Charismatický šílenec a fanatický vrah Charles Manson se obklopil sektářskou skupinou lidí, kteří na jeho rozkaz neváhali s nevídanou brutalitou zabíjet nevinné. Úkol odhalit a rozplést pozadí bizarního vraždění jednoho z nejbestiálnějších maniaků, který květinová šedesátá léta proměnil v jatka, nebude jednoduchý... Spisovatel Vincent Bugliosi, podle jehož románu bylo toto temné drama natočeno, se aktivně podílel na vyšetřování patrně nejděsivější zločinné série v dějinách Spojených států - řádění fanatického vraha Charlese Mansona a skupiny jeho přívrženců. Kdo byl tento charismatický šílenec a co zapříčinilo, že se obklopil sektářskou skupinou lidí, kteří na jeho rozkaz neváhali s nevídanou brutalitou zabíjet nevinné? Od jeho narození až po soudní přelíčení budeme sledovat osudy jednoho z nejbestiálnějších maniaků v novodobé historii světa. (oficiální text distributora)

HateBreeder

Tento snímek na mě docela zapůsobil a to i přes jeho stopáž a natahovaný konec. O Charliem Mansonovi jsem slyšel už dost dávno, o jeho krvavém tažení a vraždách, díky kterým si vysloužil statut jednoho z nejznámějších, nejšílenějších ale také nejpodivnějších zabijáků americké historie. Nevím, jestli se někdy někomu podařilo přijít na to, co se tomuto muži skutečně honilo hlavou a proč kvůli jeho "vizi" zemřelo tolik nevinných lidí. Výpovědi lidí se lišily - někteří jej měli za pomatence, který to vše dělal pro svě potěšení, jiní v něm spatřovali novodobého mesiáše, jehož skutky měly jakýsi skrytý význam s ohledem na budoucnost světa. Také tu ale byly názory, že to byl vysoce inteligentní člověk a svým konáním si přišel nejen na slušné peníze, ale také si zajistil slávu (především díky brutálnímu zavraždění manželky Romana Polanského - americké herečky Sharon Tate) a hlavně nesmrtelnost. Ať už to bylo jakkoliv, jedno se mu upřít nedalo a to jeho schopnost manipulace s lidmi. Jeremy Davies zvládl svoji úlohu ve filmu výborně, jeho zanícené řečnické projevy, pohled maniaka, náladovost, to vše nám příblížilo Mansonovu temnou stránku, ale také dokázal poukázat na zdánlivě lepší část tohoto člověka a představit tak vizionáře, který se snaží lidem ukázat lepší svět, kde "všechno patří všem, kde neexistují žádné zábrany a smrt je pouhou iluzí. Schopnost manipulovat s lidmi byla ve filmu dobře vidět také u závěrečného soudního přelíčení, když už celý svět věděl, co je Charles zač. I tehdy měl své věrné stoupence pořád ve své moci a oni v něj stále a navzdory skutečnostem nepřestávali věřit. Jeho "odkaz" nezemřel a je jisté, že se stal inspirací pro mnohé další. Helter Skelter, Mansonova údajná rasová válka měla změnit svět a on měl na jejím konci stát na vrcholu. ()

Visáč

Štandardná TV produkcia s univerzálnym zacielením a bez ostrých hrán. Pôvodný Helter Skelter zo 70. rokov je 3-hodinová procedurálna dráma s podstatne menším záberom (udalosti PO vraždách Tate-LaBianca), no paradoxne je to drsnejšie (flashbacky z miesta činu) a viac ponuré. Novšia verzia začína príchodom Lindy Kasabian na Spahn Ranch, jej uvedením do Rodiny a vykresľuje všetky podstatné udalosti až do súdneho procesu. Manson tu má až parodický rozmer a pôsobí dojmom vyšinutej rockovej hviezdy, akoby niekde na polceste medzi skutočným Mansonom a Jimom Morrisonom. Nie je to vyslovene fail, ale v porovnaní s démonickým Railsbackom z originálu je to druhá liga... Ako celok, táto verzia Helter Skelter nenadchne ani neurazí, no pre laického diváka nedotčeného fenoménom Manson to nemusí byť zlá voľba. ()

