Plukovník Redl

• Maďarsko Redl ezredes I-II. (více)
Drama / Životopisný / Historický / Psychologický
Maďarsko / Rakousko / Západní Německo / Jugoslávie, 1985, 2x72 min (Special Edition: 152 min, Alternativní 144 min)

Napínavé konspirační drama z období úpadku Rakousko-Uherské monarchie inspirované románem Johna Osborna "A Patriot for Me" dle osudů reálné postavy Alfreda Redla, chlapce z rodiny venkovského zaměstnance dráhy v Haliči. Za dávnou pomoc je jeho chudá rodina zásadně loajální k císaři Franzi Josefovi I. a Alfred tuto rodinnou tradici důsledně dodržuje. Redl je přijat do důstojnické školy a coby mladý, ambiciózní a oddaný důstojník si buduje úspěšnou kariéru. V cestě mu však stojí nevyrovnané vztahy se ženami, bratr jeho vysněné Kataliny - Kristóf von Kubinyi, sklony k homosexualitě a šlendrián, korupce, kriminalita a alkoholismus v odlehlých posádkách c.k. armády. Na vrcholu Redlovy kariéry, kdy je jedním z nejmocnějších mužů v monarchii, má krásnou manželku a Katalina je jeho občasnou milenkou a důvěrkyní, se konspirační smyčky částečně organizované jím samým začnou stahovat kolem něj. Loajalita ke starému císaři už přestává být v kurzu. Následník trůnu Ferdinand d'Este má jiné plány a plukovník tajné služby Alfred Redl do nich nezapadá. Na pozadí ty nejznámější hudební kousky Johanna Strausse. (Honza dAve)

ArdathBay

Velmi kvalitní dílo o nejoddanějšímu důstojníkovi Rakousko-Uherské monarchie a jeho dětství, vzestupu a ... . Poměrně věrně popisuje klasické intriky (známé v kterékoli době). Zmínky jsou i o Česku a člověk se dozví zajímavé věci :). V příběhu hraje poměrně velkou roli i zde latentně popsaná homosexualita. Poměrně mi vadilo, že znění bylo německé, ale to je velmi subjektivní a její použití chápu. ()

Bohemák

Skvělé historické drama s několika nejednoznačnými postavami, které pomáhají dobře přiblížit situaci v Evropě krátce před vypuknutím 2. světové války. Divadelní předloha musela být taky skvělá... ()

F.W.Colqhoun

Skutečnost, že se Szabó drží historických faktů jen když chce, je pro úspěšnou degustaci filmu vedlejší. Ještě před několika lety by se mohl jeho exkurz do kafkovského prostředí posledních let monarchie oživlou a fascinující, leč neaktuální lekcí. A hle, možná je to tu zas. Když jsem sledoval Plukovníka Redla před lety, fascinovala mě hlavně formální stránka - osmdesátkově potlačená barevnost, zrnitost, tajemně nečitelný Brandauer. S odstupem let při reprízách trilogie, jimiž prohlubuji svou středoevropskou identitu, oceňuji především důmyslnou práci se zvrácenou dějinnou logikou, odhalující klíčové mechanismy ve zdánlivě absurdních událostech. V tomto případě v případném obětování nejvěrnějšího rakousko-uherského monarchisty. Doufám, že to není poučné. ()

Alf

určitě velmi zajímavý život, bohužel podaný tak, že mě vůbec nezaujal, navíc se mi zdálo, jako kdyby film byl dost necitlivě sestříhán z nějakého podstatně delšího materiálu (třeba seriálu), některé důležité momenty prakticky vynechává, jiné naopak protahuje, což není až tak neobvyklé, ale tady mi to prostě nesedlo.... ()

ekomo

Další úžasně zrežírovaný, zahraný, vystihnutý film z mistrné dílny Istvána Szabo s fenomenálním hereckým výkonem v hlavní roli. Osudy ambiciozního vojáka protínající jako meč dobu posledních let Rakouska-Uherska. Od neustálého stoupání v hierarchii tehdejší armády k nečekaně velké životní prohře. ()

Cicis

Obsadenie: Klaus Maria Brandauer - plukovník Alfred Redl Hans Christian Blech - Von Roden Armin Mueller-Stahl - následník trónu( František Ferdinand) Gudrun Landgrebe - Kubinyi Katalin Jan Niklas - Kubinyi Kristóf Mensáros László - plukovník Ruzitska Ocenenia a nominácie: Cannes (1986) - Hlavná cena poroty: Szabó István Cena BAFTA (1986) - Najlepší zahraničný film: Szabó István Cannes (1985) - Zlatá palma nominácie: Szabó István Oscar (1986) - Najlepší zahraničný film nominácie Zlatý glóbus (1986) - Najlepší zahraničný film nominácie ()

