Elitní jednotka

Elitné komando

Elite Squad

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Brazílie / USA / Argentina, 2007, 118 min

Tak toto som teda nečakal. Konečne po dlhej dobe film, ktorý ma na plný úväzok zaujal a ako človeka, ktorý z Ria de Janeira pozná akurát tak sochu Krista s rozpaženými rukami aj dostatočne šokoval. Pán režisér nám každodennú drogovú realitu slumov naservíroval pekne bez servítky a nie moc prepečene. Porovnávaniu s City of God sa film nevyhne a v tomto dueli so svojim brazílskym bratom skvelo obstojí ak ho aj neprevyšuje. Skvelý Josého debut, teším sa na jeho ďalšie kúsky.(16.2.2010)

Do první poloviny filmu je to hodně zajímavé, spíše "naučné", kdy se dozvídáme, jak to chodí v sociální síti v Riu de Janeiru. Chvílemi mi to však připadlo trochu neobratné a pro Evropského diváka až neuchopitelné. Druhá polovina se ale sjednotí v neuvěřitelně skvěle podanou akční jízdu, kdy jak výcvik, tak konflikt mezi BOPE a pouliční mafií, opravdu zaujmou. V druhé polovině hodně drsné, všichni proti všem, každý za svým osobním cílem, nikdo si nebere servítky. 4,5/5.(22.4.2011)

Nekompromisna drama s akcnymi prvkami, nadvazjuca na to najlepsie co v divackej pamati ukotvilo skvele Mesto bohov. I vdaka zvolenej nechronologickosti v rozpravani, z pociatku rozkosateny pribeh sa postupne formuje do komplexneho obrazu o praktikach a vztahov medzi drogovym podsvetim a Military Force v nespocetnych slumoch Ria de Janeira. Dva naoko protikladne svety, ktore v jadre su vsak rovnako zhnite a skazene. System, ktory neprinasa osoh jej clenom, ale v samopozierajucej spupnosti plodi permanentne zlo. A nad tymito zlozkami stoji specialne zasahove komando BOPE, ktorej praktiky su vsak rovnako drsne a tvrde, ako tych, proti ktorym bojuje. Klin vybijes klinom, alebo dalsi priklad toho, ze v chorom svete dneska uz nie je nikto "cisty", existuju iba diferencie, kto je nakolko "spinavy". Vyborne zahrane i nasnimane (realnost znova raz presvedcivo podopierana hlavne handy camerou).(28.12.2007)

Rio de Janeiro je rájem jen na první pohled. Má totiž i obří chudobu, velkou míru kriminality a děsivý obchod s drogami a zbraněmi. A tu a tam se nespokojenost lidí nebo střety gangů utrhnou ze řetězu a ulice města připomínají válečnou zónu. Od (dočasného) uklidnění situace je tu BOPE. Speciální jednotka, která pomůže, když běžné ozbrojené síly nedokáží stav zvládnout. Což se děje docela často. Nekorektně čistí slumy a režisér José Padilha docela hlasitě vykřikuje věci, které se obvykle někde v soukromí šeptají. Když začnou hovořit zbraně, je dynamický, brutální a realistický. Výsledek je určitě zajímavý, ale že by mě vyloženě uchvátil a nalákal na druhé shlédnutí po letech, tak to určitě ne. A co takhle emoce?(6.7.2020)

Je to dosť dobrá akčná dráma od José Padilhu. Má výborný príbeh o drsnom dôstojníkovi brazílskych policajných špeciálnych jednotiek, ktorého už táto veľmi náročná práca psychicky ničí a navyše sa práve kvôli očakávanej dôležitej návšteve musí postarať o bezpečnosť v slumoch. A tak si chce nájsť svojho nástupcu, ktorým by mohol byť inteligentný študent so správnym zmýšľaním, ktorý sa pridal k polícii. Spracovanie je celkom slušné, síce mi v prvej polovici až tak moc nesadlo striedanie jednotlivých línií a časov, v ktorých sa odohrávajú, toto by som skôr bral v klasickej forme, lebo v tomto prevedení ma to miestami trochu rušilo, ale aj tak sa na to pozerá dobre. Je tu niekoľko zaujímavých výrazných postáv so svojimi líniami a všetko dôležité tu má svoj priestor, či už špeciálna policajná jednotka, obyčajný policajný zbor, slumy so zločincami, ale aj bežní ľudia a tak sa z toho dá vytvoriť celkom komplexný obraz na túto spoločnosť, jej vnímanie reality a samozrejme hlavne jej problémy. A v druhej polovici sa to už naplno rozbehne, celá tréningová fáza je skvelá, ale aj celkovo sa tu nájde viacero nezabudnuteľných scén, poteší aj záver, tu si už moc ani nemám na čo sťažovať. A veľkým plusom je aj to realistické a nekompromisné prevedenie, ktoré to ešte povyšuje. Samotnej akcie tu nie je zase až tak moc, čo mi ale nevadí, keďže tu ide predsa len hlavne o niečo iné. Ale aj tak sa jednotlivé akcie vydarili, hlavne svojou realistickosťou a na prácu špeciálnej jednotky je skutočne radosť pozerať. S hereckým obsadením som dosť spokojný, charizmatický hlavný hrdina, ktorý ma bavil vo svojej služobnej, ale aj civilnej polohe, vydarená postava mladého policajta a plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú výborné, José Padilha je viditeľne talent, hlavne tá atmosféra a surové prevedenie sa mu skutočne podarilo, tu nemám žiadny väčší problém. Takže skutočne jedine tá prvá polovica mohla byť podaná trochu inak, ale aj tak sa mi to dosť páčilo, kladov je tu nespočet a medzi podobnými filmami patrí Elitná jednotka medzi to najlepšie. 75%(20.12.2013)

• - Ve filmu odehrávajícím se v roce 1997 se v jedné scéně objeví Volkswagen Golf čtvrté generace, ten se ale začal vyrábět až roku 1998. (WillyMarks)

• - Kapitán BOPE André Batista byl po vydání knihy pokárán a odsouzen vojenskou policií. (chelseaman22)

• - Postava Andrého Matiase je inspirována Andrém Batistou, bývalým členem BOPE, který je zároveň jedním ze scenáristů filmu. (Caaslav)