Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Rozjimatel

[3,5*]     "Why didn't anyone think of that before? It's so stupid, it's positively brilliant!"     Dobrodružná dráma podľa skutočných udalostí z obdobia 2. svetovej vojny, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Po poslednom pozretí musím, žiaľ, skonštatovať, že na rozdiel od staršieho The Magnificent Seven (1960) sa tomuto dielu nedarí až tak dobre odolávať zubu času, ktorý ho už trochu ohlodal. V prvom rade je tu obsiahnutá dosť nevhodná kombinácia vážnej drámy s tragickými tónmi a komédie, pričom to humorné odľahčenie občas pôsobí ako päsť na oko. Najmä tá otravne groteskná (neskôr tragická) figúrka Ives (Angus Lennie) vie poriadne liezť na nervy, naivná dychovková hudba zase evokuje štýl ľahkých francúzskych komédií typu Siedma rota (mám pocit, že toto Elmerovi Bernsteinovi až tak nevyšlo). V takom tom humornejšom duchu prebieha hlavne začiatok filmu, keď zajatecký tábor vyzerá skôr ako nejaký skautský tábor s množstvom zábavných aktivít. Ako ale film postupne vážnie, začína konečne dostávať ten správny náboj (len škoda, že to tak dlho trvá). Najlepšia časť filmu potom začína samotným útekom a až do konca je to už jedna parádna jazda. Čo ešte vo filme trošičku škrípe, je tá občasná psychologická naivita (chlap, čo vyhĺbil veľké množstvo tunelov, v rozhodujúcej chvíli odrazu nedokáže cez ten tunel ani prejsť). Herecké obsadenie je vynikajúce na mnohých postoch, či už je to môj obľúbenec Steve McQueen ("Kráľ samotiek" Hilts), Charles Bronson ("Kráľ tunelov" Danny), James Coburn ("Výrobca" Sedgwick), James Garner ("Obstarávač" Hendley) a ďalší.     "Where in God's name did you get these?" "Hendley." "Well, where did he get them?" "Well, I asked him that." "What did he say?" ""Don't ask."" ()

Dragonlanc

Výborný film až na to, že to niekedy vyzeralo skôr ako v pionierskom letnom tábore a nie v koncentračnom tábore pre vojnových zajatcov. Zaujímavosťou je, že skutočného úteku zo zajateckého tábora Stalag III, ktorý slúžil ako námet k tomuto filmu, sa zúčastnili aj československí piloti, ktorí bojovali v radoch RAF a boli zostrelení nad okupovanou Európou. ()

laepus

Plejáda skvělých herců, zdařilá hudba, promakaný příběh, napětí stupňující se až do úplného konce, vtipné i smutné momenty, nečekané zvraty, nepředvídatelný děj... Ještě jednou prosím :) ()

Oyer

Napínavá podívaná od začátku až do konce. Přestože má snímek přes dvě a půl hodiny, jistě se nudit nebudete. Perfektní prostředí s nevídaně silným hereckým obsazením. Někdo tu sice vytýká, že němečtí vojáci byli příliš mírný na utíkající vězně, připomeňme si však ten fakt, že se západními vojáky vězněných v lágrech bylo dle Ženevské smlouvy zacházeno trochu jinak než třeba s židy. Prchající vojáci z tábora hlídaného němci, do poslední minuty budete napnutí, komu se to z hereckého hvězdného obsazení povede, komu ne. 90% ()

gumolit

Nesmrtelná klasika, vynikajúci herci, skvelá hudba a nezabudnuteľné scény !!!A ozaj nehrá tam žiadna žena :-)) ()

Movie Gourmet

Myslím, že strašit se spoilerováním u filmu, který je téměř 50 let starý, je celkem zbytečné. Shrnul bych to tedy jako Velký útěk, končící Velkým fiaskem. No happy ending. Hollywoodský film bez šťastného konce - dnes naprosto nevídaný zážitek. Musím ale říct, že smekám klobouk - natočit film, ve kterém člověk přes dvě hodiny sleduje, jak se banda americko-britských zajatců snaží prokopat cestu ven ze zajateckého tábora rozhodně není jen tak. A když se jim to podaří to je pocit, to je úleva, která ale netrvá ani půl hodiny a veškeré předchozí snahy končí zmarem. Deutsche Reiche RULES! To nasere, ti šťastnější skončí pod kulometnou palbou, ti méně šťastní zpátky ve vězení. Nebo je to naopak? Stejně nejlepší je útěk frajera a šviháka Steve(a) McQueen(a) na motorce přes zelené německé kopce... Verdikt: 5* a 85 %. Zlatý fond světové kinematografie. PS. Tenhle film je víc recesí a komedií než historickým válečným dramatem ze zajateckého tábora. Podmínky v zajateckém táboře jsou směšné a řekl bych, že absolutně nereálné. Navíc opravdu nechybí prvky ironie, sarkasmu a komedie. ()

Mikino00

Legendární film o neuvěřitelně brilantním útěku ze zajateckého tábora, který se může pochlubit skvělým scénářem, i rozvržením celého příběhu do několika menších příběhu, které tvoří naprosto celistvý, divácky zajímavý filmový zážitek. Filmu sluší i lehoučce odlehčený tón, ten však na síle neubírá, stejně jako účast filmových star v čele vždy dokonalým McQueenem. Sturges tedy vzdal hold těmto jedinečným mužům a jejich neveselému osudu, nejlepším možným způsobem, natočil film, na který hned tak někdo nezapomene. ()

sona123

Staré, a tedy málo akční a atraktivní. Možná víc pro chlapy - na mužskou notu to totiž hraje dost. Věřím, že ve své době to musel být trhák. ()

1945

Nesedlo mi komické zpracování vážného tématu, které bylo navíc korunováno zcela nepatřičným hudebním podkreslením - ve skutečnosti v táboře určitě nepanovala taková pohoda - i prezentovaná volnost pohybu zajatců mě zarážela. Zvláštní bylo též plýtvání bramborami na výrobu destilátu a přetrvávající dokonalý stav uniforem zajatých pilotů. Zkráceně řečeno - chybí zde autentičnost a délka je též nadbytečná... ()

bobstock

Slavný velkofilm s velko-stopáží nesměl uniknout ani mému oku, zvlášt když hraje malou roličku v nynějším Tarantinově snímku. A musím uznat, že je to docela sranda koukat na partu spojeneckých letců jak si celkem slušně hoví v zajateckém táboře speciálně utvořeném nacisty pro nepřítelovu elitu. Nevím jak moc je to filmové a jak moc se to přibližuje historii, ale rozhodně tohle byla ta hezčí stránka druhé světové narozdíl od vyvražďovacích táborů a ghet pro židy a jiné nepohodlné třetí říše. Spousta nezapomenutelných scének jako, ´´sedmnáct pokusů o útěk, to přece hraničí s šílenstvím´´, rozhovor kapitána Hilltse ´´vy tady ještě budete až já zmizím?´´ Učební hodina o tuhýkovi ala plán útěku, Bronsonova schýza z kopání tunelu, honička u švýcarské hranice atd.. John Sturges stvořil klasiku stříbrného plátna, kterou by aspoň jednou měl vidět každý fanda nejen Steva McQueena. 80% ()

jilda

Tak s takovou partou bych z toho tábora zdrhal taky, perfektní organizace, kamarádsví, čest. Film je doslova napěchovaný hereckými hvězdami, nejlepší je šprýmař Steve McQueen. ()

Brejlil

Všichni tento film známe. Tedy alespoň ti starší. McQueen s baseballovým míčkem na samotce, McQueen na motorce přeskakuje do Švýcarska, Britové roznášejí hlínu po táboře, vozíček v tunelu, vlezlý Bernsteinův motiv, napěti i suchý britský humor, co ještě mám připomínat? Asi nic. Snad jen, že skutečného Velkého útěku se zúčastnil i Čech Arnošt Valenta a bohužel, jako většina chycených, byl na přímý Hitlerův rozkaz zavražděn. Uniknout z Říše se podařilo jen třem mužům. ()

Suchinnen

Paráda, včera jsem tento oldskool snímeček viděl poprvé a musím říct, že jsem byl nadšen. Na svou dobu skvěle (i technicky) natočený film se širokou plejádou hvězd. Narozdíl od podobných snímků z té doby je tento opravdu zábavný a vtipný a zmiňované "frajerství" oněch hlavních postav nepůsobí ani dnes trapně, jak se často stává (viz. James Bond) ()

arcticsky

Předností filmu je vynikající obsazení - defiluje tu široká škála známých a vynikajících herců. Na druhou stranu je to jaksi divné - zajatecký lágr připomíná takový rozvolněný skautský tábor. Vesele se tu pochlastává, zpívá a švejkovsky pochoduje. To má být lágr pro "nejproblémovější" zajatce? ()

El Loco

„It is the sworn duty of all officers to try to escape. If they cannot escape, then it is their sworn duty to cause the enemy to use an inordinate number of troops to guard them, and their sworn duty to harass the enemy to the best of their ability.“ WWII PRISON BREAK alias ďalšie vynikajúce dielo Johna Sturgesa, pojednávajúce opäť o „tých statočných“, tentokrát o spojeneckých zajatcoch, uväznených v nemeckom zajateckom tábore počas II.sv. vojny. Nádherný film o odvahe, nezlomnosti ľudskej vôle a nepoddajnej hrdosti. Ťažko niečo hodnotiť, je to jednoducho extraligový snímok patriaci do zlatého fondu kinematografie, pričom k tomuto postaveniu mu dopomohol hlavne veľkolepý scenár (ktorý sčasti napísal sám život), skvelé herecké osadenstvo, jemný nadhľad, vtip a šarm (najväčšiu zásluhu na tom majú McQueen a Garner) a samozrejme umenie Sturgesa, ktorý túto chásku individualít udržal na uzde. Divák sa naviac baví resp. je ohúrený skvelým plánom úteku, pri ktorom bledne závisťou skoro aj Michael Scofield. Lídrami v ňom sú predovšetkým hrdinský frajer „The Cooler King“ Hilts (Steve McQueen), hlavný organizátor „The Big X“ Bartlett (Richard Attenborough – bez tej brady som ho takmer nespoznal..:-)), dodávateľ „The Scrounger“ Hendley (James Garner), kopáč „The Tunnel King“ Danny (Charles Bronson), špión „Intelligence“ MacDonald (Gordon Jackson), či falšovateľ „The Forger“ Blythe (Donald Pleasance). Najviac ma pobavili scény, kde sa zajatci snažia maskovať, keď si prerážajú cestu von – fingovaným nácvikom menšieho speváckeho zboru, zahrabávaním vykopanej zeminy počas „záhradkárskych prác“ alebo jej vysýpanie z vrecák počas pochodovania. PARÁDA ! ()

Salmayo

Plejáda výtečných herců, kteří se pokouší ve velkém utéct z tak trochu jiného vězení. Zkušená banda útěkářů má dobrý plán k útěku, ale "frickové" jsou pečliví zmr*i a utečence v čele s "collerem kingem" McQueen nečeká lehký úkol. "V podstatě jsme tu dali všechna shnilá vejce do jednoho košíku a máme v úmyslu ho velmi pozorně hlídat." ()