Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

iXtr3m3

Film, na ktorom som bol so súčasnou manželkou, vtedy ešte len priateľkou sám, ktorý bol natoľko nudný, že sme sa začali v kine v Maxe na dvojsedačke pre páry venovať "niečomu inému" a kým došiel film k svojmu vrcholu, tak ja som došiel dvakrát k "inému vrcholu", kvôli čomu si už odvtedy na prostredné dvojsedadlo nechodím sadnúť. :) Takže film za jeden a pol hviezdy, "to ostatné" tiež za jeden a pol hviezdy. :) ()

Fary

Dal bych ****, ale posledni dobou uz mi lezou krkem filmy na pokracovani. Samotny film je pekny, myslenka zajimava, zpracovani taky pekne, pocitacove efekty skvele, soundtrack napadity, ale ve chvili, kdy se konecne zacne neco dit film skonci. Uz me stve, ze filmove spolecnosti nuti divaka zaplatit 100,- Kc a vic za listek do kina, kde rozkouka film, aby ho v nejnapinavejsim prerusili a divak musi rok cekat, nez dotoci dalsi dil, ktery jde do kin nedlouho po vydani filmu na DVD, ktere si prumerny divak koupi, protoze uz si davno nepamatuje o cem byla jednicka (nemluve o sestidilnem Harry Potterovi ...). Celkove - film doporucuju, ale mozna bude lepsi si pockat, az dotoci finale ... :-/ Az budu chtit jit do kina na serial, najdu si ho podle zanru ... ()

Ripley

Jelikož jsem nevěděl že jde o první díl trilogie,tak jakmile se objevily závěrečné titulky a tradiční Directed by... myslel jsem že mě omejou.První reakce byla"a to bylo všechno?!Poté co jsem zjistil že se jedná o trilogii jsem usoudil že ani nestojím o to,aby se točil další díl.Je mi úplně fuk jak to dopadne,protože film mě nebavil až na pár scén.A pokud bude druhý díl řežíroval opět Chris Weitz pochybuji že se budu bavit více.Režie byla hrozná,Daniel Craig nedostal prostor a i v těch pár scénách byl mdlý,hudba byla absolutně nevýrazná a stále jsem si opakoval o co tam vlastně jde??Jediné co mě drželo byly slušné triky .Z akčního medvěda jsem nemohl zpustit oči.A stejně tak jsem hltal Nicole Kidman,která nikdy nezklame. DODATEK:po druhém shlédnutí se mi film líbil více a zvyšuji na čtyři hvězdičky. ()

Hopper

Tri, ale s určitým nadhodnotením... vhodné tak pre 13-14-ročného diváka. Vizuálne sa tvorcovia zjavne vybláznili, digitálne efekty sa predbiehajú, ale akosi je to celé tak ploché a tak nezaujímavé, že sa naozaj nebude jednať o ďalšiu fantasy, ktorá by stála za zapamätanie si. Príliš didaktické a príliš málo sofistikované... vizuálne vyšperkovaná nuda pre náročnejšieho diváka. Uvidíme, čo čaká s pokračovaním. ()

Teg

Tohle není pohádka, ale docela krutej film o hodných romech, a zlých eskimácích a ukazuje dětem, jak je strašně kůl podporovat rozvrat církve, těšit se na válku a zkázu světa a vybít celej pluk kozáků lukem, winčestrovkou, katanou nebo roztrhat ledním medvědem. Jsem z toho fakt rozladěnej, protože existuje tuna kvalitních fantasy předloh, které by i tu dnešní "zkaženou" mladou generaci zaujaly a alespoň mají poselství. P.S: Prach je opravdu všudypřítomný! O tom není pochyb. ()

eagle-eye

Moc se mi to líbilo, byl jsem velice příjemně překvapen, po zdejších komentářích jsem to odsuzoval a pasoval do role bratříčka Narnie, ale chyba lávky. Velice kvituji nápad filmu, jak co do důležitosti kompasu, tak nápad se zvířecími démony taktéž. Když k dobrému scénáři připočtu úžasnou výpravu, bitvy a herecké obsazení (výkony nehodnotím, v tomto případě to ani nebylo až tak zapotřebí - např. Kidman + Green vau, z mých mužských oblíbenců hned Craig, Highmore, McKellen, Lee), jsou to u mě velmi, velmi slušné čtyři hvězdy. ()

dopita

Fantasy žánr sem nikdy moc nevyhledával, ale takže sem od filmu nic moc nečekal, ale že to bude až taková nuda!! Velkorysej, výpravnej, trikama přecpanej film a přitom mě to vůbec nezaujalo. ()

Merkin

Nevím, co to způsobilo, jestli vskutku nulová akce, nebo prostě jenom stárnu, ale nebyla jsem schopná se na tehnle kousek ani dodívat, jako že já něco vydržím.... ()

conejo odpad!

odpad...mluví ze mne post-shlédnutí rozhořčení čtenáře předlohy, samozřejmě že jsem čekala zklamání, ale to mi nebrání hodnotit emocemi jako od začátku do konce naprosté zpackání příběhu s tolika možnostmi skvělého zpracování. Takže kdyby toto (rozuměj komentář) někdo náhodou četl, neberte moje hodnocení vážně, ať se na to děti klidně kouknou. A možná mě, ze mě to znechucení přejde a hodnocení po čase změním:). ()

Milan25

Obvykle filmy, které jsem neviděl v kuse celé nehodnotím, ale tento musím. Přes debilitu příběhu a celkově strašně nesympatické a nepoutavé ztvárnění jsem nebyl nikdy schopný to najednou zvládnout. Nechápu, jak to ve vizuálních efektech mohlo porazit Transformers. ()

Crackonosc

Kdyby nebyl příběh tak osekanej a byly v něm taky scény, který by ho nějak rozšířily nebo prohloubily, určitě by to bylo o něco lepší. Takhle je to rychlík, kterej se žene vpřed tak zbrkle, že to nepůsobí moc dobře. Na druhou stranu je třeba uznat, že moc lepšího v žánru fantasy se neurodilo a za to přidávám tu jednu hvězdu navíc ke 3*, který by si film jinak zasloužil. ()

Drc

Nevím jestli se v tom vyznají děti, ale já jsem se ztratil hned na začátku a nenašel smysl ani po hodině. Naprostá zplácanina o ničem, uměle vyšperkovaná. Jediné pozitivum jsou roztomilé zvířátka. ()

melkor323

Ach jaj.... takto dosierať perfektné knižné predlohy, to už je nový šport? Jeho temné esence je geniálna trilogia robiaca žánru fantasy česť. Aj ked vám budú hovoriť, že je to pre deti, podla mna si na tom pochutnajú aj dospelí.... pokial pre deti, tak pre už trochu sčítanejšie. Niekto to porovnáva s Narniou, čo sa filmom moze zdať, ale knižné predlohy sú nebo a zem. Kým Narnia je infantilnou katolíckou propagandou, Golden compas (spolu s magickým nožem a jantárovým dalekohladom) sú pekne ucelenou(a nie zbytocne na sedem dielov rozvláčenou) štruktúrou, perfektnými charaktermi a mrazivo dokonalým príbehom, od tej skorumpovanej cirkvi až po úžasne vykreslené iné svety. Film z tohto skvostu vybral pár dôležitých postáv a detailov detailov a napchal ich do Narnioidnej báchorky pre desaťročné deti. Ešte aj démoni. V knihe mali svoje opodstatnenie afakt dôležitú rolu. Vo filme sú zas len akousi narniouskou parafrázou na hovoriace bobry, proste sú len a len na efekt, ludia si k nim získajú akurát tak odpor, vyzerajú v príbehu umelo. Kniha je brutálna, napínavá a tak temná, že by sa podla nej dal natočiť pri správnom režisérskom prístupe fajny fantasy triler formátu.... čo ja viem, Faunovho labyrintu, alebo aspon niečo s atmosférou novších Potterov. čo na tom, že by pár detí išlo urevaných z kina...vlastne ani nie, lebo keby nenastal ten boom s filmom, prezentovaným ako "nástupcom Eragona, druhou Narniou", či proste ako scela DETSKÉ fantasy, 3/4 terajších konzumentov by ani nevedelo, že Zlaty kompas existuje a ostali by len skalní fandovia,ako ja, ktorí temné esence čítali dáááávno pred tým než vyšiel tento film a kinematografia by bola o5 o niečo bohatšia, a nie o tento snímok, ktorý už v čase, ked píšem tento koment patrí hllllboko do prepadliska filmových dejín. Aby som len nekritizoval, herci sú zvolení fakt dobre (Lee Scoresby je môj naj), aj efekty a celkovo Verneovsko-futuristické prostredie. Za to tie 2*. Ale to dobrému filmu nestačí. Skorumpovaná cirkev (ktorej zobrazenie v knihe je fakt geniálne- knazi sú aj vrahovia, ludí (a hlavne deti) zatvárajú, mučia) vo filme pôsobí...no, povedzme si rovno, vačšina členov našej terajšej politickej scény pôsobí hrozivejšie, najstrašnejší ústav na odrerzávanie detí od démonov (ktorý bol opísaný fakt psychopaticky a desivo, ako nejaký koncentrák a naozaj tam vyplynulo strašné zistenie, čo preboha robia s tými deťmi) pôsobil len ako nejaký treťotriedny internát a samotná bitka Ioreka s Iufurom..... poviem len tolko, že v knihe mu sa mi vidí Iorek urval hlavu, vytrhol jazyk a zjedol srdce. Podla mna by to bola najlepsia scéna filmu. A ten nedopečený koniec...kto nečítal knihu, tak nevie, že na konci Lyrin otec zabije Rogera, aby si otvoril bránu do druhého sveta. Viete čo, radšej si fakt prečítajte knihu. Naozaj. Proste čo sa dá čakať od režiséra American pie. Nabudúce nech mu zveria nejakú adaptáciu Stephena Kinga. Alebo Hitchkoka.To by bolo žrádlo. ()

jasiska

Poriadne som nepochopila o čo tu akože ide - ani o čo sa pokúšajú záporáci, ani kto vlastne sú. Ani som si bohvieako neobľúbila klaďasov - čo je dosť blbé. Celé to bolo chladné a bez emócií a okrem toho jedna veľká omáčka. Jediné, čo bolo dobré a viac bola malá Dakota. Skončilo sa to akože by to rado malo pokračovanie, ale čo sa mňa týka, žiadne byť nemusí. ()

Radim

Knižní série skvělá, film příšerný - studený, bez duše a drivu. Hlavní problém jsem viděl v dějové zkratce, kterou museli tvůrci použít a která z filmu udělala sled digitálních efektů a násilného vysvětlování reálií alternativního světa. Ale pro oči to byla pastva, to zase klobouk dolů. ()

TERRORDROME

Po úspechu Pána Prsteňov sa producenti úplne zbláznili a vo veľkom začali skupovať práva na všemožné sračky ktoré čo i len vzdialene pripomínali fantasy. Zlatý kompas nie je taká chujovina ako Narnia či Eragon, ale k veľdielu má taktiež poriadne ďaľeko. Tak predovšetkým, mytológia tu servírovaná je nudná a zmätená. Snaží sa to pôsobiť epicky, ale celý ten guláš je vlastne o ničom. Zlom je tu akýsi cirkevno-fašistický režim kvôli ktorému musí hlavná hrdinka cestovať svetom a priberať do party rôznych exotov. No a to je tak všetko. Partička sa potáca sem a tam, ľadový medveď prišiel o brnenie tak mu dievčatko povie kde ho nájde a on ho má za minútu späť. Nasleduje epizódka "kto bude medvedím kráľom" a po nej nejaká tá bitka. Nič sa nevyrieši, koniec je otvorený, vraj to má byť trilógia... uvidíme. Každopádne, Nicole Kidman je ako slizká beštia fajn. ()

ThomasCrown

Prevedenie knihy na plátno sa podarilo na výbornú, príbehovo teda dej nezaostáva a CGI nevadí. Vždy budú názory pre a proti, najmä keď film či kniha ponúka iný pohľad na svet a na zaužívanú vieru a vždy tu budú ľudia ako ja, ktorí budú tieto témy milovať. Extra body za Evu Green, ktorá by ma mohla začarovať kedy by chcela a za skvele prevedený finálny súboj. Lahôdka pre oči. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách