Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

korbitch22

johoho!!!!!nejlepší,nejbrutálnější no prostě nej rambo.v životě sem neviděl tak brutální řežbu,stallone je opravdu na starý kolena extra třída!!!!!jen vada je 80 minut!!!!málo!!!!málo!!!!! ()

iamek

John Rambo is back. První tři díly Ramba mě moc nebrali, ale tohle je nářez. Scény z Barmy musí zasáhnout snad každého. Závěrečná scéna, kdy John Rambo sedí za kulometem je eňo ňuňo. Létající končetiny a hlavy , orgány kde se podíváte , desítky litru krve. Tohle si přesně pod pojmem Rambo představuji. ()

LaciLC

MASAKER!!!!! Po vskutku melancholickom vzkriesení Rockyho som na takúto "pálku" absolútne nebol pripravený... Zámerne som prehliadal akékoľvek trailery, či obrázky a nehltal som žiadne nové informácie ohľadom filmu, len som si skromne počkal a... nechal sa odrovnať.:) Mierne ma sklamala len jediná vec - a to dĺžka filmu, inak som samozrejme v každom ohľade odrovnaný aj naďalej a priznám sa, že (takmer) došlo aj na ono "chrochtanie blahom". S najväčšou pravdepodobnosťou ide o najlepší akčný film tretieho tisícročia, s tým, že John Rambo hravo strčil do vrecka aj ďalšieho "harcovníka" z 80s Johna McClanea, ktorého minuloročný PG-čkový comeback neponúkol ani z polovice takú dynamickú a kryštalicky čistú akčnú a jazdu ako akcia "málovravného dedka", ktorý trhá "ohryzky" na počkanie. Štvrtý RAMBO je živočíšny, brutálny, strhujúci, proste skvelý. Sly rozhodne nepatrí do starého železa! ()

Crocuta

Jatka, ale velmi zdařile natočená, divák lačnící po brutální krvavé lázni dostane to co chce. Filmu by slušela delší stopáž, takhle je to u mne za tři a půl. ()

váca

Hodně brutální, krvavá podívaná, kde se to akcí jenom hemží a ani naminutu se divák nenudí. Navíc je opravdu pozitivní to, že Sly nezabíjí jako v minulých dílech všechny sám, což je o dost důvěryhodnější. Prostě akční nářez, kterej se určitě podařil!!! ()

Yardak

Krvavý jatka, jinak se tenhle film nedá pojmenovat:)). Rambo je v šedesáti ještě drsnější než v minulých dílech a Sly předvedl, že ještě na svůj věk dost slušně běhá. Kromě dvou dobrých akcí, hlavně konečná bitka je suprová, se toho ve filmu moc nestane a ze začátku to plyne hodně pomalu. Nejsem Rambův velký fanoušek, proto to hodnotím jako normální film. 66 %. 3 a půl hvězdy. ()

heyda

Výborná akční řezničina, místy teda až příliš krvavá a brutální, ale ono to v takových válečných konfliktech nebývá v reálu o moc odlišné. U Silvestra mi stačí jen ty jeho pohledy a občas nějaká ta hláška, to je prostě pan herec, a už nějaký ten rok ukazuje, že není k zahození ani v pozici režiséra. Jako zakončení legendární série Ramba, to dle mého názoru nemohlo dopadnout lépe. Klobouk dolů! ()

jojinecko

Sly sa na staré kolená zmagoril a naservíroval nám doslova peklo, pri ktorom prvé tri diely pôsobia ako rozprávka pre deti... John is back!!! Gore... ()

packa

Extrémně střídmá stopáž, absence jakéhokoliv děje. Celá zápletka se dá shrnouut do tří bodů (spoilery): 1. Sly postřílí pistolí několik pirátů; 2. Sly tradičním způsobem, lukem, sejme několik bezbrannejch vojáků; 3. Sly těžkým kulometem masakruje desítky a desítky bezbrannejch vojáků. Konec. To mělo být jako vše? ()

Flego

Najznámejší vietnamský veterán je späť ! Po dlhých rokoch Stallone vzkriesil svoju postavu, ktorej vďačí za veľa a treba priznať, že úspešne. John Rambo aj v tomto storočí nestratil nič na svojej charizme ( dokonca ju má silnejšiu ), ani na bojovej povahe dravca. Dá sa síce polemizovať, ako sa dá viesť pokojný život na komplikovanom mieste sveta, ale nebudem do toho vŕtať. Záverečná scéna je nanajvýš sympatická. ()

sharky

Mám pocit, že Sly si chtěl vyřídit staré účty se svým největším konkurentem Arnoldem a překonat jeho legendární scénu v kultovním béčku mého dětství Komando. Ano, Sly se chopí rotačního kulemetu a skutečně dokáže v jedné minutě zabít víc lidí než Arnold, ale to je tak všechno co John Rambo nabízí. Zatímco první Rambo měl myšlenkový potenciál, ten 4. je jen hloupé béčko. Sly je sice schopný režisér, ale jeho film nenabizi vic nez akci se zbytecne brutalnimi detaily a pripitomely, radoby drsnacky, reci o tom, ze konflikt v Barme vyresi jen zbrane, coz se teda zatim moc nepotvrdilo... ()

anais

Rambo není tak propracovaná postava jako Rocky. Zatímco Rocky je jakýmsi orákulem, skrz které se Stallone vyznává (ač to platí v podstatě jen pro první a poslední díl série) ze svých jednoduchých, leč bohatých životních postřehů, Rambo jde primárně za pobavením diváka, a až v druhém plánu vyjadřuje Stalloneův názor na válku jako takovou. Tady dochází k jistému konfliktu Stallonových cílu. Na jedné straně nám předvádí neuvěřitelně krvavá jatka, při nichž se skutečně tají dech (např. přebíhání vesničanů přes zaminované pole), a očividně chce abychom se bavili akčností záběrů, na druhou stranu se nám snaží říct, že takhle je to úplně špatně, že zabíjení není správná věc. Zvolil tedy brutalitu jako prostředek zábavy a současně i jejího popření. Snaží se z ní těžit a současně říká, že tak to být nemá. Záhadou tothoto filmu je fakt, že mu to vychází. Pohyb na hraně zábaného naturalismu a dokumentární autentičnosti je tu přiveden k dokonalosti. ()

Roman.Ticka

Odpověď rákosnickému skrčkovi "Polib mi prdel" je Rambova první věta a typická hláška Slye specialisty☺☺. Reakce na větu "právě tyhle názory světu moc nepomůžou" hned vzápětí: "Na ten já seru" nastartovala řetězec čisté špičkové řežby a super precizní akce, která Mistra řadí mezi legendy v akčním žánru a vůbec obecně mezi ukázky toho, co je chlapství a pravý chlap - právem. Paráda, špica, prostě jedničková záležitost. Navíc slušná předehra před dnešním tolik očekávaným bijákem. ()

jonyyy

Sly pořád běhá jako za mlada,střílí ještě víc, u tohoto dílu se opravdu krví nešetřilo. Strašně jsem se těšil a očekávání byla splněná! 90% "Žijeme pro nic, ale umíráne za něco. " ()

Ivoshek

YEEEEAH! Jak se Slyovi povedl Rocky, tak se mu povedl i Rambo. Film je maximálně jednoduchý, drsný a přímočarý, kamera, střih a hudba vynikající, dialogy tradičně "rambovské" (až na dvě tři rychlé filozofické úvahy typu "When you´re pushed, killing is as aesy as breathing." a "Live for nothing or die for something!). Nepřátelé jsou tentokrát mimořádné svině a masakrují nevinné lidi opravdu vynalézavě. Rambo má v otázkách fyzické likvidace také celkem bujnou fantazii. Druhá věc, která mě potěšila, je naprosto nekompromisní brutalita (běh minovým polem, Rambo trhající ohryzky, ...je toho hodně...). Cekové zhodnocení: parádní masakr a skvělé rozloučení s legendou. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 20.6.2009 - Markíza odvysielala tzv. soft verziu, ktorá neobsahuje kompletné brutálne scény, ale sú v nej navyše dialógové pasáže, ktoré nie sú na DVD od MAGIC BOXu. (24.6.2009) ()

Janek

Výborné akční béčko, které odsýpá a nebere si servítky naprosto s ničím. Surové scény, kdy protivníci nekompromisně likvidují všechno, co se hýbe, nás příjemně namotivují k tomu, aby nás Rambovo zabijení skutečně "zahřálo". Rozhodně nejpoctivější řežba za poslední roky. ()

SOLOM.

Důchodce John Rambo je zpět a v plné parádě. Už dlouho jsem neviděl tak parádní masakr jako tady. Co na tom, že k vidění nebyl vidět skoro žádný fyzický kontakt, když všechno vynahradí střelba z kulometu a skvělé gore efekty. Už dlouho jsem u nějaké série neřekl, že se těším na patý díl. Sakra sem s ním a hned. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)