Panu učiteli s láskou

To Sir, with Love

Pánu učiteľovi z lásky

Velká Británie, 1967, 105 min

Jako pro budoucího učitele to pro mě byl zvláštní zážitek, a film se mi tak nehodnotil snadno. Neortodoxní metody, kdy Sidney Poitier hovořil se studenty o důležitých životních tématech, byly sice zajímavé, ale ještě zajímavější by bylo sledovat, jak by dokázal zpopularizovat třeba takový zeměpis či dějepis. Přeci jen je důležité i naučit něco praktického, ne jen vychovávat. Občas mi některé scény přišly příliš vyumělkované, avšak film má i své pozitiva. Třeba to, jak se na učitelích podepisoval psychický tlak spojený s tímto často nevděčným povoláním a na druhé straně i vnitřní naplnění, když se povede zapůsobit tím správným směrem. To je realita pedagogické dráhy.(16.4.2012)

Sentimentální a naivní? Asi nechodíte s pány učiteli v pátek na pivo a asi jste neměli takového tříďase, jako já. Samozřejmě je příběh filmově přibarven, ale který není. Podobných filmů, kde učitel krotí divou zvěř v lavicích, bylo natočeno strááášně moc, ale tenhle se stal mým nejoblíbenějším. A právem. Učitel musí být osobnost a to Sidney Poitier je.(8.10.2008)

V prvom rade ma vždy zaujala pieseň. Kedysi keď som videl tento film v slovenskom znení , naspievala hlavnú pieseň Eva Kostolániová. Na tento film sa nedá zabudnúť, nemohli sme pochopiť, aké pomery to panujú v tej anglickej škole, a čo sa deje dnes v školách !!!!! Výborný Sidney Poitier... Film hodnotím 70%.(9.2.2014)

Ne, nebojím se jít na pět. Feel-good filmů totiž není nikdy dost a Panu učiteli s láskou je v tomhle směru excelentní záležitostí. Souboj Sidneyho Poitier s bandou nevycválaných nevychovanců po celých 105 minut neztratí dech a trochu zamrzí jen nedotažená linka se slečnou učitelkou. Jinak ale radost pohledět.(28.2.2009)

Nepřichází to s něčím objevným nebo dosud neviděným, i když vzhledem ke svému stáří, to tak kdysi být mohlo, ale právě v této relativní jednoduchosti tkví síla celého snímku, která dokáže přetavit i menší naivitu ve svůj prospěch tak, že vypadá přirozeně a podobně jsou na tom i scény, kdy je potřeba najednou zvážnět. A i v tomto filmu mě Sidney Poitier opět potěšil.(20.9.2016)

• - Sidney Poitier si zahrál v tematicky podobném filmu Džungle před tabulí (1955), kde ovšem hrál jednoho z nesnadno přizpůsobivých žáků a hlavního bosse třídy. (cheyene)

• - V roku 1973 Eva Kostolanyiová naspievala k tomuto filmu slovenskú verziu titulnej piesne. Text piesne napísal Kamil Peteraj. (YoZo8)

• - Film je zakázán v Jihoafrické republice se zdůvodněním, že není přípustné, aby černoch učil bílé děti. (Kulmon)