Elitní jednotka

Elitné komando

Elite Squad

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Brazílie / USA / Argentina, 2007, 118 min

Naturalistický a nekompromisní náhled na boj mezi elitními policejními jednotkami a gangstery, ve kterém si ani jedni neberou servítky. Tropa de Elite je nejspíš trošku nadsazená, přeci jen ono "nejdřív střílet a pak se ptát" funguje ve filmu zejména jako podpora silného efektu a šokování, ale z psychologického hlediska bylo dost věcí mezi policisty vykresleno velice trefně a podnětně. Policejní práce v Riu je extrémně nebezpečná a nevděčná, populace muže zákona nemá ráda a značka policisty po pracovní době nemizí ani náhodou, takový člověk už se může spolehnout jen na další policisty a největší břímě ze svého povolání si bere každý večer domů. Pronásledují ho myšlenky odpovědnosti, strachu, výčitek, je třeba se odreagovat, ale přitom není kde, nikdo se v těžkých časech neubrání ventilaci napětí na svých nejbližších v rodině a takhle to funguje nejen v Riu... 9/10(14.7.2009)

V uliciach Ria by prišiel o 20cm úd zrejme aj mladý Eastwood. Táto ultra drsná sonda do divokých ulíc krajiny Samby je krutým a podľa úvodných tituliek aj skutočným svedectvom udalostí, ktoré sú v tejto krajine na dennom poriadku. Keď si predstavím aké veci dokáže človek riešiť, tak oproti tomuto príbehu je to dosť na smiech. Ale k filmu. Vynikajúca kamera. Špičkovo nasnímané rýchle akčné pasáže. Scenár bez výraznejších hluchých miest, no prvá polovica je na tom o niečo horšie ako nadupaný, cca polhodinu trvajúci záver. Ten je už skutočnou filmovou lahôdkou. Maximálna spokojnosť aj po hereckej stránke pretože som mal pocit, že sledujem autentické osoby a nie hereckých protagonistov.(24.1.2008)

Na hrubé pytle ze slumů hrubá záplata lebky probodnuté dýkou - až si člověk vzpomene na jednu z epizod Itchy a Scratchy a nápis na policejním voze: "To protect and sever". Hoši z BOPE dávají policejní brutalitě nový rozměr a řekněme si otevřeně, že třeba taková výslechová metoda "Najdi pravdu v mikrotenovém sáčku" respektuje základní lidská práva stejně jako chlapci z favel životní styl straight edge. Vítejte v Riu! Filmařsky znehodnoceno hodně slabou první půlkou, kdy se Nascimentův voiceover marně snaží zakrýt nevhodně zvolenou strukturu vyprávění - výsledkem je pak celková neucelenost a mizerný emoční dopad. Příběh o elitních černokošiláčích, co si do akce neberou helmu ani pouta, navíc může svádět k myšlence, že to celé Padilha natočil s na bok učesanou patkou a malým hřebínkem pod nosem, ale neměl bych mu to za zlé, protože: a) kriminalita v rodném městě ubírá na liberálním přesvědčení, b) vyprofiloval se jako naprosto ideální režisér pro nového, podobně orientovaného, Robocopa. Osobně si myslím, že by toho detroitského plecháče uvítal i doma v Riu, kde by k těm opáleným Clarencům Boddickerům pravidelně pronášel své: „Dead or alive, you're coming with me!“(6.9.2012)

Záležitost, která rozhodně stojí za pozornost, avšak mě osobně bavila až od druhé poloviny. Vlastně když to vezmu kolem a kolem, tak celé to graduje až ve druhém díle, takže tento film představuje jen seznámení s "krásami" ulic Ria de Janiera, jeho slumů, zkorumpovaných policistů i drsňáků z vojenské policie. Druhá polovina filmu je zaměřena na poslední zmíněné a jejich výcvik, kdy se hlavní hrdina, velitel této skupiny, snaží rekrutovat a vycvičit svého nástupce. Sám hodlá zamířit na vyšší post, ale o tom už ve Vnitřním nepříteli. 80%(10.12.2012)

