Ďábel nosí Pradu

Diabol nosí Pradu

The Devil Wears Prada

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2006, 104 min

"Is there some reason that my coffee isn't here? Has she died or something?" Tak tahle věta dokonale vyjadřuje skvělou a nenahraditelnou Meryl Streep, která na svých šestapadesátiletých bedrech táhne celý film. Ale hlavní hrdinkou je Anne Hathaway..a ta se jaksi nevymanila ze škatulky The Princess diaries. Je hrozně fádní a nudná. Ano, jedná se rozhodně o snímek určený spíše ženskému publiku, ale opačné pohlaví rozhodně neunudí.(17.5.2007)

Už dlouho jsem neviděla film, který by byl po většinu stopáže "věnován" zběsilému klapání dámských podpatků:) A o tom právě Ďábel nosí Pradu, je. O tom velkém, nekompromisním, šíleném, svazujícím a přesto tak lákavém světu značkové, luxusní módy, povrchnosti a lesku. Časopisu Runway vládne tvrdou rukou mocná a obávaná žena Miranda Priestly v podání excelentní Meryl Streep. Již úvodní sekvence jejího příjezdu dává tušit, nakolik silná tato žena je:) Po jejím boku stejně tak exceluje "Sněhurkovsky" nádherná a okouzlující Anne Hathaway. Ta dokonale ztvárnila postavu chytré, avšak v módě a stylu zcela neznalé dívky, která se postupem času díky práci, pro niž by "milióny holek zabíjely", vypracovala na noblesní a sebevědomou dívku. Snímek má skvělý dynamický spád díky, již zmiňovanému, neutuchajícímu klapotu podpatků, zběsilému pracovnímu tempu, či neustálému vyslovování slavným jmen, jako Lagerfeld, Gabbana a jiné. Vedle tohoto velkého kolotoče je zde také zpracována vedlejší, obyčejná "vztahová" linie Andy s jejím přítelem a jejich postupné odcizování se jeden druhému, díky náročné práci Andy. Která si samozřejmě v závěru filmu uvědomí, co všechno jí obětovala a přišla tak o skutečné hodnoty a své přátele. Tato drobná klišé působí před následujícími vpády mezi hektické prostory, stojany značkových modelů a zvonění telefonů, poměrně příjemně a klidně. Takže je dokážu s přehledem odpustit. Velmi povedená exkurze do velkého světa módy, v jehož středu by se možná každá žena chtěla alespoň na chvíli ocitnout. Sice říkáme "ne, nikdy, na to já nejsem", ale vše je příliš lákavé na to, aby se dalo lehce odolat, pokud by se naskytla příležitost...(22.5.2011)

"Tobě dali práci v módním časopise? To byl jako rozhovor po telefonu?" Jako přirozený švihák ctící nejnovější módní trendy jsem se rozhodl napsat sem názvy všech věhlasných značek, které se nacházejí na mém oblečení. Jenže jsem zjistil, že tam žádné značky nejsou a rozsypaný čaj psát neumím, takže mi nezbývá napsat pouze to, že Andy rozumím. Tedy té zábavné holce Andy, kterou nezaskočí ani šest pruhů u Adidasu, ale nikoli té druhé Andy. Té ze světa anorexie, intrik a boje o koryta. Tam mi bylo tak zle nedobře, že jsem zhubl 6 mikrogramů a budu si tak muset u svého šikmookého krejčího nechat přešít všechny kraťasy.(26.10.2016)

Móda a zase móda.O tom se točí celý film dábel nosí pradu.Miranda Priestly (Meryl Streep) je nafintěná žena která je v módním průmyslu jako doma.V kanceláři kde pracuje ,jí schází jedna asistentka a tak si nějakou najde. Vysokoškolačka Andy Sachs (Anne Hathway) hledá práci a tak skusí ,místo asistentky.Andy na modu moc nedbá a to se nelíbí Mirandě,za pár dní příjde do práce v nejnovějších oblecích od Dolceho Gabbana.Druhá asistentka (Emily Blunt) se chystá s Mirandou do Paříže na velmi důležitou přehlídku šatů.Za tu dobu se Andy v práci tak zlepší ,že jí Miranda nabídne cestu do Francie místo (Emily Blunt).Ve filmu je plno zvratů ,lásky,nafoukanosti i žárlivosti.Já si myslím, že režisér David Frankel natočil komedii velmi dobře,protože byla nominována na dva oscary.Celkových 110 minut hodnotím za čtyři hvězdičky ****.(16.6.2007)

Když se chcete prosadit v módním průmyslu, musíte mít ostré lokty, přidrzlou povahu a dobrý vkus. A taky pevné nervy, zatraceně pevné nervy – to pro případ, že by se vaši šéfkou stala Miranda Priestlyová. Právě díky této postavě ztvárněné Meryl Streepovou není Ďábel nosí Pradu pouze další přehlédnutelnou romantickou komedií. Málokterá romantická komedie má tak skvělého padoucha. Ale co by to bylo za romantickou komedii, kdyby i padouch neukázal svou lidskou tvář. Bohužel. Od Ďábla jsem naivně očekával poměrně ostrou, nikoliv jenom povrchní a bezzubou satiru z módního prostředí. Párkrát jsem se sice pousmál, jak těžce jsou ti lidé zažraní do své práce, ale ani v jednom okamžiku jsem nezaznamenal něco jako kritiku. Snaha o příjemně „hřejivou“ komedii nejspíš zabránila jít víc pod povrch. Nebo bylo tvůrčím záměrem natočit film, pod jehož nablýskanou fazónou se vcelku nic neskrývá? Což by také odpovídalo dojmu ze všech těch luxusních šatů a umělého humbuku kolem nich. Ale to na americkou romantickou komedii zní příliš rafinovaně. Režie nezapře seriálový charakter, David Frankel (mj. Sex ve městě) jakoby se snažil „poskládat“ příběh z mnoha zábavných epizod, které sice samostatně dokáží udržet divákovu pozornost, ale jako celek mají k soudružnosti daleko. 65% Zajímavé komentáře: imf, pshimi, Nin, Mitzi, Gedes, bogomira(30.4.2007)

• - Meryl Streep prvú ponuku na hranie vo filme odmietla. Šepkalo sa, že ponúknutý honorár za úlohu vo filme ju doslova urazil. V Hollywoode sa museli buchnúť po vrecku a ponuku rovno zdvojnásobili, aby herečku zlákali. (martin1m2)

• - Keď sa Andy a Emily rozprávajú v nemocnici, môžeme si všimnúť, že Andy položí kabelku z ruky niekoľkokrát. (martin1m2)

• - Anne Hathaway při natáčení filmu držela kvůli své roli mezi štíhlými modelkami striktní dietu. Ona i její kolegyně Emily Blunt "hlady téměř břečely". (Roman.Ticka)