30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

Hitman_47

Po dlouhé době konečně pořádný Rkový survival horror se skvělou atmosférou korunovanou velmi brutálními cinkrlátky (snad nejlepší sekání hlavy vůbec...mark my words). Takové kousky musíme MY, horroroví fajnšmekři, ocenit....tohle je kapička naděje do budoucna (spolu s Feast), že by se pánům producentům mohly přestat stahovat konečníky a uvolnili víc Rkových kousků do kin.....the citadel of brutal horrors is near! ()

Le_Chuck

Atmoška byť tam piesok je dokonale Falloutovská (hlavne vďaka muzike a feelingu totálnej separácie a beznádeje). Seknúť to sekerou o 30 minuť "povinných" kecov a zbytočných postáv, tak je to za 5* jak Brno. Spokojnosť. 70% ()

Kaka

Nesmírně efektní a krvavá řezničina, avšak dějově nic neříkající a poměrně prázdná. Nedovzíme se vlastně vůbec nic podstatného. Odkud se upíři vzali, jak přežívají, kde se ukrývají, kdo byl jejich vyslanec, kde se vzal najednou z ničeho nic jen kousek od městečka, kolem kterého nebylo živé duše na 100 kilometrů a další a další otázky, na které se těžko hledá odpověď (a mezi řádky určitě není). Monstra jsou bezduché pořvávající obludky, z kterých jde strach jen díky dobrému timingu scén a strhující sněhové atmosféře. Nicméně ocenit se musí tvrdý rating, drsný Hartnett (!) a docela solidní spád. Ale jinak je to především přehlídka krvavých efektů a usekaných končetin. ()

akisha

Tenhle film je důkaz, že pořád ještě jde natočit originální, neokoukaný film o upírech DOBŘE(Twilight tedy jde z kola ven). Fantastická je zejména atmosféra zimy v zapadlém městečku a s tím jde ruku v ruce pocit naprostého odtržení od světa. "Komiksovost" předlohy je také cítit, což je jen k dobru. Co se mi hodně líbilo, bylo pojetí upírů jako krvelačných bestií, krajky a aristokracie ať se jde zahrabat. Na Melissu je radost pohledět, Josh seká hlavy, odporný Ben Foster trousí nejasné hrozby a Danny Huston si jako leader upíru opravdu zařádil a jeho postava oplývá neskutečným množstvým charizma. Akčních scén je dost, jsou zručně natočené, a krev teče - radost podívat. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších upířích filmů nejen za poslední dobu, ale celkově. Zase si musím povzdechnout - proč se takových filmů netočí víc? ()

Eddard

Přiměřené. Nic nového pod sluncem. Režie, maskérna i herecký ansámbl odvedli standartní, profesionální práci, já jsem se párkrát lekl, občas potěšil své oko nad některou z podařených scén či záběrů (průjezd terorizovanou vesničkou z pohledu letecké kamery je rozhodně formální vrchol snímku) a na konci byl rád za trochu hořčí konec. 60% ()

Falko

Myslim, ze posledny horor, ktory som v tomto roku videl a pacil sa mi rovnako, ako aj tento, bol 28 TYDNU POTE. Tvorcom sa podarilo udrzat napinavu atmosferu pocas tridsiatich dlhych noci teda i pocas celeho filmu, sceny boli dost brutalne, takze ak sa niekomu hnusi pohlad na krv, sekanie krkov sekerami agresivnymi upirmi, tak radsej nech si zajde na nejaky ducharsky horor bez krvi :-) Taktiez sa zhodujem s uzivatelmi, ktori pisali, ze tento film je nieco medzi VECou, SILENT HILLom alebo BLADEom II. 25.10.2007 ()

psy.cho

Efekty boli super a ani herci neboli zlí, ale k dokonalému hororu tomu chýbalo strašne veľa. For me priemerný upírsky horor nič menej a nič viac. numa drei ()

