Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost... Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Je to první a nejslavnější román autora knih „Byl jsem při tom“ a „Pinball“ - jednoho z nejvýznamnějších a nejvýraznějších a světových spisovatelů minulého století Jerzyho Kosińského. (Bioscop)

Dakota1978

Už dlouho ve mě film nevyvolal takové emoce, bohužel to byl mix pocitu zmaru a zlosti. Souhlasím s ostatními, že řemeslně bezvadně zvládnuté, ovšem šílený a smutný příběh hlavního hrdiny se ke mě nedostal. Z počátku snad malinko ano, ale posléze mě napadala přirovnání ala Revenant zmrtvýchvstání. Takto nepřátelské odporné prostředí snad nebylo ani v nejhlubším středověku natož pak před 80 lety v Evropě zmítané druhou světovou válkou. Krutost, nenávist a zaostalost obyvatel, které Joska potkává, je vykreslená nerealisticky. Jednoduše řečeno tohle nebyl film pro mě a pachuť, co mi zůstala po shlédnutí, se bude vytrácet pomalu.... ()

vecnevysmata

Velkolepý projekt s hvězdným obsazením, odehrávající se v době, kdy ženy a děti byly jen majetkem a levnou pracovní silou, a soucit či empatie neexistujícím konceptem. Po přečtení knihy Jerzyho Kosińského jsem se ke shlédnutí filmu odhodlávala několik let, nicméně mohu zodpovědně prohlásit, že naštěstí co do expresivnosti a nechutných detailů, nesahá knize ani po kotníky. Neutrpěla jsem tedy žádné další trauma - například nájezd Kozáků, v knize jedna z nejhorších kapitol vůbec, je podán velmi krotce. Několik nejkrutějších příběhů dokonce z filmu vypadlo úplně. Film promlouvá hlavně obrazem, černobílými záběry občas připomene polskou Idu. Nepochopila jsem nicméně, proč postavy mluví smyšleným, rádoby slovanským jazykem. Některé vesnice vypadají jako z Markéty Lazarové, autoři zřejmě zapomněli, že se jedná o 40. léta 20. století a nikoli středověk. Zručně natočené, nicméně dlouhodobější pocit to ve mně nezanechalo. ()

stuj

Hlavně ze začátku to vypadá spíš jako v nějakém post apo filmu. Drsní lidé, žádné mluvení, dodržování středověkých pověr. Je to spíš sbírka lidské krutosti. Docela mi uniká smysl toho filmu. Jako že lidé umí být opravdu zlí? Aha. ()

StaryMech

Zručně napsaného panoptikálního komiksu, jímž před víc než půl stoletím polský přistěhovalec vzrušoval senzacechtivé americké čtenáře, se český podnikavec chytil jako hovno košile. Kdyby z tohohle náramně uměleckého "originálního mixu", za který Marhoulovi děkuje Radek99, aspoň tolik netrčely mimoumělecké ambice... Dovedu si představit, jak někde slyším, nebo dokonce čtu, že náš obroditel zapomenutého filmového umění svým oskárkovským tahem vlastně i předpověděl současnou "zvláštní vojenskou operaci" na Ukrajině. ()

Korpy22

Nádherný velkofilm plný ponuré atmosféry, šedé barvy a smutku. Můžeme sledovat příběh malého Josky, jak postupně ztrácí ideály o světě, až se na konci sám stane jeho součástí. Film má úžasný námět, herecké obsazení a hlavně kameru. Kamera je v tomto filmu opravdu něco exkluzivního a něco co se jen tak nevidí. Nádherně nápadité záběry, které vytváří umělecké dílo a většina z nich vypadá jako dokonalá fotografie. Herecký výkon malého kluka je zde velmi uvěřitelný a smutný. Co vlastně celý film kazí? Je to jeho monotónnost. Film nám neustále předkládá jednu postavu za druhou, u které Joska zažije nějakou tragédii a posune se dál. Věřím tomu, že kdyby film byl sestříhaný na polovinu, byly zde víc pokreslené charaktery jednotlivých postav, filmu by to dodalo dynamiku a dramatický oblouk. Film je rozhodně perlou v popelu české kinematografie, i tak by se ale mohla blyštit ještě více. ()

Generi

Jsem ráda, že jsem za tohle neutratila peníze v kině. Obrovské zklamání nad samoúčelnou snůškou pervezností a krutostí. Rejža asi bude úchyl. Nebýt kvalitního zpracování a kamery, poslala bych to do odpadu. ()

eexDon

Für mich - 65%, - /moc dlouhé a místy dosti nudící, občas spíš taková kompilace toho, jak by to asi tak vypadalo, kdyby za války malej kluk šel sám východní Evropou a všechno se posralo nejvíc, jak mohlo/, + /atmosféra podtržená černobílým obrazem, skoro žádnými dialogy, žádnou hudbou dost dobrá/, hodnocení - celkem to šlo, ale byla to místy velká nuda, něco se dělo, jenom když se zabíjelo nebo mlátilo, poznámky - ta blonďatá nymfomanka byla dobrá, tichá domácnost a podpantoflák ve 12 😁 ()

columbia

film mě připadal jak natočené záběry amatérem nahodile poskládané zasebe.Nemělo to vůbec spád, nevtáhlo to do děje, navíc v dnešní době 4K točit na černobílý materiál je nejlepší cesta jak odlákat spoustu diváků. ()

freebob

Marhoulův pokus udělat český film světových měřítek dopadl dobře.Černobily vizual a využití zahraničních herců jsou určitě hlavními klady jinak docela náročného snímku.Dějově je film spíše takovým podobenstvím, které nemusí sednout každému.Jinak tolik proklamovaná kontroverze, zaměřená na násilí ve filmu mi přijde trochu nepatřičná.Ve filmu je určitě pár docela drsných scén,ale určitě ne na hraně únosnosti jako to předvedla spousta jiných děl (Srbský film, Volyň,Seasoning house atd..)Za mě povedené a stačilo vidět jednou. ()

Verbudrak odpad!

Bavil jsem se s kolegou psychologem, zda takové filmy pomáhají lidem spíše ventilovat nadměrnou agresivitu a skryté choutky k násilí (a tak se jim uleví a zmenší se pravděpodobnost, že něco sami spáchají), nebo naopak pomáhají tyto choutky spouštět (odborně efekt "vyvolání démona"). Nemohli jsme se shodnout. Ale nakonec jsme přece jen došli ke konsensu: tyto filmy nepomáhají vůbec v ničem. Proto ten "odpad", byť film jinak může mít nějaké umělecké kvality. Na tento film nechoďte, nepouštějte si ho, nestojí to za to, je to ztracený čas a ještě vám z něho nebude dobře. Vůbec si tím nepomůžete. Běžte raději do lesa se psem. ()

corbi

Upřímně film jsem shlédnul a některé scény ve mě stále přetrvávají takže film tím podle mě splnil co měl. Vyvoval emoci a zaryl se do paměti. Je faktem, že na můj vkus se ve filmu velmi málo mluví, postavy se často střídají a dlouho o postavě nic nevíte, což mi trochu vadilo, ale film je to silný. Určit doporučuji ()

lineker

No. Wau. Drtivá artová nálož deprese, surovosti a pocitu beznaděje z něčeho co se nazývá homo sapiens. Ty skoro tři hodiny vám strašně rychle utečou, protože i když se to nemusí zdát, film má tempo a neustále se děje něco z čeho je vám zle, citíte vztek, nebo potřebujete domyslet. Ma umíme točit světové filmy. Ne, že ne. ()

Jedovka

Promakaný, kvalitní, monumentální artový film. Délka mi nevadila, bylo na co koukat - oku lahodící záběry, zajímavé výrazné tváře. Příběh ztráty nevinnosti. Potud hodně dobrý. Ale nevybavuju si, kdy naposledy jsem viděla něco, z čeho bych měla tak hnusný pocit. Jako by autor chtěl předvést různě nechutné lidské deviace, jednu za druhou a jako průvodce obsadil nevinné dítě, aby to mělo grády. Nevím, jak jinak si vysvětlit, že vždycky, když se ten nebohý chlapec někde objeví, dochází zrovna v té krátké chvíli k takovým ukrutnostem, které jistě musely zrát desetiletí. Celý film tak má spíše nádech šokující exhibice, manipulace divákem a tlaku na city, emoce a zhnusení. ()

Jirka_H

Naprosto chápu celkové hodnocení 68 %, naprosto chápu, že polovina lidí odcházela v kinech v průběhu filmu a celkově film působí velmi drsně, odporně až hororově na mnoho lidí, pro děti asi zcela nevhodný ... přesto, mé hodnocení je skvělé. Tak silné ztvárnění zajímavého a silného příběhu, a to ze všech stran lidí, kteří se na filmu podíleli. Řadím film na úroveň filmů Nikity Michalkova či Shawshaku. Jestli Vašek Marhoul předvede ještě něco lepšího v budoucnu, to je sakra výzva, ale myslím si, že pro něj to je vrcholné dílo jeho tvorby. Ve filmu, žádný úsměv, žádná legrace, jen surové ztvárnění té doby a místa, a krutosti, která tam byla, a dovolím si říci, nyní je na Ukrajině ze strany Ruska. ()

Fidgi_Vole

Byl jsem teda extrémně zhulenej, když jsem se na to díval, ale nutno uznat, že pokud je to míněno jako hodně černá komedie nebo rovnou celej cirkus pověrčivých buranů, kteří, kdyby se ve skutečnosti mordovali navzájem tak, jak je to v knížce, nikdo by tam už nezbyl, není to úplná ztráta času. Jsem odchovanej gorem, takže bezúčelnou brutalitu s úsměvem přecházím, ovšem o tom, jak jednotlivý postavy čumí (zvlášť ta zoofilní epizoda stála za to), se mi zdálo ještě dlouho. Hvězdičku přidávám za použití mezislovanštiny, která zní neuvěřitelně autenticky a kterou jsem se díky tomu začal učit. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

12.09.2022

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (více)

Dny evropského filmu startují již za pár dní

Dny evropského filmu startují již za pár dní

14.06.2020

Dny evropského filmu (DEF), které se zaměřují výhradně na současný evropský film, letos představí 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. Hlavní část programu DEF proběhne od 16. do 23. června v Praze,… (více)