký fanoušek Tolkienova díla jsem tímto kouskem velmi mile překvapen. ()