Plukovník Redl

• Maďarsko Redl ezredes I-II. (více)
Drama / Životopisný / Historický / Psychologický
Maďarsko / Rakousko / Západní Německo / Jugoslávie, 1985, 2x72 min (Special Edition: 152 min, Alternativní 144 min)

Napínavé konspirační drama z období úpadku Rakousko-Uherské monarchie inspirované románem Johna Osborna "A Patriot for Me" dle osudů reálné postavy Alfreda Redla, chlapce z rodiny venkovského zaměstnance dráhy v Haliči. Za dávnou pomoc je jeho chudá rodina zásadně loajální k císaři Franzi Josefovi I. a Alfred tuto rodinnou tradici důsledně dodržuje. Redl je přijat do důstojnické školy a coby mladý, ambiciózní a oddaný důstojník si buduje úspěšnou kariéru. V cestě mu však stojí nevyrovnané vztahy se ženami, bratr jeho vysněné Kataliny - Kristóf von Kubinyi, sklony k homosexualitě a šlendrián, korupce, kriminalita a alkoholismus v odlehlých posádkách c.k. armády. Na vrcholu Redlovy kariéry, kdy je jedním z nejmocnějších mužů v monarchii, má krásnou manželku a Katalina je jeho občasnou milenkou a důvěrkyní, se konspirační smyčky částečně organizované jím samým začnou stahovat kolem něj. Loajalita ke starému císaři už přestává být v kurzu. Následník trůnu Ferdinand d'Este má jiné plány a plukovník tajné služby Alfred Redl do nich nezapadá. Na pozadí ty nejznámější hudební kousky Johanna Strausse. (Honza dAve)

nanamarak1

První hodina by se dala vystřihnout a skoro nic by se nestalo. V druhé půli nabere film celkem spád a začne se rýsovat zápletka, která vyvrcholí do povedeného konce. Čtyři hvězdičky filmu utekly o píď. 65% ()

PTuranyi

Vynikajúca dráma muža oddaného monarchii, ktorý sa snaží zachrániť jej ducha ale situácia pred 1. svetovou vojnou ho zomelie. Opäť skvelé herecké výkony. ()

JQK

Jednoduše perfektní. V prvé řadě ukazuje část oné doby přelomu století a konce Rakousko-Uherska, kterou hodně lidí považuje za idylickou. Tady se ukazuje, že v mnoha směrech to byla spíš "idyla". Skvělé je zobrazení úplné ideové vyprázdněnosti státu a armády. Zoufale potřebují schopné, ale staví na rodu a tolerují i rozkrádání a zradu. A rozhodně nezklame ani ta rovina filmu, kde se ukazuje postavení jednotlivce a jeho naprostá bezmoc proti silám společnosti. Redlovo stanovisko "To mám přiznat, že jsem stál na špatné straně, když ostatní možnosti jsou stejně mizerné." je naprosto trefné a nadčasové. Zvlášť když se žádné zrady nedopustil a jediným prohřeškem bylo to, že dodržoval předpisy a nehrál s ostatními. ()

grandir

První polovinu filmu jsem váhala jestli ho vůbec dokoukat, nedokázala jsem se vcítit do Rédlovy postavy, občas jsem se ztrácela v množství jmen i událostí a chvílema se i nudila. Ale vydržela jsem a druhá polovina a silný závěr mi to do dokonale vynahradili. Na pět hvězd to u mě není, čisté čtyři ano. ()

Hombre8

Zcela nezajímavý film z hlediska obsahu. Zdlouhavý popis kariérního postupu jednoho zeleného mozka. Dobře natočeno, slušně zahráno, ale co to má komu dát? ()

roithamer

další "německý" szaboův snímek, ale tentokrát o konci habsburské monarchie, se znovu dokonalým brandauerem. stejně jako v "mefistovi" se hlavní hrdina nechává pokrytecky vláčet okolnostmi, což vede k tomu, že "nějak" souhlasí s nacistickým režimem, zde se hlavní hrdina stává nemohoucím divákem konce habsburské monarchie a jako její oddaný služebník je zničen, protože loyalita císaři už prostě "není v módě" .. ()

Juklitz

Výborná výprava do posledních dnů monarchie a vnitřně naprosto rozložené císařské armády. Redl nemůže věřit sám sobě. ()

Mordor

Film je úchvatnou studií labyrintu lidských mindráků, touhy a běsů - navíc se skvělým obsazením. Člověk až žasne, jak Szabó pozoruhodně vykreslí Redlovu homosexualitu ( svádění u piana přes střih na spícího milence a pozorujícího Redla - nevyznívá vůbec vulgárně - naopak! ). Finále je fantastické obzvláště díky výkonu Brandauera - mohu jen doporučit! ()

P/\/EL

Hm, tak si pročítám wikipedii a mrzí mě, že ve filmu byla jeho aféra výrazně zjednodušena, ve skutečnosti to s ním bylo mnohem vážnější a složitější, vyloženě kladná postava to rozhodně nebyla. Jinak na svojí dobu asi dost přelomový film vzhledem k vyobrazení toho, co bylo v té době za oponou tabu, no, armáda je zde vyobrazena jako podivný uzavřený svět. Dobové předsudky jsou zde poměrně zajímavě nastíněny, maďarská hrdost atd. Herecký výkon Brandauera je velmi slušný, ostatní nezaostávají. Film není nijak zvlášť výpravný, přesto je dobová atmosféra docela dobře nastíněna. ()