Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

Vodnářka

Já...prostě nevím. Na ten muzikál jsem se opravdu těšila - Beatles, 60. léta, demonstrace proti vietnamské válce, vztahy, hudba, Jim Sturgess... Znělo to fakt slibně a...ten příběh opravdu nebyl špatný. Jenže docela rozvleklý, pomalý, bez záchytného bodu, na který se soustředit. Nějak plynul v rytmu písniček a než jsem si stihla prožít hlubší emoce, byl pryč. A přitom na to Julie Taymor, všichni představitelé, kameraman i střihači měli víc jak dvě hodiny. Tak nevím, kam se ta zápletka poděla. A taky..to už je asi moje chyba...ale fakt nedokážu překousnout, když jsou přezpívané písničky horší než originál. A tyhle byly, o dost. Bojím se, že zpracovat hudbu slavných liverpoolských brouků, byla pro tyto tvůrce až moc vysoká laťka... ()

arie

Across the Universe je snímka, ktorá každého diváka prekvapí minimálne jednou sekvenciou, ktorá ho zarazí, nechá v nemom úžase či prekvapení. Problémom filmu je, že talentovaná režisérka Julie Taymor si zobrala na plecia až príliš mnoho bremien, námetov a myšlienok, elementov, ktoré by kľudne mohli zaplniť minimálne ďalšiu hodinu filmového príbehu. Vizuálne rozšafné orgie mi skutočne ulahodili, atmosféra doby je vystihnutá viac než pôsobivo, herci sú talentovaní, mladí a pomerne neznámi (s výnimkou Evan Rachel Wood, ktorú považujem za najväčšiu slabinu v obsadení) a naviac nechýba niekoľko výživných cameo roličiek - starecky šarmantný Joe Cocker, bohémsky Bono Vox či krásne extravagantný Eddie Izzard. Piesne Beatles sú nestarnúce, no ich prevedenie do filmu nedopadlo vždy úplne bezchybne, po slabšom začiatku a sladučkej I Want To Hold Your Hand, ktorá zanecháva značné rozpaky sa príbeh dostáva do správnych koľají a trebárs taká Let It Be či Strawberry Fields Forever, While My Guitar Gently Weeps a samozrejme samotná Across the Universe, ktorej prevedenie a zároveň skombinovanie s Helter Skelter považujem za najsilnejší okamih a zároveň predčasný vrchol filmu, sú nabité emóciami či vizuálnymi nápadmi. V mnohom film pripomína Formanove Vlasy (samozrejme neprekonané), či filmy Alana Parkera, Pink Floyd - The Wall alebo trebárs i Fame. Pozoruhodný film, ktorý ma v mnohom zaujal, no taktiež tak trochu neučesaný a nevyrovnaný miš-maš. 70% ()

Smok

Sám som prekvapený, ako ma tento muzikál zaujal. Dobrý, pre mňa novoobjavený Jim Sturgess, s citom a pekne interpretované piesne od velikánov žánru a navyše perfektne zasadené do príbehu. Nedám za plný, lebo na môj vkus je muzikál až príliš presladený a prelezený hippie pacifizmom, dám hviezdu za každého člena Beatles, to bude fér. ()

swamp

Na tenhle muzikál jsem se těšil půl roku..tolik očekávání, stále dokola a dokola pouštěný trailer..a takové zklamání. Písně jsou výborné, mladí 'zpěvákoherci' si s nimi poradili nad mé očekávání. První polovinu jsem doslova 'žral'..pak ovšem přišly nevyvážené klipovité a kýčovité psychedelické části..a bylo po zážitku. Škoda. :( ()

Bachy

Janis Joplin, Jimi Hendrix a dokonce i Joe Cocker, takže co se muziky týká paráda. Verze Let it be i Come together jsou udělané hodně citově a nápaditě. Jenže pozor, jak je první půlka dokonalá a parádní scéna střídá druhou (přičemž já vrchol našel u příchodu ke strýčku Samovi), tak druhá už malinko upadá, což je škoda. Ty písničky a ani ta úžasná kamera už není taková, ale hlavně už tomu chybí ty nápady jako prohlídka vojáků. Přesto je příběh i postavy pořád na vysoké úrovni a mě film vzal hodně. Parádní zážitek a ano....ten konec je sladší než kdyby jste snědli cukřenku.Plnou teda ale ()

eLeR

To vážne? Porovnávať toto s o 28 rokov staršími Vlasmi? Ale choďte niekam ... neporovnateľné. Aj keď Julia to natočila svižne a pozeralo sa na to fajn. Pesničky odspievané a zaranžované slušne, niektoré choreografie výborné, na niektoré sa nedalo pozerať. Ale na koho sa určite pozeralo dobre boli Jim, Joe a Evan. Ja som si náhodou nohou do taktu podupkávala. ()

Chrustyn

I když muzikály nejsou můj šálek kávy na tento jsem byl hodně zvědavý a těšil se na něj. Nebylo to kvůli hercům ale kvůli použití písní od Beatles. Jejich písně mám rád a byl jsem zvědav jak je přezpívá mladá generace. Dopadlo to tak napůl. Některé se povedly a jiné moc ne. Což byla docela škoda.Třeba takové "Come together" nebo "Hey Jude" byly perfektní ale na druhou stranu známé "Let it be" nebo konečná "All needs love" mi už tolik nesedly. Příběhově film zrovna nestrhne, hercům nemám co vytknout a dobová atmosféra také byla vystižena dobře ale výsledný dojem kazí některá hudební čísla. Slušný muzikál, který mohl být lepší. ()

mat.ilda

Brrr, tak jsem se chtěla povznést muzikálem a co nezjistím? Že se nám zase někdo pokusil vnutit vůni napalmu po ránu a zbožštělé panoptikum smažek v rádoby psychedelických obrazech za slušňácky znějících coververzí od Beatles, naaplikovaných do změti vyumělkovaných scén. Kapitální békovina... ()

VenDulin85

Musím říct, že jsem k tomu přistupovala obezřetně jako pejsek k somálské vesnici, nakonec jsem si řekla- proč, ne, dvě hoďky s písničkama Brouků, to nemůže uškodit, a taky jsem se po většinu doby kývala do rytmu, takže dobré, ale... na rozdíl od Mamma mia!, jehož nejzapeklitější zápletkou bylo "kdo je otec nevěsty", Across the universe tam zaplétá válku ve Vietnamu, demonstrace, prostě citově to vydírá (aspoň mě se pokoušelo..). Jak už tady ale bylo nesčetněkrát zmíněno, hodnocení nemůže nikdy skončit pod tři hvězdy (aspoň u těch neobjektivně objektivních), protože... to jsou Beatles sakra! :-) A při songu All my loving se tak pěkně pracuje, to byste nevěřili.. ;-) ()

jojinecko

3,5*/5...Je to pestré, aj hravé, neabsentuje originalita a invencia, pár scén samo o sebe vynikajúcich..No celé mi to prišlo nesúdržné, nesúrodé, piesne od Beatles som nikdy nejako nemusel a v prevedení hercov (predovšetkým Jimom Sturgessom) ma miestami ťahali za uši. Oživením sú nesporne cameá známych ksichtov (predovšetkým Bona) a odkazy na ďalšie známe tváre minulých dekád...Ako muzikál je to nemastno-neslané, vojnová a rebelantská línia dosť detská a suchá, zachraňuje to predovšetkým romantická línia a sympatické postavy (dobrý casting). Na prvú filmovú muzikálovú ligu to nemá, ale vcelku príjemné a pohodové... ()

poz3n

Jediný, co bych tomuhle muzikálu vytknul, je příběh. Ten je podle mě necelistvej, docela rozháranej a chybí mu jasná silná linie. Ovšem zbytek působí fantasticky. Nekonečno odkazů ať už na Beatles, anebo na spoustu jiných umělců doby, plus dle mého nezpochybnitelný odkaz na Kurta ( v jedné scéně dokonce sedí v converskách v pozici,nápadně se podobající jedné Kurtovo fotce:). Navíc aranže písniček jsou podle mě povedený, určitě by se daly dost zmršit, tady si ale každá skladba drží svůj standard. ()

rikitiki

Hodně nápadité, skvělé obrazy a perfektní vizuální zobrazení písniček Beatles. Úplně hmatetelné zobrazení barevné zhulenosti, i estetizované a přesto burcující násilí (hlavně v pro mne asi nejlepším klipu z tohohle filmu Strawberry fields, kdy šťáva z jahod zastupuje krev a jahody zase bomby) ____ Dobrá atmosféra svobody i revolty v šedesátkách. Dojímavý konec. ___ Jen ten scénář by zasloužil větší péči a to hlavně, aby se dalo věřit, jak silný vztah mezi hlavní dvojicí vznikl. Tady to vůbec nedostalo šanci, prostě najednou byli spolu a pak až nastává velká trýzeň, když je lásky konec. Jenomže to mezi tím, láska jako taková, chybí. ____ Hlavní hrdina je navíc dost matný. Sice sympaťák, ale bez nějakých zájmů nebo cílů. I to kreslení je pro něj tak nějak mimochodem, nesnaží se prosadit, vše nechává plynout. Proto je pak záhadou, proč se do něj zamiluje dívka, která zcela jednoznačně o něco v životě usiluje. Hlavní dvojice nemá prostě nic společného. Škoda. ____ I tak je to chytrý, ambiciozní film se spoustou okouzlujících nápadů a pěknými písničkami výborně přeměněnými v klipy. /6. 5. 12./ ()

Pítrs85

Ne, opravdu to není za čtyři hvězdy, film je plochý, neoriginální, má spoustu nelogičností jak v ději tak v samotných scénách, některé písně jsou našroubovány vyloženě na sílu, na mě až moc přeslazený a takový... hipísácký, zkrátka nic převratného, co by vás zaujalo natolik, že byste začali odteď cíleně poslouchat The Beatles. Jenže! V tomhle je zakopanej pes, Across the Universe je totiž (alespoň podle mě) filmem vyloženě pro všechny, co maj písničky od legendárních Brouků pod kůží anebo alespoň v malíku. Od všech zúčastněných je cítit jakýsi feeling, že to, co hrají a hlavně zpívají, zpívají od srdce a z lásky k předloze. A to se počítá, milí zlatí ;-) Na to, že nejsem fanouškem muzikálů, mě Across the Universe vážně pobavilo a to je v tomto případě to hlavní... (A od momentu, kdy si tam napochoduje sám velký Bono a spustí písničku I'm Walrus, jednu z mých nejoblíbenějších od Beatles, jsem se už jen blaženě usmíval). ()

Janek

Across the universe mě napoprvé tak ohromilo, že jsem si návštěvu kina po necelém týdnu zopakoval. Výsledek je takový, že musím jít o třídu níž. Across mělo skutečně potenciál stát se nesmrtelným - bohužel ta vada na kráse je příběh. Ze snímku by byl fenomenální hodinový sestřih. Film ohromuje jednotlivostmi (Bono, Cocker, Mr Kite, Strawberry fields forever, atd.), ale jako komplexní celek trošku kulhá. Naštěstí je zde nosný pilíř v podobě hudby Beatles. Toto hudební lešení zakrývá veškeré praskliny, které by při méně zajímavé hudbě vyšly na povrch. Ovšem na druhou stranu, vymyslet takovou osu příběhu, která by štimovala s více než třiceti texty hochů z Liverpoolu není asi zrovna jednoduché. Nemůžu říct, že je Across the universe nejlepší film roku, ale mohu ho povýšit na osobního mazánka. 80% ()

Ilicka

Peace and love! Po více než čtyřiceti letech ode dní, kdy světem hýbala hudba jedné Liverpoolské kapely a hnutí za světový mír, přichází muzikál reflektující vypjatou situaci v USA 60. let - slepý patriotismus, rasismus a deprese z války ve Vietnamu, demonstrace za mír se zbraní v ruce - a jako kontrast lásku. On je mladý Brit, hledající otce, ona Američanka, jejíž milý padl ve válce, náhodně se seznámí prostřednictvím "beatníka" Maxe a začnou spolu žít v New Yorku. On v sobě objeví skryté výtvarné nadání, ona zase smysl života v boji proti válce... Ne vždy je všechno tak, jak si přejeme...*** Výrazná výtvarná stylizace a přezpívané písničky The Beatles dává vzpomenout na Moulin Rouge a The Wall, herci jsou velmi sympatičtí, především Jude Jima Sturgesse, pěje mu to krásně... (Další srovnání s Moulin Rouge!) Avšak narozdíl od Moulin Rouge zde tempo místy polevuje až příliš, dějové odbočky příběh rozpitvávají do stopáže přemrštěných dvou hodin. To ale není tragédie, zajímavých scén se najde víc než dost. (Mé nejoblíbenější: Strawberry Fields) ()

ARI50

Katastrofa jako vážně, tohle bylo odporný. Herci hrozní až to bolelo a zpěv a jejich vystoupení, myslel jsem že u toho snad umřu ne nemůžu si pomoct ale byl to děs noční můra ze které jsem se probral tak tak. Už nikdy víc. ()

mm13

Výnimočne sa tu do výhody dostáva divák, ktorý nemá Beatles poriadne napočúvaný, ktorý nepozná kontext ich skladieb, netuší, ktorú z nich ktorý z nich zložil. Pretože čím hlbší je vzťah k tejto kapele, tým ťažšie je prijať vízie a interpretácie Julie Taymor. Tá dokáže hotové divy iba v niekoľko málo momentoch (I Am The Walrus, I Want You), častejšie sklzáva do popisnosti (I Want To Hold Your Hand), trapasu (With A Little Help From My Friends) a naprostej samoúčelnosti (Benefite For Mr. Kite). Vhodnejším názvom než "Across The Universe" sa tu javí byť "Helter Skelter" - raz sa príbeh prispôsobuje skladbe, inokedy dochádza k znásilneniu skladby pre účely príbehu, náladovo to tiež skôr pobehuje z jedného konca na druhý, než aby plynulo, nebodaj gradovalo... pod nalakovaným povrchom je to všetko pramálo originálne, strašne uspievané, ubíjané neukáznenosťou autorky, ktorá nedokáže použiť len časť piesne, každá jedna musí hrať celá. Ústredný vzťah nefunkčný, charakteristika postáv zmätočná. Unavuje to, otravuje, uráža. Tanečné čísla sú síce pekné - choreografia úžasná, strih dokonalý - ale toto asi nechcela byť prehliadka videoklipov. Ťažko tu vypozorovať iný zámer, než len do vyše dvoch hodín natískať čo najviac hudby The Beatles. Ešte šťastie, že hudobným úpravám drvivej väčšiny skladieb niet čo vytknúť, mladým to tiež celkom pekne spieva, inak neviem, či by to bolo dopozerateľné... i keď ten úplný záver je natoľko nechutný, že chvíľami ľutujem, že som vydržal. Čo to prosím vás vlastne celé chcelo byť?! ()

Sawy

Let me take you down cause I'm going to strawberry fields.Nothing is real and nothing to get hung about! Strawberry fields forever Tuhle jahodovou eskapádu řadím mezi své nejoblíbenější scény.Jako celek je Across the Universe docela dost nevyvážená záležitost a spíš než jako film občas působí jako soubor vysoce efektních videoklipů.Ale jakých! Kromě jahod ještě spousta dalších skvěle přezpívaných hitů,například Hey Jude nebo All you need is love.A spousta dalších.To vše v podání skvěle padnoucích herců.Když začne zpívat Jim Sturgess,je to jako by ožil přímo jeden ze členů Beatles.Evan Rachel Wood je zde přímo andělsky krásná.A Joe Anderson,dvojče Kurta Cobaina,byl dokonalý.Rozhodně ne bezchybný,ale kouzelný muzikál,na který bych se mohl dívat pořád. 85 % ()

Handle

Tak nějak se nemůžu ubránit srovnání Across the Universe s Mamma Mia!. Samozřejmě se jedná o úplně rozdílné filmy, ale jedno mají společné... Měly potenciál ke skvělému muzikálu díky Beatles/Abba a nakonec z toho vznikla nuda a naprosto nevyužitý snímek. Teda ostatní na tom asi něco našli, já teda ne. Muzikálová čísla se mi nelíbily (až na 2-3 vyjímky) a kdybych je přetočil nic by se nestalo, protože byly buď bez nápadu a neměly šmrnc a nebo se tvůrci snažili o rádoby invenci, která se do toho podle mě vůbec nehodila a bylo to snad ještě horší. Celkově naprosto neemotivní a nezáživné. Čekal jsem od toho hodně a nelíbilo, bohužel. ()

Silence

Neuchopitelné, nepochopitelné.... možná... Roztříštěné, rozvláčné, nedynamické s příliš mnoho postavami? Ale kdeže... Jen je trochu těžké popsat nepopsatelné. Proč postrádat třeba rytmické, ale občas prostě nepotřebné rychle a zběsile sestříhané klipové pasáže, když jeden delší záběr může někdy říct mnohem víc? Proč zbytečně roztančovat davy lidí a postavám naprogramovávat choreografická čísla, když stačí, nechat je pouze zazpívat, co právě cítí. Chápu, že do tohoto vesmíru proniklo tak málo lidí. Pro většinu ostatních prázdnota, pro těch několik vyvolených skvost bez zbytečné scény (No.. dobře, s jednou... :) a se zatraceně krátkou stopáží... Jsem rád, že patřím mezi tu hrstku... 9/10 ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky