Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Psema

Solidní vánoční biják, jeho největší síla tkví v Zemeckisově schopnosti navodit jakoukoliv atmosféru, kterážto se nejvíce odráží na úvodní temné dvacetiminutovce a mladistvě rozjančeném závěru, z něhož vánoční nálada doslova kape. O to víc zamrzí bezpohlavnost a estrádovitost zbytku (setkání s duchy jsou vesměs utrpení), což nejenže narušuje dramatickou strukturu, ale ve své primitivnosti a předvídatelnosti nudí víc, než je zdrávo. Proč machrovat s nekonečnými průlety po Londýně a okolí, když se dá tnout do vztahů, na nichž závěrečné poučení beztak staví? Nechápu. A stále mám pocit, že být to celé natočené s živými herci, byl by výsledek o řád lepší a zajímavější. ()

robbiee

[imdb: 6.8/10] | me: Moje pocity sú jednoznačne umocnené 3D zážitkom obrovského plátna a geniálneho zvuku IMAXu ... Avšak celkovo je toto spracovanie Dickinsovej poviedky výborné - temné, chladivé, ale rozprávkové zároveň. Film ma miestami "tmavé" a pre detské oko dosť hrôzostrašné spracovanie čím sa však stáva zaujímavejším pre dospelého diváka. Atmosféra je vhodne dotváraná výbornou aj keď digitalizovanou mimikou Jima Carreyho v rôznych podobách a napätie sa stupňuje spolu s tempom filmu. Je vidno, že film bol pripravovaný pre 3D a vďaka dynamickým priestorovým sekvenciám a efektom veľmi baví. Veľmi pekná, dynamická, miestami "zimomriavá" ale o to zaujímavejšia rozprávočka ako pre (nebojácne) deti tak aj pre ich dospelý sprievod. We wish you a Merry Christmas, we wish you a Merry Christmas ... and a Happy new Year. ()

TeeAge

|| Scenár: Robert Zemeckis / Predloha: Charles Dickens - A Christmas Carol | Hudba: Alan Silvestri | Produkcia: Jack Rapke, Steve Starkey, Robert Zemeckis | Distribúcia: Walt Disney Pictures, ImageMovers Digital | Štúdio: Walt Disney Pictures Motion Pictures | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 325,286,646 $ || Antianimák, aký tu ešte nebol. Zo začiatku ma tá formálna stránka tak odpudzovala, že som bol na pochybách, či to budem pozerať ďalej. Zemeckis však pojal látku Dickensa tak osobne a jedinečne, že si ma nakoniec zatiahol úplne do deja a podmanil si ma i svojou divnosťou. Je priam neuveriteľné, že sa niečo tak nehollywoodské vôbec dokázalo vynoriť z komnát Disney zámku. Faktom je, že rodinný trhák sa z toho stať nemohol. Jednoznačne záležitosť pre starších. 78% | HD, THX, EN DTS | ()

Aluska88

Vánoční koledu jsem zhlédla, díky přijetí nabídky mé neteře, ve skromném městském příbytku, který se nazývá kinem. Ovšem tak jediné, co tento fakt připomíná je plátno, zbytek, jako pohodlné konferenční židličky, malý prostor a pár dalších věcí, jsem zatím jako skutečnost "kina" nebyla schopna přijmout:) Díky nadčasovému vynálezu jménem filmové plátno, tak ještě autentičtěji vyzněla vizuálně dokonalá stránka filmu. Fascinující je též pojetí a zpracování, zvláště kamera, její lety skrz příběhem vyzní efektivně. V průběhu sledování se mi párkrát vynořila myšlenka na zážitek, který by mi byl poskytnut, pokud bych tento animovaný skvost sledovala ve formátu 3D. Ano, je to všechno krásné, dokonalé a přepychové. Jen možná, kdyby místo malého kouska z toho přepychu bylo něco... jak to říct... více opravdového, čistého, ne tak dokonalého. Je to jako vánoční dárek, dokonale a precizně zabalen, z kterého jste po rozbalení na první pohled neskonale potěšeni, ale jak si ho poté začnete lépe prohlížet, zjistíte, že Vám na něm i přesto něco schází. Třeba někdo pozná, jak to myslím, ale nedokážu vyjádřit. Jinak kromě tohoto mého dojmu a pár cíleně dojemných scén a stejně podobných dialogů (které by možná někteří nazvali tzv. citovým vydíráním, s čímž bych i souhlasila, jen ten výraz by mi přišel, vzhledem k příběhu a žánru příliš silný), nemám více nic, co bych vytkla. Všechny ty sladkobolné scény by se daly snad i zcela poklidně přehlédnout, pokud by byl film čistě dětskou pohádkou, což vzhledem k výskytu temných a dost strašidelných okamžiků, tak docela není (i když vzhledem k současným poměrům, kdy již osmileté dítě touží vidět filmy typu SAW, je to dost možná zavádějící názor, ale na mně to tak působilo). Taktéž sám námět není nijak originální, spíše vděčné téma spousty pohádek o polepšení lakotného, mrzutého, či podobně "odsouzeného" člověka. Můj celkový dojem, nyní však krátce a stručně:) je - pohádkový, chvílemi hororově laděný příběh s fenomenálním výtvarným mistrovstvím. ()

