Frankenweenie: Domácí mazlíček

Frankenweenie

Animovaný / Komedie / Rodinný / Horor / Sci-Fi

USA, 2012, 83 min

Tim Burton

John August, Tim Burton (původní scénář)

Danny Elfman

Scénografie:

Rick Heinrichs

Naprosto zbytečné vytahování starých kostlivců ze skříně. Už krátkometrážní Frankenweenie mi přišel na svou půlhodinovou délku neskutečně natahovaný, jeho celovečerní podoba je proto přílišnou snahou vecpat mezi tři minuty děje mnoho načechrané vaty. Ta je však obalena do odkazů a citací starých monster klasik, tak mohou nekritičtí Burtonovi fanoušci zase hlásat něco o návratu režiséra do dob někdy před Alenku. Já v tom ale bohužel až na další obšlehnutou stylizaci a typické trademarky nevidím nic, co by Frankenweeniemu, jakožto Burtonově srdeční látce, dodávalo něco životného, zkrátka cosi, u čeho se mi nechce při vší té předvídatelnosti každých pět minut kontrolovat hodinky. Jediný bod se dá uznat za odvahu - pustit do kin černobílý stop-motion animák, to si může dovolit zřejmě jen jediný režisér na světě.(26.12.2012)

CITÁT - Je to normální kluk, akorát má svůj vlastní svět........... Krásně ponurý Burtonovský snímek plný temné lásky a přátelství. CITÁT - Máš hlad? Tak tě dobijem....... Viděli jste jejich učebnice? Podle nich už Pluto není planeta!!! Za mých mladých let to byla skvělá planeta!!....... Přeměna kočky Fouska byla mrazivá. CITÁT - Či či číííííí......... Okolo 73 minuty se obyvatelé Nového Hollandska shromáždí před místním kinem. Na poutači je napsaný film, který právě dávají. Tím filmem je Bambi.(3.8.2014)

Uprimne receno, nevim, proc mel Burton potrebu remakeovat svuj starej pulhodinovej film, ale budiz. Dej je sice drobet natahlej, precejen pulhodinka by tomu slusela vic, ale jinak to je docela zabava. Skvela, temna atmosfera, sem tam nejakej vic hororovej nebo naopak komickej prvek, skvela animace i hudba. Sice jeden ze slabsich Burtonovo filmu, ale zase jeden z nejlepsich animaku tohohle roku.(29.12.2012)

Tim Burton je jako stvořený pro zfilmování nové verze legendárního Frankensteina, ale než ho natočí, zkusil si zatím animovanou verzi, kde však úvodní postavu nahradil roztomilým pouličním smetákem. Burton v posledních letech bohužel ztrácí dech a svá režijní léta už má nejspíše za sebou, ale přesto "Frankenweenie" pobaví daleko více než cokoliv hraného co nám Tim v posledních letech nabídl. P.S. "Frankenweenieovu" filmovou verzi nám v krátkometrážní podobě Burton přinesl už před necelými 30 lety.(26.2.2013)

Burton se pokorně a s dětskou radostí vrací ke svým počátkům mile při tom odkazujíc k nejklasičtějším ze všech klasických hororů. Mohu mu spílat za jeho tvorbu posledních let jak chci, ale když vidím jak do školní třídy nakráčí Bela Lugosi a Frankenstein před ním začne mluvit o mlýnu, tak Tim mě má v hrsti. Frankenweenie nemá "až tak" krásně pohlcující atmosféru jako jeho starší filmy, ale i tak je to příjemný Burtonovský koncentrát a bez problémů a zádrhelů fungující pohádka. 8/10(18.2.2013)

• - Film se odehrává ve stejném městě, jako se odehrával jiný Burtonův film Střihoruký Edward (1990). (NormanBates)

• - Při pokusu oživit rybku ve sklenici, jsou krokosvorky přichyceny na sklenici, aniž by byly ponořeny do vody. Sklo je izolant, tudíž nevede elektrický proud. (Ali_Phe)

• - Film bol prvý krát pripravovaný v roku 2005, ale iné pracovné povinnosti prinútili Burtona, aby natáčanie neustále odkladal. (Anekla)