Životní příběh folkového zpěváka Woodyho Guthrieho, který zpíval o radostech i strastech amerického národa během velké hospodářské krize. Příběh snímku Cesta ke slávě se odehrává ve 30. letech 20. století, kdy americkou společnost sužovaly následky velké hospodářské krize. Prudký nárůst nezaměstnanosti a pokles produkce zásadně ovlivnily životy obyčejných lidí. Mnoho z nich mělo problém zajistit své rodině alespoň ty základní jistoty, jakými jsou bydlení a jídlo. V podobné situaci se tehdy ocitl i pouliční zpěvák a muzikant Woody Guthrie, který bývá považován za zakladatele amerického moderního folku. Děj snímku vychází z Guthrieho autobiografické knihy a odehrává se v době, kdy se připojil ke skupině kočovných farmářů mířících do Kalifornie. Věřil, že se mu tam podaří zajistit lepší budoucnost pro svou manželku a dvě malé dcerky. Ve společnosti vyděděnců, kteří se protloukají životem a snaží zachovat zbytky důstojnosti, nakonec dobrovolně strávil několik následujících let. Své zkušenosti otiskl ve svých písních, které věnoval těm, které během svého putování americkým venkovem potkal. Ve svých písních zpíval o všedních radostech, ale i tehdejších sociálních a politických problémech, které reflektovaly bídu a mizerné pracovní podmínky... Životopisné drama režiséra Hala Ashbyho bylo v roce 1977 oceněno dvěma Oscary v kategorii kamera a adaptovaná hudba. Ocenění za nejlepší kameru získal významný americký kameraman Haskell Wexler, který během natáčení poprvé využil steadicam. Jedná se o zařízení, které umožňuje natočit hladké a plynulé dynamické záběry. Hlavní roli Woodyho Guthrieho ztvárnil David Carradine, díky jehož znamenitému hereckému výkonu vynikají folkové písně, které dokázaly v těch nejtěžších chvílích spojovat americký národ. (Česká televize)

farmnf

Zdařilý životopisný film o člověku, jemuž musíme my zaměstnanci být vděčni. Socialismus se jaksi neosvědčil a za veškeré sociální výdobytky našeho pomateného nedokonalého kapitalismu vděčíme takovým šílencům jako byl Woody. Koho by to dnes napadlo, jakým přepychem jsou odbory ve firmě (nestojí-li za hovno) a kolik to odneslo lidských tragédií. Bohužel pan Woody zde má pěkné máslo na hlavě. Strašně miloval svoji ženu a svoje děti ale raz dva se na ně vysral a vyměnil je za dělnickou třídu. Inu taky život. ()

Han22

Životopisné hudební drama o zpěvákovi, o kterém jsem v životě neslyšel. A překvapivě výborný film. Je to dusné sociální drama ve stylu Hrozny hněvu s výbornou atmosférou beznaděje tisíců lidí, kteří ve 30-40. letech cestovali po USA, jen aby zjišťovali, že všude budou marně shánět práci, všude je budou odírat farmáři a mlátit najaté mlátičky za jakýkoliv pokus o odbory. Mezi tou dusnou atmosférou je ale i optimismus a nezdolná touha bojovat, kterou přináší folkový zpěvák, který cestuje mezi nimi, zachycuje jejich příběhy a zpívá o nich. Nedivím se, že to soudruzi v ČSSR koupili, to se přesně hodilo do jejich koncepce, ačkoliv se to jakékoliv socialistické ideologii důsledně vyhýbá. Pěvecky i herecky fantastický Carradine ve své snad nejlepší roli, k tomu slušný Ronny Cox, krásná kamera. Jen ta country/folk hudba mě zas tolik neříkala, nic z toho jsem neznal (snad jen díky české verzi This Land Is Your Land). A pak těžko se na 100% fandí hrdinovi, který sice stojí za všemi lidmi, ale kašle na svoji rodinu, klidně je kdykoliv opustí aby se mohl toulat. I tak silné 4*. ()

ddf76

Asi nejlepsi film Davida Carradina v hlavni roli v jakem hral. Malo znamy film od Hala Ashbyho, ale za to velmi poveden autobiograficky snimecek o jednom zpevakovi. Nektere pisnicky jsou velmi povedene :). Pekna je i kamera. ()

tuwanakha

Strhující výkon David Carradina v roli folkové legendy Woody Guthrieho. Je zajímavé sledovat osudy člověka, který mohl mít vše co chtěl, ale dal přednost tomu být sám sebou, nezávislý a bez peněz. Kolik z nás by mělo odvahu jít v jeho stopách? Je tu Bob Dylan a Pete Seeger, Joan Baez, ti všichni jdou v jeho stopách... ()

BadCough

Carradina som ako herca nikdy neobľubovala, o to viac, že doposiaľ som poznala len jeho rolu v Kung-fu a tých pár minút v Kill Bill, kedy mu vidno tvár :). Týmto filmom sa moja mienka mení. Carradine ho stvárnil fakt bravúrne, Woodrow Wilson Guthrie bol výnimočný človek aj bez mena slávneho amerického prezidenta. Veľmi sa mi páčia scény z nočnej prírody, vlakové stanice, spievanie pri ohni, ospalá atmosféra 30-tych rokov v pomaly rozvíjajucej sa Amerike... V divákovi to evokuje omnoho silnejšiu empatiu než keby nám ukazovali koncertné haly a nablýskané mestá. Milujem folk a myslím, že toľko spomínaný Dylan si lepší hudobný vzor vybrať nemohol. ()

mac000

"This land is your land/This land is my land/From California to the New York Island/From the Redwood forests to the Gulf Stream waters/This land was made for you and me". Text Guthrieho slavné písně jako by vystihoval poselství tohoto skvělého filmu. Poprvé byl u nás uveden na MFF v Karlových Varech roku 1976 ()

blezg

Hořký konec skvělého snímku mi trošku zkazil náladu. Ale mohlo to být jinak? To je život. David Carradine je báječnej. ()

brasek

Film pre milovníkov Woodyho Guthrieho a jeho gitary. Možno potom pre tých čo chcú vidieť úbohosť Ameriky po hospodárskej kríze. Nepredpokladám, že film osloví veľa európskych divákov. ()

gizi

Velká část filmu připomíná spíš díla Steinbecka a divák možná čekal víc o Guthriem, ale to nevadí. Je to poctivý film, výborně odvedený. 75%. ()

Dupac

Natočené to bylo evidentně od srdce, ale srdce Hala Ashbyho bouchalo hodně nalevo, a je to znát. Takže filmový Woody Goothrie v podání Davida Carradinea (vážně neortodoxní casting!) kromě ctitelek svého songwritingu objíždí i bavlníkové plantáže a tam spolu s kumpánem nutí zoufalé dělníky skandovat: "Odbory!" "Odbory"! "Chceme odbory"! A to všechno bylo v polovině 70. let 20. století myšleno úplně vážně. Je to stejně táhlé a prosluněné jako některé filmy bří Coenů, ale holt tomu chybí ta poučená ironie. ()

Parisienne09

Tenhle film mě docela dostal, až mě překvapilo, že jsem na něho nenarazila dříve. Velmi dobře zobrazena americká hospodářská krize 30.let. Až si člověk říká, jak to ti lidé zvládli? Evropu krize srazila na kolena a uvrhla do druhé světové války. Američané to zvládli. Ve filmu je dobře vidět americká hrdost - lidé si nechtěli brát podporu jen tak zadarmo. Film dostal dva Oskary a bezesporu si je zaslouží. ()