Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

Spiker01

Legenda, samozřejmě hlavně kvůli (ne)slavné smrti Brandona Leeho, který měl na to se stát velkým hercem, podobně jako Heath Ledger. Začátek je z dnešního pohledu hodně noir (frčel Burtonův Batman), místy jsem se i nudil, ale plně to vynahrazuje našlapaná druhá půlka. Jsem rád, že nevznikl plánovaný remake s Jasonem Momoou, patrně by nepřinesl k tématu nic nového a komiksu/ tomuto filmu by jenom udělal ostudu.. ()

Lavran

Cool naděleníčko s OPRAVDU temnou gotickou atmosférou, famózním (ne)hrdinou ornitologem a láskou doslova až za hrob. Brandon Lee se pro roli nemrtvého mstitele narodil, bohužel za hodně vysokou cenu. P. S. Scéna, kdy Draven nakráčí do zastavárny a cituje Poeova Havrana nemá chybu! ()

Eddard

Vynikající zážitek, narozdíl od mnoha jiných komixů Vránu totiž vůbec nezpracovává zub času. Tento goticky temný, originální romantický příběh, podkreslovaný melancholickou rockovou hudbou totiž nestojí na efektních tricích, ale "jen" na hutné atmosféře, výborném scénáři a dialozích (což je pravděpodobně také devíza samotného adaptovaného komixu) a v neposlední řadě na ohromně charizmatických hereckých výkonech - za všechny nutno podtrhnout ty Michaela Wincotta (jeden z nejšarmantnějších zloduchůp všech dob) a Brandona Leeho (jehož osudová role byla bohužel osudovou doslova). Formálně i obsahově špičkové, těch zbylých deset procent bych klidně přisadil, ale chci tomu dát ještě jednu projekci, abych si byl jistý. 90% ()

Tyler

Nejpůsobivější adaptace comicsu se od svého předobrazu trochu odchýlila, to však v žádném případě neubírá Proyasovu filmu na kvalitách. Ve svém komentáři to skvěle vystihnul Gemini, proto vás odkážu tam... Mě osobně "Vrána" hluboce zasáhla, a to hlavně prostřednictvím atmosféry, výtvarné stylizace a hudby. "Vrána" není film, který by si člověk mohl pouštět ob měsíc nebo se na něj dokonce dívat s popcornem v ruce. Není to film, který by se dal použít pro ukrácení dlouhého odpoledne... Smiřte se s tíživým přívalem smutku a hněvu (což platí několikanásobně pro knihu Jamese O´Barra) a poslouchejte Vránu promlouvající do hlubin vašeho srdce. Nechme řečí... Chtěl bych jen vzkázat Brandonu Lee, že se podílel na něčem bolestně krásném. ()

castor

Všichni samozřejmě víme, jak tohle temné drama podle sešitové předlohy získalo v průběhu natáčení velmi smutný rozměr. V komiksovém thrilleru předjal Brandon Lee svůj osud a ztělesnil mladého hudebníka, který vstává z hrobu a vrací se hledat spravedlnost. Je ovšem jiný, chráněný tajemnou vyšší silou. Detroitská policie působí zoufale, kriminalitě se daří a vylézat v noci do ulic, které velmi často skrápí déšť, není nejlepší nápad. I když tahle násilnická banda vtrhla přímo do bytu rockera a jeho snoubenky. Výsledek má ponurou atmosféru, velmi povedené dekorace, nezvyklé pohledy kamery, chytlavou hudbu i dynamický střih. Jak se ví, celé natáčení provázely podivné události (několik zranění členů štábu či sněhová bouře, která později zaniklé společnosti Carolco způsobila nemalé ztráty na dekoracích), ta největší pak pár dní před poslední klapkou. Lékaři několik hodin marně bojovali o život vycházející hvězdy. S ohledem na to, jak se mrštný syn legendárního otce s charakterní rolí popral, si myslím, že by se skutečnou hvězdou dřív nebo později stal. Sice přímočaré, ale natočené je to skvěle. Stylová záležitost. ()

ClintEastwood

Nic, co by stálo za zvýšenou pozornost. Je tady vidět, že Vrána měla buď malý rozpočet anebo to režisér prostě nezvládl. Možná i kombinace obojího (jelikož snímek má vizuál, jako nějaký video film). Béčkový, stokrát ohraný příběh pomsty, kde hraje syn slavného Bruce Leeho, Brandon. Plus mínus celkem průměrná podívaná, kde je kladem docela sympatická stopáž. ()

Rex Mundi

Tak som konečne videla Vranu. Po tom, čo ju už dávno videli všetci a viackrát, mne vždy nejakou záhadou uletela... Môžem povedať len toľko, že som bola veľmi spokojná aj veľmi dojatá. Veľký a ešte raz Veľký príbeh lásky a pomsty. Zdá sa, že aj vo svete, kde je láska sprofanovaná, stále zostáva ťažiskovou témou väčšiny príbehov. Láska a pomsta je navyše silné kafe pre každého človeka, ktorému ešte zostal kúsok citu v tele. Ja nie som iná a Vrana ma dostala. Komiksovky ma nikdy príliš nebrali, veľa som ich nevidela ani veľa neplánujem, ale presne takto si predstavujem perfektne natočený komiks. Silná téma, jednoduché pravidlá, hlavný hrdina s fyzickou výhodou, ale strašnými ranami na duši, zloduchovia so srdciami čiernymi ako noc. Žiadne špeciálne gumené oblečky či dokonalé počítačové triky pri tom nemusia byť. Pri Vrane som sa nadýchala nádhernej gotickej atmosféry snového mesta, vychutnala si chvíle pohody pri stánku s hotdogmi aj momenty napätia v prítomnosti agresívnych vagabundov. Pre Brandona Lee je Vrana síce smutnou, ale veľmi symbolickou aj krásnou labuťou piesňou... ____ ____ Ešte by som chcela niečo k DVD. Veľmi odporúčam všetkým Vranofilom kúpiť si Vapetové vydanie, ktoré vzhľadom na nízku cenu ponúka slušné bonusy. Rada by som tu popísala zaujímavú skúsenosť s bonusom o výtvarníkovi, autorovi Vrany - Jamesovi O'Barrovi. Rozhovor s ním má 32 minút, celý sa odohráva v jeho pivnici za kresliarskym stolom a je nadupaný zaujímavými informáciami aj jeho životným príbehom... štyridsiatnik O'Barr oplýva neuveriteľne iritujúcim nosovým hlasom a intonáciou i gestikuláciou freudovského pacienta. Fascinovalo ma čo hovorí, no zároveň som trpela pri každom slove a obávala som sa, že každú chvíľu mi začne trhať tvárovým svalstvom :-) Celkom vážne. Tento človek v podstate súvisle hovorí o svojej nie celkom obyčajnej minulosti a pritom sa neustále kýve, myká hlavou, strká si vlasy za uši, hltá sliny a mľaská, nepokojným pohľadom blúdi okolo seba, opäť sa kýve a celý čas mrmle a typicky americky nosovo "kňourá". Jeho reč je pretkaná stovkami "you know", "...and..." a "and...you know". Pocit, že čoskoro scvoknem, ešte umocňovala roztrasená kamera, ktorá sa jednak snažila pohyby nervného O'Barra sledovať a jednak aj v momentoch, kedy by sa aspoň na chvíľu mohla ustáliť, snažila sa tváriť umelecky, zoomovať a obiehať... asi aj kameramanovi už špliechalo na maják. Po 32 minútach zážitok ako z cvokhauzu... ale obsah bonusu stál za to, spomienky duchovného otca Erica Dravena prekladané ukážkami originálneho komiksu sú naozaj krásne. Odporúčam (a komu by sa nebodaj páčil tento môj výlev alebo by súhlasil s mojimi dojmami, nech mi pošle mail:-). ()

MM_Ramone

"Vrana" je pre mnohých kultovým filmom. Niektorí ho na základe toho, že pri jeho natáčaní tragicky zomrel herec Brandon Lee, doslova mystifikujú. Iní zasa hovoria, že je to základ skvelej filmovej fantasy série. Že vraj to je dychberúci temný gotický thriller. Jedna z najlepších komixových adaptácií. Počul som veľa prehnane nadšených reakcií na tento snímok. Videl som ho už viacero razy, ale na mňa nijak zvlášť bombasticky nezapôsobil. Pravdu povediac vždy sa pri ňom tak trocha nudím. *** ()

Niktorius

To, že se Vrána skrývá pod nálepkou 'komiksová' adaptace, neomlouvá její všudypřítomnou klišovitost a předvídatelnost. Příběh o pomstě ze záhrobí skutečně nemá divákovi příliš co nabídnout, ještěže je tu akční pantáta Proyas, schopný svou režií udržet film na nohou a nenachat jej klesnout k nezáživné nudě. Ještě škoda toho nehezkého vizuálu - tvůrci by se měli jít kouknout na Burtona, aby pochopili, že temná atmosféra lze vytvořit i jinak, než zahalením filmu do neprostupné tmy a úzké palety zašedlých barev. 50% ()

troufalka

Zřejmě jde o žánr, pro který nemám buňky. Nějak jsem si nemohla najít nic, co by mi na tomto filmu ladilo nebo ho dělalo alespoň pro mě trochu snesitelný. ()

Spooner

Vynikající comicsová záležitost,která rozhodně patří k těm nejtemnějším zfilmovaným comicsům(jestli ne vůbec nejlepší). Vynikající Brandon Lee. Jak už jsem řekl,atmosféra je perfektní a Proyas to natočil tak stylově,že to nebudete věřit. Čekal jsem něco velkýho,ale že to bude tak výborný to jsem nečekal.Rozhodně tento film patří do mého top comicsových filmů ()

Faustka

Zlu se postavil silný soupeř. Jednou provždy! "Protože nevíme, kdy přesně zemřeme, považujeme život za nevyčerpatelnou studnu." .. Když tato slova Brandon Lee vyslovil, ještě netušil. Vrána ano. ()

Wacoslav1

Tak jsem si právě nafackoval. Za prvé za to, že jsem tento film napoprvé neocenil plným počtem, což jsem teď dodatečně udělal. A za druhé, že ho nemám okomentovaný. Těžko říct do jaký míry působí tenhle snímek na diváka tragickou smrtí hlavního představitele, ale zase na druhou stranu je fakt, že jenom těžko najdete film který má tak hutnou a sugestivní atmosféru jako je právě Vrána. Dnes už můžeme pouze spekulovat kam by to Brandon Lee dotáhnul nebýt jeho nepochopitelného předčasného konce při natáčení tohoto filmu, ale podle mě by byl minimálně v první áčkové lize akčních herců. Po úspěchu tohoto snímku by měl našlápnuto ke skutečně hvězdné kariéře, ale to už se žel bohu nedozvíme. Nicméně to určitě není jediný důvod proč se z Vrány stal prakticky kult. Ten film má neuvěřitelně poutavé zpracování a celá ta smutná událost z úmrtím jednoho z mých hereckých miláčků a neuvěřitelnýho sympaťáka to jenom podkresluje. R.I.P Brandone mohl si bejt fakt těžkej borec! Každopádně nemůžu hodnotit jinak než na 100% ()

Davies182

Fear the Night. Na devadesátky vážně skvělý akční scény, a chápu i dobový nadšení z atmosféry a říznýho soundtracku, jinak mě ale tento kultovní, za sebe poslepovaný sled stále stejných čtvrthodinových scének (najdi, znič, zmasakruj, zabij) za srdíčko moc nechytil. Pobavila ohromná spousta odkazů na Daredevila. P.S. Až to nějakej chytrák natočí znova ve 3D, neuvidíme z toho filmu vůbec nic. ()

pepo

geniálna atmosféra.jeden z najlepších comicsových filmov.Ale aj tak sa mi zdal film sem tam pomalý. ()

Xmilden

Kult! Takovýhle film si přesně představím pod tímto slovem. Již samotné natáčení bylo opředeno velkou rouškou záhad. Včetně bohužel té nejsmutnější. Temnota prostupuje celým filmem a nebýt kontrastu v podání barevných flashbacků asi by divák upadl do poměrně solidní deprese. Tady se zkrátka na radost nehraje. 100% ()

Tom_Lachtan

Tak si vždycky říkám, jestli je tenhle film tak dobrej, nebo u něj pracuje jeho mýtus (tam někde na pomezí velmi reálné smrti Brandona Lee a velmi romantizovaných městských legend o posledních nábojích, nebo kletbách šaolinu).. A stejně pokaždý dojdu ke stejnýmu výsledku, je to někde mezi, jedno by nebylo bez druhého, protože jakkoliv se Proyas snaží, jeho temný vizuál je výborný, tak zde prostě chybí to "něco navíc" které se dá bez problému najít v komiksu a přestože jsem si jistej, že s pořádným rozpočtem a dýchajícím hlavním protagonistou by dokázal vytvořit film zcela adekvátní boží předloze, tak tu nemožnost natočit všechny pasáže prostě vidět je a bez nich nemůže být tenhle film opravdu nikdy kompletní.. Ačkoliv, přesně tohle je součást mýtu filmové Vrány... Kéž by někdo natočil Vránu kompletní a nejlépe animovanou, špinavou a ještě víc atmosferickou, než je tato. A s pořádně děsivejma kočkama. ()

-bad-mad-wolf-

Jedna hvězda za americké město v gotickém kabátku. Jedna za Brandona Leeho. Jedna za temnokrásné fragmenty, jakými jsou například Ericův návrat na místo činu, brokovnice plná prstenů nebo poprava v přístavu s následným zapalováním vrány. Jedna za nestárnoucí příběh pomsty. Jedna za to, že jsem tam někde uvnitř taky zmalovaná mánička, co miluje gotický smutný obrázky. A když tak zrovna koukám z okna... vážně nemůže pršet pořád? ()

Divočák

Těžko byste asi hledali nějakou komixovku, která by oplývala lepší atmosférou, než právě Vrána. Proyas se do toho pustil opravdu hodně zhusta a zvlášť všichni gothic šílenci (a že se jich i na csfd najde) na tom musí ujíždět jako blázen. Atmosféře a vůbec feelingu z celého filmu navíc šíleně napomáhají okolnosti smrti chudáka Brandona, která až příliš připomíná samotný comix a která z Vrány okamžitě udělala srdcovou a kultovní záležitost. Filmu naštěstí nechybí ani kvalitní záporak v podobě vychrapěného Michalea Wincotta a způsob jeho smrti je prostě geniální (krev valící z chrliče - lahůdka pro fajnšmekry;)). Přesto to ale není čistých ******, protože, řekněme si to na rovinu, příběh přeci jen nepřináší nic lepšího než otřepané "Zabili jste mě a mou rodinu, ale já se vrátil a teď vás všechny zabiju já" a nebýt Proyasovy skvělé režie, od pozdějšího "Spawna" by jste to po nějaké době rozlišovali celkem těžko. ()

lesumir

Má to sice aktraktivní začátek a dark atmosféru si to drží od začátku do konce. Vykreslení města se mi taky líbilo, ale cělkově to na mě působí jako velký hype, kvůli Brandonově smrti. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)