Vlkys

Plukovník Redl pro mě byl rozhodně příjemným překvapením, nevím proč, ale docela dlouho jsem se mu vyhýbal - úplně zbtečně. Film velmi vydařeným způsobem vykresluje atmosféru posledních let dech ztrácející monarchie na silném příběhu jednoho 'obyčejného' člověka. Místy je poněkud obtížné zorientovat se ve velkém množství jmen a postav, což je asi jediný racionální důvod, který mi brání tento film ohodnotit plným počtem hvězdiček. Popravdě řečeno, neudělal bych to ani kdybych tento racionální důvod neměl, prostě pocitově... :) Es tut mir leid, Herr Szabó. ()

Honza dAve

Vynikající konspirační drama sledující dlouhý vzestup a rychlý pád venkovského chlapce z Haliče na pozadí úpadku rakousko-uherské monarchie. Přestože je film dlouhý a probíhá většinou pouze konverzací mezi několika málo postavami a náznaky chování Redlova okolí, má spád a rychlý děj, je hodně napínavý. Provázejí ho vynikající herecké výkony, nejen Klause Marii Brandauera, ale i krásné Gudrun Landgrebe a Dorottyi Udvaros. K tomu nezbytné rakousko-uherské reálie, interiéry vídeňských paláců, nažehlené uniformy s nablýskanými šavlemi a knoflíky a nejznámější Straussovy valčíky a pochody. Několik odkazů na Prahu a nápadně českých jmen dodává filmu spojitost i s naší historií - gemeinsame Geschichte :o). Pokud jste již byli ve Vídni, poznáte známá místa, a pokud ne, tak se tam po shlédnutí zajedete podívat :o). Ve mě film vyvolal příjemné vzpomínky na můj tamní studijní pobyt :o). DVD z Levných knih :o)) má německý dabing a překvapivě kvalitní české titulky. ()

pipapa

Osobní vzestup a pád plukovníka Redla v době těsně před koncem (1.sv.válka) Rakouska-Uherska. Jednotvárné a ve všech směrech příliš sofistikované drama. K.M.Brandauera opravdu nemusím a Gudrun Landgrebe jakbysmet. ()

Adiemus

Brandauerův výkon je sice obdivuhodný, ale film má pasáže, kdy se děj neúnosně vleče nebo se zabývá nepodstatnými momenty, ale konec působí značně ukvapeně, jako by si sám režisér byl vědom neúnosně dlouhé stopáže. ()

Rodin

Szabó a Brandauer v (téměř) nejlepší formě. Miluju tyhle evropské bijáky, které nepřekrucují historii a nezaměňují psychologii s doprostřed filmu vloženým pětiminutovým monologem hlavního hrdiny, v němž nám popíše, jak mu matka v sedmi letech nedala placku k snídani a proto se rozhodl vraždit, jak tomu bývá v emerických kouscích velmi zhusta. Tohle je opravdové drama a od Mefista ho dělí jen chloupek. 90%+. ()

jns

Redlův příběhem je skvělou látkou pro strhující drama, které funguje i přesto, že po dvaceti letech, které uplynuly od natočení snímku se filmová řeč posunula o mnoho mílových skoků. Brandauer navíc exceluje nejen v několika vypjatých scénách, ale prakticky v každé minutě filmu. ()

radaauer

V druhé půlce tomu spadl řetěz. A jinak stejná manipulace historie jako Jakubiskova verze Bathory - jako reálná prezentována jedna z méně pravděpodobných verzí historické události. ()

ivonius

Skutečný Redl nejprve Rusům předával jména rakousko-uherských agentů působících na území carského Ruska, šifrovací systémy, plány pevností a další nejrůznější projekty. V roce 1908 upozornil carskou říši na anexi Bosny a Hercegoviny, což vedlo ke spojenectví Ruska a Srbska. Navíc Rusům předával útočné plány Rakouska-Uherska zaměřené právě proti východnímu carství. Tím značně ovlivnil začátek 1. světové války. Později vyšlo najevo, že nebyl ve spojení jen s ruskou špionáží, ale pracoval i pro špionážní služby Francie a Itálie, navíc byl ve spojení s Apisem, kterým byl srbský nacionalista Dimitrijevič Dragutin, velitel teroristické organizace Černá ruka. Pokud jde o Ferdinanda d´Este ten chtěl federalizovat Rakousko-Uhersko a tam mělo být i samostatné Slovensko jelikož jeho spolupracovník byl Milan Hodža :) ()

bobin

Toto drama je sice oscarově oceněné, ale na hony z toho čouhá divadelní předloha. Kdo alespoň trochu zná historii monarchie, tomu se to bude po právu zdát málo zajímavé. ()