castor

Uplynulo pár týdnů a k mání jsou další – skřeky vydávající – potvůrky, co milují čerstvou krev a zkraje nesouhlasím, že by to celé mělo být pouze pro otrlé diváky. Žravé scény jsou sice efektní a bleskové, ale s přibývajícími minutami docela okoukané a jednotvárné a.. no, na česnek tu klidně zapomeňte.. ale postupně. Nápad je to takřka geniální. Agilní upíří smečka si pro své nekontrolovatelné běsnění vybrala ideální lokaci na Aljašce, protože právě tady v nejseverněji položeném městečku Barrow na plných 67 dní v roce (30 dní je marketingově přijatelnější doba) místní obyvatele nepošimrají sluneční paprsky. To ví i šerif Eben, který tak bude mít během předlouhé polární noci alespoň čas na přemýšlením nad tím, proč se mu rozpadá manželství. Úvodní minuty mají hutnou atmosféru a drobné indicie dávají tušit, že část migrujícího obyvatelstva města volila správně. Režisér David Slade nejednou dokazuje, že strčí do kapsy leccos, co v daném žánru na oné módní vlně v posledních letech vzniklo, zároveň ale nezaujatý divák nemůže přehlédnout řadu minel. Mnohdy se trestuhodně nedozvíme, co se zrovna událo. Prostě naši hrdinové jsou zase někde jinde, zase na nějakém jiném bezpečném místě, přičemž logické přehmaty u jiných žánrových kousků kritizujeme a tady se tomu Slade jednoduše vyhýbá. Čímž vlastně dokazuje, že se nápady tu a tam vytratily a ostrý střih bez důkazů je lepší volbou. Hlavně ale chybí jistější scénáristická práce. Příběhově přeci nepřináší zhola nic, déjà vu tak často klepe na dveře. Klišovité sbližování dočasného manželského páru ani tak neruší, ale skutečnost, že jsem se k ústředním postavám nedostal blíž, mi vadila. Ostatní přeživší (mimochodem, nikdo se tu ani moc nepodivuje nad tím, co jejich město vlastně navštívilo) jsou totiž jen lákavým masem pro zrůdy, chovajíc se – jak jinak – zbytečně nelogicky, čímž se potravou stávají mnohem snadněji. Má to bezesporu i své zářivé momenty (totální nadhled nad městem a strhující osa: prchající obyvatelé – nenažrané potvory – krvavé fleky na bílých zasněžených ulicích) a na cenzuru se taky zrovna ohledy neberou (sekyra si nevybíravým způsobem pohraje s hlavou šestileté holčičky; obří vrták zase s těly samotných upírů). Jinde a jindy jen nudný „sunny boy“ Josh Hartnett v zarostlém podání minimálně potěší, stejně jako prorok-podivín Ben Foster (snad už diplomovaný specialista na magory) nebo charismatický vůdce smečky Danny Huston. No, přes všechna pozitiva i negativa je jen dobře, že Sam Raimi coby producent přestoupil do ambicióznějších vod a ve Sladeovi (i když nepřináší téměř nic nového) vidím příslib do budoucna. A zase je to na hraně, *** až ****. Po druhém shlédnutí jdu výš. ()

Rex Mundi

Počula som, že toto mal byť najlepší horor roku 2007. Ak je to naozaj tak, hororoví fanúšikovia by mali vzývať všetky mocnosti pekelné, aby sa žáner obrodil, občerstvil a postavil na nohy. Tento horor je biedny ako trikrát vylúhovaný čaj. ***POZOR, SPOILERY*** Znechutila ma hneď úvodná historka s rozchodom dvoch hlavných postáv, ktorá bola jasná od začiatku a jediným menej-často-používaným prvkom bol jej sladkobôľny záver. Podriadení upíri mali síce veľmi zaujímavé maskovanie, ale neustále nepríjemne škriekali, zaschnutá krv stále vyzerala ako kečup (kedy v Hollywoode pochopia, že krv nie je oranžová? alebo ju treba lepšie nasvietiť) a ich teatrálny šéf čiže zubný fetišista zase príliš často prednášal výroky ako z učebnice. Pozér jeden trápny. Záporáci si nezískali môj rešpekt, pretože boli takí premrštení a napriek snahe vytvoriť dojem, akí sú to lumeni, z hľadiska cieľov sa správali nelogicky - keď prídem do mesta so 152 ľuďmi a chcem 30 dní hodovať, nevyvraždím všetkých prvú noc! A potom sa tam povaľujú nahryznuté, nedojedené mŕtvoly a po pár dňoch niet koho piť. Klaďasi ma tiež nedojali, pretože ich vetrovky stále šepkali do vetra "klišé, klišéé, kliššééé". Snáď Josh Hartnett, za to, že sa správal ako sa správny človek v takej situácii má správať - zahodiť naočkovanú morálku a bojovať o život. No a ešte bolo priveľa svetla tam, kde byť nemalo (chlapík signalizuje baterkou po tme v ohrození života a keď za ním dorazí kamoš, je naplno rozsvietené? WTF?!). Tak sorry, hororofili, ale z takýchto zlátanín som už vyrástla, sekanie hláv a syčiace šikmooké "sexice" po nevydarenej plastike mi k filmovému zážitku nestačia. ()

