Připoutejte se, prosím! 2

• USA Airplane II: The Sequel (více)
USA, 1982, 85 min

Na palubě je nepříčetný sebevrah, první lunární raketoplán se chystá zničit sám sebe, motory nefungují a co hůř - posádka zjišťuje, že došlo kafe! Když představitelé svérázných hrdinů Robert Hays a Julie Hagerty opustí atmosféru, jako by se vrátilo šílenství původního Připoutejte se, prosím! Bláznivou posádku doplňují Peter Graves, Lloyd Bridges, William Shatner, Chad Everett, Sonny Bono, Raymond Burr a řada dalších. Dokáže Hays i bez kofeinu znovu zachránit situaci? Užijte si jízdu, na kterou nikdy nezapomenete – a Připoutejte se, prosím! 2. (Magic Box)

Lacike

Podľa mňa je dvojka o triedu lepšia ako jednotka. Jednak je tu oveľa vyššia kadencia vtipov, minimálne na rovnakej úrovni ako minule a hlavne sa mi páči, že sa dej tentoraz odohráva vo vesmíre. Vďaka tomu sa paroduje sci-fi žáner, ktorý mi je bližší jak nejaké lietadielká. V hereckom obsadení mi chýbal Nielsen, ale aspoň na chvíľu ho skvele nahradil kapitán Kirk Shatner. Niektoré vtipy sú rovnako zastaralé ako ich hviezdy a človek ich pochopí jedine ak ma aspoň trochu napozerané staré klasiky. Z vtipov ma zaujalo, že už v tej dobe si robili srandu z nekonečnosti Rocky série. 28 dielov nie je zase až tak nereálny odhad. Verím, že Sly to dá. No a tá detsky nakreslená skica ma tiež rozsekala, pretože nedávno vďaka podobnej skici chytili americký policajti zlodeja. :) 6/10. ()

Marigold

Ne ne ne, tenhle druhý díl je typický zakomplexovánek, který zbožně vzhlíží na svého staršího bratříčka a do důsledku opakuje jeho vtípky. A protože víme, že opakované se buď: a) stává vtipným, nebo za b) přestává být vtipem, máme tu šanci 50:50. Tenhle film je bohužel skoro celý za a). Výborným momentem je krátké a svěží vystoupení Williama Shatnera v roli kapitána základny Alfa Beta, leč tím je seznam pozitiv skoro vyčerpán. Škoda, protože vesmírné prostředí skýtalo mnoho možností k nejrůznějším parodickým skopičinám, jenže film si vystačil pouze s několika povrchními vtípky. V zásadě je dvojka nabitější gagy nežli jednička, jenže většina z nich je velice trapných a průměrně natočených. A kvantita značí kvalitu, jak známo, hlavně v socialismu. Nikoli ve vesmíru. Takže průměrná parodie... ()

otík

Neuvěřitelný sled gagů, trapasů, nedorozumění a parodií na filmy jako Star Trek, Letiště, Rocky a kupa dalších, především ty, která mají něco společného s létáním. Film kupodivu drží pohromadě, ačkoliv mnohé scény jsou sami o sobě debilní. Jsou totiž následovány výtečnou hláškou nebo až tak absurdní scénou, že jsou sami o sobě vtipné. Pár scén je i přesto hodně ujetých až zbytečných. Ve srovnání s novými parodiemi typu Scary Movie však i tak baví celou dobu a i po téměř 30ti letech je spolehlivou zábavou pro všechny, kdo fandí tradičním parodiím typu Žhavé výstřely. Hudba: Elmer Bernstein ()

Fiftis

Prekvapivo o niečo lepšie než mizerná jednotka. Chcelo by to ale trošku tej invencie. Citeľne mi chýbal Leslie Nielsen a bohužiaľ ani Lloyd Bridges nedostal veľa priestoru. V zásade je dvojka bohatšia na gagy než jednička, lenže väčšina z nich je veľmi trápnych a priemerne natočených. A kvantita značí kvalitu, ako je známe. Raz sa na to pozrieť dá a je tam aj pár obstojných vtípkov, prevažná väčšina sú ale ozaj slabučké gagy, hluché miesta a do poslednej bodky okopírované vtipy z prvého dielu, u ktorých skôr začnete premýšľať nad existenciou dvoch paralelných svetov a možnosťou cestovať medzi nimi, ako nad tým, že by ste sa mali baviť. Dve hviezdy horko-ťažko dávam, ale inak film skôr nudí. Neviem prečo je to tak populárne. ()

Djkoma

Kdysi byly oba díly Připoutejte se, prosím! vrcholem komediálního žánru široko daleko. Jako parodie jsou stále trochu jinde než jejich dnešní dětinsky trapné náhražky, ale už to není prostě ono. Všechny skryté vtípky a "situace" se po třetím čtvrtém shlédnutí vytrácí a přichází nuda. Z nostalgie a vzpomínek na ty prvotní úsměvy na skvělými nápady musím dát alespoň slabší 4... Pro tentokrát. ()

• Snaha odpojiť hlavný počítač, ktorý sa bráni a nebojí sa zabiť každého, kto sa o to pokúsi, je odkazom na film 2001: Vesmírna odysea (1968). (ČSFD)
  • Pornoherečka Kitten Natividad, která v předešlém díle (1980) ukázala prsa, nosí tričko s nápisem „Morální většina“. Tak se jmenovalo politické hnutí – fundamentálních křesťanů –, jež chtělo zakázat sexuální výchovu na školách. (ČSFD)