Je to dosť dobrá akčná dráma od José Padilhu. Má výborný príbeh o drsnom dôstojníkovi brazílskych policajných špeciálnych jednotiek, ktorého už táto veľmi náročná práca psychicky ničí a navyše sa práve kvôli očakávanej dôležitej návšteve musí postarať o bezpečnosť v slumoch. A tak si chce nájsť svojho nástupcu, ktorým by mohol byť inteligentný študent so správnym zmýšľaním, ktorý sa pridal k polícii. Spracovanie je celkom slušné, síce mi v prvej polovici až tak moc nesadlo striedanie jednotlivých línií a časov, v ktorých sa odohrávajú, toto by som skôr bral v klasickej forme, lebo v tomto prevedení ma to miestami trochu rušilo, ale aj tak sa na to pozerá dobre. Je tu niekoľko zaujímavých výrazných postáv so svojimi líniami a všetko dôležité tu má svoj priestor, či už špeciálna policajná jednotka, obyčajný policajný zbor, slumy so zločincami, ale aj bežní ľudia a tak sa z toho dá vytvoriť celkom komplexný obraz na túto spoločnosť, jej vnímanie reality a samozrejme hlavne jej problémy. A v druhej polovici sa to už naplno rozbehne, celá tréningová fáza je skvelá, ale aj celkovo sa tu nájde viacero nezabudnuteľných scén, poteší aj záver, tu si už moc ani nemám na čo sťažovať. A veľkým plusom je aj to realistické a nekompromisné prevedenie, ktoré to ešte povyšuje. Samotnej akcie tu nie je zase až tak moc, čo mi ale nevadí, keďže tu ide predsa len hlavne o niečo iné. Ale aj tak sa jednotlivé akcie vydarili, hlavne svojou realistickosťou a na prácu špeciálnej jednotky je skutočne radosť pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, charizmatický hlavný hrdina, ktorý ma bavil vo svojej služobnej, ale aj civilnej polohe, vydarená postava mladého policajta a plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú výborné, José Padilha je viditeľne talent, hlavne tá atmosféra a surové prevedenie sa mu skutočne podarilo, tu nemám žiadny väčší problém. Takže skutočne jedine tá prvá polovica mohla byť podaná trochu inak, ale aj tak sa mi to dosť páčilo, kladov je tu nespočet a medzi podobnými filmami patrí Elitná jednotka medzi to najlepšie. 75%(20.12.2013)

• - Z filmu byl trhák již tři měsíce před kinopremiérou. Ven se dostala pirátská nahrávka jedné z pracovních verzí filmu vinou firmy, která dělala k filmu titulky. Okamžitě tato verze zaplnila černý trh. Tuto verzi dle průzkumů viděli přibližně tři milióny lidí než přišel film do kin a celkově jen v roce premiéry 11,5 miliónu diváků. Když poté v říjnu 2007 dorazil snímek do kin, tak ho v nich vidělo půl milionu diváků. Přesto to filmu paradoxně spíše pomohlo, jelikož třeba pouze v Riu a Sao Paulu zhlédlo film o otevíracím víkendu 180,000 diváků, byť snímek neměl žádnou oficiální reklamní kampaň. S přehledem se jednalo o nejnavštěvovanější film v brazilských kinech za dotyčný rok. (DaViD´82)

• - Ve filmu odehrávajícím se v roce 1997 se v jedné scéně objeví Volkswagen Golf čtvrté generace, ten se ale začal vyrábět až roku 1998. (WillyMarks)

• - Hlavní postava Roberta Nascimenta byla pojmenována podle zločince Sandra Nascimenta, který byl zastřelen policií 12. 6. 2000 po únosu autobusu, o němž pojednává dokument Ônibus 174 (2002). Inspirací tvůrcům posloužil také skutečný příslušník jednotky BOPE jménem Rodrigo Pimentel, který se objevil v malé roli v pokračování filmu z roku 2010. (Caaslav)