Trellíno

Dejte dohromady atmosféru Věci, nekompromisnost a syrovost nové zombie vlny, pocukrujte to řezničinou á la Blade 2 a ve výsledku dostanete nejatmosferičtější jatka letošního roku. Hodně silných 80%, které ještě po druhé návštěvě kina možná o kousíček poposkočí. ()

MM_Ramone

Po dlhšom čase sa ku mne dostal vamp-horror, ktorý ma dokázal zaujať. Po príšerných nezmysloch typu "Blade" mi "30 Day Of Night" padlo dobre ako orosená Plzeň za horúceho letného dňa. Scenár je rozhodne originálny. Vampíri attak na mestečko na Aljaške počas polárnej noci. Veď prečo nie? Tvorcom sa podarilo dobre spracovať túto myšlienku a vznikol tak dosť kvalitný horror. I samotné stvárnenie upírov je značne desivé. A o tej ich staro-angličtine ani nehovorím. *** ()

kulyk

První horror, v němž jsem doufal v úhyn naprosto všech, rejžu a kameramana, obzvláště pak osvětlovače, nevyjímaje. ()

Ded@M@tes

Slunce zapadá a nastává 30 denní temnota, ale má to háček, místní zkované upíry, kteří se doposud ukrývali před slunečním zářením. ( Hodnocení: 7/10 ) ()

Spooner

Na horory do kina chodím málokdy, tentokrát jsem ale udělal velmi dobře, protože jsem dostal jeden z nejlepších hororů posledních let!Zápletka je prostá, což u hororů má být. Na nejsevernějším zapadákově Ameriky začíná 30 dní dlouhá noc během které se nikdo nikam nedostane. No a v tom přijdou upíři a začíná masakr, toť vše. Postavy si nehrajou na žádný zabijáky, prostě se jenom snaží ukrýt a v klidu to přežít, což mi přišlo fajn. Josh Hartnett se sice pak docela ostře ohání sekyrou, ale má k tomu sakra důvod a v tomhle filmu je fakt hustej. Záda mu pak kryje docela dobrá Meliisa George (seriál Alias) a za kamerou to celý režíruje jeden z největších talentů posledních let, David Slade. Stejně jako ve svém předchozím filmu Hard Candy nám naservíroval pěkně hustou atmosféru, která by se dala sekat Hartnetovou sekyrou. Je to taky správně krvavé, tempo je velmi rychlé a některé scény jsou vážně výborné. O kulervoucím závěru nemluvě. Jediným malým negativem je, že občas děj trochu přeskočí dopředu a vy nevíte, proč je najednou tahle postava támhle, když v minulý scéně byla někde jinde. I tak mi ale Slade s Hartnettem udělali velkou radost. ()

Faustka

Čiší z nich takový nepříjemný chlad a nemá to nic společného s místem na kterém se ocitli, jejich nelítostná tvrdost až vypočítavost mě zaráží,jsou jako kobylky, nasytí se a táhnou o adresu dál, ti co se spíš náhodou(zcela nechtěně)objeví v jejich zorném poli, jsou naprosto bezbraní...i když nepatrná šance na záchranu ještě zbývá... "oni" už se blíží... ()

petero

Konečne poriadne drsný áčkový horor s brutálnou atmosférou a doteraz najfantastickejšia úloha Marka Boona Juniora. ()

Davies182

Musím se přiznat, že jsem čekal mnohem více. I tak jsem měl ale v kině jeden z největších horrorových zážitků a poslední úžasná scéna je tak dokonalá a neskutečně mrazivá, že na ni jen tak nezapomenete... Navíc ten upíří křik, brrr. Doporučuji všem upírofilům. ()

gogo76

Veľmi zaujímavý horor z ešte zaujímavejšieho prostredia.Dlho trvalo, kým to na dvd vyšlo.Od tohto hororu som dostal presne to ,čo som od neho očakával.J.Hartnett nie je mojím obľúbencom ,ale tu mu to celkom sedelo.Výborná atmosféra ,prostredie a vydarení upíri so zakalenými očami, to všetko zapadá a vytvára solídny a tiesnivý horor.Spoločné sledovanie východu slnka bola krásna bodka. 80%. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci