Ďábel nosí Pradu

Diabol nosí Pradu

The Devil Wears Prada

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2006, 104 min

Už dlouho jsem neviděla film, který by byl po většinu stopáže "věnován" zběsilému klapání dámských podpatků:) A o tom právě Ďábel nosí Pradu, je. O tom velkém, nekompromisním, šíleném, svazujícím a přesto tak lákavém světu značkové, luxusní módy, povrchnosti a lesku. Časopisu Runway vládne tvrdou rukou mocná a obávaná žena Miranda Priestly v podání excelentní Meryl Streep. Již úvodní sekvence jejího příjezdu dává tušit, nakolik silná tato žena je:) Po jejím boku stejně tak exceluje "Sněhurkovsky" nádherná a okouzlující Anne Hathaway. Ta dokonale ztvárnila postavu chytré, avšak v módě a stylu zcela neznalé dívky, která se postupem času díky práci, pro niž by "milióny holek zabíjely", vypracovala na noblesní a sebevědomou dívku. Snímek má skvělý dynamický spád díky, již zmiňovanému, neutuchajícímu klapotu podpatků, zběsilému pracovnímu tempu, či neustálému vyslovování slavným jmen, jako Lagerfeld, Gabbana a jiné. Vedle tohoto velkého kolotoče je zde také zpracována vedlejší, obyčejná "vztahová" linie Andy s jejím přítelem a jejich postupné odcizování se jeden druhému, díky náročné práci Andy. Která si samozřejmě v závěru filmu uvědomí, co všechno jí obětovala a přišla tak o skutečné hodnoty a své přátele. Tato drobná klišé působí před následujícími vpády mezi hektické prostory, stojany značkových modelů a zvonění telefonů, poměrně příjemně a klidně. Takže je dokážu s přehledem odpustit. Velmi povedená exkurze do velkého světa módy, v jehož středu by se možná každá žena chtěla alespoň na chvíli ocitnout. Sice říkáme "ne, nikdy, na to já nejsem", ale vše je příliš lákavé na to, aby se dalo lehce odolat, pokud by se naskytla příležitost...(22.5.2011)

Jedna hvězdička za Streepovou, druhá za Tucciho a třetí za konec, kterej ačkoliv nepřinesl nic originálního a nepředvídatelného, zapůsobil na mě. Jinak jde ale o zcela tuctovou pohádku o chudé inteligentní ošklivce ( je však absolutně krásná, pouze má obyčejné oblečení), která k úspěchu přišla, zapomněla však na ty nejbližší a nakonec v silně moralizujícím závěru zjistila, že peníze a kariéra nejsou všechno.(12.12.2008)

Zábavný pohled na (pro mne) naprosto nesmyslný svět špičkové módy. Anne Hathaway je sympatická, ale opět nemá co hrát a tvůrcům slouží spíš jako věšák na různé kostýmní kreace (tedy podobná role jako v Denících princezny). Meryl Streep je opravdu ďábelská šéfová a díky práci vizážistů mi občas připomínala Glenn Close z Dalmatinů. Vynikající byl také Stanley Tucci a pochválit nakonec zaslouží i autorka, scénáristka a režisér. Velmi dobrá komedie.(15.12.2006)

• tron

Existujú 3 milióny horších filmov, ako je tento, lenže u príbehov, ktoré mali na viac, si divák rýchlejšie všimne prehajdákané možnosti. Diabol nosí Pradu volí rutinné, stereotypné, nenápadité a vopred dané zvraty (hrdinkin súkromný život začína ísť dole vodou vo chvíli, keď začne stúpať v zamestnaní), postavám sa nedá veriť, humor nefunguje (až na „Harryho Pottera“), kamaráti okolo titulnej postavy sú nudní, dialógy nezaujímavé. Hneď od začiatku je jasné, že nesympatická a protivná Meryl Streep v skutočnosti nie je až takou dezolátnou sukou, ako vyzerá na začiatku (nehovoriac o tom, že dosť lacno vykradla Glenn Close zo 101 Dalmatíncov!). A že Anne Hathaway sa nóbl oblečie. Budete si to na začiatku myslieť a na konci sa vám to do bodky vyplní. Ako-tak ma potešili len Stanley Tucci a Emily Blunt.(8.9.2007)

Pod zdánlivě lacinou komedií s ohraným příběhem o módě se skrývá nadprůměrný snímek s výborným scénářem, režií a kvalitními herci v podání drsné a zásadové Meryl Streep a mladičké novinářce Anne Hathaway. Ďábel nosí pradu mě velmi mile překvapil. Od filmu jsem absolutně nic nečekal. Chtěl jsem nenáročnou tříhvězdičkovou komedii ale nakonec se z toho stala 110 minutová svižná zábava, která utekla jako voda. Na 5 to sice není ale každopádně palec nahoru a po zásluze 4 hvězdičky.(19.6.2008)

• - Hoci všetci vedia, že vo filme sa v prípade Mirandy rozpráva o Anne Wintour, samotná Meryl Streep nečerpala inšpiráciu u Anny, ale u svojich hereckých kolegov. Tichý, mrazivo nepríjemný hlas prevzala od Clinta Eastwooda, štipľavý, ironický humor od Mikea Nicholsa, a štýl a bohémskosť prevzala od ikonickej, legendárnej modelky Carmen Dell'Orefice. Ikonickú panovačnú chôdzu a pohyby rukami si však vymyslela sama. (martin1m2)

• - Během záběrů, kdy Andrea (Anne Hathaway) mluví s Christianem Thompsonem (Simon Baker), střídají její vlasy polohu střídavě za uchem a na tváři. (Terva)

• - Jakmile se z natáčení dostaly na veřejnost první obrázky Anna Wintourová, šéfredaktorka amerického časopisu o módě Vogue, začala zuřit. Interiér celé filmové redakce časopisu Runway věrně kopíroval každý detail kanceláře Vogue. Okamžitě nařídila celou svou kancelář přestavět, než si podobnosti někdo všimne. (Kaspi.vm)