F2003F

Snímok, ktorému nejde dať od postaty menej než plný, ale napriek tomu musím. Ide pravdaže o najlepsi vojnový film celkovo a žiadne Platoon alebo Full Metal Jacket ani nič podobné sa zďaleka nechytá. Lenže čo s tým, keď je  takýto masterpiece veľmi ťažké pozerať celý naraz a vyvarovať sa prestávkam, čo som konkrétne ja dokázať nevedel. Apocalypse Now je klenot rázny a úderný, bez servítky či vedľajšieho zámeru a ide si tvrdo po svojom bezohľadne voči tomu koľko divák znesie, no aj keď som to statočne dobojoval (196min verziu) tak sa domnievam, že to nezanechalo nijaký efekt. Dielom sa dá unášať, dá sa ho precítiť keďže ponúka výrazne filmársky zvládnutý obraz vojny kamerou hercami atď vlastne se vším všudy v harmónii a pri oboznámení s pozadím tvorby sa pridá k tomu ešte väčšia váženosť, ale pri sledovaní to až na pár výstredne hrozivých momentov (vstup do pekla) nevydáva zo seba dojem niečoho v rámci žánru brilantne nadradeného. Rozhodne nie každého šálka, ale každý by si to mal dať. Pre mňa to bolo z väčšej časti utrpenie kvôli bezduchému deju, ktorý sa desivo nesie v prezlečenej prázdnote. ()

PTuranyi

Výborná vojnová dráma, ktorá kritickým ostńom bodá do hrdinského úsilia americkej armády vo Vietname. Príbeh misie kapitána Willarda odstrániť plukovníka Kurtza je archetypálnou cestou hrdinu a psychoanalytickým ponorom do šialenstva spôsobeného vojnou zosobneného Kurtzom. Podplukovník Bill Kilgore je naopak stelesnením zaslepenej neohrozenosti vďaka ktorej si môžu vojaci zasurfovať uprostred útoku. Plavba po rieke do srdca džungle je akoby cestou cez brány pekla, kde prechod každou bránou je regresom do primitívnejšej vrstvy. Výkony hercov sú výborné a produkcia je skvelá. Perfektne pracuje s atmosférou už od začiatku keď za burácajúcich The Doors explodujú napalmové bomby. Psychedelická atmosféra a pomalé tempo rozprávania spojené s filozofickými úvahami o šialenstve a povinnosti však môže mnohých odradiť. 85% ()

Jan XXIII

Zdlouhavý a celkem nudný film, který zachraňují slušné herecké výkony a pár působivých scén.Bohužel to na dobrý film nestačí, ale natočil ho Coppola, kterému stačí u kritiky zfilmovat cokoliv a dostane u nich 100%. Třeba i utírání prdele na hajzlu. ()

Jirkat

I've seen horrors... horrors that you've seen. But you have no right to call me a murderer. You have a right to kill me. You have a right to do that... but you have no right to judge me. It's impossible for words to describe what is necessary to those who do not know what horror means. Horror. Horror has a face... and you must make a friend of horror. Horror and moral terror are your friends. If they are not then they are enemies to be feared. They are truly enemies. I remember when I was with Special Forces. Seems a thousand centuries ago. We went into a camp to inoculate the children. We left the camp after we had inoculated the children for Polio, and this old man came running after us and he was crying. He couldn't see. We went back there and they had come and hacked off every inoculated arm. There they were in a pile. A pile of little arms. And I remember... I... I... I cried. I wept like some grandmother. I wanted to tear my teeth out. I didn't know what I wanted to do. And I want to remember it. I never want to forget it. I never want to forget. And then I realized... like I was shot... like I was shot with a diamond... a diamond bullet right through my forehead. And I thought: My God... the genius of that. The genius. The will to do that. Perfect, genuine, complete, crystalline, pure. And then I realized they were stronger than we. Because they could stand that these were not monsters. These were men... trained cadres. These men who fought with their hearts, who had families, who had children, who were filled with love... but they had the strength... the strength... to do that. If I had ten divisions of those men our troubles here would be over very quickly. You have to have men who are moral... and at the same time who are able to utilize their primordial instincts to kill without feeling... without passion... without judgment... without judgment. Because it's judgment that defeats us. Walter E. Kurtz ()

Sublog

Nejlepší válečný film, jaký kdy byl natočen. Nechápu, proč to nezískalo Oscara za nejlepší film a Robert Duwall si také jistě zasloužil ocenění za vedlejší roli. ()

MasterFil

Tak tady asi netřeba psát, protože všechno za mne dost výstižně shrnul JALU.Poslední třetina je docela úlet a kdyby se držela atmosféry a děje, konec a celkový film, by byl mnohem lepší.Konec jsem čekal dramatičtější,jinak ovšem kvalitní film, který je trochu zbytečně přetahován... ()

Warapeidza

Nejlepší (anti)válečný film všech dob... Neuvěřitelná vizualizace a výprava, neuvěřitelný příběh o cestě do pekla... ()

J!b

Poprvé jsem viděl asi v 17ti letech na velkém plátně. Ten film je pak úplně jiný kromě toho, že se od něj hůž utíká než od bedny. Maximální husťárna a depka, humor ze kterého mrazí a absolutní zmar v podání Marlona Branda. Asi nejlepší a nejpravdivější pohled na hnus války, co kdy bude natočen. "Ride to HELL". Ještě dnes když někde slyším Wagnerovu "Valkýru" tak si vybavím Apokalypsu. ()

hrabě_olaf

bezpochyby režijní vrchol pana Coppoly - válka taková jaká je, očima vojáků, kteří ji prožili a jsou stále její součástí. zobrazení všech depresivních, euforických, psychedelických stavů a vjemů na takové výši, až z toho jde děs. ()

Merťas

Musím přiznat, že když jsem viděl Apokalypsu poprvé, příliš mě neoslovila. Teprve až s vydáním Redux verze jsem si ji oblíbil. Zejména scéna na francouzské plantáži dává příběhu další rozměr. Dalším faktorem je také delší stopáž, díky které má divák možnost lépe vstřebat všechny předchozí scény, aby si tak mohl stoprocentně vychutnat závěr. ()

Pedrozont

Asi můj nejoblíbenější film. Když jsem ho viděl poprvé, a to mi mohlo být tak čtrnáct let, cítil jsem se, jako kdybych to peklo džungle poznal na vlastní kůži. Pro mne nejlepší Coppolův snímek. ()

Kvico

vojna vo Vietname poňatá z iného uhla ako si ju na paškál vzal O.Stone. Coppola nám predostiera viac psychologický film, výpravný film, ktorý nestojí na akcii, na skutočnej bitke, vojna je tu zobrazovaná ako "čas vraždenia" len okrajovo a Coppola ukazuje skôr jej dopad na rôznych ľudí. Sheenovcom vojnové filmy z tohto obdobia svedčia a obaja a ako Charie aj Martin sa pre mňa osobne predviedol v tomto filme vo svojom najlepšom svetle. jediné čo mi na tomto filme prekážalo bola jeho dĺžka(sledoval som rozšírenú verziu), ktorá ma prinútila si tento film rozdeliť na 2 časti(čo obyčajne odsudzujem u iných, no nočná hodina ma zmohla), kvôli čomu sa to napätie a atmosféra "cesty za diablom" vytratili a nemôžem skončiť pri plnom hodnotení. filmárky možno kvalitnejšie ako Platoon, no emócie v tomto prípade hrajú pre Stona ()

fero_lašák

Zcela sem to nepochopil. Věřím, že válka může člověka zbláznit, ale tady mi příš přijde poblázněný scénář, zvlášt závěrečná část filmu. A jesi v něm je skryté vyšší myšlenkové poselství tak mi protéká mezi prsty přesto že se ho snažím chytit. Konec mi prostě tápání moc nevysvětlil. Přišlo mi jak kdyby to točilo několik lidí, každý chtěl říci něco jiného, ale nikdo to doříct nestačil. Některé scény a části byli ale opravdu famózní a působivé , možná nejlepší nebo jedny z nejlepších co kdy byly natočeny. I přes délku velký zážitek. ()

h.i.t.c.h.

Tohle není hezký, příjemný ani zábavný film. Hrůzy války ale zobrazuje skvěle a po zhlédnutí jsem se cítil stejně mizerně jako Martin Sheen vypadal. Apokalypsa vás pohltí. Deprimující, drsné, úmorné - asi nejpřesvědčivější obraz Vietnamské války. ()

red.rhino

Po deseti letech kdy jsem film naposledy viděl mám ještě dnes sny ve kterých si Brando v přítmí přejíždí rukou po holé hlavě. Jak je to možné? Že by tou kamerou? Zvukem? Brandem? Coppolou? Ještě dnes, po deseti letech, si dokážu vzpomenout na Duvalla a jeho chválu surfařskému ráji. Zelenější mozek jsem v životě neviděl. Film který musí povinně vidět každy kdo snad ještě věří v humanismus ( a vůbec ve všechny -ismi)!!! ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu