Pohádky Boženy Němcové si dávno získaly srdce čtenářů všech generací. Jejich televizní adaptace jsou stálicemi na televizním nebi. Jednou z nich je i pohádka "Čertův švagr". Zlá a vypočítavá macecha v ní vyžene nevlastního syna z domu. Petr se marně snaží najít práci, všude ho ale posílají k čertu. A tak jde sloužit do pekla. Jak uvidíte, nic lepšího nemohl udělat. (Česká televize)

Bouřňák

Jiná verze známé pohádky, pro diváky možná méně zajímavá a výpravná, ale i tak krásná a kouzelná. Televizní inscenace pro mě nejsou zrovna tím nejoblíbenějším typem "filmové" tvorby. Někdy ale opravdu stačí málo k tomu, aby výsledek byl zdařilý a koukatelný. ()

Blazin

Velká podoba S čerty nejsou žerty, těžko říct co vzniklo a vymyslelo se dřív, protože film byl vytvořen ve stejném roce. Rozdíl je jen v hercích, prostředí, kulisách, trochu i příběh, atd., v podstatě všechno bylo mnohem lepší v S čerty nejsou žerty, ale i tak v celku povedená pohádka. ()

cherita

Obvykle dávám těmhle studiovým poobědovým pohádkám smířlivé tři hvězdičky, tedy pokud mě na nich něco zvlášť nezaujme nebo mi naopak nevadí. Tady mě hrozně štval nesympatický hlavní hrdina, který si neustále na něco stěžuje, fňuká a nakonec Luciferovi do očí řekne, že by bylo lépe, kdyby ho vůbec nepotkal. Divím se, že se kníže pekel na toho nevděčného spratka dávno nevykašlal, a on s ním ještě chce být příbuzný. A to nemluvím o tom, že v téhle pohádce zemře asi tak deset lidí. Pravda, jsou to všechno loupežníci a není to tam nijak explicitně zobrazené, ale i tak jsem byla docela v šoku. Vlasta Janečková natočila mnohem lepší pohádky. Nechápu, proč zrovna tahle má tady tak vysoké hodnocení. ()

Erinien

Krásná pohádka s vánoční sněhovou náladou a nějvíc mě na tom těší hlavní záporačka, protože je krásná, milá i zákeřná a občas jí něco nevýjde. ()

Bozvav

Velmi zdařilá televizní pohádka. I když výprava již tradičně pokulhává, skvělé herecké výkony a zdařilý scénář to bahatě kompenzují. Za mě 75%. ()

zdeny99

Jedna z dalších televizních pohádek, která vlivem dobrého námětu Boženy Němcové baví. I přes ty otřesné studiové interiéry (hřbitov, domečky, peklo...) patří mezi ty nejlepší televizní pohádky. Stojí hlavně na dobrých hereckých výkonech. Ať už Havelka v roli hloupého mladíka, který musel rok sloužit v pekle, tak Freimanové coby jeho milé. Nejlepší byl stejně Ráž v roli Lucifera, který se může i rovnat Luciferovi v naší nejlepší čertovské pohádce S ČERTY NEJSOU ŽERTY. [2554. hodnocení, 61. komentář, 73%] ()

pipapa

Milá socialistická klasika, tady ale jaksi spíchnutá horkou jehlou = vyčpělé/chladné kulisy, mdlé herecké výkony s vyjímkou přepychového Ráže v roli lucifera, Svobodové v roli staré dobré tetky a skvělé bandy loupežníků. Ale i přes veškerá negativa stále vkusná a zábavná podívaná pro dospělé a hlavně pro děti. ()

Rockerman

Hezká a milá pohádka na motivy známé pohádky. Zajímavé je, že v témže roce přichází do kin film "S čerty nejsou žerty", který zpracovává stejné téma a tato pohádka patří k tomu nejlepšímu, co u nás v osmdesátých letech vzniklo. Takže když to srovnám, tak tuto televizní verzi musím hodnotit trochu níže. ()

kkarx

V této televizní pohádce vyniká především skvělý výkon Vladimíra Ráže. Ten jeho hlas byl skutečně úžasný a hypnotický. Výkony většiny ostatních herců nakonec zůstaly dost za očekáváním. K těm nejlepším patří Jana Březinová, která si zlou macechu vyloženě užívá a Trojan, jenž má ovšem jen menší roli ministra. Je škoda, že až na tyto dva nevzala většina ostatních role příliš vážně. Právě pak se srovnáním s fantastickým Rážem jejich výkony ještě více blednou. ()

Véronique

Opravdu milá televizní pohádka - i když "jen" televizní. Výtečné herecké obsazení, pěkná dvojice v podání Ondřeje Havelky a Veronika Freimanové. Zábavní záporní staroušci alias Libuše Havelková a Lubomír Lipský, Vladimír Ráž jako lucifer... Herecké osazenstvo opravdu povedené. Mně se dokonce líbil i ten umělý sníh, ten mám s touto pohádkou spojen od dětství. "Čertův švagr" je parafrází na mnohem známější pohádku "S čerty nejsou žerty". A musím říct, že já dávám přednost spíše této "popelce". ()

helraiser

Tyhle staré televizní pohádky stejně mají své kouzlo. Naprosto oddechová záležitost, u které se člověk i pobaví. Na tohle se dá koukat pořád. Božka by z tohoto zpracování měla jistě taky radost. ()

Tiiso

Méně známý předchůdce filmu S čerty nejsou žerty. Pohádka ryze česká a ryze studiová. To znamená, jak všichni víme, dost originálně šílené televizní zpracování a vynikající herecké výkony takřka všech zůčastněných. Vůbec tento fenomén našich televizních nedělních pohádek minulého století, trpí zvláštní oroginalitou a jedinečností. Dokážou vždy vzbudit takovou zvláštní atmosféru, ačkoli se ve zpracování s triky nikdo nemazlil. Zajímavé. látka Boženy Němcové byla pojata vcelku dobře a hlavně srozumitelně jak pro děti tak i pro dospělé. Nic více nic méně. ()

topi80

Tak dlouho ho posílali k čertu, až k němu šel. Já vím, že strašně nadržuji, ale Havelka se svým přirozeně naivně hereckým projevem prostě zářil jako vždy. ()

Havala

Neprávem opomíjená ale mimořádně zdařilá pohádka s Ondřejem Havelkou. Specifickou atmosféru utvářejí typické kulisy. Rozhodně si zaslouží víc pozornosti třeba na vánoce. Ne jenom S čerty nejsou... ()

eFOXsize

Nenásilná, milá pohádka, v neděli po obědě paráda :-) Kulisy nebyly tak špatné, kostýmy také ne, herci byli velmi dobří. I pro děti pěkné, vč délky (udrží pozornost). ()