30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

Mahalik

Doby, kdy upíři chodili ve zvyckaných šatech a vydávali skřeky spíše humorné než hrůzunahánějící, jsou nenávratně pryč. David Slade na to šel od lesa a z upírů vytvořil elegantní mladíky (?), kteří chodí v elegantních smokinzích a dokonce si osvojili vlastní řeč. Budiž, ale co dál?? No, pak tu máme chrabrého rytíře Ebena (Marka?), který se nebojí uchopit sekeru a pořádně máchnout. Dále holčičku s useknutou hlavou a ...no.. To je jako všechno? Popravdě ano, to něco co nabízela Věc a z čeho měla půlka světa bobky, tu jaksi schází. Ta atmosféra ze které byste si měli trhat kadeře, je tou největší dírou v jinak v docela vydařeném snímku. Neříkám, že jsem měl po celou dobu kamenný obličej, při jedné scéně jsem dokonce vyjekl, ale kde je ta gradace? Režisér je naštěstí vizuální génius, takže vlastně si už ani nemám na co stěžovat, ale taková ta nejistota, mi ve filmu přeci jen chyběla. Jinak ale bez debaty jeden z nejlepších hororů poslední doby. ()

pepo

Mestečko Barrow na severe Aljašky sa každý rok na 30 dní ponorí do tmy. Stáva sa tak ideálnym miestom pre skupinu upírov. Po svojom vynikajúcom debute Hard Candy sa David Slade rozhodol pre filmovú verziu upírskeho diela Bena Tepelsmitha a Steva Nielsa. Atmosféra pripomínajúca slávnu Vec od Johna Carpentera je zvládnutá výborne, rovnako ako množstvo hororových a akčných scén. Nekompromisná a zároveň pôsobivá žánrovka z produkcie Sama Raimiho mohla znamenať pre svojho tvorcu vstup do veľkého Hollywoodu. Ten sa však rozhodol svoj čerstvo získaný kredit potopiť hneď nasledujúcim projektom. Takisto v ňom boli scény v snehu, citovo zmätený pár, upíri a navyše aj vlkolaci. A mal názov Twillight: Zatmenie. Smutný koniec jednej kariéry, ktorá skončila pri seriáloch. Pred kameru sa pstavili napr. Josh Hartnett (Black Hawk Down), Mellisa George (Triangle), Danny Huston (Wolverine) alebo vynikajúci Ben Foster (The Program) ()

Reiniš

30 dní dlouhá noc je film, který má své vady a ke konci jaksi zapomene zodpovědět i některé otázky. Pořád ale zůstává tím nejlepším, co jsem od Snyderova Úsvitu mrtvých v žánru viděl. Navíc jsem se v kině skutečně bál a to už od úvodních titulků. Slade si z danou látkou poradil dobře, šlo to sice udělat i o chlup líp, ale ve výsledku se nemá za co stydět. Stejně jako Josh Hartnett a krásná Melissa George, kteří v rámci žánru podávají skutečně uvěřitelné výkony. Navíc to skvěle temné prostředí Aljašky a atmosféra jako z Carpenterovy Věci. Nemám co dodat, v době kdy kinosály dobývají latexová béčka typu Underworld je Sladeho film příjemným oživením. ()

Xmilden

David Slade prostě umí, konečně jsem se dočkal po dvou letech uvedení filmu na DVD nosič, takže jsem okamžitě využil i nasledování bonusů, z nich se člověk dozví, že se film nenatáčel v zimě, což mě dost udivilo. Upíři jsou udělaní snad nejlépe co jsem měl možnost vidět. Vlastně to jsou jen krvežíznivá monstra, kterým vládne charismatický Danny Huston, jehož věta "No God" opravdu nevyzní jen tak do větru. Josh Harnett svou sekyru obsluhuje s náležitou úderností. Dost se povedl dost netypický konec, kdy se hlavní hrdina přemění, aby si to mohl rozdat na férovku. Za tento fakt přidávám poslední hvězdu. PS: Nelze si nevšimnout výborného Bena Fostera, který umí zahrát jakýkoliv druh psychouše. ()

oli.G

Po dlhej dobe skvelý survival horor s tak pohlcujúcou atmosférou, že vám bude zima na ruky. S krvou sa tu nepreháňa ani nešetrí a vizuálna stránka je tak sexy, ako len môže byť bez toho, aby na seba strhávala všetkú pozornosť. A pohľad z vtáčej perspektívy je nezabudnuteľný. ()

-bad-mad-wolf-

Úvod výborný, tušení jatek správně mrazivé. Pohled na krvavé řádění upírů v uličkách Barrow z ptačí perspektivy je úžasná delikatesa, škoda, že podobných není víc. I tak je režisérovo studium výtvarných umění na filmu znát. Druhá půle ztrácí na tempu i napětí, oživením je jedině Beauova jízda s rypadlem. Linka s rozbitým manželstvím nebyla nutná, naštěstí není příliš stavěná na odiv. Závěr je stupidní a poslední záběr by mohl mít obrovskou sílu, nacházet se v jiném filmu. Malá role Bena Fostera potěšila. ()

darkrobyk

Upíři mají, na rozdíl do zvířeckých vlkodlaků, v sobě cosi vznešeného, aristokratického...Upíři v 30 dní dlouhá noc jsou ale především krvelačné bestie, a pak, jistěže, také trochu ta šlechta. Původní comics se mi velmi líbil, filmové zpracování mě naprosto nadchlo. Grafický román mi doslova ožil před očima - se svojí hutnou atmosférou, temnými obrazy, proudy krve, chladem sněhu. Šerosvit, chce se mi opět napsat až gotických obrazů, ale to by byla blbost, jelikož šerosvit je objevem baroka....a vida, skoro až barokních obrazů, proč ne? Zima = smrt. Upír = něco horšího, než smrt - nežití. Obojí dohromady - velký problém pro ty, co se ocitli v nesprávný čas na nesprávném místě. Tak chladný film, plný tolika horké krve se už dlouho neobjevil. A upíři? Žádní hezounci ze Stmívání, ale hmatatelně surová monstra bez slitování. Nu, zde by se jeden asi obtížně zamiloval..... A další plus - žádné vyčkávání, plánování, diskuse a přemýšlení. Film nabere tempo a řítí se jako rozjetý vlak temným tunelem. Joj, naprosto skvělý horror. Není divu, že pokračování je na spadnutí. Trailer nevypadá špatně, ale znáte to: nevěřte trailerům! Bylo by však fajn, kdyby se dvojka povedla stejně....dost bylo Zatmění! ()

kinej

Po prvních slibných pár minutách se objeví první upír a celá atmosféra jde do kelu. Prostě to celé pohromadě nefunguje. Atmosféra odříznutého aljašského městečka je sice tísnivá, ale upíři svou vizáží připomínají spíš mongoloidy a budí spíš úsměv, než běsy. Takle se napětí nestaví. Pokud chcete naplno vychutnat polární izolaci v hororu, pusťte si Věc. Jediné co se mi na filmu libilo, je záběr, kde kamera z ptačí perspektivy přejíždí nad městem ve chíli kdy upíři masakrují jeho obyvatele. Tato scéna je opravdu dobrá a do tohoto filmu je jí škoda. ()

Hrabka

Poměrně svižná a napínavá jízda s upíry, kteří jsou velice, velice povedení a náhánějí opravdovou hrůzu. Děj je docela originální a využití déle trvající tmy pro zabijáky, kterým vadí světlo, je velmi nápadité. To všechno je velmi dobře uvedeno a vše začíná poměrně nenápadně. Pak se ale rozjede celá série napínavých scén, které končí často brutálními rozsekávačkami a žranicemi. Dosti vydařený horor na dobrou noc. 75% ()

cheyene

Není to vyloženě špatné, ale také se nekoná žádná nirvána. Počátek snímku se nese v solidní atmosféře, která přiměje k setrvání ve sledování. Zbytek už mi tak záživný nepřišel. ()

paascha

Přestal jsem se soustředit po půl hodině, bavit mě to přestalo po padesáti minutách a konce jsem se málem nedočkal. Ani zdaleka to nesplnilo mé očekávání, ale proč já hlupák ještě něco čekám od Hollywoodu? ()

juta

Jedničku jsem viděl až po dvojce, ale ve stejný den, takže mám oba v živé paměti. Jednička je sice chudší na souboje s upíry, ale nabízí o kousek více napětí. Líbil se mi pohled při přelétávání městečka na první velký útok upírů. Oba díly mají něco do sebe, takže se nedá říci, že jednička je lepší jak dvojka, nebo naopak. ()

Fiftis

To sa vám tu zrazu tesne po obede zatiahne obloha tmavou plachtou noci a len mrznúci obyvatelia či padajúce vločky ukazujú pohyb či známky života. Nájsť bezpečnosť bude nesmierne ťažké, keď sa na mestečko valí banda upírov odhodlaná doslova piť krv a mrzačiť krehké telá...Opäť nič výnimočné či originálne, ale ruku na srdce, to divák ani nečaká. Pokiaľ sa vydáte na horor, nemôžete čakať Tarantina..(dokonca aj ten jeho upírsky horor za nič nestál). Je to graficky príťažlivý, násilný horor rešpektujúci pravidlá hry – a úspešný aj v časti napínavej, kde si nemôžete byť istý, o ktorého obľúbenca vo filme prídete. Hodilo by sa pripomenúť, že 30 dní dlhá noc vznikla podľa krvavého komixu. To len na margo vizuálu, ktorý je lepší oproti mnohým lacným či stredným projektom, ktoré vrhajú na dianie priemernú sivú či modro-zelenú farebnosť a snažia sa tváriť cool. ()

TedGeorge

Ta atmosféra. Odřízlé městečko na Aljašce. Psi závistivě koukající na teplé bundy starousedlíků. Josh Hartnett jako trápící se šerif. A pak se začne stmívat... Strašná pecka. Nevím na jakým filmu tu většina hodnotících byla. ()

ajuska

No nevím, asi jsem čekala něco úplně jiného. Mohl to být takový tíživý atmosférický horor, kde se nejprve dějí divné věci, lidé mizí apod. a nikdo neví proč, ale místo toho se hned po slušné úvodní desetiminutovce objeví parta krvelačných upíru, kteří bleskurychle vymítí většinu obyvatel izolovaného města. Zbytek už je jenom béčková krvavá podívaná, s nepříliš inteligentními postavami, nablblými dialogy a vřeštícími bestiemi, kde atmosféra zoufale chybí. Nemluvě o podivném plynutí času a zvláštních, naprosto se nehodících střizích. ()

Shakers

Pôsobivá atmosféra a prostredie mrazivej Aljašky, vynikajúci vzhľad upírov (trikový majstri s Weta Workshop - Pán Prsteňov) a hlavne napínavé a brutálne akčné scény robia s 30 Days of Night výborný horor. Určite odporúčam tento horor s dielne Sama Raimiho (Evil Dead, Drag Me to Hell). 75% - 4* ()

lamps

K upířím hororům jsem byl vždycky strašně skeptický a nevybavuji si ani jeden, který by mě výrazněji zaujal. Ovšem 30 Days of Night je výjimka potvrzující pravidlo. Tím mám na mysli, že pokud se sejde kvalitní režisér a producent, sesmolí se efektní a nápaditý příběh a všechno se obestře osvědčeným prostředím poklidného severského městečka, tak i ze skoro vyprázdněného žánrového soudku se dá vytřískat skvělá nálož moderní hororové akce. Snímek se sice neobejde bez několika nevyhnutelných klišé a pár scén působí jako setkání se starým přítelem se sklonem k brutálnímu násilí, ale jinak se David Slade vypořádal s danou látkou skutečně mistrně a rozhodně se nedá mluvit o nějakém rutinním béčku. Především je to ale zásluha odporně nalíčených upírů, kteří opravdu nahánějí strach a patří zřejmě k nejpovedenějším hororovým záporákům od Snyderova Úsvitu mrtvých. Ten skvělý romantický závěr už jen všechno podtrhuje.. 80% ()

Jhershaw

Až na začátek (co třeba nějaké představení a uvedení upírů do děje?) a trochu divný konec jsem velmi spokojený, hororový nářez, jak má být. ()

Paldini

Výborně natočený leč příběhem velmi slabý komiks. Z takového výjimečného nápadu šlo určitě vydoloval mnohem více. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci