Ďábel nosí Pradu

Diabol nosí Pradu

The Devil Wears Prada

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2006, 104 min

Pod zdánlivě lacinou komedií s ohraným příběhem o módě se skrývá nadprůměrný snímek s výborným scénářem, režií a kvalitními herci v podání drsné a zásadové Meryl Streep a mladičké novinářce Anne Hathaway. Ďábel nosí pradu mě velmi mile překvapil. Od filmu jsem absolutně nic nečekal. Chtěl jsem nenáročnou tříhvězdičkovou komedii ale nakonec se z toho stala 110 minutová svižná zábava, která utekla jako voda. Na 5 to sice není ale každopádně palec nahoru a po zásluze 4 hvězdičky.(19.6.2008)

Když se chcete prosadit v módním průmyslu, musíte mít ostré lokty, přidrzlou povahu a dobrý vkus. A taky pevné nervy, zatraceně pevné nervy – to pro případ, že by se vaši šéfkou stala Miranda Priestlyová. Právě díky této postavě ztvárněné Meryl Streepovou není Ďábel nosí Pradu pouze další přehlédnutelnou romantickou komedií. Málokterá romantická komedie má tak skvělého padoucha. Ale co by to bylo za romantickou komedii, kdyby i padouch neukázal svou lidskou tvář. Bohužel. Od Ďábla jsem naivně očekával poměrně ostrou, nikoliv jenom povrchní a bezzubou satiru z módního prostředí. Párkrát jsem se sice pousmál, jak těžce jsou ti lidé zažraní do své práce, ale ani v jednom okamžiku jsem nezaznamenal něco jako kritiku. Snaha o příjemně „hřejivou“ komedii nejspíš zabránila jít víc pod povrch. Nebo bylo tvůrčím záměrem natočit film, pod jehož nablýskanou fazónou se vcelku nic neskrývá? Což by také odpovídalo dojmu ze všech těch luxusních šatů a umělého humbuku kolem nich. Ale to na americkou romantickou komedii zní příliš rafinovaně. Režie nezapře seriálový charakter, David Frankel (mj. Sex ve městě) jakoby se snažil „poskládat“ příběh z mnoha zábavných epizod, které sice samostatně dokáží udržet divákovu pozornost, ale jako celek mají k soudružnosti daleko. 65% Zajímavé komentáře: imf, pshimi, Nin, Mitzi, Gedes, bogomira(30.4.2007)

Pro mě jedna z mých úplně nejoblíbenějších 'romantických' komedií o příšerné práci, pro kterou by miliony holek zabíjely. A já se přiznám, že bych byla jednou z nich. Tu šéfovou bych teda musela hodně rozdýchávat, ale motat se na večírkách kolem známých módních návrhářů by pro mě byl téměř sen. A ke všemu ještě ty krásné značkové šaty, boty a další doplňky. Pokaždé se na tenhle film ráda podívám a na to, kolikrát jsem ho už viděla mě ani na chvíli nenudí a opakovaně mě pobaví. Navíc výborné herecké obsazení - Meryl Streep, Anne Hathaway, Stanley Tucci a Emily Blunt. Moje srdcovka 5*(21.5.2011)

Jako pohodová oddechovka je to ideální, jako populární komedie z atraktivního prostředí a se čtveřicí velkých herců mě to ale celkem zklamalo. Hathaway se sice snaží, ale herecky to sama neutáhne, Blunt a Tucci hrají vysloveně druhé housle a jenom výtečná Streep už tuhle velkou módní přehlídku do vysokého nadprůměru nevytáhne. Nemohu říci, že bych se nebavil, ale Simon Pegg a jeho HtLF&AP je úplně jiné kafe. 65%(7.7.2013)

Film má potřebné grády, šlape jako hodinky, střídání nálad, asistentek, partnerů a především módních outfitů nedávalo nudě šanci. Výkon Meryl Streep byl famózní natolik, že jsem jí tu despotickou ulítlou potvoru věřila do puntíku. Anne prošla několika proměnami od puťky, přes modelku, až po elegantní dámu s vlastní hlavou a názorem v ní. Obě dámy se nakonec dopracovaly ke vzájemnému respektu a šly si svou cestou. Ovšem řítící se vodopády, jež udávají tep života v NY, nejsou nic pro mě, za takové místo bych určitě nevraždila.(9.1.2015)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. června 2006 v New Yorku. (Varan)

• - Vo filme si môžeme všimnúť skrytý odkaz na Annu Wintour a jej Vogue. Fiktívne číslo Runwaya leží za Emiliným stolom blízko faxu. Na obálke sú tri modelky. Ide o prerábku originálnej obálky augustového čísla Vogue z roku 2004, na ktorej možno vidieť modelky Priscillu Presley, Lisu Marie Presley a Riley Keough. (martin1m2)

• - Scéna, keď Miranda (Meryl Streep) vysvetľuje Andy (Anne Hathaway) situáciu okolo módy a modrého svetra, bola pôvodne v scenári kratučká a mala slúžiť na pozdvihnutie odporného charakteru Mirandy Priestly a hlboké poníženie Andy. Meryl Streep však túto scénu zmenila, vyzdvihla a predĺžila. Chcela tak svoju postavu Mirandy urobiť práve naopak ľudskejšou, vyzdvihnúť vplyv a dopad módneho priemyslu na ľudí a taktiež veľkú moc a dosah Mirandy na módne dianie. Z toho istého dôvodu poriadne upravila aj scénku o rozvode na spadnutie v hotelovej izbe bez make-upu, aby spravila Mirandu ľudskejšou a zraniteľnejšou. (martin1m2)