Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Misha.d

Tomuhle říkám vzdát hold Tolkienovi, Jestli se na tento Jacksonův počin tam nahoře díval, určitě se musí spokojeně usmívat. Jsem (byl jsem) vášnivým čtenářem Tolkienovi tvorby a Hobita jsem četl snad stokrát. Bývá zvykem, že film se nikdy nemůže vyrovnat knize, respektive čtenářově fantazii. S tím jsem musel souhlasit, když jsem shlédl trilogii Pána prstenu. Ale k tomu se vyjádřím až v komentáři k němu. Muísm říct, že filmové pojetí Hobita předčilo má očekávání. Prakticky vše, co znám z knihy, bylo ve filmu k vidění a scény, které jsem si při čtení knihy předstvoval jsem nyní viděl v barvách a podané tak, jak jsem si představoval. Ať už je řeč o postavách hobitů, trpaslíků, elfů, skřetů a hlavně mého oblíbence Gandalfa, tak především skvěle zvolené a zpracované exteriéry. Dno Pytle, Roklinka, Meddědův dům, horský průsmyk, skřetí jeskyně... Krása.. Vše bylo přesně, jako z mých představ a fantazií.. I když by se možná dalo říct, že se příběh svým způsobem trochu táhne, tak pak najednou přijde konec a Vy si řeknete: "Ach jo, to už je konec? Já chci vidět víc". Byl bych asi fakt naštvaný, kdybych neviděl všechny tři díly hned po sobě a musel na další díl čekat třeba rok :) Z celého srdce doporučuji shlédnutí celé trilogie každému stoupenci Tolkiena, každému, kdo četl Hobita, ale i ostatním, kterým se líbí fantasy žánr. Hodnotím tedy každopádně *****. Kdyby šlo dát víc, dám určitě víc. ()

DaNvYto

Všechny 3 díly Hobita mají u mě o hvězdu méně jak LOTR. Jednoduše, zpracování. Hobit působí místy jako parodie, jako pohádka, jako dílo příliš přizpůsobené dnešnímu divákovi. Na LOTRA se do kina chodilo, protože to byl právě nepřizpůsobený snímek co posouval hranice filmu. Hobit posouvá hranice pouze Středozemě a snaží se nás (diváky) v ní udržet o něco déle, i když vlastně je časově první. Atmosféra není tak dokonalá, tak temná, tak krásná ani tak romantická. Je to už 14 let od tohoto komentáře... kdy na svět přišel LOTR... a já na něj stále vzpomínám jako by to bylo včera. Hobit, je prostě Hobit :) ()

Raylo

Jakožto skalní fanoušek Tolkiena a zároveň filmového Pána prstenů jsem měl od Hobita hodně velká očekávání. Bohužel se je nepodařilo splnit...alespoň tedy ne úplně. Nechápejte mě špatně, Hobita jsem si užil. Vidět znovu Středozemi na velkém plátně bylo samo o sobě skvělým zážitkem. Potěšily i staré známé postavy a určité prvky napojující tuto trilogii na Pána prstenů. Martin Freeman v roli Bilba zazářil, Gandalf je prostě Gandalf a parta trpaslíků byla sympatická (ačkoliv podle mě ne každý dostal tolik prostoru, kolik by si zasloužil). Hudba také parádní, jen se mi zdála oproti epické hudbě z Pána prstenů taková...ne dost výrazná. Nicméně, s tímto filmem mám zcela jiný problém, a to ten, že to celé působilo až moc digitálně a počítačově. Zdálo se mi, jakoby se z filmu naprosto vytratili fyzické sety a praktické efekty a že velká část filmu se jednoduše točila před zeleným plátnem. CGI skřeti prostě nepůsobí dobře a počítačově dodělávané scenérie také nejsou zrovna přesvědčivé. Takže abych to shrnul, film je to výborný, ale pro mě osobně se mu nepodařilo naplnit všechna očekávání a zůstane tak ve stínů Pána prstenů. ()

kolly13

Krásné ztvárnění, jinak nudnějšího prvního dílu. Je to takové na rozjezd, ale zároveň detailně vymazlené. Wow za obsazení Freemana. ()

Kackas

Tak od Hobita jsem čekala daleko více... Myslela jsem, že to bude super podívaná se skvělým příběhem. Bylo to sice hezky natočené a dobře se na to kouká, nicméně příběh žádný a v polovině jsem se dívala, kdy už bude konec... Hrozně dlouhý a nekonečný film v podstatě o ničem. ()

