Fido

• Japonsko

Zombino

Komedie / Drama / Horor / Romantický

Kanada, 2006, 91 min

Po tom nespočetném množství filmů, v nichž byly zombie neustále utlačovány a prezentovány stále stejně, díky jejich, po generace trvající existenci, která dávala důraz a prověřovala všeobecně známý fakt a představu o těchto nemrtvých a jejich způsobu života, se tvůrci tohoto filmu rozhodli, že z nich pro změnu vytvoří právoplatné, v podstatě mírumilovné členy produktivní společnosti. Ta je zde v podobě fiktivního městečka Willard, připomínající svým vzezřením jiná podivná a zajímavá místa, jako jsou kupříkladu Pleasantville či Stepford. Fido se poměrně úspěšně podvoluje onomu stereotypu a tím tak vytváří více vtipné, než hororové dílo se spoustou úsměvných momentů, dialogů a postav. Šťávu všemu dodává Carrie-Ann Moss, která zde vypadá a působí zcela opačně oproti své chladné a asexuální postavě Trinity. Žensky, krásně a smyslně, že zamotá hlavu i novému společníkovi v jejich obydlí. Zážitek ze sledování byl překvapivě zakončen mým dobrodružným snem, v němž jsem čelila zástupům zombies a prchala jsem před nimi až k vrcholkům zasněžené hory:)(3.1.2010)

Malý Tim vyrastá v skutočne zvláštnej dobe. Pomocníkov v domácnosti v podobe mladých študentiek či starších dám, nahradili zombie! Ich krvilačnosť v kombinácii s túžbou po ľudskom mäse krotí nový vynález spoločnosti ZomCon. Obojok okolo krku, signalizujúci pokojný stav domácich "maznáčikov", láka nejedného záujemcu o nového služobníka. Tomuto modernému vnímaniu sveta sa nevyhla ani Timmova família. Je ale nový člen rodiny, pomenovaný Fido, skutočne mierumilovným priateľom za ktorého ho všetci pokladajú? Škoda že sú masky tak hrôzostrašne spracované. Ako by ich na ksichty hercov maľovali dobrovoľníci zo ZDŠ-ky. Taktiež mohlo dostať väčší priestor gore, ktoré je základom nie len pre horor žáner ako taký, no zombie subžáner obzvlášť. Každopádne musím uznať že tento originálny nápad zaujal a keď vás rovnako ako mňa, prepadne neskutočná nuda, pričom nebudeme mať do čoho pichnúť, "Fido" vyslovene nesklame. Taktiež musím spomenúť herecké obsadenie, ktoré má milo prekvapilo. Kto by to bol povedal že sa dajú nahovoriť na takú k.....u - 55%(11.10.2015)

Good dead are hard to find...Je to technicolorově barevné, je to zábavně cynické, je to zvráceně retro. Carrie-Ann Moss v roli matky svádějící oživlou mrtvolu by probudila vášeň i v balvanu ze Stonehenge, jejímu synáčkovi proudí v žilách k dobrému srdci břitvoostrý sarkasmus a rytíř smutné postavy Fido, který za celou stopáž nepromluví, je prostě k sympaťák k sežrání...Když ukousne hlavu nepříjemné sousedce, máte na jazyku zdvořilé bon appetite:)__ Od hororu coby žánru udržuji bezpečnostní odstup (na mém scared to death kontě smutně leží norský Fritt Vilt a pár Hitchocků), k zombie mám doufám zatím daleko (kromě časných ranních hodin:), ale přesto považuji FIDA za druhý nejlepší film letošních Varů. Na půlnoční promítání jsem mimořádně podlým způsobem dotáhla několik lidí, kteří nakonec byli vděční, že místo zteplalého moku dali přednost vychlazeným mrtvolám. A teď si ti méně odvážní z nich do prasátka střádají na rakvičku pro hlavičku. Já to risknu. 90% :)(7.7.2007)

S ochočenými zombieky už kdysi koketoval sám mistr žánru G.Romero ve Dni mrtvých, ale zde byl tento nápad rozveden tak netradičně a kouzelně, až z toho moje srdce zaplesalo. Soumrak mrtvých mě sice dokáže častěji rozesmát, ale Fido mě navíc dokázal dojmout. Se zombie horory se v posledních letech roztrhl pytel tak, že už pomalu na množství ty špatné převyšují nad kvalitou, zatímco zombie komedií je pomálu, ale stojí za to.(24.1.2011)

Co do příběhu nijak zvlášť originální, ale ve vylíčení "trochu jiného světa" zároveň krásně zvrhlé a cynické. Na jedné straně to potvrzuje všechna myslitelná filmová klišé, na druhé straně je obrací vzhůru nohama. Zasmál jsem se asi 3x, ale bavil jsem se od začátku do konce. Rozhodně víc než u Wrighta. Už jen kvůli scénám typu "tatínek dává synovi do školy zbraň" či "maminka odkrágluje dva skautíky" to vidět musíte. (71%)(9.12.2007)

• - Natáčalo sa v Kanade. (Greenpeacak)

• - Tehotenstvo postavy Helen Robinsonovej bolo do filmu vložené kvôli tomu, že herečka Carrie-Ann Moss bola počas filmovania skutočne tehotná. (Greenpeacak)

• - Helen Robinson (Carrie-Anne Moss) má ve filmu pětiranný revolver, ale v 53. minutě filmu z něj vystřelí celkem 9 krát bez přebití. (Stanley619)