Frankenweenie: Domácí mazlíček

Frankenweenie

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 83 min

Tim Burton

John August, Tim Burton (původní scénář)

Danny Elfman

Scénografie:

Rick Heinrichs

Oživování mrtvých domácích mazlíčků se vyplácí. Vyplatilo se v roce 1984, vyplatilo se i v roce 2012. Ještěže si Tim vzal poučení z mouder filmového pana učitele Rzykruskiho, který úspěšnost opakovaného vědeckého experimentu spatřuje v dostatečném množství investovaného "srdíčka". Ve Frankenweenie je ho i napodruhé dost na to, aby příběh o klukovi a nemrtvém hafíkovi bavil. Sice jen starou známou nostalgicko-infantilně-tributovou limčou, ale stejně jsem se po hoooooodně dlouhé době přistihl, že mám při všech těch chytráckých citacích starých hororů, sexy chraptění Winony, větrných mlýnech i řečech o vědě a lásce zase starý známý burton-knedlíček v krku. Škoda, že závěr trochu neobratně ulítne do monstr hororu a v celém filmu není snad jediná neočekávatelná věc, ale jinak jsem si to užil víc než cokoli od Karlíka dál. Nicméně nevím, jak se Burton hodlá dál vykrádat. Už totiž moc není kde brát.(4.12.2012)

• ivishka

Asi jsem měkota, ale normálně bych dala odpad - kdyby nešlo o Burtona. Není to přímo zlý režisér jsou filmy, které od něj pořád zbožňuji například Střihoruký Edward nebo Karlík a továrna na čokoládu. Bohužel to je asi všechno(zatím). I mistr tesař se někdy utne, ale tohle byla od začátku do konce děsná nuda. Ani hlas Winony Ryder mi nestačil k tomu, abych se pobavila i když se všelijak pitvořila. Nelíbí se mi tahle jeho "pokroková" animace a to je můj soukromý názor - děsí mě podobně jako Koralína s knoflíkama místo očí a postava té blond holčičky vlastnící věštící kočku pomocí výkalů jakoby z oka vypadla nějaké hororové postavě. Strašná nuda .....co na to říct filmově jsem naprostý laik ale dám hodně na působení celkového dojmu a nejhorší na filmu je, když je vám naprosto ukraden příběh hlavního hrdiny Viktora a jeho Sparkyho...Po dobu kdy jsem se na to dokázala dívat mě pouze bavila představa toho, že by snad postavu malého klučiny daboval Johnny Depp(což nedaboval)a setkali by se s Winonou Ryder ve studiu :-D dost možná by Burtona Winona zažalovala :-D....(28.12.2012)

''When you lose someone you love, they never really leave you. They move into a special place in your heart...'' Víte, je hrozně těžké nemít určitá očekávání, když slyšíte o stop-motion filmu, režírovaný Timem Burtonem, bez ohledu na to, jak slabší filmy v jeho poslední době byly. A moje očekávání se splnila. Konečně. Takové morbidní potěšení, zahalené v černobílé barvě se starou klasickou hororovou atmosférou, která možná přinese i pocity nostalgie. Typické vyhublé postavičky s kostnatými rameny a protáhlými tvářemi jsem si zamilovala ihned a ta hudba.. Danny Elfman je génius, jako bych poprvé slyšela soundtrack k Edwardovi, vážně.. a Sparky? Láska na první pohled. Jen škoda příšerek, konce a Disney, protože ho dost svazovalo, přeci jen je to určeno pro mladší publikum. Ale i přes to všechno Frankenweenie žije! ''You're alive!'' A Tim ožívá s ním. Jeho smysl pro detail a ten jeho temný svět mě nikdy nepřestane fascinovat. A hlavně... má něco, co mnoho lidem chybí. Představivost. Není to stoprocentní, jako u Edwarda, Ospalé díry nebo Big Fish, ale nemůžu si pomoc..prostě si to po delší době zaslouží.(23.12.2012)

Burton se pokorně a s dětskou radostí vrací ke svým počátkům mile při tom odkazujíc k nejklasičtějším ze všech klasických hororů. Mohu mu spílat za jeho tvorbu posledních let jak chci, ale když vidím jak do školní třídy nakráčí Bela Lugosi a Frankenstein před ním začne mluvit o mlýnu, tak Tim mě má v hrsti. Frankenweenie nemá "až tak" krásně pohlcující atmosféru jako jeho starší filmy, ale i tak je to příjemný Burtonovský koncentrát a bez problémů a zádrhelů fungující pohádka. 8/10(18.2.2013)

Trochu mi uniká zmysel postmodernistického charakteru tohoto filmu. Narážky na známe staré horory sú tak zrejmé, že ľuďom znalých tématiky nijak zvlášť chytré pripadať nebudú a kto napríklad horory štúdia Universal nevidel (deti budú úplne mimo odkazov), tomu to bude fuk. Záver vážne nemusel byť v mlyne, Burton proste mohol vymyslieť niečo sofistikovanejšie, čo by na Frankensteina odkazovalo. Lepší je film, ak si vystačí s vlastnými nápadmi, ako napríklad oživovanie psa autobatériami. Alebo scenárom, od ktorého od začiatku presne neviete, čo čakať. Ak si o tom neprečítate vopred. Inak veľmi príjemný staromódny filmík pre všetky generácie, ale žiadna si ho nevychutná úplne naplno. Alebo sa mýlim, proste závisí to od vkusu.(31.10.2015)