Lhurgoyf

Helter Skelter nie je len názov jednej pesničky od Beatles, ale aj predstava rasovej vojny vykonštruovanej z chorej mysle nechvalne známeho maniaka Charlesa Mansona. Tento film popisuje skutočné dramatické udalosti, ktoré sa na konci 60-tych rokov odohrali v kruhu "Mansonovej rodiny", vrátane známeho masakru v rezidenciách LaBianca a Tate (pri ktorom zomrela tehotná manželka režiséra Romana Polanskeho). I keď bola snímka vyrobená v televíznej produkcii, na výslednej kvalite to nič nemení. Dynamická kamera, úderná hudba, a hlavne kvalitné herecké výkony (Jeremy Davies alias Charlie Manson alias Ježiš Kristus je vskutku démonický!) vytvárajú krásne mrazenie počas celej enormnej stopáže filmu, ktorá nenudí ani sekundu. ()

Zeck

Velmi slabé krimi drama, prezentující skutečné události minulého století. Hlavním prvkem filmu mělo být předpadení Polanskiho domu, to je "nejslavnější" a zároveň nejděsivější událost, točící se okolo jména Charlese Mansona. Bohužel, události je věnována minimální pozornost a když už se objeví inkriminované vraždy, jsou tak příšerně, sterilně ztvárněné, že jsem pouze kroutil hlavou. Při čtení na wikipedii, jsem zažíval mnohem větší úzkost a znechucení, než při tomto filmu. Všechnu pozornost na sebe strhává sekta, plná idiotů reprezentující výplachy svého mozku a kázání "Ježíše Mansona". Místo těchto hlodů a dlouhého soudního procesu, se měla pozornost zaměřit na zákeřné, bezcitné a nechutné vraždy. Takto sestavit film o jednich z nejhorších zabíjácích historie, je celkem k zamyšlení. Koukat na to narušený jedinec, druhý den se objeví s tričkem Mansona a stejnou morální hodnotou zítra venku. Davies dobrý výkon. 60% 07.02. 2010 ()

Morien odpad!

Ou jé, vyšokujem celej svět tím, jací jsou lidé svině. Podobné heslo si asi vytyčili páni tvůrci, napsali si ho velkým písmem na ledničku a potom se dali podle seznamu do práce. Dojemné scény pro slabší povahy - těhotná manželka si telefonuje s milujícím manželem. Moderní přiblížení kůl mladické generaci - akční střihy, akční tripy a akční body (myšleno jako podstatné jméno od slovesa bodat). Srdceryvné scény pro celé spektrum diváků - zdrcený manžel klesá na kolena. Chvilka hádanek pro latentní psychology - Mansonovy bláboly a permanentní úsměv Sexy Sadie. Kopec nesrovnalostí pro šťouraly jako jsem já - desítky bodných ran na oběti(ích) a bílé oblečení zůstává bílé. Asi ho prali v Perwollu. Tímto se nechci nijak dotknout obětí nebo ten bestiální případ zlehčovat, jenom mi absolutně nesedl přístup, s jakým bylo v tomto filmu téma zpracováno. Za jeden z mála kladů bych označila výkon Jeremyho Daviese, ale tady mi zase příjde blbý ho chválit za to, že špičkově zvládl zahrát bestii. "Charlie has a way of taking the truth and making it a lie." ()

• Keď Linda (Clea DuVall) prehľadáva peňaženku Rosemary (Isabella Hofmann), v zábere si je možné všimnúť karty VISA a MASTER. V roku 1969, kedy sa dej odohráva, sa karta VISA nazývala AmeriCard a karta MASTER zas Master Charge. Rovnako telefón akým Sharon (Whitney Dylan) hovorí bol zavedený až koncom 70tych rokov. (pancoyote)
  • Skladatel Mark Snow použil pro tento film i některé motivy, které již jednou použil v seriálu Akta X (od r. 1993). (navabaca)