Již od dob úspěchu prvního vydání fantasy ságy J.R.R. Tolkiena Pán prstenů uvažovala hollywoodská studia o adaptaci románové trilogie pro stříbrné plátno. Práva na zfilmování nejprve vlastnil Walt Disney a v roce 1968 přešla pod společnost United Artists, kde se uvažovalo o hrané adaptaci, jíž se případně měli zhostit Stanley Kubrick či John Boorman, ale kvůli nákladnosti a náročnosti produkce k natáčení nedošlo. Projekt byl nakonec přiřknut režisérovi animovaných snímků Ralphu Bakshimu, jenž svými celovečerními snímky Fritz the Cat a Heavy Traffic a Coonskin de facto ustanovil kategorii animovaných filmů pro dospělé publikum. Podobně jako ve svém předchozím futuristickém eposu Wizards použil Bakshi i při tvorbě Pána prstenů kombinaci tradiční animace, rotoskopie a postprodukčního filtrování hraných záběrů, díky čemuž docílil reálnějšího pohybu animovaných postav, ale také dokázal vytvořit epické sekvence bitev bez nutnosti nadměrného rozpočtu. Projekt původně plánovaný jako trojdílná série, věrná dělení příběhu v Tolkienově předloze, měl nakonec být realizovaný coby dva celovečerní filmy. Jenže navzdory kasovnímu úspěchu prvního filmu, druhý nebyl natočen. Z hlediska dějové osy Tolkienovy ságy tak diváci uvidí postupné zformování společenstva prstenu, které vedle hobitů Froda, Sama, Smíška a Pipina tvoří kouzelník Gandalf, hraničář Aragorn, trpaslík Gimli, elf Legolas a válečník Boromir. Společně se vydávají zničit Jeden prsten, v němž se skrývá moc Temného pána, jenž si touží podrobit celou Středozem. Jejich cesta vede před trpasličí doly Morie, kde je čekají mnohá nebezpečí, i elfí hvozdy. Film obsahuje také události z druhého dílu knižní trilogie jako je rozdělení společenstva, vrtkavé spojenectví Froda a Sama s nevyzpytatelným otrokem prstenu Glumem i bitvu u Helmova žlebu. (oficiální text distributora)

Andre3000

Jsem velkým fanouškem jak knižní, tak filmové podoby LOTR a proto jsem se velmi těšil na toto zpracování o kterém asi moc lidí nemá ani páru. Pokud vezmu rok vzniku, tak je to opravdu skvělé, jak to dokázali zvládnout. Samozřejmě hlavně kvůli financím se dvě knihy musely vtěsnat do jenoho filmu a to má velký dopad na délku, či rovnou vynechání některých scén, což je pak velké mínus pro fanouška LOTR. Chybí zde také tak velké napětí a city, které jsou tak důležité a viditelné především ve zpracování Petera Jacksona, které je mým nejoblíbenějším filmem ze všech. ()

pakobylka

Pozoruhodná kombinace klasické animace a překreslených scén hraného filmu kupodivu nepůsobí rušivě - naopak: Vytváří velice zvláštní a neobyčejně působivou atmosféru, vhodnou zejména pro temnější části vyprávění. Škoda, že nevzniklo pokračování - finále složitý příběh "Pána prstenů" násilně utne, aniž by se nějak uspokojivě uzavřel. Ale podle původních plánů se s dalším dílem zjevně počítalo - a proto nechci kvůli nedokonalému závěru ubírat hvězdy. ()

SHI-SHA

Po shlédnutí původního LOTRA jsem nucen hodnocení Jacksnovi verze posunout o hvězdičku níže. Vždyť jen okopíroval tento animák. Až na stopáž, efekty a rozpočet jsou takřka totožné! Doporučuji všem fanouškům Tolkiena. ()

animaxis

V té době asi nikdo netušil,že v roce 2001 bude natočena hraná verze a bude mít všechny tři pokračování.Tento film jsem viděl samozřejmě až po trilogii pána prstenů a i tak mě to docela bavilo.Jen mě štvalo,že změnili Sarumanovo jméno,aby se nepodobalo Sauronově jménu. ()

bartias

Kreslená verze Pána prstenů ze 70. let není jako adaptace Tolkienovy fantasy klasiky nic moc. Příběh je zjednodušený, pozměněný a zkrácený. Legendární Ralph Bakshi zamýšlel směstnat děj tří knih do dvou filmů. První díl končí vyhranou bitvou o Hermův žleb, na druhý ale nikdy nedošlo, protože se Bakshimu nepodařilo sehnat peníze… Animace dnes působí naivně a úsměvně, ve své době byla přelomová. Urputné výrazy kreslených postav působí v době dokonalé trojrozměrné animace nepatřičně a legračně. Ve své době ale byly přelomové a zůstávají dokladem toho, že se Bakhsi kresleným hrdinům snažil vtisknout herecký výraz. ()

mr.filo

Použití nezvyklého postupu, rotoskopie (tzn. animátor překresluje filmové rámečky, které obsahují hranou stopáž, technika je náročná a zdlouhavá.) rotoskopie herců a rotoskopie bitevních scén z filmu Aleksandr Nevskij. ...... První práce Tima Burtona pro film byla právě zde, dělal animátora. V titulcích není uveden....... Ve filmu je použita kromě rotoskopie herců i rotoskopie bitevních scén ze sovětského válečného filmu Alexandr Něvský. ...........Většina snímku byla vytvořena neobvyklou animační technikou rotoskopie, kterou vynalezl roku 1915 Max Fleischer. Tvůrci nejprve natočili černobílé scény s herci, které byly po jednotlivých filmových okénkách překresleny a animovány. ()

charge

Hrozná hudba bez fantazie, protivný zpomalený scény a všichni se tam při soubojích motaj jak po deliriu tremens, není o co stát. ()

Motinski

Nie moc kvalitná animácia, na druhej strane celkom dobrá, jemne temná atmosféra aká k Pánovi prsteňov sedí. Pre človeka ktorý  videl Jacksonovú trilógiu to moc zaujímavého síce neprinesie, no ako jednoduchšia úkážka Tolkienovho sveta film nie je na zahodenie. Oproti animovanému Hobitovi dokonca obrovský skok vpred. ()

exhoubus

Je těžké tento film nesrovnávat s Jacksonovým Pánem prstenů, ale já jsem na tomto filmu vlastně neviděl nic, co by se mi líbilo. Animace sice nebyla špatná (za to je ta první hvězdička), ale nelíbilo se mi propojení s hraným filmem. Hrané scény byly zahrané amatérsky a pokus o to, aby i hrané scény vypadaly animovaně, se moc nepodařil. Navíc „hroziví“ skřeti vypadali jako neandrtálci, Éomerovi jezdci jako skupina hippies, a Galadriel s Celebornem jako Barbie a Ken. Režisér z původní předlohy vyškrtal hodně scén a příběhů, takže, podle mě, nemohl někdo, kdo knihu nečetl, film vůbec pochopit a celý film je tím pádem hrozně uspěchaný. Ale jelikož mám knihu moc rád, nakonec jsem přidal i tu druhou hvězdičku. ()

Homer Simpson

Pro fanoušky Pána prstenů povinnost, ostatním však doporučuji Jaksonovu verzi. Animace na dnešní dobu už nic moc, na tehdejší poměry to však muselo být nadstandardní. Jinak film se vcelku dost drží knižní předlohy a vynechává pouze to nejméně podstatné. ()

filmmovier

Silně podhodnocené, skvělý film u kterého mě neuvěřitelně mrzí absence pokračování, protože tohle fakt stálo za to. Strašně se mi to líbilo a oceňuji hlavně animaci, obzvlášť u těch zlých byla naprosto perfektní, po této stránce je to opravdu vydařený experiment, který vypadá naprosto neuvěřitelně. Povedla se ale i atmosféra a hudba, v tomto filmu je to opravdu silná dvojice. Zkrácení příběhu mi nijak nevadilo, naopak, bylo to svižné, všechno důležité tam bylo a žádné výrazné díry to nemá, takže to je taky fajn - nádherně "uzavřený" příběh končí u Helmova žlebu a před Odulou. Mírně mě zklamala podoba Gluma, mohl být ještě o něco lepší a Boromira, neohroženého Vikinga. I Saruman mi přišel takový obyčejný. To ale nejsou žádné významné zádrhely i když skoro všichni vypadají stejně. Je přesně vidět, kde a čím se Jackson inspiroval. Tohle je fakt klenot a mám takový pocit, že mi to přiroste k srdci víc, než Jacksonovská trilogie, tohle je prostě mnohem příjemnější, elegantnější, s lepší atmosférou a s parádně vyobrazenými záporáky, takové předmotion-picture, a velice povedené Za mě 85%, klasická filmová škola, nejklasičtější dílo fantasy ve spojení velice přitažlivém, co si přát víc? Prolog si zaslouží samostatnou zmínku, nejelegantnější shrnutí příběhu, jaké jsem zažil. ()

Gar-mogoth

možné spoilery: Film je strašně zkrácený(kdo nečetl předlohu nebo neviděl filmy od PJe se asi občas musel ztrácet, místy se mezi záběry podivně mění barvy vlasů, Pipin(nebo Smíšek?) a Frodo jsou místy nerozeznatelní(Aneb světlovlasý hobit seděl na kládě vedle tmavovlasého hobita a za nic na světě jsem nemohl přijít na to, kdo je ten tmavovlasý hobit. Naštěstí po útoku pozorovatelem ve vodě, který chňapl chapadlem tmavovlasého hobita bylo řečeno, že pozorovatel zaútočil nejdříve na Froda, takže se to vyjasnilo) a Gandalfova hůl byla asi dvakrát šedá místo hnědé. Proč gandalf nosí tu hůl na koni, jako by jel pokaždé do boje? Proč žihadlo ani jednou nesvítilo, když bylo řečeno, že v přítomnosti skřetů svítí? Jaký je podle pana Bakshiho rozdíl mezi elfy a lidmi, protože mně připadali úplně stejní? Proč vypadá Boromir jako přerostlý trpaslík s krátkým vousem? Proč na sobě v bitvě nikdo nemá zbroj? Jak je možné, že Glamdringu upadla čepel po jedné ráně balrogovou zbraní? A kde potom při boji s balrogem vzal Gandalf nový meč? Proč se Nazgûlové pohybují, jako by měli chromou půlku těla? Proč má Saruman v ruce strom? Proč se skřeti v bitvě u Helmova žlebu dali na útěk před Gandalfem a asi dvaceti rohiry(jako by si nemohli přianimovat další)? Na druhou stranu se na to krásně dívá, hranimované scény jsou opravdu hezké, stejně jako rudočerný prolog. Ve filmu jde vidět pár scén(třeba schování se před Nazgûlem ke kořenům stromu pod cestou) a změn oproti předloze(vyměnění Erkenbranda Éomérem), kterými se zřejmě inspiroval PJ. ()

VanTom

Možná si nakonec tvůrci ukousli větší sousto, než na které měli (schopnosti, ale hlavně prostředky). Animace je i v dnešní době v pohodě, když člověk překousne tu naivitu a "dětskost", prýštící ze zvolené výtvarné stylizace, dají se nalézt i působivé obrazy. Dosti kontraproduktivní mi ale přišlo použití zdigitalizovaných herců (většinou v rolích skřetů) vklíčovaných do kresleného prostředí. Snímek tak občas vypadá jako ty nejlevnější bulharské fantasy produkce, kdy po několikasekundovém záběru na majestátní malbu Helmova žlebu následuje jeho dobývání, kde 30 komparzistů se 3 žebříky pobíhá u jedné 5-metrové hradby, na jejíchž ochozech postává 5 obránců. V celém filmu se vlastně vůbec nedočkáme nějakých davových scén nebo velkolepých kulis, vše je podivně interiérové a střídmé. Což nejspíš souvisí s tím největším problémem, a to extrémní dějovou nahuštěností, kdy není čas se ani na chvilku zastavit, musí se prostě rychle kupředu, jedna zásadní dějová scéna střídá druhou. Kvůli tomu ve filmu neexistují emoce, napětí, humor, charakterizace postav, atmosféra, prostě nic z toho, co by z bezduché rozpohybované ilustrace ke knize udělalo velkolepý fantasy snímek. ()

Compadre

jestli Ralph Bakshi něčím vládne, tak je to dokonalá animace, kterou jsem v žádným jiným animáči neviděl. Vidět to jako malej mrňous, tak z toho tejden nespim. ()

sskrblik

Původně čistě ze studijních důvodů jsem si opatřil anglicko-českou DVD verzi tohoto díla. V prvé řadě bych rád pochválil český dabing, který do animáku zapadá a pokud jste viděli dabovaného filmového Pána Prstenů, tak si nebudete u většiny postav muset zvykat na nový hlas. Co se zpracování týče, tak obsahově se děj nevleče jako při Jacksonově Společenstvu či Dvou věžích, ve kterém si pro potřeby diváka spoustu scén přikrášlil k obrazu svému. Škoda je, že se nedozvíme jak by vypadal kreslený svět Pána Prstenů dále, protože film sleduje události prvního a druhého dílu. Překvapila mě pozoruhodná animace, která někdy působí ošklivě a jindy zase na svou dobu zcela nezvykle například u černých jezdců a skřetů. Závěrem lze říci, že první filmová adaptace Tolkienova Pána Prstenů špatná určitě není, můžete často srovnávat rozdíly a sledovat okopírované detaily z hrané trilogie, což je svým způsobem docela zábava.. ()

klima777

Inu, velmi pěkné mizanscény, krajiny, přízraky atd. Hobiti a elfové vyloženě nepovedení. Ani Gandalf příliš majestátnosti nepobral. Ale stejně: Je to skromné a překvapivě tiché. Oceňuji a cením... Protože "jiný" LOTR je (imho) dobrý film. ()

Myrreczech

Tak tohle bylo ... přinejmenším zajímavé. Animace na pohled příšerná, prolínání hraného s animovaným mělo něco do sebe, avšak stále jde o podprůměrné a nepříliš líbivé zpracování. Navíc utnutí příběhu v půlce druhého dílu je trestuhodné. Jednu hvězdu navíc za Aragorna co vypadal jako Kája Gottů. ()

blackJag

Při existenci ságy Petere Jacksona zůstává Bakshiho kreslená verze dílem jako kuriozita, dílem jako inspirace právě Jacksonovi při krácení košatého děje Tolkienova triptychu (identické vypuštění Bombadila a mohylových duchů, atd.). Částečně klasicky animovaný, částečně vyvedený v realističtější rotoskopii nabízí ale film zajímavé srovnání dvou odlišných suverénních představ oblíbených postav. U Baksiho je třeba Aragorn postavou spíše conanovského typu, rohanští jezdci připomínají vikingy (včetně gondorského Boromira) a Balrog je za pitoreskní sfingu. Snad jen toho Gandalfa představují si všichni úplně stejně :-) 60% ()