Frankenweenie: Domácí mazlíček

Frankenweenie

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 83 min

Tim Burton

John August, Tim Burton (původní scénář)

Danny Elfman

Chris Lebenzon

Scénografie:

Rick Heinrichs

Líbila se mi hodně atmosféra, ta byla super. Spoust odkazů na všelijaké klasické hororové prvky. Celkově mi to přišlo poměrně děsivé, hororové, rozhodně bych to neviděl jako animák pro děti. Je to zároveň takové praštěné, fantasijně mixlé spoustou věcí. Každopádně věštecká číča byla fajn, stejně jako většina postav, jež byly prostě dané dle různých schémat. Na animák v tom chyběl docela zásadní prvek, větší zábavnost. Ne že by to nudilo, ale nedá se říct, že by to vyloženě bavilo, nebo se to o to snažilo. Působí to krapet moc vážně, což jde ruku v ruce s tou snahou o děsivost, hororové vyznění. Nedalo se to cestou parodování, ale spíše jiné stylizace. Celkově jsem se na tohle dlouho těšil a nezklamalo, ale určitě to mohlo být ještě o fous lepší. Animace sice stylová, ale tahle mi zrovna moc nesednula. Zvláště spolužáci, nebo profesor, to bylo až moc karikaturní. Pro mě jeden z nej filmů, co jsem dosud od Tima Burtona viděl. 8/10(3.1.2014)

Tim Burton je zpátky a v duchu své ústřední dětské postavy oživuje své dávné umělecké mrtvolky. Téměř třicet let starý krátkomentrážní kraťas Frankenweenie se dočkal napojení na Burtonovy bleskosvody a v jeho laboratoři se zrodil nový celovečerní snímek, příběh víceméně zůstal, změnila se forma, hraný kraťas se proměnil v tak typickou Burtonovskou animovanou poctu brakovým béčkům 30. až 50. let., s obrovským množstvím popkulturních odkazů a aluzí k mnoha legendárním černobílým americkým filmům - v první řadě jde samozřejmě o poklonu klasickému hororovému snímku Frankenstein. Tak typická makabrózní poetika, kombinovaná s poetikou pokleslých žánrů, hororů a sci-fi z úsvitu hraného zvukového filmu, kde je ještě patrný silný vliv expresionismu (práce se světlem a stíny, podhledy zdola a podsvícení tváří atd.), morbidní příběh, stará dobrá ruční animace, kdy věci mají své stíny a figurky takovou tu nezaměnitelnou kinetiku, vynikající hudba Burtonova dvorního skladatele Danny Elfmana. Je fascinující sledovat, jak se za těch 30 let vyvinul Burtonův cizelovaný styl (a jak se protl s image studia Walta Disneyho). Škoda jen toho finále, které bylo víc pompézní, než by se možná slušelo, neboť se tak stalo na úkor originality.(23.12.2012)

• Aaron.

Frankenweenie začal celkem dobře, bylo to zábavné, postavy byly zajímavé a vzhledově vystihující svou povahu. Občas mírně připomínající Corpse Bride. Vše naznačovalo tomu, že by to mohl být dobrý film. Jenže příběh se z ničeho nic úplně zvrtnul, z temné komedie (jak jsem u Burtona zvyklí) se najednou vyklubal horor, který mi připomněl proč na horory nekoukám. Film plný WTF momentů. Konec byl hodně uspěchaný. Ne tak tohle jsem nemohl zkousnout. Pane Burton váš plamen pomaloučku vyhořívá, co s tím hodláte dělat?(11.1.2013)

''When you lose someone you love, they never really leave you. They move into a special place in your heart...'' Víte, je hrozně těžké nemít určitá očekávání, když slyšíte o stop-motion filmu, režírovaný Timem Burtonem, bez ohledu na to, jak slabší filmy v jeho poslední době byly. A moje očekávání se splnila. Konečně. Takové morbidní potěšení, zahalené v černobílé barvě se starou klasickou hororovou atmosférou, která možná přinese i pocity nostalgie. Typické vyhublé postavičky s kostnatými rameny a protáhlými tvářemi jsem si zamilovala ihned a ta hudba.. Danny Elfman je génius, jako bych poprvé slyšela soundtrack k Edwardovi, vážně.. a Sparky? Láska na první pohled. Jen škoda příšerek, konce a Disney, protože ho dost svazovalo, přeci jen je to určeno pro mladší publikum. Ale i přes to všechno Frankenweenie žije! ''You're alive!'' A Tim ožívá s ním. Jeho smysl pro detail a ten jeho temný svět mě nikdy nepřestane fascinovat. A hlavně... má něco, co mnoho lidem chybí. Představivost. Není to stoprocentní, jako u Edwarda, Ospalé díry nebo Big Fish, ale nemůžu si pomoc..prostě si to po delší době zaslouží.(23.12.2012)

• predators

I když nejsem přívržencem těchto poloanimáků, tak vizuální stránka tohoto, ať už chcete jakéhokoliv "steina", se mi líbila. Bohužel, znovu a opět narážím na styl Tima Burtona, který se mi né a né trefit do noty. Ale to je případ již jeho několika posledních, filmových kousků. Na to, jaký jsem cíťa, jsem ani slzu neuronil, no snad se TB ještě vzchopí a překvapí nás něčím svým! 40%(22.12.2012)

• - Jedná se o první snímek, natočený za pomocí animační techniky stop motion, který byl uveden v Imax 3D kinech. (kriticom)

• - Želva Shelley svým jménem odkazuje na příjmení autorky původního románu „Frankenstein“ Marry Shelley. (DanteZ)

• - Film bol prvý krát pripravovaný v roku 2005, ale iné pracovné povinnosti prinútili Burtona, aby natáčanie neustále odkladal. (Anekla)