poster

Ponorka X-1

 • anglický

  Submarine X-1

Válečný / Drama

Velká Británie, 1969, 89 min

 • Gemini
  ***

  Příklad řemesla v kategorii válečný film, jehož komponenty (až klišé) jste viděli už stopadesátsedmkrát (and counting) - kromě kratochvil žabích mužů za druhé světové a především skutečných britských miniponorek třídy X a dějového mixu několika jejich reálných akcí u břehů Norska do jedné filmové. Váš pocit z té hodiny a půl bude záviset na tom, jak máte rádi válečné filmy, v kombinaci s tím, kolik jste jich už viděli. U mě osobně je to na šedesát procent, protože to působí jako poctivě natočený kus práce bez nějakých bombastických efektů.(21.5.2012)

 • gogo76
  ***

  James Caan a ponorky ma presvedčili. Výcviková prvá tretina nebola zlá, ale ocenil by som, keby som sa z nej niečo zaujímavé dozvedel. Akčných scén tu mnoho niet, vlastne iba jedna, kde nemecké komando výsadkárov chce zničiť ukryté ponorky. Pri záverečnej zaujímavej akcii a prestrihávaní oceľových sietí som uvažoval nad štvrtou hviezdou, ale nakoniec priemerné, ale stále slušné tri torpéda. 60%.(17.2.2013)

 • flanker.27
  *

  Pitomost v duchu Tuctu špinavců, Kam orli nelétají a spol. Sice založeno na skutečné akci minipomorek X5 až X10 proti bitevní lodi Tirpitz, ale podobně jako řadě jiných filmařů se i tvůrcům tohoto fláku zdálo, že skutečnost je třeba trochu dotvořit, zakčnit, zkrátka zblbnout. Škoda, nebýt to taková kovbojka, byl by to mnohem lepší film.(18.11.2008)

 • Pohrobek
  ***

  Krásný příklad jednoduchého válečného filmu, průzračného od začátku do konce, se všemi klišé svého žánru. Hlavním hrdinou je kapitán ponorky, který se musí vyrovnávat se ztrátou své bývalé posádky. Těžko říci, jestli se Caanovi tuto postavu trochu vystihnout podařilo, každopádně v druhé polovině snímku se dost ztrácí a jeho problémy už příliš rozvíjeny nejsou. Akce je dost nijaká, speciální efekty chudé, Němci jsou tu neuvěřitelně pitomí, až je jich člověku líto. Film ale uteče celkem rychle a James Caan má jistou dávku charizmatu. Hodně nenáročné, ale dívat se na to dá.(22.8.2006)

 • majo25
  ***

  Veľmi podobné o niečo staršiemu britskému filmu Nad námi vlny, ktorý rovnako pojednáva o výcviku vojakov do akcie v malej ponorke, ktorí majú zneškodniť nacistickú loď v severnom Atlantiku. Ponorka X-1 (mysteriózne znejúci názov je iba skratka experimentu 1) je však o niečo lepšie natočený film, hlavne čo sa týka akcie, samozrejme farebnej kamery a vďaka charizmatickému americkému prišelcovi - J.Caanovi. Čo sa týka dramatických situácií, je ich pomenej a aj tie sú dosť jednoduché a chýba im napätie. Vypichnúť sa dá napr. akcia Nemcov na základňu v Škótsku. Hodnotenie: 60%(1.6.2014)

 • - Ve filmu je německá bitevní lod' Lindendorf, která se ve skutečnosti jmenovala Tirpitz. Přejmenována byla pouze pro potřeby natáčení. (jarjarbinx)

 • - Ponorka X – 1 je pojmenován podle „trpasličích“ ponorek s označením X, které měli za války za úkol napadat hlavně zakotvené bitevní lodě. (jarjarbinx)

 • - Film je natočen podle skutečných událostí, které se odehrály během druhé světové války. Autoři čerpali z odtajněných dokumentů britské vlády. (jarjarbinx)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace