poster

Elitní jednotka

 • Brazílie

  Tropa de Elite

 • Slovensko

  Elitné komando

 • Velká Británie

  Elite Squad

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Brazílie / USA / Argentina, 2007, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • S.Quentin QUALE
  ****

  Záležitost, která rozhodně stojí za pozornost, avšak mě osobně bavila až od druhé poloviny. Vlastně když to vezmu kolem a kolem, tak celé to graduje až ve druhém díle, takže tento film představuje jen seznámení s "krásami" ulic Ria de Janiera, jeho slumů, zkorumpovaných policistů i drsňáků z vojenské policie. Druhá polovina filmu je zaměřena na poslední zmíněné a jejich výcvik, kdy se hlavní hrdina, velitel této skupiny, snaží rekrutovat a vycvičit svého nástupce. Sám hodlá zamířit na vyšší post, ale o tom už ve Vnitřním nepříteli. 80%(10.12.2012)

 • Fr
  ****

  Brazilské slumy jsou ovládány drogovými kartely. Kvůli všudypřítomné smrti sem nechodí ani policajti. Přesto spolu tyto dvě organizace musejí vyjít. A v Riu se na čestnost nehraje. ČESTNOST ZNAMENÁ VÁLKU!!!..... Chcete drsnej realistickej příběh? Ty z Brazílie patří k těm nejlepším. Jako by reportážní vyprávění kapitána Nascimenta, kterak za sebe hledal náhradu k BOPE - elitní jednotce policie. Upozorňuje na praktiky a chování příslušníků státní policie, kteří neřeší problémy systému, ale svoje a přesvědčivě dokazuje, proč je BOPE užitečná. Otázkou je, zdali to není lidem v této ,,zvrácené společnosti“ jedno. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(25.1.2010)

 • DaViD´82
  *****

  Co dva roky se mé cesty protnou s nějakým brazilským filmem. Co dva roky je to navíc s filmem, na který se dá jen těžko zapomenout. Letos to vyšlo na Tropa de Elite. Snímek, který zašel autentičností a intenzitou žážitku možná až příliš daleko. Typ filmu jakého bychom se v západní produkci prostě nedočkali. Každá z částí je o něčem jiném a trochu jinak. Pravomoci zneužívající speciální jednotky, zkorumpovaná policie, bezvýchodná sociální situace ve slumech, politika, systém, společnost či výcvik jednotek. Vše vás po celou stopáž ždíme až na dřeň, čemuž vydatně napomáhá dokumentární styl à la Greengrass. Přes všechny silné stránky filmu, především pak v jeho druhé polovině, je na něm to nejlepší (či nejhorší, jak se to vezme) přerod Matiase. Z toho mrazí v zádech. Ze záporů jsou tu pouze čistě osobní věci. Ať již to, že Matiasovi brýle působí v elitní jednotce poněkud nevěrohodně, tak i nepřítomnost zahalení obličeje jejich příslušníků (EDIT po čase: po vidění dokumentů Favela Rising a Bus 174 beru tyto mé naivní výtky zpět). Jde o silný film. Dokonce výjimečný. Ovšem v žádném smyslu slova "pěkný". Dobro? Zlo? Ale jděte, to jsou dávno přežité pojmy. Žádné naděje, žádné iluze, žádné dobré pocity; čistá deprese. To je to co ve vás Tropa de Elite zanechá. Na hodně, hodně dlouhou dobu.(8.1.2008)

 • Radek99
  *****

  Film, který převrací vzhůru nohama zažité povědomí Evropana o etickém úzu... Jak velmi je v mezní situaci posunuta hranice vnímání dobra a zla i toho, čemu se říká spravedlnost. Syrový, temný, probouzející se vulkán. Když vidím TOHLE, uvědomuji si, jak je drtivá většina amerických akčních filmů mělká a plochá. Z Tropa de Elite doslova sálá vjem autentičnosti, není to konstrukt akčního schématu určený pro zábavu obézních žroutů popcornu. Tohle není natočeno pro pobavení cynického středostavovského západního publika...To má o čemsi vypovídat... Film logicky (zemí původu jistě) ukotvený poblíž fenomenálního Města bohů, nazírající však skutečnost jakoby z druhé strany, sociální vykreslení situace v příměstských slumech tu není prvořadé, v Tropa de Elite jde především o postižení toho obrovského tlaku stresu na příslušníka elitní jednotky. Už úvodní, skvěle nastříhaná, expozice z taneční party s textem písně ,,Dokonce i BOPE se třese, když pochoduje na kopec. Protože jim to nandáme, armádě i policajtům" je více než příznaková. Všechny ty chudinské čtvrti s vlastními zákony, lidská džungle prolezlá korupcí, drogami a zločinem... Odvážit se do favely hraničí se sebevraždou. Sám příběh vlastně ani není důležitý, důležitá je absurdita prostředí, kde relativní jsou jsou veškeré civilizační principy i ideje a ideály, kde není rozdíl mezi dobrem a zlem, mezi správným a špatným, kde každý člověk je jenom predátor...nebo jeho oběť... Skutečný akční film... Podobné filmy: Město bohů, Ônibus 174(4.1.2008)

 • TheDarKnig
  *****

  Uff, tak tomuhle říkám nekompromisní nářez. Nikdy se nepokoušejte vyjebávat s Trope de Elite.. Protože oni si vás najdou, a potom, co vás podusí v pytli, nachčijou vám do xichtu a po prosbě, at vás kvůli pohřbu do něj nestřílejí, kapitán vymění pistol za brokovnici.. Hm, opravdu děsivý a brutální pohled na pravděpodobně nejzkaženější město světa Rio pohledem jedné pro zbytek světa velmi kontroverzni policejni jednotky. Ale nedivím se, ta míra zločinnosti nedává ani jinou možnost a pro jednou je fajn vidět, že se se zločinem nikdo ani trochu nemazlí. Wagner Moura je naprostý ďábel a rozhodně bych se mu nechtěl znelíbit. Výborný úvod, výborný znak, výborná akce, výborný film. I když, jak už určitě každý z komentu pochopil, velmi znepokojivý a taky s nicím se nemazlící a špinavější než žumpa. První polovina ještě řeší zkorumpovanost policejního systému přes řadu velmi fajn natočených a skvělým komentem doprovázených příhod, druhá už je ale neskutečný náser. Výcvik nemá chybu..(14.9.2011)

 • - Z filmu byl trhák již tři měsíce před kinopremiérou. Ven se dostala pirátská nahrávka jedné z pracovních verzí filmu vinou firmy, která dělala k filmu titulky. Okamžitě tato verze zaplnila černý trh. Tuto verzi dle průzkumů viděli přibližně tři milióny lidí než přišel film do kin a celkově jen v roce premiéry 11,5 miliónu diváků. Když poté v říjnu 2007 dorazil snímek do kin, tak ho v nich vidělo půl milionu diváků. Přesto to filmu paradoxně spíše pomohlo, jelikož třeba pouze v Riu a Sao Paulu zhlédlo film o otevíracím víkendu 180,000 diváků, byť snímek neměl žádnou oficiální reklamní kampaň. S přehledem se jednalo o nejnavštěvovanější film v brazilských kinech za dotyčný rok. (DaViD´82)

 • - Scénář byl inspirován knihou „Elite da Tropa“ od sociologa Luize Eduarda Soarese a dvou kapitánů jednotky BOPE André Batisty a Rodriga Pimentela. (chelseaman22)

 • - Finální sestřih pro kina byl nakonec mírně odlišný od toho uniklého. Byla v něm scéna navíc a posloupnost některých scén byla zpřeházena. Tvůrci nikdy neuvedli zda motivací k tomuto kroku byl důvod uniknutí filmu či ne. (DaViD´82)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace