Elitní jednotka

Elitné komando

Elite Squad

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Brazílie / USA / Argentina, 2007, 118 min

Sympaticky koketní akční nadprůměr, jehož první polovina se snaží hrát na hutnější struny dramatického příběhu - a daří se jí to... jenomže: Tropa de Elite měla být asi více koncipovanější jako čistokrevná akce; střílečka ala Modern Warfare2 anebo moderní Counter Strike v kulisách ušpiněných slumů. Nedá se říci, že jako napínavé drama snímek selhává, ovšem mnohem více by filmu slušelo vyprdnout se na vážnější vsuvky a servírovat jen napínavou čistokrevnou akci... jako simulátor Rio de Janeirské URNy by to totiž fungovalo na jedničku.(16.12.2010)

Dobré filmovo spracovaný rez zásahovej jednotky BOPE, ktorý ukázal jej pôsobenie, drsné praktiky a ešte drsnejší a náročnejší výcvik (dostať do ruky odistený granát sa len tak pri výcviku nevidí). Nečudujem sa, že ľudia ktorý pôsobia v tejto "sekte" ako to bolo nazvané v tomto filme majú potom v osobnom živote psychické problémy. Príbeh na široký spektrálny záber na všetky zlé skutočnosti v Rio de Janeiro počnúc kriminalitou, korupciou až po drogy. Hlavným motívom bolo vykreslenie dvoch začínajúcich mužov v BOPE s odlišným tipom pováh, ktorý sa rozhodli v mene zákona bojovať proti spomenutím nástrahám, ale každý iným spôsobom. Na mňa to pôsobilo ako spojenie dvoch žánrov vojnový a akčný, takže ešte väčší úspech by to malo rozdelené napríklad na film o jednotke a na film o výcviku s podrobnejším a emocionálnejším spracovaním. 60%(7.3.2012)

Skoro až polodokument ukazující jak to chodí v brazilské policii a hlavně v BOPE, elitní jednotce, kde ze sta lidí dokončí výcvik jen 5 nejlepších. Kucí se s tim neserou a když vběhnou do favely je zle. Prd prd, čistá akce s chladnou hlavou a drogoví dealeři padají k zemi. Když někdo přežije a chtěj z něj dostat info, tak přijde na řadu dýchání do pytlíku :) Brazílie je holt divočina a po dobrym to tam prostě nejde, to se nám film snaží sdělit. Sleduje navíc příběh dvou kadetů, kteří by mohli nahradit současného kapitána, který jej již unaven svou prací. Akce je tam méně než jsem čekal, a není nějak filmově bombastická, je prostě precizně provedená, aby dealeři neměli šanci. Nejvíc mne ale dostal výcvik, fakt megapeklo. Suma sumárum je třeba Město bohů lepší film, ale tohle zase končí poctivou ranou brokovnicí do ksichtu.(15.10.2008)

Tak tomu poviem akčný nárez. Film plný akcie, špiny a bordelu veľkomesta. Drsné podmienky si žiadajú drsné riešenia, prežijú len tí, čo si to uvedomia.... Pri tomto filme človeku docvakne, že nie vždy je priestor na veľkodušnosť a milosrdenstvo, pretože nie každý je toho hoden. 80/100(8.10.2016)

Téma policejní čistky brazilského slumu je dobrým příslibem a Tropa de Elite ho rozhodně naplňuje. Nejde tu ale jen o prázdnění zásobníků do nebohých dealerů. Scénář nás provede ultra-drsným přijímacím řízením k řezníkům z Bope, nechá nahlédnout do zkorumpované policie i osobních životů, zasažených prací velmi či ještě víc. Nedokážu říct, která z těch částí mně bavila víc, protože všechny byly skvělé. Po pomalejším začátku gradoval snímek až do posledních vteřin a s ním i moje průběžné hodnocení. Poutavě a reálně se tak podařilo vykreslit drsné prostředí i stressové zaměstnání a není moc co vytýkat. Alternativa: Cidade de Deus.(26.1.2010)

• - Scénář byl inspirován knihou „Elite da Tropa“ od sociologa Luize Eduarda Soarese a dvou kapitánů jednotky BOPE André Batisty a Rodriga Pimentela. (chelseaman22)

• - Hlavní postava Roberta Nascimenta byla pojmenována podle zločince Sandra Nascimenta, který byl zastřelen policií 12. 6. 2000 po únosu autobusu, o němž pojednává dokument Ônibus 174 (2002). Inspirací tvůrcům posloužil také skutečný příslušník jednotky BOPE jménem Rodrigo Pimentel, který se objevil v malé roli v pokračování filmu z roku 2010. (Caaslav)

• - Ve filmu odehrávajícím se v roce 1997 se v jedné scéně objeví Volkswagen Golf čtvrté generace, ten se ale začal vyrábět až roku 1998. (WillyMarks)