Barevný závoj

„Myšlenka života ve světě svázaném přísnými pravidly, je stále aktuální. Na dvou lidech, kteří nalézají pokoru a učí se odpouštět jeden druhému, je něco dojemného...“ - Edward Norton.

Kitty (Naomi Watts) se musí neodkladně vdát. Proto si bere seriózního doktora Waltera (Edward Norton), se kterým odjíždí do Šanghaje. Protože se tady ale Kitty nudí, najde si milence. Walter nevěru odhaluje a jako pomstu přijímá práci v odlehlé čínské vesnici, kam bere Kitty s sebou. Teprve tady se mohou naučit jeden druhého chápat, milovat a odpouštět... Film vznikl podle stejnojmenného románu W. Somerseta Maughama, podle jehož knih bylo natočeno hned několik titulů (The Razors Edge, Being Julia). Snímek je zároveň remakem stejnojmenného filmu Richarda Boleslawskiho z roku 1934. Tehdy ztvárnili ústřední dvojici slavná hvězda Greta Garbo a Herbert Marshall. Nadějný režisér John Curran obsadil do hlavních rolí svého filmu neobyčejně nadané herce: Naomi Watts a Edwarda Nortona. Barevný závoj má již na svém kontě mimo jiné Zlatý Globus pro Alexandra Desplata za nejlepší filmovou hudbu. (oficiální text distributora)

flanker.27

Je zbytečné plýtvat slovy, jde o vynikající film po všech stránkách. Velmi romantické v tom nejlepším slova smyslu. Nic okázalého, skutečné emoce, skutečná láska. Norton i Naomi Watts si zaslouží maximum uznání. Skvělá adaptace klasického díla. ()

gudaulin

V mnoha komentářích se dočítám, jak je tenhle film předvídatelný... Copak takový Titanic není předvídatelný? Nebo Romeo a Julie? Znáte to všichni nazpaměť. Přitom bůhvíproč je hra Romeo a Julie považovaná za mimořádně silný příběh o lásce, i když s láskou ve skutečnosti nemá nic společného. Velice trefně to popsal ve svých Apokryfech Karel Čapek ve stejnojmenné povídce, kde tzv. lásku obou hrdinů uvedl na pravou míru. Ona zamilovanost a láska jsou úplně rozdílné pojmy. Láska, to je stesk, soucit a celá řada dalších pocitů, které se sobeckou zamilovaností nemají styčné body. Barevný závoj je krásný příběh o tom, jak taková skutečná láska vzniká. Tragický nenaplněný a navýsost romantický příběh, skvěle obsazený a odehraný. Typický případ dokonale fungující vztahové chemie herců v hlavních rolích. Nemám výhrady ani k vedlejším postavám a jejich představitelům. Velice sympatická pociťovka. Celkový dojem: 90 %. ()

Sarkastic

Trochu se až stydím, že jsem tento film obsazený mými oblíbenci Naomi a Edwardem nechal tak dlouho bez povšimnutí. A právě díky jejich hereckému umu mi nedělalo nejmenší problém uvěřit Kitty a Walterovi jejich komplikovaný vztah. Je možná zvláštní psát o romantickém dramatu, že se na něj velmi příjemně dívalo, ale v případě Barevného závoje tomu tak (alespoň u mě) bylo. Tak nějak jsem čekal zdařilou hudbu a kameru (očekávání splněna), ale vcelku mě překvapil (pro někoho možná předvídatelný) konec (ikdyž ten úplný závěr bych asi "ustřihl"). Doporučuju všem a hlavně fanouškům nejmenované ústřední dvojice. ()

Gilmour93

„When love and duty are one, grace is within you.“ Na můj vkus větší hloubku postrádající manželský zločin a trest zasazený do sbližujícího očistce epidemie cholery, opírající se o herecké výkony nejen hlavních hrdinů, ale i vedlejších postav (Jones, Schreiber) a především o neuvěřitelně podmanivou hudební složku Alexandre Desplata, jehož práci na pozadí některých dialogů budete jen stěží dostávat z hlavy. Škoda toho doslovného londýnského závěru, neboť romanticky smýšlejícím duším bylo vše jasné již říční lodí mizející v oblaku páry.. ()

Mertax

Je zbytečný lamentovat nad dějovou linkou, tak už je z velký části předurčená knižní předlohou a drží tvar Závoje, který se občas lehce chvěje díky subtropickému větříku (nudnější scény na začátku filmu) nebo přímo letí vzhůru (Norton), je na pohled lákavý, ale při kritickém naladění diváka, se může zdát chladný a jakoby v dáli. Mě ale zahřál na 85%:) ()

Brouk

Velmi intimní, velmi citlivé dílko.. byl jsem velmi mile překvapen. Naomi a Edward odvedli dobrou práci... Film není nijak složitý, leč zaujme a přesvědčí... Mě ano... 70% ()

Madison

Romantika ako vyšitá. Hlavní hrdinovia sa zabarikádujú telom aj dušou do orientálneho sveta čínskeho Šanghaja, v ktorom ich osud vženie do bolestných skúšok a postupnej citovej odovzdanosti. Barevný závoj úzkostlivo potláča všetky emócie, rozmaznaná dáma s veľkým D, rozkošná Naomi Watts beznádejne stratená v bezplánových dňoch, rozvážny Edward Norton, ktorému sa s čoraz väčšou bezmocnosťou sebecká kráska prebíja do srdca. Navonok chladná dejová linka je podtrhnutá dych berúcou hudbou útočiaca na všetky možné zmysly a zároveň dodáva nádhernému prostrediu nesmrteľný nádych. Nie je to dokonalé, ale pri myšlienke na malebné kúty čínskych usadlostí a príjemné herecké výkony, túto drámu rozhodne nepotrescem 3 hviezdičkami. ()

Hakha

Začátek se táhne ve velice nudném a pomalém tempu, bez špetky driveu, ale ke konci se film pomalu rozjíždí, akorát největší slabinou filmu je neuvěřitelně předvídatelný děj. Herecké výkony jsou výborné a hudba se také vydařila. Jedná se o celkově zajímavý film, ale na jedno podívání a tak hodnotím třemi hvězdičky.... ()

NinadeL

Nemá smysl se zaobírat tímto remakem, pakliže se neseznámíte s originálem. Neboť ano, jde o skvělé melodrama z 20. let, ve kterém se nádherně snoubí herecké příležitosti (které Watts i Norton využívají bezezbytku) s půvabnou krajinou. Skvělý cit pro dobové reálie, kostýmy a výpravu je samozřejmostí. Nechybí reálný dramatický příběh odehrávající se na pozadí hlavního dramatického oblouku uvnitř niterného sváru mladého manželství. Ale proč je to tak skvělé a i dnes má takový film červené barvy? Je to prosté, návrat kvalitního žánru, jenž se vytratil, je vítaný. Za dob kralování Garbo na stříbrném plátně bylo melodramat na výběr mnoho, dnes jsou nedostatkové zboží a je to ohromná škoda. Pod čarou musím seznat, že i po revoluci několik románů W. Somerseta Maughama vyšlo, takže dnes je k dispozici Julie, ty jsi kouzelná!, Poslední půlšilink i ten Barevný závoj. Což je příjemné. ()

Kaka

Alternativa a předskokan Anglického Pacienta, Indočíny a dalších tématicky podobných velkofilmů dálného východu apod., kde prim hraje romantická/vztahová linie. Nelze režisérovi upřít snahu a citlivou/pečlivou práci s charaktery, jejichž pohnutky a rozbroje chápeme stejně dobře jako usmiřování, ale když už se to konečně rozjede (a velmi dobře po celou dobu tušíte, jak to dopadne), tak konec je mnohem více zkratkovitý než by divák chtěl. Herecky nezpochybnitelně silné, především Naomi Watts předvádí svoji tradičně vytříbenou a osvědčenou paletu emocí. Narozdíl však od jiných podobně ražených filmů tenhle nemám chuť znovu vidět. Přišel mi především uprostřed příběhu zbytečně fádní a zdlouhavý, nebylo co si brát a vizuálně ne vždy 100 procent podmanivé tak, aby to zakrylo to co je třeba. ()

akisha

Hned na úvod mě zaskočilo, jak ploše jsou podány postavy a zaradovala jsem se tak leda za Lieva Schreibera, i když se moc dlouho na plátně neohřál. Jakmile se ale děj přesunul do čínské vesničky, tak to bylo lepší, hlavně proto, že mě ten vztah hlavní dvojice konečně začal zajímat. Divák si k nim hledá cestu asi tak stejně dlouho, jako oni dva k sobě. Teprve potom ocení skvělé herectví Naomi Watts a hlavně Edwarda Nortona. I vedlejší herci jsou fajn (Toby Jones, Anthony Wong Chau-Sang), hudba a záběry na Čínu opravdu nádherné. Co mě ale nejvíc zklamalo, je obrovská předvídatelnost příběhu. Všechno, co se stalo, jsem odhadla ještě někde na začátku. Kdybych neviděla tolik filmů, co končí stejně, dala bych víc, ale takhle nemůžu, ten konec je zklamání. ()

castor

Za dokonale fungujícími jednotlivými složkami (zejména exotická a na detaily lpící kamera Stuarta Dryburgha (Piano) a pečlivá výprava) se nám rozkládá přímočarý, předvídatelný a směšně průhledný příběh, lehce se otírající o historické události. Naomi Watts utíká před jedovatými poznámkami vlastní matky do náručí bakteriologa Edwarda Nortona (ale na romanci si musíte dobrých 90 minut počkat), nevěra a manželská krize na sebe nenechají dlouho čekat - sebedestruktivní pomstou i "odměnou" pro záletnou manželku je cesta do odlehlých krajů, které pustoší cholera. Herci odvádí nadstandard, ale jejich postavy působí natolik rezervovaně (až chladně - v jejich tiché manželské válce se to předpokládá, ale takřka po celý film?), že se do nich nikdy nepoložíte. Nad celým filmem se vznáší nepříjemný opar pocitu, že jste tohle už někde v lepší podobě viděli, že scény, které působí na první pohled příjemně, se neuvěřitelně vlečou a jejich potenciál je trestuhodně nevyužitý. Drama bez tempa a silných momentů!! ()

Ded@M@tes

Smutné a citlivé drama, průměrně zpracované. Předvídatelný a táhnoucí děj, že v ničem prakticky nepřekvapí. Ale filmařsky zvládnuté dobře. Edward Northon a Naomi Watts odjíždí do Šanghaje. Jenže Kitty (Naomi Watts) si najde milence. Waltera (Edward Norton) nevěru odhalí a proto přijímá práci v čínské vesnici a sebou bere i Kitty. Tam se postupem času Waltr nakazí a umírá. ( Hodnocení: 6/10 ) ()

Faustka

Naomi Watts. Má doma Edu Nortona a zahejbá se Schreiberem, nechápu. Vím, že to má ve scénáři, ale tohle bych nedala. Můj hluboký obdiv. ()

gogo76

Výpravný epický príbeh, ktorý mne osobne už dlho chýbal. Príbeh, ktorý sa odohráva v Číne /kde sa naozaj aj natáčalo/ je naozaj nosným pilierom tohto filmu a režisér sa mohol oprieť aj o kvalitné herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov, ktorí tento film aj produkovali. Znovuzrodenie rozpadajúceho sa manželstva a skúmanie príčiny vypuknutia cholery sú hlavné dejové línie tohto filmu, ktorého zážitok režisér znásobil použitím kvalitnej filmovej hudby (ocenená Zlatým glóbusom) a nádherných exteriérov. N.Watts a C.Blanchet mám spomedzi súčasných herečiek najradšej. Spája ich prirodzená krása s nadprirodzenými hereckými schopnosťami. E. Norton mi už začínal chýbať, preto spojenie tejto hereckej dvojice beriem ako najlepšiu možnú voľbu. Vytknúť môžem akurát trošku uponáhľaný záver, kde som cítil príležitosť trošku pritlačiť na city diváka. Možno to bol zámer a režisér nechcel žmýkať slzy za každú cenu. Môžem ho odporúčiť hlavne ženskému publiku (ale nie len) a tým, ktorým sa páčil podobne ladený snímok Anglický pacient. DVD má pekne farebný, širokouhlý obraz a obsahuje trailer na tento film, ktorý sa mi páči a nepopieram, že hlavnú zásluhu na tom má použitá Zimmerova hudba z Posledného samuraja (teda ak sa nemýlim,pretože je upravená). Veľmi pekný a príjemne pozerateľný film (80%). ()

Davies182

Moc pěkný film s bezchybnými výkony dvou hlavních představitelů má jedinou výtku: jak příběh postupuje kupředu, věřil jsem ústřednímu páru tu ochotu zůstat i přes postup zhoubné nemoci v postižené oblasti čím dál méně. Radši ani nezmiňuji scénu, ve které se SPOILER dokonce Norton jakoby "naschvál" úplně zbytečně nakazí, nebo v níž oba "manželé" s chutí a provokací pojídají neupravené jídlo KONEC SPOILERU. Ale budiž, ono to stejně i s těmito nedostatky svižně odsýpá, je to dojemné, napínavé a s pěknými lokacemi. Na konci i nějaká ta slza ukápla, a v závěru tak lze jen konstatovat, že Barevný závoj je krásný romantický film. ()

Reiniš

Naomi Watts a Edward Norton jsou zárukou kvality ať hrají v čemkoli. A Barevný závoj kvalitní podívanou určitě je. Postavy mají skvělý vývoj, příběh má pěkné tempo a snímek ani chvíli nenudí, a to i když je vyprávěn podle několikrát viděné šablony. Skvěle sehrané ústřední duo se navíc pohybuje v nádherných čínských exteriérech a hraje jim k tomu zdařilý soundtrack od zkušeného Alexandra Desplata. Jen ten mírně zbrklý konec kazí dojem z jinak velmi příjemného romantického dramatu. ()

-bad-mad-wolf-

Víceméně standartní, ničím nepřekvapující drama, které lehce nad průměr vynášejí dobré herecké výkony a spousta krásných záběrů asijské krajiny. ()

cheyene

Krásný dramatický příběh s dávkou romantiky v exotické krajině. Výborné herecké výkony ústředního dua (Norton a Naomi Watts) za podpory příjemné a podmanivé hudby dodávají snímku patřičnou poetiku, ovšem také dramatičnost a infekční atmosféru, kterou výtečně podporuje též kamera. Příběh je sice lehce předvídatelný, ovšem diváka vtáhne, citově jej nevydírá a v určitém napětí jej dokáže držet. K plnému počtu hvězdiček nechybí mnoho. ()

kinej

Na Barevný závoj se velice dobře kouká. Počínaje dobrými herci až po poctivou výpravu není nic odvedeno hůř než nadprůměrně. Ale to je asi tak všechno. Film pobaví, skončí a velmi brzy se vzpomínky na něj vytratí, protože nepředá nic než jen to co v dané chvíli k vidění. Režisér Curran je dobrý řemeslník odvedl dobrou práci, vytvořil chytlavou amtosféru stré Číny za koloniální správy, ale nic víc nesdělil. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem