Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Han22

Pochmurná a rozpadlá zástavba, lidé oblečení v uniformních modrákách, vymývání mozků před nevypnutelnou telestěnou, fiktivní nepřítel, nekonečná válka v televizi. Falšování historie, kontrola myšlenek a zákaz obyčejných lidských vztahů. Strana určuje co si máte myslet a jen Stranu můžete milovat. Nikdy nekončící šedivá beznaděj. Orwel parafrázi komunistické či jiné totality vymyslel geniálně a pokud budete pozorně koukat, paralely najdete v souvislosti s imigrantskou krizí i dnes. A film? Šedivost námětu se bohužel odráží i ve zpracování. Chybělo mi tu emoce, herecké výkony, uvěřitelnost. Hurt hraje spíše fyzicky, s mnohem mladší Hamiltonovou tam není žádná jiskra a oba jsou v podstatě emocionálně mrtví už před výmazem. Ani přeprogramování korunovaný krysí scénou není nic, co bych neviděl už stokrát někde jinde a lépe. Tohle chtělo lepšího režiséra, protože přes kvalitní námět jsem se většinu filmu nudil. Což u podobně laděného Mechanického pomeranče nehrozilo. ()

Sygi

Film věrně zobrazuje scény z nepřekonatelné knihy, avšak ve výsledku je pouze stručným výtahem. Film je ochuzen o výklady knihy Bratrstva, z které běhá mráz o zádech, divák není plně informován o rozdělení společnosti a skutečných motivech Strany. Dystopická atmosféra i postavy je však zachyceny věrně, film však pluje příliš rychle a důležitým momentům z knihy není dána taková váha, jakou by si zasloužily. ()

bari68

Asi niesom prvý ani posledný, ktorý bude zrovnávať s knihou. Musím povedať, že tá má úplne emočne rozsekala na kúsky. Podobne to bolo aj s dolním, Hurt je fenomenálny ako aj spomínaná predloha, ktorá hlavne v dnešnej dobe je, bohužial, úžasne nadčasová. ()

wosho

Velice depresivní film a úžasným Johnem Hurtem a úžasnějším Burtonem( scény z mučení, kdy úplně chladným obličejem ve kterých jsou mrtvolné oči mučí fyzicky a psychicky Hurta a nenechá jej ani utéci do snů a představ mě úplně odrovnaly). Jediným záporem je, že předloha byla napsána ve 40tých letech a vypadá na to. Všichni jeme zažili komunisty u moci a takhle to rozhodně nevypadalo, ani v KLDR v dnešní době. A v tom je ten problém, celkově je v něm nádech propagandistického ducha ať se to někomu líbi, či ne!!! Navíc místy prostupuje 1984 nuda, což s celkovým pojetím filmu je místy nepřekonatelným problémem, kdy jsem uvažoval o ** až **** ohodnocením. Nakonec film vyzvedli herci, výprava a hlavně ony snové scény z přírody. Brazil natočený vzápětí jasně 1984 poráží, přesto tento film vřele doporučím každému, když už né z politického dúvodu, tak čistě z důvodu aby každá viděl v čem se inspirovali tvůrci V jako vendety, a není toho málo. ()

markul

Vydařená adaptace výborné knihy. Nejdříve jsem četl knihu a jsem za to velmi rád, protože to byl mnohem lepší a intenzivnější zážitek než u tohoto filmu. Přesto má film dobrou atmosféru a stojí zato ho vidět. Orwell měl v lecčem pravdu, jak se můžeme v současnosti přesvědčit a v budoucnu zřejmě ještě přesvědčíme. ()

noby

Nejsem zastáncem lpění na předloze, ale většina tíhy filmu u mě vycházela ze vzpomínek na knihu. Všechno je oproti knize podáno jaksi mělce, snad jen konec je na film této stopáže uspokojivý. ()

I.AM.NOT

Skvělý film podle fantastické knížky! Moc se mi líbil nápad s výlety hrdinovy mysli do plání dveřmi s číslem 101, i když tak jsem se o nich dozvěděl o mnoho dřív než v knize. A teď postupně, když to rozdělím na části podle knihy: První část, svět je zničen a podle knihy jsem si nedokázal představit jak moc, film mi pomohl a mrazivou atmosféru knihy ještě prohloubil, chybělo mi trošku vysvětlení běžného života ( malí zvědi atd. ) Druhá část: Knižní mě bavila nejméně a tak jsem byl rád, že ve filmy dostala prostoru přesně kolik potřebovala a nebylo nic zbytečně natahováno, jen tak aby se příběh pohnul dál naprosto stačilo. Třetí část: Moc mi chybělo setkávání se Winstona s vězni a uvažování o tom. Finální mučení bylo trošku ochuzené ale i tak... Výborná depresivní podívaná s velkolepým Johnem Hurtem, mrazivým pohledem Velkého bratra a ačkoliv film (ne tolik jako knižní předlohu) neprostupuje heslo VÁLKA JE MÍR, SVOBODA JE OTROCTVÍ, NEVĚDOMOST JE SÍLA, je všudypřítomné ()

Mazlik4

Film by měl zapůsobit jako samostatná jednotka - takže žádné výmluvy typu: "Přečtěte si knihu a pochopíte!" ()

cab

Slavny roman ve filmove podobe je pro me uspavajici zastavkou ve svete, ktery mi pripomnel reportaz meho kamarada, kdyz se pohyboval v nemyslitelnem svete Severni Korei. Zblbnuta banda lidi slepe nasloucha a nasleduje propagandisticke kecy sirici se vsemoznymi prostredky. 45% ()

Callas

4/10 Bohužel, tento snímek přenáší na plátno pouze velmi slabý odvar Orwellova veledíla. Většina pro mě klíčových okamžiků příběhu je zde okleštěna a zredukována na úplné minimum. Chybí mi tady Winstonovo tíhnutí k minulosti, hledání onoho času, kdy život nebyl k nežití, jeho duševní monology úpínající se k existenci bratrstva a celková detailnost a preciznost popisu se kterou mi autor umožnil pochopit pohnutky jednotlivých postav. Bez předchozího přečtění knižní předlohy se divák nemůže než ztrácet v motivacích hrdinů, nezažije jeden z nejromantičtějších příběhů, nepochopí Winstonovu euforii, když ho O'Brian poprvé osloví a nebude plně chápat Winstonovu závěrečnou proměnu. ()

Rapikk

Orwell byl géniem, co napsal absolutně nadčasové drama. Na knihu tento snímek jednoznačně nemá, ale i tak si to zaslouží alespoň ty čtyři hvězdičky. ()

Hanys_

Knížku jsem přečetl 2x. Na film se už ale asi znovu nepodívám. Působil totiž na mně jen jako taková obrazová příručka pro lidi, kteří už knížku četli. Chápu, že ji nešlo celou přenést na plátno (ikdyž žádná bichle to není), ale takhle zkratkovitě natočené to taky nemuselo být. 5.5/10 ()

showxman

I když jsem přesně věděl, co mě čeká, stejně sem odcházel z kina(!) zcela oněměn a neschopen naprosto čehokoliv. 1984 je prostě příliš silný zážitek, který má veletíživé a veledůležité poselství. Samotný film se pochopitelně s knihou nedá vůbec srovnávat a pátou hvězdu přidávám proto, že se jedná o moje nejoblíbenější literární dílo, i když to není úplně bezchybné převedení a jsem přesvědčen, že se v budoucnu povede knihu adaptovat na plátno ještě o trochu lépe. Snad tento film donutí lidi k přemýšlení nebo k přečtení literární předlohy. "Velký bratr tě sleduje" :-( ()

DailyDreamer

Na knihu to samozřejmě nemá (chtělo to více myšlenkových monologů hl. hrdiny a vysvětlení pravidel totalitní doby), ale jde vidět, že je to točeno s velkou úctou k původní předloze. 2+2 = ? ()

Bouřňák

Jelikož jsem knižní předlohu nečetl, můžu skutečně potvrdit, že jsem byl celý film dost zmatený. Film přece jen nemůže vykreslit celý tak bizarní svět, ve kterém hlavní hrdinové žijí. I tak ale musím říct, že jsem se "bavil". Některé scény byly drsně pesimistické a kruté. A to každodenní nekonečné televizní propagandistické vysílání v každé místnosti - co na to říct - asi bych to moc dlouho nevydržel. Velmi těžký film na strávení. ()

Anderas

Film kupodivu nejvíce doplácí na svou dobře myšlenou ortodoxnost vůči knize (i když i o bezvadných úmyslech začínám pochybovat). Označili bychom to za otrocký a dokonale doslovný překlad. Co nefunguje? Tak především ačkoliv se kniha nezdá nijak hutná, myšlenkově je natřískaná až po okraj a to je pro filmový scénář vždy velký problém. Sice je tu podobně jako v Lynchově Duně myšlenková rovina hlavního hrdiny předkládána doslovně v podobě vnitřního hlasu (a musím říct, že působnost je překvapivě veliká), jenže jsou vypíchnuty jen ty nejzákladnější motivy a i to dost neotesaně a uměle. Marně bych teď vzpomínal jak dlouho vlastně děj v knize trval ale rozhodně se natahoval mezi několik měsíců, zatímco z filmu jsem měl pocit, že sleduji jeden krizový den Winstona. Všechno se řítí vpřed jak hromotluk bez mozku, nijak to negraduje, nezachycuje žádné myšlenkové změny a pokroky (ačkoliv přímo na tom kniha stojí) a divák tak vůbec nemá možnost pochopit jediný z motivů a činů postav. Celé stránky úvah jsou zoufale shrnuty jedinou větou ve filmu (viz exemplární příklad scény, v níž Winston poznamená na účet obtloustlé ženy, že je krásná, což v knize předchází dlouhá úvaha a ve filmu bezsmyslný výrok). Celé to pak vypadá, jakoby režisér točil s předpokladem, že diváci předlohu znají. Inu, minimálně dnes to rozhodně neplatí. Možná to teď vypadá, že film haním kvůli malosti vůči knize (neboť ta je nepochybně genální). Dělám to však proto že jako myšlenkové obsáhlý film je 1984 naprosto nekonzistentní, a stejně tak bych ho kritizoval i kdyby žádné předlohy nebylo. Ostatně celá mučící pasáž, jež se v knize roztahuje na bezmála roky a která má tak hrůzostrašnou působnost je podána coby pětiminutový výslech na policejní stanici a téměř přátelské popovídáníčko se starým přítelem. Abych ale pouze nekritizoval, především John Hurt a jeho Winston je fenomenální a vypadá přesně jak jsem si ho v knize představovat (stejně tak i postava O'Briena). Film má v některých místech hutnou atmosféru, kvalitní hudbu a působivé pasáže a rozhodně bych ho tak úplně nezatracoval, prostě jenom není tím čím by být mohl nebo měl. Nicméně právě díky tomuto filmu jsem si uvědomil že pravověrný překlad knihy nemusí být vždy k dobru. ()

Ještěřák

Lidská slepota, bezradnost slovem i obrazem, čistá deprese. 1984, ač snímek nepopiratelných kvalit, mi dělalo mimořádné problémy dokoukat do konce. Skoro bych řekl, že by se měl před děckama cenzurovat - jako Playboy nebo zápalky... ()

Smejky87

K filmu jsem přistupoval s rezervou, neboť jsem nepředpokládal, že lze, alespoň z části, vystihnout ducha knihy a byl jsem příjemně překvapen. Atmosféra doby a lidí coby neuvažujících a svobody neznajících loutek se podařila vystihnout, také díky hudbě, velice dobře. Dle mého názoru je však kniha mnohem lepší a neumím si představit způsob, jak ji předčit. Jedná se ale o důstojné zfilmování tohoto geniálního díla a určitě stojí za zhlédnutí. ()

Tristaver

Oblíbená postava: O'Brien (Richard Burton). Strašně moc jsem se těšil na zpracování své oblíbené knihy a přišlo zklamání. Pokud neznáte knihu, budete z příběhu mít sotva polovinu té bezmocnosti a byrokracie. Pokud knihu znáte, budete zklamáni nedostatečným filmovým zpracováním. Hurt i Burton byli skvěle vybráni, Burton hrál výborně. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)