Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

Sofia

I am not he, her, here, there...hra se slovy a hra s diváky. Trip od začátku do konce. Nepopíratelně originální nápad, ale tvůrci to trochu přepískli a té originality bylo až moc, především v druhé půlce film silně ztrácel dech a já jsem se nemohla dočkat konce, který ale žádným koncem ani nebyl – prostě to tak nějak utkli...ze šesti „životů“ mě zaujali jen tři (černoušek, Heath Ledger a Cate Blanchett), zbytek se mi zdál jen do počtu. Také se mi nelíbilo nechronologické přeskakování z života do života a z herce do herce, myslím že chronologicky by se to dalo přežít daleko lépe. Váhám mezi 3 a 4, ale vzhledem k originalitě a textům písniček Boba Dylena se přikláním ke 4. ()

Sawy

V mnoha směrech (zvláště pak v první půlce) naprosto geniální,u mnoha scén (zejména v půli druhé :-) mi ovšem jako člověku,který Dylana rád poslouchá,ale o jeho životě toho moc neví,silně unikal jejich smysl,zvláště když bez nich by film nejen fungoval,ale byl by i míň roztahaný a vstřícnější.I tak ale fascinující generační portrét plný dojmů a skvostné filmařské práce s originálními postupy,podbarvený Dylanovými songy.Způsob,jakým dokázal Todd Haynes propojit šest individuálních osudů do jednoho portrétu nesmrtelné folkové legendy,je známkou bezmála režijní geniality.S pátou hvězdičkou čekám,až si o Dylanově osobě udělám sám ucelenější obrázek,což ale na silném zážitku nic nemění.A průpovídky Bena Wishawa jsou ultimátní! 85 % ()

mm13

Až na pár prístupnejších hitov (ale nedávno objavená Hurricane sa okamžite zaradila medzi moje najobľúbenejšie skladby vôbec) je mi Bob Dylan strašne vzdialený. Až tak, že som aj zabudol, že som tento film pred cca 2 týždňami konečne pozrel... a musím konštatovať, že veľmi rád (nie zabudol, pozrel). Byť to o umelcovi, ktorému rozumiem, tak asi prerábam topku (...alebo možno práve vtedy nie?). Každopádne veľmi dobre volený koncept aj forma. Plné rešpektu, ale odvážne, neuhýbajúce pred puncom legendy, ale neidealizujúce. Akurátne a vkusné, viac sa dá do Dylana preniknúť už iba ponorom do jeho tvorby samotnej. Kto za ňou stojí, o tom mám už teraz plne postačujúcu predstavu. ()

Gwaihir

Tak tohle je určitě jeden z nejzajímavějších "životopisných" filmů, které jsem kdy viděl. Jedná se o velmi originálně poskládaný obrázek, který poskytuje naprosto komplexní pohled na osudy jedné velice složité osobnosti. Oněch šest poněkud nesourodých dějových linií se vzájemně pěkně doplňuje a použité písně do této skládanky výborně zapadají. Zajímavé je obsazení Cate Blanchett do jedné z alternativních Dylanových tváří, jejíž výkon je v této roli takřka geniální. 90% ()

bouncer

Asi mi na tento film scházelo dost znalostí o životě Boba Dylana. Nějak jsem se experimentální formy nedokázal chytit a některé dějové linky mi nedávaly moc smysl. Hvězdičky dávám hlavně za herecké výkony a hudbu... ()

Hwaelos

Jsem přesvědčen, že stačil kousek, aby mě to nadchlo. Fascinují mě nejednoznačné příběhy a tady je interpretační pole široké, dlouhé a bystrozraké jako poušť Gobi. Parta výborných herců se může přetrhnout, aby předvedla, co umí v příběhu, který možná ani sami nechápou. I na mě byly ty paralelismy místy trochu moc. Přesto I'm not there všem doporučuju. Je za tím vidět pečlivá práce a dobré vedení příběhu. Minimálně režisér věděl přesně, co točí. Otázkou je, jestli je dobře nebo špatně, že to ví málokterý divák. ()

Chermy

Velice netradiční životopis. Vpravdě podobné umělecké experimenty většinou moc nemusím, ale je tu mnoho důvodů, proč jsem tentokrát udělal výjimku......Christian Bale, Cate Blanchett a Heath Ledger...a na konec asi ten nejzásadnější...jsem veliký fanda Boba Dylana!....Všem podobně zaměřeným snímek doporučuji! Ovšem nejspíš by mi vůbec nevadilo, kdyby celý snímek patřil jen Cate:).....dokázala své složité postavě vdechnout nepopsatelné charisma! ()

F.man

Hodně zajímavý filmový experiment, který ovšem kupodivu drží docela vpohodě pohromadě. User friendly mnohdy není, ale pokud se divák nechá unášet a přistoupí na onu hru, podpořenou, jak jinak, vynikající hudbou, stojí to za to. I accept chaos. I don't know whether it accepts me. ()

baribal

Na jedné straně velmi zajímavý formát filmu a na straně druhé to, že o bobu dylanovi jsem se v podstatě nic nedozvěděl. Nejlepší part tu střihnul Christian Bale a Cate. Pro mě je hlavní problém právě ta originalita, možná jsem až moc mainstreamový, ale tohle na mě bylo moc zdlouhavé a s hluchými místy. Asi jen pro opravdové fandy boba dylana, jeho písničky mám moc rád, ale knížky si o něm si zase kupovat nemusim. ()

maddy

Najoriginálnejšia biografia ako som mal možnosť doteraz vidieť! Napriek veľkému množstvu výčitiek, ktoré k filmu mám sa mi svojim spôsobom veľmi páčil. Ale od začiatku ... Haynes sa pokúsil spracovať komplikovanú biografiu Boba Dylana (najväčšia legenda amerického folku) skutočne experimentálny spôsobom. Šesť príbehov, ktoré stvárňujú šiesti odlišní herci. Každý príbeh je iný, každý má inú atmosféru, každý pôsobí ako samostatný segment a pritom spoločne tvoria jeden celok. Komplikovaný, veľmi komplikovaný film, hlavne pre divákov, ktorí vôbec nepoznajú Dylanov životopis, čo je aj presne môj prípad. Režisér totiž neponúka vôbec žiadne vodítko, pevnú dejovú kostru, ktorej by sa divák mohol chytiť, dostať do príbehu, vžiť sa s osudom postáv a pochopiť jednotlivé súvislosti. Film je tak pre nezainteresovaných (ba priam by som povedal až pre tých ktorí nie sú oddanými fanúšikmi) nepochopiteľný, extrémne chaotický a takmer po celú dobu divácky neprístupný. Na druhej strane však má neuveriteľný vizuál, kde sa s každým príbehom mení celkový feeling, paleta farieb v obraze, snímanie kamery a po celý čas hrajú neuveriteľne silné Dylanov piesne na pozadí. Zároveň sa pre mňa až nepochopiteľných spôsobom podarilo režisérovi doslovne znovu zrodiť atmosféru „beat generation“. Samotným plusom, na ktorých snímok silne stojí sú aj priam dokonalé herecké výkony. Cate Blanchett dokazuje, že sa dokáže doslovne prevteliť do postavy (a je úplne jedno, či je to chlap!), jej pohybov, mimiky, aj celkového vyžarovania. Tú správnu dobovú atmosféru dodáva ešte čiernobiely obraz a filozofické múdra pretavené do scenára. Nezaostávajú však ani, prekvapivo aj vokálne skvelý Christian Bale, výborný Heather Ledger v jednej z jeho posledných úloh alebo vedľajšie postavy ako Julianne Moore alebo Charlotte Gainsbourg. Richard Gere svoju westernovú časť síce zvládol bez problémov, ale tento záverečný segment je už nadbytočný, nečakane brzdí tempo a len zbytočne naťahuje stopáž na 135 minút. Vo výsledku tak síce jedna z najoriginálnejších biografií, ale inak veľmi komplikovaný oriešok (a to som s podobnými viacvrstvovými filmami ako Mr. Nobody, Cloud Atlas a pod. nemal nikdy problém, a predsa som I'm Not There, vďaka mojej neznalosti látky - Dylanovho životopisu, na prvý krát plne nepochopil), no aj napriek tomuto hendikep ma atmosféra vtiahla, jednotlivé dejové segmenty bavili, scenár zapôsobil a problémov dokázal odprezentovať Dylanove myšlienky tak aby nepôsobili gýčovito, rovnako ako do detailov prepracovaný vizuál. Nebyť naťahovaného záveru s Richardom Gereom o štyroch hviezdach by som snáď ani neváhal. Takto CELKOVO: 3,5* ale za famóznu Cate Blanchett a skvelú hudbu (kde sú tie časy, keď hudba nebola len o obohraných electro-dance hitoch, ale mala vo svojej podstate aj kultúrny, politický, sociálny odkaz) musím zaokrúhliť predsa len na tie štyri! Avšak POZOR toto vážne neskúsne každý, fanúšikov nevynímajúc (a v podstate ich aj chápem)! Priveľmi nemainstreamový film. ()

zlabus

Ups! Tak tu mám první velké zklamání letoška. Todd Hayness a jeho režie mi u Velvet Goldmine poměrně sedl, leč zde jde absolutně mimo mě. Snímek mě bohužel velkou část stopáže poměrně nudil a to i přes to, že máme na plátně hned pět hereckých osobností. Z nich mě skutečně zaujala (a to velmi) pouze Cate, kterou společně s povedenou (hlavně černobílou) kamerou a písněmi Boba Dylana, považuji za největší plus snímku a za nějaký čas asi jediné momenty, které se mi při vyslovení jména "I'm not there" vybaví. P.S. Heath chudák mohl jeden ze svých posledních hereckých výkonů věnovat jinému filmu, zde je IMHO zbytečný a nijak nevyniká. ()

Bakllazaan

Zajímavý pohled na osobnost skvělého trubadůra. O jeho životě vám prakticky nic neřekene. Jde spíše o pokus rozebrat a přiblížit , poznat osobnost velkého člověka. A protože to je muž tolika tváří, je skvělý nápad ho ztvárnit několika herci. Četl jsem výhrady k westernové části, že je skoro zbytečná. Já bych to netvrdil, je jen vemi vyčnívající svým pojetím, mezi ostatníma, které jsou více střízlivé. Tento film dá asi mnohem více lidem, kterří jsou již obeznámeni se životem Dylana, a jelikož já nejsem - nebylo to proto tolik šokující. 60% ()

mysiak

Po pozretí tohto filmu ani neviem čím ma tento film zaujal...ale zaujal ma dosť...Po prvé Cate Blanchett si ukradla celý film pre seba, bohužiaľ zatieňuje aj zaujímavého Christian Bale a Heatha Ledgera...pesničky sú skvelé, dosť zaujímavé....a keby som sa zapodíval do tohto filmu...tak by automatcky klesalo hodnotenie, pretože to bolo dosť vizuálne zvláštne aj príbehovo...ale nestalo sa tak... ()

sta

tak tohle bylo: 1) hodně zhulené, 2) hoodně zajímavé a 3) hooodně dobré.. vedle Formanových a Schnabelových "biografií" je Haynes dalším autorem, jehož "biografie" prostě mají velmi autonomní smysl! ()

cervajzik

Velmi povedený snímek o životě jednoho skvělého hudebníka. Povedený nápad a především Cate Blanchett by si za svůj výkon zasloužila více než "pouze" nominaci na Oscara. Asi kvůli dvou a čtvrt hodinové stopáži má film jenom 72%, ale to mně ani trochu nevadilo. Možná kdybych Boba Dylana nějak více znal tak na mě film zapůsobí ještě více a zaútočí i na mé TOP filmy, i tak je to ale pět hvězdiček a rozhodně tento film všem doporučuji. ()

UncleG

Bob Dylan: o všem a o ničem. Před sjetím šesti tváří Boba Dylana jsem o zmíněmém borci věděl leda tak velikánskou prdlačku. Inu... A při závěrečných titulcích ta zmíněná "prdlačka" nebyla o nic menší. Tahle zvláštní podívaná na mě působila jenom jako soustava obrazů, nicneříkajících momentů vytržených z něčího života, alegorickejch výjevů bez širšího rámce... a haldy z kontextu vytrženejch citátů, z nichž se tím pádem staly jenom prázdný hesla. Přes plejádu vynikajících herců v hlavní roli se mi navíc naprosto nepovedlo nějaké osobní sblížení s panem šesterečným Dylanem. Suma sumárum: Dva bodíky za nápad. Ostatní zmizelo v nedohlednu. ()

GodComplex

Po predchozim fiasku rezisera Todda Haynese "Velvet Goldmine", ktery mu i samotny David Bowie bojkotoval a nedovolil pouziti jeho songu, ma "I'm Not There." alespon 1 plus prave ve vyuziti originalni hudby Boba Dylana. Ja osobne ho nemam rad, resp. jeho hudba i styl jdou total mimo me, takze to byla zajimava moznost jak se mu podivat pod poklicku a nechat se ve vice nez 2h stopazi presvedcit, ze to s jeho hudbou neni tak spatne. Je, jeho vidlacky projev v kombinaci s naprosto nezajimavou hudbou skutecne neni nic pro me. Film jako takovy tomu vubec nepomaha, neskutecne nezazivna, tahnouci se nuda, ktera mi muj 0% zajem o Dylana nezvedla ani o 1%. Slibny koncept, kdy 6 ruznych hercu hraje 6 ruznych Dylanovych personalit take vyjde naprazdno, protoze se v tomto pripade jedna vlastne jen o 6 nesympatickych verzi jednoho nezajimaveho zpevaka. Neni to o stylu, napr. Johnnyho Cashe a jeho country taky neposloucham, ale presto byl jeho biopic "Walk the Line" vyborny film, story jeho zivota chytlava a hudba v pohode poslouchatelna. "I'm Not There." byla jen nekoncici otrava a treti film Todda Haynese v rade, ktery hodnotim jednou hvezdou, coz mi definitivne potvrdilo nazor, ze patri mezi rezisery, kteri by to meli seriozne zabalit. 2/10 ()

vorheese

Dylana neznám, neposlouchám. Kdybych si před filmem nepřečetl, že všichni herci ztvárňují jednu osobnost, tak by asi bylo hodnocení ještě horší. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008