V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

laurence

Hodně kritický pohled na brazilskou policii. Filmaři se vyžívají v naturalistickém vyobrazení výslechů a výcviku, ale trošku pokulhávají při natáčení přestřelek a akčních scén. ()

Kiryl

Tento film se odehrává v Brazílii, konkrétně v Riu, pojednává o jakési speciální policejní jednotce jménem BOPE. Od běžné policie se liší způsobem "řešení" problematiky drogových kartelů. Film není nic na způsob SWAT-jednotka rychlého nasazení nebo jiných plytkých akcí, díky bohu. ()

Jason13

"Pomáhat a chránit" po brazilsku! :) První půlka lehce ukecanější až ukřičená, druhá zato akčnější a drsnější!! ()

hony23

Opravdu nechápu, co na tomto filmu vidíte. Pokud jen chtěli tvůrci ukázat světu, že Brazílie není jen fotbal, karneval a Copacabana, ale také slumy plné drogových mafií a zkorumpované policie, film svůj účel nejspíš splnil. Ale pokud měl film pobavit a zaujmout, tak v mém případě se mu to nepovedlo tak moc, že jsem to po hodině vypnul. ()

Oxik49

Vzhledem k zemi původu jsem se k filmu stavěl zpočátku trochu nedůvěřivě. Na druhou stranu jsem si však uvědomoval potenciál prostředí slumů. Nakonec se z filmu vyklubala moc pěkná porce napětí a akce. Pravda, první polovina je lehce pomalejší, nicméně to není níc, co by se nedalo přežít. O to víc mě vytočilo, když se po 20 minutách otec zvedl od filmu s tím, že ho to nebaví. Druhá polovina totiž opravdu stojí za to. Film není přeplněn nákladnými a velkolepými efekty, ale přesto se jedná o slušnou akční jízdu. Chlapíkům z BOPE jsem fandil hned od začátku, protože se s tou feťáckou havětí nepárali, a tak se to zjevně musí dělat. Zbohatlí spratkové taky dostali, co zasloužili, a já mohl v klidu usnout. :) ()

kolly13

Není to úplně sourodé, ale te tak dobré a jiné, že si to čtverku zaslouží. Nekteré zaběry se mi doslova vryly do hlavy... ()

FIorian

Psychicky náročná práce šéfa vojenské úderné jednotky ve Městě Bohů (stejný scénárista), kde zkorumpovaní policisté okrádají a vraždí i sami sebe, kde ve stovkách slumů jakžtakž přetrvává na úplatcích závislé křehké příměří mezi skvěle vyzbrojenými gangy a policií, mu již po letech začíná přerůstat přes hlavu. Rád by za sebe našel náhradníka, aby se mohl dát místo práci své ženě a dítěti. To ale není lehký úkol, protože za a) většina kandidátů si vydělává i bokem, b) jen hrstka projde náročným výcvikem. Sice se z tepla a bezpečí střední Evropy lze nelehce ztotožnit z něčím takto pro nás nepředstavitelným, ale i tak syrová a surová atmosféra životní úrovně a nejistoty daného prostředí na vás z tohoto ze skutečných událostí založeného filmu těžce dopadne. ()

ekzorcist

Jedného pokojného neskorého osamelého večera som si len tak mierumilovne dokončoval obligátne rýchle kolečko obľúbených televíznych staníc so zámerom ísť spať. Bohužiaľ (či vďakabohu, resp. vďakabohu že žiaľbohu) na ČT2 sa rozbiehalo toto nemilosrdné testosterónové rozhnevané šialenstvo a moje spánkové centrum bolo hneď pritlačené obuškom k stene smradľavej špajzy v najtmavšom kúte favely. "Dobre, dobre... Dopozerám to po prvú reklamu," odpovedal som. No na ČT2 reklamy cez filmy nechodia... Za to som si od filmu vyslúžil pridusenie, bitku, dokopanie, sáčok na hlavu a pár krát nežné bodnutie pre šťastie. Niektoré scény som musel predýchavať, ale myslím si, že táto "spravodlivá" pomsta dílerom nenechá chladného nijakého odchovanca Seagaloviek a Willisoviek. P.S.: Plienka a vedierko sú silne odporúčané... ()

Desmi

V tomhle filmu se to řeže celkem hezky a tvrdě, což mám rád. Něco mi tam ale celou dobu chybělo a já nevím co. Bylo to celkově dost uřvaný a rozjezd byl celkem pomalej, tak jestli tohle, nevím. Minulo mě to, třeba bude dvojka lepší, uvidíme. ()

sibskyn

Když se zeptáte kohokoliv z Brazílie, tak vám řekne,že tohle je nejlepší film z jejich země a není se čemu divit, protože pro mě je to jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

tomino28

Elitní jednotka, to je silný příběh, který spolehlivě odradí každého nadšeného turistu před návštěvou Brazílie. Nemilosrdně ukazuje, že favely jsou tvrdá džungle s vlastními zákony, kam se bojí vstoupit i obyčejné policejní jednotky. Přesně to je důvodem ke vzniku jednotek elitních, kde už samotný výcvik většina kandidátů nedá a radši to předčasně zabalí. Pravidla zde neexistují a chyby se neodpouštějí, to všechno nám v této dvouhodinové exkurzi ukazuje už tenkrát výborný Wagner Moura. ()

Ace.A.T.L.

Novodobej pohled, surovej pohled, skvěle udělanej pohled, potenciál dost využitej a celej film působí spíš jako dokument, než film a to je super. Viděl jsem to několikrát a rozhodně to stojí za to to vidět. Rychlý, surový, realistický, akční. Za mě super 4* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

buchannon

V Rio de Janeiru bych tedy žít nechtěl ani omylem. Všichni nadáváme, jaký je v našem státě bordel, ale stačí se podívat do slunné, Caipirinhou nasáklé a kriminalitou a korupcí prolezlé Brazílie, a hned se mi tu žije líp. Tento film o zkorumpovaných i nezkorumpovaných policistech a o drogových dealerech si nebere servítky, směle nám ukazuje každodenní boj mezi nimi aneb, jak jsem kdesi četl, mrtvý drogový dealer je dobrý drogový dealer. Přesto ale první polovina nebyla tak dobrá a záživná. ()

PTuranyi

Príbeh veliteľa elitnej policajnej jednotky BOPE hľadajúceho za seba náhradu. Film akoby mal dva prístupy. Na jednej strane dokumentárny, v ktorom Nascimento popisuje svoju prácu, výcvik, kolegov a vôbec život v Riu. Na druhej strane sú tu akčné časti kde už nikto nekomunikuje s divákom, ale sme priamo svedkami zásahov vo favelách, výcviku a života jednotlivých postáv. Každá z postáv akoby mala svoju vlastnú dejovú líniu a dej vďaka tomu pôsobí roztrieštene. Film preskakuje v rozprávaní z postavy na postavu a nedarí sa mu vytvoriť atmosféru a napätie. Ako dokument o zločine v Rio de Janeru dobré ale ako akčný film len priemer. ()

mess

Príbeh vás zavedie do srdca Ria kde prebieha boj drogových dílerov so špeciálnymi jednotkami. Príbeh postavený na skutočných udalostiach zobrazuje Veliteľa špeciálnej jednotky hľadajúceho svoju náhradu medzi skorumpovanými policajtmi, aj napriek tomu však nájde dvoch čestných policajtov ochotných podstúpiť tvrdý výcvik a priniesť tie najvyššie obete. Nahliadnete do zákulisia boja s drogovími dílermi a zistíte, že dobro neexistuje, len väčšie a menšie zlo. Na pozadí toho sa odohrávajú obyčajné príbehy týchto ľudí, s ich vlastnými problémami. Tento film zaraďujem medzi "must see" filmy vďaka svojej neotrelej kamere, kvalitnému scenáru a excelentnými hereckými výkonmi. 5* ()

hudson07

Věděl jsem že Brazílie je tvrdá země a tenhle film mě o tom utvrdil.. Zastávám názoru že závěr resp. druhá část snímku tvoří celkový dojem z filmu a tady se to potvrdilo, v prostřední části jsem se chvílemi trošku nudil ale záverečná čast ve mě vzbudila velmi pozitivní dojmy a to se projevilo na hodnocení, velice solidních 77% Tvrdý film, ale natočen podle skutečných událostí, rozhodně kvalitní a nezvyklý snímek... ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)