Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

Sawy

Čekal jsem alespoň slušnou a řádně velkolepou fantasy se skvělým obsazením.No,velkolepé to bylo,ale ten zbytek se jaksi splnit nepodařilo.Možná je to trochu lepší než Letopisy Narnie,které mě znechutily maximálně,ale ne o moc.Nicole Kidman je jako záporačka slušná jako vždy,ale ta malá holka mě vytáčela tak neskutečným způsobem,že jsem měl občas chuť její výstupy přetočit.A ten Daniel Craig tam má sotva cameo,je tam všehovšudy tak tři minuty.Možná si jeho postavu tvůrci šetřili na pokračování,ale jestli k němu dojde,tak beze mě.Eva Green se na plátně taky moc neohřeje,sice je jako vždy krásná,ale to je prd platný.Těšil jsem se na ten souboj ledních medvědů a i ten mě nechl chladným.Prej Oscar za triky,pche!Jak mě Hvězdný prach strašně potěšil a dal mi naději,že ještě můžou vznikat skvělé fantasy,tak Zlatý kompas mi tu naději zase hezky rychle vzal.A to mě mrzí fakt hodně.40 % ()

Morholt

Hromada dokonalých efektů a hereckých hvězd rozházených bez ladu a skladu kam až oko dohlédne. Od půlky jsem začal klikat na šipku do prava. 30% ()

Lucasion

Já ci taky svého ledního méďu s hlasem Iana McKellena! Na Zlatý kompas jsem se chtěl podívat roky. Zcela odlišné hodnocení mých uživatelů mě lákalo se ponořit do dobrodružné pohádky s příměsí fantasy. Navíc, když je to tak skvěle obsazeno. No Daniel Craig se na place moc neohřeje a hlavní dětská herecká postava je spíš iritující, než sympatická. Film jistě zaujme vizuálem, kdy ožívá spoustu zviřátek s lidskými hlasy. Po této stránce je to hezká podívaná. Příběhově je, ale film neuvěřitelně nezajímavý. Na délce dvou téměř dvou hodin odbíhá od jedné zápletky k druhé, aby tam moc času nestrávil, a žene se k další zastávce před titulky. Upřímně jsem zvažoval hodnocení mezi dvěma a třemi hvězdami. K dobru musím připočíst fakt, že mi film utekl překvapivě rychle. Bohužel nemohu říct, že mě bavil. Vlastně jsem se těšil na hezký příběh, herce a vizuál. Dočkal jsem se vlastně pouze vizuálu, protože ani oblíbená Eva Green nemá moc prostoru. Vlastně skoro vůbec žádný a ukáže se pouze ve třech scénách. Příběh je na konci otevřený (což mi nevadí a hodnocení to neovlivňuje) a jak jsem pochopil, asi následuje další "knižní" pokračování. Zfilmované to asi není. Pokud budu chtít příště vizuální pohádku o sirotkovi, asi sáhnu po osvědčené klasice Petra Pana. Tohle je po stránce příběhu opravdu nezajímavé. (50 %) ()

Jansen

Obrazově velice povedené fantasy, které si myslím splnilo, to co si dalo za úkol. Prostě co nejvíc jednoduše a přitom efektně a velkolepě převést na filmové plátno další fantasy, které v poslední době cloumalo literárním světem. //LitAdd// Knižní předloha Philipa Pullma, v Česku původně vydaná pod názvem Světla severu, zařazená do třídílného cyklu Jeho šerá hmota (Světla severu, Dokonalý nůž, Jantarový dalekohled) získala řadu ocenění a v roce 2002 obdržela jako první dětská kniha v historii Witebreadovu cenu za britskou knihu roku – mimo jiné, před Harry Potterem J. K. Rowlingové. Jenom škoda, že v Česku se tomuto geniálnímu dílu nedostalo větší pozornosti, kterou by si určitě zasloužilo. Hlavní hrdinka Lyra a její svět pro mě totiž představuje jeden z nejlepších literárních zážitků mých dětských let a i dnes, téměř po 7 letech, si na ni rád vzpomenu. ()

6thSun

Daemoni jsou filozoficky zajímavý, jenže je to všechno pro děti a tak zůstává jen u hodně letmých náznaků. Bavilo mě to o něco víc než Hvězdný prach (i když tady se paradoxně o prachu mluví mnohem víc), ale celkově je to stejně nuda jak v Brně. Všechny fantastický filmy, který vzniknou po Pánovi prstenů, jsou už předem odsouzený k neúspěchu. A já jsem po zhlédnutí dvou výše zmíněných filmů definitivně přesvědčenej, že žádný jiný fantasy než PP v životě už nepotřebuju. ()

Tommassi3

"Kdybys to celé rozebrala, nenajdeš uvnitř vůbec nic živého.." Podobné je to i s tímhle zbabraným projektem, který doplácí na režiséra Chrise Weitze, co dokázal promrhat potenciál velkých hereckých jmen i slušné vizuální stránky podpořené skvostnými záběry zmrzlých lokací.. Chybí tu kontrast, a tak Zlatý kompas studí jako psí čumák.. [ Dabing 9/10 ] Televizní dabing, podobně jako ten původní, z dílny Tvůrčí skupiny Josefa Petráska platí za, jako již tradičně v případě animáků a rodinných filmů, nesmírně kvalitní práci na čele s medvědím hlasem geniálního Pavla Rímského.. ()

malylada

Dosti promarněný potenciál na poutavou látku a zajímavý svět, kolem kterého se fantasy točí. Zpracování se však nepovedlo po všech stránkách. Postavy jsou příliš ploché, nevyvíjejí se a těžko k nim hledat nějaký vztah. To vše zasazeno do nudně plynoucí zápletky, ve které nevyniknou ani akční scény. Pěkně to vypadá, ale zbytek velké prázdno. Chabý průměr.......5/10 ()

bouncer

Krásné efekty, které jsou bohužel dosti kýčovité. Zajímavý fantasy svět, který je ale až moc dětinský. A příběh je tak tupý, že se o něm nedá říct nic kladného. Pokud vám ještě nebylo 12 let, přidejte si jednu hvězdičku. ()

MoiJe

Nehorazne zdlhave, decka z kinosalu odbehli aspon 5x (a myslim o nic neprisli). A naopak niektore veci urychlene: Sme niekde - zrazu sme niekde inde a je to vysvetlene 1-2 riadkovym dialogom:( Vizualna stranka pekna... ale, mna osobne ten pribeh nijak nevtiahol a citila som sa z neho neustale vytrhavana. (Btw, aj titulkami. Neviem, ci boli robene s prihliadnutim k ceskej verzii kniziek alebo co, ale podivne obcas.) Skoda, skoda... ()

Hismael

Docela pěkná pohádka. Pokud máte rádi třeba Pána prstenů, mohl by se vám líbit i Zlatý kompas. Připravte se na spoustu dětí a démonů měnící se ve zvířata. ()

Terva

Tak tohle mě teda hodně zklamalo. Já čekal o hodně víc. Jaké pak překvapení mě potkalo, když jsem se chvilkama i nudil. ()

Chermy

Takhle pohádka se tu kdo ví proč netěší moc dobré přízně. Nevím, je-li to tím, že měl někdo opět potřebu srovnávat například s Pánem prstenů....? Stejně jako mi kdysi přišlo absurdní srovnání Harryho Pottera s Pánem prstenů, přijde mi to absurdní i tentokrát. Nač srovnávat mrkev s okurkou, přestože obojí je zeleninou. Pravda je taková, že Zlatý kompas je natočený svižně, ani chvilku nenudí, ani chvilku není trapný a každé postavě věříte její odhodlání i stranu za kterou bojuje. Mrzí mě, že má Zlatý kompas tak nízké hodnocení a doufám, že se přesto tvůrcům jejich finance vrátí, protože si je zaslouží! Už se těším, až jej uvidím znovu, přestože hudba je opravdu podprůměrná ()

moviesfan

Dejme tomu, že efekty stály za to. Stejně tak výkon Kidman, ale pro mě je to velmi málo. Nebýt právě Nicole, tak se snad ani nedokoukám dokonce. ()

JohnCZ

Fantasy, které načrtne něco velkého a diváka neustále napíná tím, kolik originálních prvků a myšlenek mu ukáže, aby byl v polovině naprosto nekompromisně utnut a divák se nedočká ani odpovědí a vzhledem k finančnímu neúspěchu ani dalšího pokračování. Je to škoda, protože po vizuální stránce je to super a v mytologii světa bych viděl slušný potenciál. Takhle je to jen uspěchaná a nedokončená jednohubka. ()

Suzie05

Myslím, že Chrise Weitze nenapadlo jak to pořádně zakončit, tak se na to prostě vykašlal a já mu za jeho výkon určitě nezatleskám. Ale otočím palec směrem dolů. ()

Pegas1632

Dobře, knihu jsem nečetla. Jako rodinný film je to krásně barevné, roztomilá zvířátka, statečná holčička hlavní hrdinkou - jo vzít na to děti do kina je dobrá volba. Pro nás trošku odrostlejší už je to bohužel nuda. Ačkoliv je film protkán plejádou hvězd, scénář jim nedal už moc prostoru. Takže roztomilé ano, ale nic pro náročnějšího diváka - doporučuju jako oddychovku po nedělním obědě. ()

Crazer

Sice tento film přináší něco nového do pohádkového světa (jako jsou osobnostní démoni nebo všelijaká vozítka a vzášedla), ale já bych si dokázal představit daleko působivější způsob zpracování. Kdyby byl film doplněn o lepší hudbu, nepohyboval by se film okolo 60ti procent. ()

liquido26

Vizualně hezky zpracovaný snímek s plno zajímavými nápady, ale bohužel nudným dějem, který člověka neustále nutí dívat se někam jinam. Několik docela zajímavých postav, které nebyly plně využity a otevřený konec. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách