kakyn

Jo, tak přesně tohle můžu. Jen ty 3 hodiny byly trochu moc. První dvě jsme hltal každou minutu, furt se něco dělo. Bohužel jak se to blížilo ke konci, už to přestalo být tak akční a napínavý. Místy jsem se i nudil a skoro i usínal... Celkově je to ale skvělej film... ()

Ingie

Po prvním shlédnutí a s přihlédnutím k faktu, že je půl jedné v noci, si netroufnu hodnotit. Můžu ale říct, že mi není dobře po těle. Edit: Po druhém full house. ()

gicous

Cesta do pekla lemována zdecimovanými, zmatenými a vnitřně naprosto rozervanými vojáky, které válka připravila o všechno. Nezapomenutelné: Nálet na vesnici za doprovodu Wagnerovy hudby a pod velením Roberta Duvalla. ()

anyonecek

Snad nejlepší film, v kterém je nejreálněji popsaná válka. Vojáci kteří mají vše tak nějak na háku a už jsou všichni v tom jednom kole. Všichni si to nakonec užívají a je pro ně válka zábava, protože by stejně neměli kam jinam jít. V tomhle filmu je hodně těžkých momentů na sledování, ale když to člověk vydrží, tak to opravdu stojí za shlédnutí. Samozřejmě nejlepší hláška filmu s vůni napalmu po ránu, kterou jsem slyšel už v mnoha seriálech a filmech. ()

kubilov

Zhlédnut director's cut, peklo bylo definováno. Tří a čtvrt hodinová plavba, která jako by alegoricky popisovala sestup do pekelných kruhů Dantovy Božské komedie, konkrétně pak do prvního stupně - do inferna. Na začátku je nám (ne)představen hlavní hrdina, jeho minulost je neznámá a který poté musí své myšlenkové pochody sdělovat svým doprovodným komentářem, jelikož toho ze svých úst příliš nevypustí. O jeho budoucnosti toho víme také pramálo, z jasných indicií je jasné jedině to, že se musí konfrontovat se zmizelým plukovníkem Kurtzem, což se také lehce podobá Dantově výpravě do hlubin pekelných, jenže ten měl vidinu zcela jinou, byl poháněn láskou k éterické Beatrix, jeho vyvolené, zato Willard se na výpravu vydal pouze proto, že to dostal rozkazem. Sestup do "prdele světa", jak kapitánovu cestu vtipně nazval jeden z lidí, které potkal, je v Apokalypse zobrazen cestou proti proudu řeky Mekong, na které mu dělají společnost další vojáci. Ti později fungují opět jako odkaz na Božskou komedii, na průvodce a básníka Vergilia. Jak se kapitán onomu nedefinovanému peklu blíží, napětí roste spolu se zvláštností situací, do kterých se posádka lodi dostává. Prvním významným člověkem, na kterého narazí je tedy plukovník Bill Kilgore, jenž je opravdu velkým milovníkem napalmu, surfaření a který dal tomuto filmu jednu z úplně nejslavnějších filmových scén vůbec - vrtulníkový nálet za zvuků Wágnerovy Jízdy valkýr. K této postavě bych chtěl ještě dodat to, že její ztvárnění Robertem Duvallem se mi líbilo opravdu hodně, tolik charismatu, takový přehled, Tom Hagen z Kmotra by mohl Billu Kilgoremu jen a jen závidět, jaký to byl machr. Po odchodu plukovníka z placu pokračujeme v plavbě s kapitánem Willardem dál, potkáváme tygry, playmate roku nebo náhodné vietnamské rybáře až dospějeme k mostu a k hranici s Kambodžou, kde už končí veškerá sranda. Otevírají se čím dál horší kruhy pekelné, které představují ještě větší a horší utrpení, než jaké si normální člověk dokáže představit a pak... pak najednou oáza. Dům francouzských plantážníků a poslední kontakt s civilizací. Zase o kus dál a pak to konečně přijde, objevení Kurtzovy říše zla plné usekaných hlav, končetin a tlejících mrtvol rozházených všude možně. Konec světa nebo poslední kruh pekelný? Zřejmě obojí, každopádně po dlouhé plavbě se Willard dostává až na dno, na konec a stojí tváří v tvář Dantovu Satanovi. Psychicky narušenému bláznovi nebo jen geniálnímu mysliteli, jemuž nerozumí ani on sám? Nehmotná hranice mezi polarizovanou společností na dobro a zlo je v Apokalypse narušována a přeskupována každým okamžikem, takže divák nikdy pořádně neví, na čem vlastně je. Zpátky ke Kurtzovi však. Marlon Brando nikdy nebyl tak děsivější, holohlavý, napůl ve tmě, filosofující a zastávající názory, na které je slovo kontroverzní až příliš slabé. Když si člověk odmyslí jeho skandály, jeho nadváhu, jeho nedisciplinovanost, zbývá... kdo ví, kdo byl vlastně Marlon Brando zač, zřejmě všeobecným lidem nepochopený člověk, který měl možnost právě toto zde v tomto filmu tak nějak vyjádřit. Poutník tedy dokráčel až na dno, kde se utkal se Satanem a vymohl si možnost opustit Inferno. Příběh tak končí koncem nekoncem, který se vlastně nedá vnímat ani jako výhra a ani jako prohra. Nejzajímavější ze všech tří částí Božské komedie se mi až nebývale přesně hodí na kultovní záležitost velkého fenoménu - Francise Forda Coppoly, Apokalypsu, která je pro mě zjevením toho nejčistšího filmového materiálu, který byl také značně vytrpěn, a jehož krásu je takřka nemožné vyjádřit. Jako důkaz považuji pak především to, že jsem z toho měl po prvním shlédnutí divné myšlenky a depresivní sklony a od té doby se pokouším Apokalypsu analyzovat i jinak, než jen naroubováním příběhu na kostru Božské komedie. There is one and only Apocalypse! () (méně) (více)

V.N.

Tak trochu jiný film o Vietnamu. Surfařská scéna mi nedá spát, a můžu se na ní dívat pořád dokola. Škoda že námět není tak úplně originál. Zpracování je unikátně Coppolovské, ale Srdce v temnotě mi přišlo více kompaktní a zasazené více do odpovídající doby. Český dabing filmu taky příliš neprospěl, ba naopak, dost ho potopil. ()

pekas

Co je vlastně ve válce normální chování? Po těch letech pořád zajímavý film, ale na zadek si z něj nesedám. 75% ()

subic

Místy dost rozvláčné a extrémně propagandistické spychodrama. Co naplat, já mám válečné filmy v novodobějších konfliktů docela rád. Hodně dobré obsazení s celou řadou mladíků, Martin Sheen (39), Laurence Fishburne (18), Harrison Ford (37), Ronald Lee Ermey (35) a s nimi Marlon Brando (55), Robert Duvall (48) a Dennis Hopper (43). 70% ()

Vsheta

Hodně přemýšlím o tom, co jsem vlastně viděl. Nějak to nedokážu vstřebat a pochopit. Vim ale, že mě to dostalo. A teď trošku odbočka - jaký jiný film může mít dokonalejší soundtrack, než film z války ve Vietnamu? :) ()

Jehan

Co k tomu ještě dodat? Temné mystérium, kde do sebe vše dokonalé zapadá, zejména v "dlouhé" versi, která vyčerpává prakticky všechny možnosti scestí, na které člověka může přivést cesta územím, kde byla cena lidského života po desítky let podrobena prapodivné devalvaci (viz reminiscence na Francouze). Iniciační cesta do pekla a poukázka do blázince. A vůbec neuškodí přečíst si zcela mimořádnou knihu Srdce temnoty Josepha Conrada, která byla předlohou. ()

Guran

Kam to dáváte oči? Vždyť tenhleten film je debilní, pomalu výsměch samotnému Vietnamu. V Kambodže jsou podle Američanů piramidy? To je ten Coppola tak hloupý? 3 hodiny 13 minut je ten film dlouhý jako proč? Dlouhé, protažené, nudné, nicneříkající záběry tvořené jen proto, aby se film mohl chlubit svou délkou? Snímek by spíž měl tou svou dílkou odpuzovat, než přitahovat. Co se týče samotného příběhu, přijde mi trapný, to mohl Coppola rovnou natočit Robinsona Crusoa, nebo Gibsonovo Apokalypto. Na film jsem vydržel koukat asi jenom hodinu, pak jsem si to přetočil na konec a spozoroval konec téhle hovadiny. Jediní, co se mi zde líbili byl Sheen a Brando, jinak si to Coppola může někam strčit. Tenhle film rozhodně není nejlepší, je to zbytečně přehodnocovaný snímek, který si takovou slávu nezaslouží! Čtyři hvězdičky dávám za efekty, který v té době patřili opravdu mezi nejlepší. ()

Brano

Hrozné nezaujímavý a nezáživný film. A k tomu všetkému je to zbytočné dlhé! Síce to pôsobilo autentický, ale to mi tu nudu nevynahradí. Jeden z najhorších vojnových filmov, aký som kedy videl. Nuda, nuda, nuda. Neviem čo to robí v top 200. ()

donnovann

Osudovou chybou se mi stalo nechtěné stažení prodloužené verze, která je delší o necelou hodinu. Verze určená pro fanoušky filmu byla místy tak utahaná, že jsem to sledoval spíše jako seriál než jako film. Tímto problémem bohužel nedokážu popsat, které scény byly vystřiženy a které ne ale některé tam byly opravdu zbytečné. Jinak film sám o sobě je velice silný, Coppola je prostě třída. Mrzí mě, že jsem se tak připravil o skvělý zážitek. Kdo podobným filmovým eposům jako je "Apokalypsa" nebo třeba "Tenkrát v Americe" naloží odpad, zaslouží si smazat profil. ()

PeterJon

Silný, hypnotický film, ukazuje nezmyseľ vojny, absenciu morálky až anarchiu, vojnové peklo. Úžasná fotografia, atmosféra, svetlo, Martin Sheen výborný, mal som pocit, že to ani nie je film, ale že som tam. Plavba loďou je ako cesta do pekla, k šialenstvu, vyvoláva zúfalstvo, Koniec je trocha sklamaním - Brando somariny trepe. Pripomína mi to Dead Mana atmosférou, pôsobí ubíjajúco, celkovo však kratšia 147 min. verzia je dosť dobrá. Film pozerávam pravidelne raz za 10 rokov znova. Prvý raz na ORF v 1987 ako malý chlapec Redux 194 min. verziu, bolela ma z toho hlava, bolo to nekonečné. Redux verzia je dosť prehnitá, obsahuje zbytočné erotické scény, ktoré kazia celý ráz filmu, plus zastávka na francúzskej plantáži je úplne uletená. Ale Full Disclosure verzia s vystrihnutými scénami je super a mi objasnila viaceré nejasnosti, mali tie scény nechať tam, hoci nech to je aj 4-hodinový film :D ()

helrohir

Rozhodne ide o náročný film, a to nielen z hľadiska stopáže, ale aj kvôli uchopiteľnosti obsahu, ktorý dáva divákovi po emocionálnej a racionálnej stránke poriadne zabrať. Najmä prvé zhliadnutie môže zamávať myšlienkami a núti ešte nejaký čas myslieť na to, čo som to vlastne videl. Samotná vojna, respektíve nejaké veľkolepé boje tu prakticky vôbec nie sú, a tých pár akčných scén slúži snáď len priblíženie a zhmotnenie pekla, v ktorom sa postavy ocitli. Coppolova prezentácia vojny je tak skôr psychologického, než povrchného charakteru a hlavným cieľom je zrejme poukázať na nezmyselnosť vojny ako takej. Ostentatívnym prvkom filmu je depresívna atmosféra a mierne psychadelická nálada. Z hereckého obsadenia sa okrem Martina Sheena ukázal vo výbornom svetle hlavne Robert Duvall, pričom jeho epizódka ma z filmu zaujala asi najviac. Stopáž filmu dá však poriadne zabrať, nakoľko je zrejmé, že niektoré scény by sa dali skrátiť a filmu by to neuškodilo (trebárs part s francúzskou rodinou). Z "veľkých" vietnamských filmov tak zostáva mojím favoritom naďalej "Čata". 80%. ()

0verseer

"I love the smell of napalm in the morning." Už pri otváracej scéne s hudobným doprovodom od legendárnych The Doors a zachrapčaným hlasom hlavného antihrdinu som vedel, že sledujem niečo vskutku mimoriadne. Je trochu paradoxné, že Amíci točia najlepšie vojnové snímky práve z vojny vo Vietname, v ktorej prehrali na plnej čiare. Asi preto, že sa ako porazení tentokrát môžu viac odosobniť od pátosu a zobraziť vojnu, teda najväčší pokles ľudstva, v jeho pravej podobe bez ružových okuliarov. Coppolov (anti)vojnový veľkofilm je tak ďalším hodnotným prídavkom k snímkom ako Platoon či Full Metal Jacket, aj keď si v porovnaní s nimi ide svojou vlastnou cestou. Fyzická bolesť a smrť tu "len" sekundujú hlavnému ťažisku atmosféry a deju, ktorým je utrpenie na duchu a postupný prepad do spárov šialenstva. Počnúc vášnivým surfárom veliacim letke, ktorá za doprovodu Wagnerovej Jazdy valkýr deštruuje vietnamskú osadu v rámci absurdnej adrenalínovej "zábavky" a končiac mrazivým plukovníkom Kurtzom v podaní geniálneho Marlona Branda, ktorého bolestné zvolania "The horror... the horror... sa hlboko vryjú do pamäti. Napriek všetkým kladom musím priznať, že tri hodiny boli na mňa až príliš veľa a nejednu hluchú scénu by som z redux edície oželel. Možno som mal začať najprv s kino verziou a možno to na druhé vzhliadnutie bude za plný počet, zatiaľ však 8/10... ()

bohhous22

Nikdy jsem neviděl oficiální verzi a ani si nedokazu představit, ze v Apokalypse chyby hned 3/4 hod filmu.Redux je geniální, kamera předběhla dobu a nádherně se na film dívá!!! Příběh je psycho a otázka na závěr ve vas dlouho zůstane. Donutí vas se SKUTECNE zamyslet !!! ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu