poster

Elitní jednotka

 • Brazílie

  Tropa de Elite

 • Slovensko

  Elitné komando

 • Velká Británie

  Elite Squad

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Brazílie / USA / Argentina, 2007, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Flipnic
  ****

  Do první poloviny filmu je to hodně zajímavé, spíše "naučné", kdy se dozvídáme, jak to chodí v sociální síti v Riu de Janeiru. Chvílemi mi to však připadlo trochu neobratné a pro Evropského diváka až neuchopitelné. Druhá polovina se ale sjednotí v neuvěřitelně skvěle podanou akční jízdu, kdy jak výcvik, tak konflikt mezi BOPE a pouliční mafií, opravdu zaujmou. V druhé polovině hodně drsné, všichni proti všem, každý za svým osobním cílem, nikdo si nebere servítky. 4,5/5.(22.4.2011)

 • Sarkastic
  ****

  „V Riu si musí každý policajt vybrat. Buď začne být nečestný a mlčí, nebo se zúčastní boje. Matias a Neto se ten večer rozhodli jít do války.“ Naturalistické (ještě větší autenticitu místy navozuje ruční kamera), napínavé, bez iluzí, nadějí a zbytečných emocí. Prohnilé a zkorumpované město, lidé, poměry a do toho profesionální jednotka (postupující „ne tak úplně“ dle předpisů), která denně nasazuje životy, aby se…vlastně nic nezměnilo. Jde ale o čest, že…anebo ne? Přenášení mrtvých těl do jiného okrsku bylo vrcholem kruté ironie, ovšem nejpůsobivější částí filmu byl jednoznačně výcvik (zvlášť oběd byl velmi „chutný“). Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že by snímek potřeboval trochu prostříhat, ať už jde o opakovanou pasáž či scény z právnické školy/spolku (kratší stopáží by se mohlo docílit ještě větší údernosti; nebo když už 2 hodiny, tak přidat právě u výše zmíněné tréninkové části, kterou bych i snesl delší). Jinak velká spokojenost (potěší i kvalitně natočené přestřelky a akční scény), hodnotím silnými 4*.(5.9.2014)

 • Davies182
  ***

  Sympaticky koketní akční nadprůměr, jehož první polovina se snaží hrát na hutnější struny dramatického příběhu - a daří se jí to... jenomže: Tropa de Elite měla být asi více koncipovanější jako čistokrevná akce; střílečka ala Modern Warfare2 anebo moderní Counter Strike v kulisách ušpiněných slumů. Nedá se říci, že jako napínavé drama snímek selhává, ovšem mnohem více by filmu slušelo vyprdnout se na vážnější vsuvky a servírovat jen napínavou čistokrevnou akci... jako simulátor Rio de Janeirské URNy by to totiž fungovalo na jedničku.(16.12.2010)

 • gogo76
  ****

  Výborné zobrazenie chudobných štvrtí Rio de Janeira, ktoré sú skrz -naskrz preplnené feťákmi, priekupníkmi a bezútešným stavom polície skorumpovanej zhora až dole. A predsa sa nájde pár vyvolených, tých najtvrdších a psychicky najodolnejších, ktorí vstupujú do nie veľmi početných, ale zato rešpektovaných , úderných jednotiek BOPE.Veľmi kvalitný film, ktorý vrhá dosť temný a pesimistický pohľad na Rio de Janeiro. 80%.(31.1.2010)

 • Bluntman
  **

  Pravičácká testosteronová a otravně namachrovaná sračka, která diletantsky distribuuje informace ve vyprávění, vytváří si nezáživné narativní alibi pro nechronologičnost a nemůže se rozhodnout, jestli je nám film podáván optikou nespolehlivého vypravěče, nebo se má jednat o fabulaci faktu a kvazidokumentární tendenci v podobé persifláže Města bohů si víc jak 2* nezaslouží. Jo, a ten voice-over je značně redundantní a "nefilmový". Ani se nedivím, že TROPA DE ELITE vyhrála zrovna tam, kde vyhrála, když se na onom festivalu oceňují ve skutečnosti archaické a ideologicky problematické hloupé filmy, o nichž není inspirativní jakkoliv diskutovat.(19.2.2008)

 • - Scénář byl inspirován knihou „Elite da Tropa“ od sociologa Luize Eduarda Soarese a dvou kapitánů jednotky BOPE André Batisty a Rodriga Pimentela. (chelseaman22)

 • - Postava kapitána Nascimenta měla být původně vedlejší rolí s tím, že hlavní úloha byla určena Netovi a Matiasovi. Poté, co byl natočen celý film, byli však režisér José Padilha a scénárista Bráulio Mantovani ohromeni výkonem Wagnera Moury natolik, že se rozhodli upravit děj tak, aby postava Nascimenta ve snímku více vynikla. (Caaslav)

 • - Z filmu byl trhák již tři měsíce před kinopremiérou. Ven se dostala pirátská nahrávka jedné z pracovních verzí filmu vinou firmy, která dělala k filmu titulky. Okamžitě tato verze zaplnila černý trh. Tuto verzi dle průzkumů viděli přibližně tři milióny lidí než přišel film do kin a celkově jen v roce premiéry 11,5 miliónu diváků. Když poté v říjnu 2007 dorazil snímek do kin, tak ho v nich vidělo půl milionu diváků. Přesto to filmu paradoxně spíše pomohlo, jelikož třeba pouze v Riu a Sao Paulu zhlédlo film o otevíracím víkendu 180,000 diváků, byť snímek neměl žádnou oficiální reklamní kampaň. S přehledem se jednalo o nejnavštěvovanější film v brazilských kinech za dotyčný rok. (DaViD´82)