genetique

Na Zemeckisovu tvorbu som sa vždy tešil a opäť nesklamala. Bohatá fantázia, vizuál patril v jeho filmoch vždy k popredným aspektom a vždy som vedel, že sa dočkám niečoho originálneho. Mrzí ma, že som film nevidel v originálnom znení, Carreyho hlas ma vždy dostane. Začiatok a koniec filmu sú stobodové, veľmi citlivé vykreslenie postáv, veľa dobrých nápadov. Stred filmu ako sumarizácia hriešneho života však trošku Zemeckisovi uletel. 'A Christmas Carol' ponúka klasickú štruktúru rozprávky s poučnou pointou v závere, v tomto prípade jej však predchádzalo čosi, na čo by som maličké dieťa asi do kina nevzal. Deti majú mať zlé sny z horrorov a nie z rozprávok. To ale neuvádzam ako mínus, pretože film bol konštruovaný pre staršieho diváka veľmi vkusne, a do kín uvedený mesiac pred Vianocami, čo trefne naznačuje čas, za ktorý by sme ešte mali stihnúť spraviť nejaký ten dobrý skutok a spraviť svoj život lepším. 80%. ()

Madison

Dôvod, pre ktorý udeľujem až 5*, spočíva najmä v neuveriteľne nádhernej animácii, ktorá ma úplne ohromila. Celkovo tmavé depresívne zafarbenie - vystihujúce zlomyseľnosť hlavnej postavy (pre malé deti musí byť táto ponurá snímka nestráviteľná) je umocnené rozprávkovou kamerou, podmanivou vianočnou atmosférou a ušlachtilými myšlienkami. Zemeckis patrí v istom ohľade do tej istej kategórie ako aj Columbus a vedia ma nadchnúť najmä tým, že ich filmy majú rodinné vyznenie, pekný príbeh a zaujímavé charaktery postáv. Chcela by som povedať, že som pri Vianočnej kolede odpočívala, ale klamala by som :) Niektoré scény sú tak detailne a zároveň pochmúrne nasnímané, že som z filmu ako celku mala vskutku desivé pocity. ()

Ainy

Ano, znám i jiné verze tohoto známého příběhu, přesto musím uznat, že je Vánoční koleda opravdu povedená a celá celičká krásně zpracovaná. ()

Hellboy

SPOILER. Film s jednouduchým, ačkoliv samozřejmě důležitým poselstvím na motivy novely Charlese Dickense z roku 1843. Je to film především pro děti, ale nudit nebude asi žádnou věkovou skupinu. Ačkoliv je tedy dost dlouhý. V některých momentech je to dokonce docela strašidelné....pro děti. Snímek o starém morousovi a o tom, jak se změnil, je šikovně promyšlený, na čemž má hlavní zásluhu Dickens. Tím, že duchové Vánoc ukážou anti-hrdinovi (a čtenáři/divákovi) jeho minulost, si postava získá naše sympatie, měl přece tvrdé dětství... (Chybí mi ale důkladnější vysvětlení, proč propadl mamonu zlata a stal se chorobně lakomým.) Když pak duchové Vánoc ukážou Vydřigrošovi jeho budoucnost, je to šikovný krok, jak ho přimět se nad svým životem zamyslet. Je jasné, že se ten starej skrblík polepší, to neni ani žádnej spoiler. ___ Hlavními ingrediencemi filmu je trojrozměrnost, performance capture & Jim Carrey a příběh. Nutno říct, že první dvě položky jsou výrazně dominantní a příběh, nebo spíš jeho ztvárnění se mu ve všem podřizuje. Tak jako Dickensova novela je o hlavně o napravení lakomého starce a Vánoce jsou jen jakousi berličkou, tak v tomto filmu jde především o triky a trojrozměrnost, přičemž příběh a s ním i Vánoce jsou jen podružné. V první řadě jde prostě o exhibici trikové zručnosti filmařů, což divák pochopí už během prvních několika minut, kde kamera "prolétává" co nejblíže různým překážkám či rohům, prostě tak, jak to dokáže jen CGI film. To samozřejmě není nic špatného, jen prostě v mnoha, mnoha situacích snímek působí asi jako kdysi na diváky působilo This is Cinerama!. Mám na mysli především honičku s vozkou smrti, let do vesmíru atd... Film není tak moc zábavný, na to je ústřední myšlenka Dickensovy předlohy moc vážná až pochmurná, takže chápu mnoho těchto (samoúčelných) veselých ozvláštnění, ale stejně je ten výsledek takový rozpolcený. Vymoženosti Performance capture jsem naopak ocenil na zobrazení města v době před 150 lety a na postavě smrtky (ačkoliv na to vlastně tato technika nebyla potřeba). Hudba Alana Silvestriho je výborná, závěrečná skladba se zpěvem Andrey Bocelliho je na můj vkus ale příliš patetická. ___ Fakt, že Carrey kromě ústřední postavy (v každém věku) ztvárnil i duchy Vánoc, je ještě pochopitelný, netuším proč proboha hrál Gary Oldman jak Boba Rastra tak i Vodrala? Jak, kdy, proč se vlastně Vydřigroš stal tak posedlý penězi? Proč všechny postavy promlouvají tak podivnou řečí? Proč je duch Vánoc přítomných ztvárněný jako obr v kožichu s vavřínovým věncem na hlavě, který se neustále směje??? A kdy Vydřigroš zemřel?:) __ Je to tak 70%... ()

Botič

„Poslední tři filmy Roberta Zemeckise jsou jako ta stará známá bonboniéra, kde vždycky víš, co ochutnáš.“ Vůbec by nebylo od věci, kdyby se Robert Zemeckis příští nebo přespříští rok přihlásil o slovo s klasicky natočeným hraným filmem. Nebo mu z toho 3D začne dočista šplouchat na maják. A divákům postupně taky. Trilogie naanimovaná za pomoci technologie motion capture – Polární expres, Beowulf a teď čerstvě Vánoční koleda je bezesporu zajímavým kinematografickým experimentem, ale těžko ji lze milovat. Možná proto, jak hluboce jsou do sebe jednotlivé filmy zahleděné.Zemeckis dusí lehkost svých posledních filmů těžkopádnou animací. Největším záporným znaménkem se v případě Zemeckisových posledních snímků může zdát být opomenutí příběhu. Klade čím dál větší důraz na 3D-efekt a ve výsledku baví jen na začátku a na konci. Prostřední část je jako kdyby vzal lehce poletující peříčko z Forresta Gumpa a jeho let převedl do trojrozměrné podoby a nechal jej vlát ve větru 45 minut. Prostě nuda. Postava Scrooge Jima Carreyho, tak ve výsledku pořád někam lítá nebo padá – vše ve prospěch kýženého efektu. Až se dere na mysl představa Supermana v důchodcovském věku s artrózou a mrzutou povahou. Ve vánoční koledě je toho opravdu hodně, ale duch Vánoc chybí, ačkoliv se ve filmu objevují dokonce dvě postavy představující onoho ducha. ()

hellstruck

Film může za čtyři hvězdičky poděkovat spíše mé vánoční náladě, protože ve skutečnosti jsem zklamána. Daleko víc se mi líbil zde podceněný Polární Expres. Efekty jsou sice nádherné, ale není to nic, co bychom již neviděli, nemá to vyloženě tu krásnou vánoční atmosféru. A chvílemi to byla vážně nuda. ()

sud

Atmosférické a Dickensovské tak, až z toho mrazí (obzvláště úvodní titulky a průlet městem nemají chybu). Nebýt toho Disneyovského bláznění v druhé polovině, byla by to nejlepší adaptace téhle povídky. Ale i tak chválím všechno ostatní. 80%. ()

Falko

Moje prve predstavenie s 3D okuliarmi bolo v kine Orange Imax v Bratislave v roku 2002 pri nejakom 50-minutovom filme o dinosauroch. Vtedy som netusil, ze si pockam dalsich 7 rokov, kym si pozriem v poradi druhy film s 3D okuliarmi a zazitok je neporovnatelny. Zemeckis nielenze natocil krasny, temny, pre deti miestami hrozostrasny pribeh, ale s 3D okuliarmi je ten zazitok niekolkonasobne posilneny krasnymi vizualnymi efektami alebo kamerovym lietanim ponad zasnezenymi ulicami s vianocnou atmosferou. Taktiez hudba Alana Silvestriho je krasna, doplnena vianocnymi melodiami a preto sa tento film v buducnosti hodi na kazde Vianoce na televizne obrazovky. Reziser Robert Zemeckis nataca od roku 2004 uz len pocitacom animovane filmy: POLARNY EXPRES (2004) alebo BEOWULF (2007). Som zvedavy, aky bude dalsi jeho film, ale nech uz je akykolvek, urcite si ho rad pozriem. _______ V juli (cervenci) 2011 som si tento animak zopakoval a zazitok je rovnaky, nadalej 100%. _____ Jim Carrey - (Scrooge / Scrooge ako malý chlapec / mladý chlapec / mladý muž / stredne starý muž a hlas duchov) +++ Gary Oldman - (Bob Cratchit / Marley / Tiny Tim - hlas) +++ Colin Firth - (Fred) +++ Robin Wright Penn - (Fan / Kráska) +++ Bob Hoskins - (Pán Fezziwig) +++ Cary Elwes - (Džentlmen / Dick Wilkins / Huslista / Hosť / Obchodník) +++ Daryl Sabara - (Peter Cratchit) +++ Fay Masterson - (Martha Cratchit / Caroline) +++ Produkcia: Robert Zemeckis +++ (Videl v kine 10.11.2009) +++ ()

Jezinka.Jezinka

"A mnoho lidí nemá ani kde spát!" "Nefungují snad věznice?" Zlá stránka Ebenzera je příjemně cynicky vtipná. Když mluví o tom, že přeci nejde nikoho nutit veselit se tak, jak si to normovaně představují ostatní, je to největší z životních pravd. Jeho cesta životem, která z něj udělala zlého, nerudného starce, je dojemná a konec je tak sladkobolný, že to ladí k lineckému, perníkům i pracnám. Jsou Vánoce, dneska to nemůžu hodnotit jinak a mouchy na tom přes tu výbornou animaci hledat odmítám. ()

D.Moore

Tak pro začátek největší (a asi jediná zásadnější) výhrada: Robert Zemeckis si na můj vkus až moc oblíbil volnost digitálního světa, v němž může řádit dle libosti, a z Vánoční koledy se kvůli tomu zběsilému "Jů, koukněte, lidi, jak to s vámi na sedačkách v kině hází" poletování občas ztrácí ta krásná dickensovská atmosféra = největší klad. Ano. O řadě scén vážně musím napsat, že jsou stoprocentně atmosférické (příchod Vodralova ducha, vzpomínání na Vydřigrošovo dětství, třetí duch), některé vyloženě lahůdkově hororové, animace působí podstatně lépe a živěji než v Beowulfovi (ale tak dokonalá iluze reality jako třeba v Tintinovi to ještě pochopitelně není), Ebenezer Vydřigroš se díky mimice propůjčené bezvadně hrajícím Jimem Carreym stal vskutku dramatickou a uvěřitelnou postavou, která je chvíli odpudivá, chvíli vás zase dojímá, hned nato pobaví nějakým spíláním cezeným přes zuby... Zásluhou toho všeho, rozumné stopáže a Silvestriho hudby je Vánoční koleda jednou z nejlepších verzí krásného klasického příběhu, který má výhodu v tom, že je klasický a nikdo se do něj tedy nenaváží a neprská, jak je jednoduchý a předvídatelný. To by přece byla škoda. ()

MM_Ramone

Anglický spisovateľ Charles Dickens napísal v roku 1843 poviedku "Vianočná koleda". Je to príbeh o lakomom, nespoločenskom a zatrpknutom starom mužovi, ktorého počas štedrovečernej noci navštívia traja duchovia a zmenia jeho pohľad na svet. Toto literárne dielo bolo už mnoho krát sfilmované. V roku 2009 siahla po tejto klasike aj filmová spoločnosť Walt Disney Pictures. Réžiu zverili do rúk skúseného Roberta Zemeckisa. Odviedol kvalitnú, profesionálnu prácu a natočil príjemný, animovaný, vianočný film. Skvelé filmové spracovanie klasickej literárnej predlohy. Nech Boh žehná všetkým ľuďom. ***** ()

freddy

Tohle je zklamání. Předpokládal jsem, že s takovým vysokým rozpočtem by se mohlo jednat o jednu z nejkvalitnějších verzí dickensovské klasiky, ale opak je pravdou, vysoký rozpočet tomuto filmu asi spíše ublížil, nežli pomohl. Začátek je v pohodě, je tu perfektně bezútěšná atmosféra tehdejšího Londýna, nic veselého, nic optimistického, Scrooge je přesně takový, jaký by měl být, všechno sedí a já jsem nadšený. Jenže po příchodu Scrooge domů začíná pekelná nuda a režisér Zemeckis rozehrává akční podívanou, která tomuto klasickému příběhu neskutečně ubližuje a nudí. Dá se říci, že zde jsou efekty a akce na úkor příběhu a kvality. Ale zatímco sekvence s duchy minulých a přítomných Vánoc se daly skounout relativně bez problémů, tak s dějovou linií kolem ducha budoucích Vánoc jsem měl velký problém, tam mě to nebavilo, nudil jsem se a říkal jsem si, co je tohle proboha za kravinu. Závěr už byl sice zase příjemný a byl jsem stejně jako na začátku spokojený, ale to bohužel nemohlo odčinit mé zvláštní a rozporuplné pocity z toho, co jsem viděl předtím. A co Zemeckisovi nemohu odpustit je výrazná absence jakékoliv vánoční atmosféry, která se z filmu úplně vytratila. Výsledkem je tedy fakt, že tohle je jedna z nejnudnějších a nejméně atraktivních verzí Vánoční koledy, které jsem kdy viděl. V jednu chvíli jsem dokonce uvažoval i o dvou hvězdách, ale nakonec uděluji slabší tři hvězdy. ()

Spooner

Že už se Zemeckis na ty svoje experimenty nevykašle. Nejenom, že mu nevydělávaj, ale navíc nedokázal za 3 filmy nijak ve své technologii pokročit a Cameron ho tak stihnul přeskočit světelnou rychlostí s jedním filmem. Zemeckisovi postavy stále nevypadají realisticky a nedaří se mu jim dát ten správný život a jiskru (zvláště v očích je to dosti patrné). Postavy tak působí chladně a odtažitě, stejně jako zbylá animace, která mi přijde snad ještě horší než ta v Beowulfovi. Ani se zbytkem to ale není žádná sláva a je to vlastně klasická nudná pohádka plná moralitek pro nejmenší, která se bude za pár let nejspíš vysílat v dopoledním čase v televizi. Lepší zařazení si tahle nuda ale ani nezaslouží. 30% ()

gogo76

Trailer ma dokonale navnadil a neodolal som, zvlášť keď je to aj v 3D a v Košiciach som chcel obkukať novootvorený IMAX v OC galéria. Oproti Beowolfovi vidno pekný pokrok v detailoch, hlavne vytýkané mŕtve oči už v novom snímku pôsobia oveľa živšie. Všetko je po technickej stránke na vysokej úrovni, až na samotný príbeh, ktorý je v niektorých momentoch, hlavne v strednej časti, trošku nudný, ale to najhlavnejšie je strašne temný. Mne to ako dospelému divákovi nevadilo, ale nejako som oľutoval , že sme s manželkou zobrali aj našu sedem ročnú dcéru. Myslím si, že pre deti do desať rokov je film absolútne nevhodný. Téma smrti , duchov a všadeprítomnej tmy prevažujú nad veselými momentami v pomere 80:20. Keby režisér dokázal nejako oživiť a okoreniť humorom prostrednú časť filmu ,dal by som plný počet ,pretože napriek výhradám ,príbeh hoc je temný , je naozaj poučný. Grafika ,atmosféra, "herecké výkony" , hudba A.Silvestriho v kombinácii s 3D, to všetko nedovoľuje ísť nižšie ako 3 hviezdičky. 70%. ()

Xmilden

3. Zemeckisův animovaný experiment. Pomalu si zvykám na fakt že tento kdysi výborný vypravěč přestal točit filmy s herci a raději se upnul na animaci. Vánoční koleda nabízí obvyklé napravení jednoho společenského zbloudilce, který nemá rád Vánoce. Podobnost s Grinchem se jednoznačně nabízí nejen kvůli obsahu, ale i obsazením hlavní role. Film byl jednoznačně točen pro 3D efekty. Přelety nad krajinou nemají snad konce. Nicméně vánoční atmosféra zachycena byla, takže z tohoto pohledu není co Vánoční koledě vytknout. ()

Arbiter

Všichni furt řvou a někam padaj. Ten Dickens taky psal jen aby mohl prezentovat třetí rozměr. Nechápu, že je tak slavnej. Trololo. ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli