Frankenweenie: Domácí mazlíček

Frankenweenie

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 83 min

Tim Burton

John August, Tim Burton (původní scénář)

Danny Elfman

Scénografie:

Rick Heinrichs

Burton vzdáva príjemnú poctu klasickým starým hororom, no okrem toho nápadne odkazuje na vlastné filmárske počiny. V hlavnej postave osamelého Viktora môžeme sledovať navonok bizarného, no vo vnútri srdečného Edwarda a taktiež podivína Viktora z Mŕtvej nevesty. Frankenweenie je úchvatnou spŕškou burtonovských roztomilých kontrastov, bez ktorých sa nezaobíde žiaden jeho film a pre ktoré ho tak milujeme. Konvenčné, intelektuálne i duchovne zaostalé prostredie, do ktorého Burton vkladá svoje introvertné, no paradoxne duchaplné postavičky, množstvo vizuálnych vychytávok a skvelých nápadov, typická morbídna atmosféra filmu, absurdný humor a nádherne osobitá animácia. Nie som síce tak uveličená ako z predošlej Mŕtvej nevesty, ale po predchádzajúcich Temných tieňoch a vnútorne prázdnej Alice ma Burton opäť raz potešil.(29.1.2013)

• Aaron.

Frankenweenie začal celkem dobře, bylo to zábavné, postavy byly zajímavé a vzhledově vystihující svou povahu. Občas mírně připomínající Corpse Bride. Vše naznačovalo tomu, že by to mohl být dobrý film. Jenže příběh se z ničeho nic úplně zvrtnul, z temné komedie (jak jsem u Burtona zvyklí) se najednou vyklubal horor, který mi připomněl proč na horory nekoukám. Film plný WTF momentů. Konec byl hodně uspěchaný. Ne tak tohle jsem nemohl zkousnout. Pane Burton váš plamen pomaloučku vyhořívá, co s tím hodláte dělat?(11.1.2013)

Timu Burtonovi trvalo devět let (od Velké ryby), aby natočil film, kterému nemůžu vytknout vůbec nic. No... Možná mu spíš nic vytknout nechci, ale vychází to nastejno. Frankenweenie je rozhodně mnohem vydařenější animák než Mrtvá nevěsta, na rozdíl od Alenky se na něm spolupráce s Disneym tolik nepodepsala... A především to je úžasná pocta monstr hororům, které tak miluju. I ten poslední dobou nemastný neslaný Danny Elfman překvapil.(25.1.2013)

• Beastmaster4

Těžké zklamání. Burton nikdy nepatřil k mým oblíbencům, ale tímhle kouskem se nepředvedl ani tak. Vykrást několik filmů, udělat kýčovitý nezajímavý a ohraný příběh a hodit ho do svého mrtvolného stylu, to mi moc originální a zábavný nepřišlo. JURSKÝ PARK a GODZILLA v podání obrovské želvy...nuda. Pokud jde o Burtonův ujetý styl, tak dobrá, beru ho, ale proč mají jako mrtvoly vypadat i živé postavy?! Na mě byla animace už moc morbidní a vůbec mě neokouzlila. Příběh jak hrnečku vař také ne. Prostě taková rychlokvaška. Burton si asi po Mrtvé nevěstě řekl, že lidi jeho styl milují a tak hodil do placu svůj styl a zbytek ať se ukuchtí sám.(6.1.2013)

Naprosto zbytečné vytahování starých kostlivců ze skříně. Už krátkometrážní Frankenweenie mi přišel na svou půlhodinovou délku neskutečně natahovaný, jeho celovečerní podoba je proto přílišnou snahou vecpat mezi tři minuty děje mnoho načechrané vaty. Ta je však obalena do odkazů a citací starých monster klasik, tak mohou nekritičtí Burtonovi fanoušci zase hlásat něco o návratu režiséra do dob někdy před Alenku. Já v tom ale bohužel až na další obšlehnutou stylizaci a typické trademarky nevidím nic, co by Frankenweeniemu, jakožto Burtonově srdeční látce, dodávalo něco životného, zkrátka cosi, u čeho se mi nechce při vší té předvídatelnosti každých pět minut kontrolovat hodinky. Jediný bod se dá uznat za odvahu - pustit do kin černobílý stop-motion animák, to si může dovolit zřejmě jen jediný režisér na světě.(26.12.2012)

• - Všetky bábky mali skutočne ľudské vlasy a ich pohybový aparát mal asi 45 kĺbov a pohyblivých častí. Výnimkou je Sparky, ktorý ich mal tri stovky. (Anekla)

• - Film bol prvý krát pripravovaný v roku 2005, ale iné pracovné povinnosti prinútili Burtona, aby natáčanie neustále odkladal. (Anekla)

• - Když se Victorovi rodiče dívají na televizi, sledují film Jih proti Severu (1939). (Adam_Musil)