HonzaBarta

Film Hobbit se rozhodně řadí na první příčky mého žebříčku. Musím ocenit zejména herecké schopnosti Martina Freemana, který se s rolí popral na výbornou. Howard Shore opět nezklamal a vymyslel opravdu krásnou hudbu, která se hodila do všech scén a dodala opravdu super atmosféru, kterou jsem si po celou dobu filmu užíval. Krásná krajina Nového Zélandu byla skvělá volba k natáčení. K filmu nemám opravdu žádné větší vyhrady krom nějakých těch maličkostí, které nestojí ani za řeč. 98% ()

Saxos

Hobití tlapou se nám blíží snad ne jenom mnou očekávaná premiéra games fantasy roku 2016 - Warcraft. Proto je dobré postupně projet podobné tříhodinovky. Teď už bohužel jen doma /60'', 3D, DTS, cz/, ale stejně to jde. Takže Hobiti, prsteny a 10. 6. kino premiéra WoW. ()

J.Bakhita

Promiňte, ale co to bylo? Peter Jackson má hodně bohatou fantazii. Chtěl z formátu Hobit udělat formát Pán prstenů, což je úkol splnitelný jen ve velmi domyšlené verzi, jako je tahle. Udělat tři skvělé filmy z tří skvělých knih je poměrně vyrovnané, ale udělat tři filmy z nepříliš tlusté knihy o cestě a zase zpátky, vzhledem k tomu, že cesta zpět zabrala v knize sotva pět stran nemohlo skončit jinak než takhle. Pro "neznalce" Hobita a nadšence Jacksonovi práce to není špatný film, ale pro fanoušky Tolkiena více než špatný. Příliš dlouhé, rozvláčné, hrozně dlouho se nic neděje a ačkoliv jde o fantasy, takové popření fyzikálních zákonů je i zde výsměchem. Byly zde docela vtipné pasáže, ale do knihy to mělo daleko. Také mě zklamali někteří herci, kteří podle mě naprosto nezapadli do popisů v knize. A Thorin je ta nejnepříjemnější postava knihy... občas se zdá, že z knihy se uchovala jen jména. Snad jen příliš puntičkářská, ale tohle prostě není na víc než tři hvězdy ... a to ta poslední je čistě za scénu s Glumem. ()

Masai

Samozřejmě se nemohlo konat stejné nadšení jako u prvního Pána prstenů, protože vše už jsme jednou viděli, kouzlo toho poprvé už prostě pominulo. Roklinka je sice pořád neuvěřitelně nádherná, ale neuvěřitelné to bylo pouze poprvé. Elfové nám očividně zestárli, což je u nesmrtelných malinko problém. Hlavních postav je tolik, že si je ani nedokážu zapamatovat. Navíc tolik trpaslíků není prostě tak sympatických jako různorodá skupina statečných co se vydala zachránit Středozem. Pořád je to ale velkolepá podívaná, která si pouhé tři hvězdičky myslím nezaslouží. Když tak tu jednu hvězdičku navíc musím dát minimálně za Bilba v podání úžasného Martina Freemana. Jeho pročítání smlouvy před cestou, ukecávání zlobrů či Gluma patří k mým nejoblíbenějším scénám. A pak taky Hobit nemůže za to, že přišel na řadu až jako druhý. Jak by to asi bylo kdyby se točilo ve správném pořadí?? ()

Lukys

Předem říkám, že mě další výlet do Středozemě od Petera Jacksona bavil. Jsem trochu nostalgik a rád si zavzpomínám, takže jsem při hodnocení filmu byl mírnější než jindy, díky návratu známých tváří. Bilba Pytlíka hraje energický Martin Freeman, Gandalfa sympatický Ian McKellen a Thorina pozoruhodný Richard Armitage. Bilbo už byl od začátku docela sympaťák...kdo by nechtěl žít v Hobitíně hezky v klidu a užívat si oslavy s ostatními hobity. A energický výkon Martina byl zahrán perfektně. Je energický, vtipný a když se začne měnit z pokojného hobita v dobrodruha, začnete mu fandit. Každého tu také potěší návrat Gandalfa, který je přesně takový jak si ho pamatujeme z Pána Prstenů a jste rádi, že to dokáže být stále ten milý dědula, ale i přísnej "skřetobijec". Další pochvalu si určitě zaslouží i Richard v roli Thorina. Ze začátku je to zakrslý trpaslík ze, kterého jde fakt respekt, až ke konci kdy mu nečekaně roztaje srdce a vy si ho také zamilujete. Příběh byl ale až moc dlouhý. Některé scény byli zbytečné, nebo moc dlouho a natahované. Samotný Bilbo vyrazil za dobrodružstvím až ve 45. minutě. Ze zdlouhavých 2 hodin a půl filmu se u některých pasážích začnete nudit a čekáte až se konečně začne něco dít. Akce je tu natočená dobře, finále je dech beroucí a je znát, že ji rejža Peter Jackson zvládá dobře a že si to i možná užívá. Hudba je ve filmu výborná.Celý Soundtrack stojí za poslech. Budete si ji vychutnávat. Od uklidňující hudby v Hobitíně až po bojovou hudbu při akci a ve finále. Stále říkám, že hudba je u filmů mnohdy nedoceněná a že by měla být jeho větší součástí. Smekám tedy před skladatelem Howardem Shorem. A jako poslední plus tu máme také počítačové efekty na, kterých si Peter opravdu pohrál. Osobně jsem se nejvíce těšil na návrat Andyho Serkise alias starého známého Gluma. Na scénu s hádankami mezi Bilbem a Glumem jsem se klepal už od začátku.A jsem rád, že tu náš Andy dostal pro svou roli více prostoru a zahrál další vynikající výkon jako v Pánovi Prstenů. Vyhodnocení? Příběh je dlouhý, natahovaný, některé scény jsou zbytečné a některé by se mohli zkrátit. Ale má nostalgie, efekty, herci a hlavně HUDBA to dokáží vynahradit. Závěrem se ukázalo, že další výlet do Středozemě byl skutečně k něčemu a ne k tomu, aby ze mě někdo vytáhl peníze na film, který mě nakonec přes očekávání zklame. Hodnocení: 7,9/10 ()

belinko

Keby som tak hodnotil film podľa českého dabingu (Bilbo Bublík... ty vole, ale ako vážne - Bilbo Bublík?! Pytlík? Čo príde ďalej?! Tie vaše Bradavice, Brumbál, Famfrpál - mimochodom, to znie ako nejaká nepodarená honička - tie české preklady slov, čo sa neprekladajú sú tak vtipné, že film vďaka českému dabingu u mňa stráca veškerú filmovú pozornosť) - no - keby som teda film hodnotil podľa českého dabingu, dám mu možno tak hviezdičku za prostredie, inak by som sa len smial na tých názvoch, menách a celkovo tie mená, čo by sa nehodili do filmu by som považoval za nepodarený vtip, ktorý by ma síce rozosmial, ale z filmu by som nemal ani tú malú trošku, ktorú ponúka. Uťahaná, miestami zbytočná fantasy srákorina, ktorá nezaujala. Neviem, pána prsteňov som si v živote nešiel. Kým ešte autor žil, nikto o ňom dobre že nevedel, ZRAZU si všetci jebú umelé elfie uši na gebuľu a trmácajú sa v hábitoch a rôznych hovadinách ako najväčší, prsteňom zastrčeným až v zadku idiotní fanúšikovia. A všetci sa snažia zviesť na ich vlne, na vlne zničohoničnej slávy, ktorá prišla. Neviem.. Harry Potter bola kniha skvelá, tak sa začali točiť filmy a stal sa z toho kult. Pán prsteňov, knihy sú skvelé (nečítal som, počul som), dlho nič a až potom sa začal točiť film. A navyše, spraviť 3 filmy (Hobit) z 220 stranovej knihy, mi príde ako neskutočné naťahovanie. Ale dosť kritiky.. to sú moji démoni... ()

RyonMathrin

Jak udělat z útlé knížky továrnu na peníze... jinými slovy: sestříhejte to na jeden, maximálně 2 filmy a výsledek bude lepší. Jsem velký fanoušek fantasy žánru a Tolkienova díla obzvlášť, a toto zpracování mne zklamalo. První díl, Neočekávaná cesta, ještě ujde. Kdyby nebylo uměle vytvořeného záporného hrdiny, vůdce skřetů Azoga, byl by to moc hezký film. Vždyť záporáci tam jsou 2 další : Velký skřet a Šmak. Výprava za dobrodružstvím je nádherný námět na film, nemusí to být nutně akce a souboje za každou cenu. Ti hvězdičky s odřenýma ušima. ()

WUTEN

Už po prvních pár minutách jsem se na ty držky nedokázal dívat. Co to mají hobiti s těmi ksichtamai? Měli snad nehodu? To snad ani nemuseli dělat masky, stačilo zajet do Izraele ke zdi nářků, na takové skoby se dají věšet kabáty, dvě nozdry velký jako Grand Kaňon. Čekal jsem že na mě vybafne každou chvíli reklama na plastickou chirurgii. Tohle mi opravdu dokáže zkazit den. Spolu s tím pejzáckým zavšiveným Gandalfem který vypadá jako pražský bezďák, stačí ho chvíli pozorovat, vždyť po pár minutách co začne ten film, Gandalf jako hlavní squater celého filmu možná i Hollywoodu somruje u Hobita, poté se nakýbluje do cizího baráku alá díra pro krysy, ani se neptá ani nezavolá, chlastá, žere se svými kamarády, možná se párkrát i poblil, kouká na hobita jak by ho nejraději přefik zezadu, no hnus velebnosti. Dávám jednu hvězdu jenom kvůli úctě k Peťanovi :) ()

Jaryktichy

Hobit je vynikající film, dokonce pro mne lepší než filmy Pán prstenu. Film mě zaujal vším. Super efekty, super scénář ... prostě vše. Jsem veliký fanda knihy Hobit a musím říct, že příběh Pytlíka byl fakt dobře natočen a nepřišlo mi, že by režisér a scénáristé na něco důležitého z knihy zapomněly. U tak dlouhého filmu mě nepřestala bavit ani minutka. Když jsem seděl v kině a film se blížil ke konci tak jsem si přál, aby neskončil. Nádherný pozvolný film který si vždy vychutnám. Někteří lidi na film nadávají, ale já na něj nedám dopustit. Nemám slov, prostě splněný sen. ()

Skylwalker42

Peter Jackson stejně jako George Lucas propadl černé magii mamonu a CGI. Zatímco LOTR je fantastická fantasy pohádka, ve své době nevídaná (a to moc fantasy nemusím), tak Hobit je již CGI bordel. A to velmi velký CGI bordel. Neočekávaná cesta, první část, je z celé utahané trilogie,bohužel nejlepším počinem. Zde to Jackson ještě brnká na vlnách nostalgie (Frodo, Gandalf, Kraj, Roklinka...) a scény s Glumem jsou vrcholem snímku. Kdyby to byl jeden film, myslím, že by šlo o velmi našlapaný dobrodružný velkofilm. Jenže náš milý Peter, musel cca 150 stránkovou knihu, předělat na tři dlouhé filmy...to mi hlava moc nebere. Navíc je to prostě nechutně digitální... již jsou pryč ty krásné letecké záběry na "Devítku", stíhající elfku, na překrásném Novém Zélandě. Ani Shore se svou hudební kompozicí, to nějak nezvládl. ()

RonnieSmith

Možná není úplně nejlepší nápad si film pustit hned po dočtení knihy, ale já to i tak udělala. I bez přečtení bych si ale i tak u některých scén určitě zaklepala na čelo, protože to bylo tak zbytečné, a hlavně hrozně divné pro moje oko. Chápu, že potřebovali film natáhnout, ale myslím si, že to jde i bez těch šaškáren okolo. Záběry a hudba byly dokonalé a Martin Freeman v roli Bilba byla skvělá volba. Nemůžu se přinutit k více než k třem hvězdičkám, protože jak už jsem zmiňovala film místy kolísal, ale i tak to byla pěkná podívaná. ()

jackalsc

Hodně věcí které tahaly LOTR jsou zde zle. Celkově mi asi nejvíce vadí schizofrenní pojetí, kde člověk neví jestli je film určen pro malé děti, nebo pro starší publikum (Infantilní scéna střídá scénu se sekáním hlav). Ukázkový příklad je kouzelník Radagast, ten co tam dělal to nechápu. Působí dojmem opravdu nějakého šaška, kde si umím představit, že by se u něho zasmály třeba 5 leté děti. A jeho animace? Umělé, nepřirozené a do oči bijící. A to je další z problémů, zdá se, že se i občas změnil styl animací, kde snaha o co nejrealističtější pojetí se změnila v nějakou komiksovou, kde animace jsou nepřirozené, mnohdy divně zrychlené působící jak z nějakého kresleného komediálního filmu. Je zde sice pořád dost animací, které vypadají opravdu dobře a velkolepě, ale bohužel těch komediálních je taky dost a ubírají celkem na zážitku. Celkové herecké obsazení mě nějak nenadchlo. Výkony jsou průměrné, někdy až podprůměrné a to hlavně u nově obsazených. Bohužel film funguje asi nejlépe, když mají hlavní slovo staré známé charaktery. Martin Freeman byl neštastná volba, do role mi vůbec nesedl a že bych u něho viděl nějaký extra herecký výkon se taky říct nedá. Celkem docela zklamání a hudební stránka docela nevýrazná. Sice jsem neměl problém to dodívat, protože zde jsou pořád kvalitní prvky, člověk je musí ale dost hledat. Sérii dodívám, jen kvůli tomu, že zde máme naše staré hrdiny, kteří stále umí vykouzlit tu známou atmosféru. A to je hlavní důvod proč dávám 3 hvězdy. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM