Boj s časem (TV film)

Doctor Who

Sci-Fi

USA / Velká Británie, 1996, 85 min

Zajímavý počin, který mohl Doctora proslavit daleko dříve za hranice Británie. Film je vlastně pilotem pro novou serii, která ovšem z důvodu že o projekt američni nakonec nestáli, nakonec zkrachoval. Prostě realizace se jim zdála příliž nákladná a bez partnera se BBC neodvážila do toho pustit sama. Je to škoda, protože i film napověděl kde by si mohl doctor polepšit. V prvé řadě lepší využití interieru Tardisu. Všichni sice říkají že: "it´s bigger inside than outside", nicméně v serii vidíme pouze jeho "můstek" a z finančních důvodů zbytek si jen odmyslíme. Dále scénerie, Kromě Londýna, zde nevidíme žádné lokace, pokuď je tu nějaká alian planeta vesměs vidíme jen útržky a i to vymyzelo. Nepřátelé omezeni na Cybermany, Daleky a další. Serie mohla znamenat změnu, ale taky mohla Doctora poslat ještě více do záhuby, že by se potencionální další pokračování protáhlo na několik let. Takže svým způsobem je dobře, že to stopli začasu...jinak příběh vesměs podobný moderní podobě Doctora. Když odmyslím některé podivnosti mezi filmem a seriálem, které nebyly povězeny (například existence Gallifrey, přítomnost Mastera, přestože že měl být někde v zadku...,) je film ok. NIcméně je to takový slabý odvar.(20.4.2013)

• noriaki

Zločin na geniálním seriálu, aneb pokus který nevyšel, a který se doufám nebude nikdy opakovat. Těžko vypíchnout ten jeden zásadní faktor který způsobil že filmové zpracování dopadlo tak mizerně, protože tady je špatně všechno. Chybí kouzelná naivita kterou se vyznačoval seriál, chybí vtip a nadhled, a místo Doctora je tady jeho laciná náhražka bez charismatu. Jakýkoliv z novodobých vánočních speciálů je mnohem stylovější, zajímavější, emocionálnější a napínavější dobrodružství než tenhle paskvil. Objektivně to na odpad není, ale při porovnání se zbytkem série bych ho tam švihl jedna radost.(13.4.2012)

Bohužel, v porovnání s o devět let starší reinkarnací doctora tento televizní mezičlánek smutně zaostává. Pořád je zde sice nádech i atmosféra příběhů nejsympatičtějšího cestovatele časem cítit, avšak ani osmý Doctor ani Eric Roberts coby další ze životů jeho nemesis Mastera jednoduše nestíhají. Škoda. Jako béčkový oslí můstek mezi starou a novou sérií film funguje poměrně dobře ale v kontextu novodobého seriálů patří k tomu nejhoršímu.(24.12.2011)

Devadesátá léta Pánům času nepřála a jediným zaznamenaným dobrodružstvím je tak tato anabáze v San Franciscu. Přestože původní seriál považuji za chvályhodný počin, který dnes už bohužel nelze sledovat s plnou pozorností a vážnou tváří, na osmou Doctorovu podobu a dějové přemostění mezi starými a obnovenými dobrodružstvími jsem si v rámci oslav padesátých narozenin celého fenoménu čas našel. A nutno říct, že se mi potvrdila domněnka, kterou jsem měl v hlavě už nějakou dobu - tedy to, že Paul McGann si zasloužil cestovat v Tardis podstatně delší dobu než necelý jeden celovečerní film. Souboj s jedním z nejikoničtějších nepřátel nebo tokání s pozemšťankou mu totiž jde skvěle a přestože celý příběh trpí nejedním neduhem či občasným logickým škobrtnutím, má v sobě tento (tehdy zatím ještě marný) pokus o reimaginaci modré budky něco do sebe. Čtvrtá hvězda ale jen za výtečné herectví ústředního tria a nepochybně i z čirého fanouškovství.(22.11.2013)

V podstatě běžné televizní sci-fi béčko, o tom nelze polemizovat, a přece mě Doctor Who oslovil. Jde o adaptaci seriálu z dob rozmachu seriálové sci-fi éry, a tomu samozřejmě odpovídá základní příběh o časové lodi maskované jako londýnská telefonní budka. Děj se ovšem odehrává v současnosti (nu... dnes už teda v minulosti:) a jde o klasickou historku, kdy Doktor za pomoci místní obyvatelky usiluje o zastavení vězně, který mu při havárii utekl a posedl chudáka řidiče sanitky v podání věčného záporáka, Erica Robertse. Není to nijak úžasná podívaná, je to jen obyčejné, milé, zábavné sci-fi béčko a nelze mu vytýkat, že není tím, čím se být ani nesnaží. Tedy spokojenost, 4/5(15.3.2007)

• - BBC původně chtěla do role umírajícího sedmého doktora obsadit Toma Bakera, neboť byl jakožto herec blíže znám americkému publiku, avšak právě díky americkým producentům roli dostal Sylvester McCoy, který sedmého doktora ztvárňoval i předtím. Hlavním důvodem, proč trvali američtí producenti právě na něm, byl ten, že považovali jeho vystrnadění a nahrazení vůči fanouškům za nečestné. (P. J. D.)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii a Kanadě ve městě Vancouver. (Terva)

• - Kniha, kterou čte Paul McGann jakožto Doctor Who na začátku a na konci filmu, je "The Time Machine" od spisovatele H. G. Wellse. Je to dobře míněná narážka právě na Tardis, která je také jakýmsi strojem času. (P. J. D.)