Frankenweenie: Domácí mazlíček

Frankenweenie

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2012, 83 min

Tim Burton

John August, Tim Burton (původní scénář)

Danny Elfman

Chris Lebenzon

Scénografie:

Rick Heinrichs

Frankenweenie nie je dokonalým animákom, ale po dlhom čase je to Burtonov film, ktorý má dušu a nie je len hlúpou exibíciou bizarného sveta skrze efekty a hviezdne mená. Krásne vybudovaná atmosféra mestečka New Hampton umožňuje Burtonovi vytvoriť skupinku pochybných a bizarných detských hrdinov, s ktorých každý nesie svoju silnú charakterovú črtu. Zároveň film funguje ako pocta pôvodnému filmu, ktorého zápletka je tento krát obohatená o niekoľko dejových odbočiek. Dĺžka je dostačujúca a okrem samotnej pararely k Frankensteinovi je film aj fungujúcou paródiou na Jurský park, Godzillu, Netvora z morskej lagúny, Fantóma opery(trojzubý chlapec s neviditeľnou rybkou) a iné znamenité staré hororové filmy s monštrami. Bavil som sa a aj keď sa nejedná o high light či už Burtonovej tvorby, alebo stop motion animácie. Frankenweenie je príjemný a bizarný hodnotový rodiný film, ktorý dokazuje že Burton má ešte stále čo povedať, aj keď sa nejedná o nič nové.(30.12.2012)

Byl jednou jeden kluk, který měl rád svého pejska, a tato láska byla vzájemná. A když pejska srazilo auto a on zemřel, jeho mladý páníček jej oživil za pomoci elektřiny. V podstatě velmi banální příběh na motivy příběhů o Frankensteinovi, který má ale takové zvláštní kouzlo, až mě to samotného překvapilo. Možná za to může ten roztomile animovaný pejsek, který je srdečný, roztomilý, mazlící, prostě má vše, co by měl správný pejsek mít. Byl takový opravdový, a přitom kreslený. A k tomuto vynikajícímu základu v podobě hlavního zvířecího hrdiny byl přimíchán i děj, který ani na okamžik nenudil. Prostě jsem musel hlavnímu hrdinovi a jeho pejskovi ve všem fandit, a když film skončil, bylo mi to opravdu hodně líto. Chtěl jsem přídavek, přál jsem si, ať je film ještě o něco delší. A to je neklamná známka kvalit, které v sobě tento film, alespoň pro mě osobně, skrývá. Nemohu jinak, než nadšeně udělit maximální hodnocení a pochválit Tima Burtona za skvělou práci.(5.2.2017)

Goodbye Kitty! Burton is back! Zvrhlé, dojemné a upřímné, jako byl kdysi Střihoruký Edward.V komentářích jsem četl, že to lidem přijde bez srdce....nenechte se vysmát.Už dlouho jsem od Burtona neviděl nic srdcovějšího, jeho typický styl na vás dýchá z každého filmového políčka, promakaný scénář plný odkazů, všude na vás číhá Batman, Ospalá Díra, Střihoruký Edward, vše dokresluje typická Elfmanova hudba.Prostě všechno je, tak jak má být a jak to od Burtona jako jeho fanoušek chci cítit.Moc moc příjemné pokoukání a čistá radost.Dokonce jsem si i během filmu zvyknul na černobílou, ale ještě mi asi bude pár projekcí trvat, než se přestanu ptát jestli by tomu neslušela barva s filtrem hřbitovní šedi.95%.(27.12.2012)

Tim Burton: návrat ke kořenům. Tim Burton: znovu loutky. Mrtvá nevěsta byla fajn, Ukradené vánoce se staly legendou, ale původní Frankenweenie společně s Vincentem tvoří absolutní dřeň toho, kým Burton-umělec je. A proto je fajn, že sešívaný domácí mazel má příležitost připomenout tohle všechno. Je to hezké, je to milé, sice trochu sterilní a předpokládaně předvídatelné, ale pokud jste si doplnili i něco ze série The World of Stainboy, tak je to naprostý ideál. Pan Fousek vs netopýr vs gigantická želva vs Nové Holandsko & more.(7.1.2013)

Líbila se mi hodně atmosféra, ta byla super. Spoust odkazů na všelijaké klasické hororové prvky. Celkově mi to přišlo poměrně děsivé, hororové, rozhodně bych to neviděl jako animák pro děti. Je to zároveň takové praštěné, fantasijně mixlé spoustou věcí. Každopádně věštecká číča byla fajn, stejně jako většina postav, jež byly prostě dané dle různých schémat. Na animák v tom chyběl docela zásadní prvek, větší zábavnost. Ne že by to nudilo, ale nedá se říct, že by to vyloženě bavilo, nebo se to o to snažilo. Působí to krapet moc vážně, což jde ruku v ruce s tou snahou o děsivost, hororové vyznění. Nedalo se to cestou parodování, ale spíše jiné stylizace. Celkově jsem se na tohle dlouho těšil a nezklamalo, ale určitě to mohlo být ještě o fous lepší. Animace sice stylová, ale tahle mi zrovna moc nesednula. Zvláště spolužáci, nebo profesor, to bylo až moc karikaturní. Pro mě jeden z nej filmů, co jsem dosud od Tima Burtona viděl. 8/10(3.1.2014)

• - Želva Shelley svým jménem odkazuje na příjmení autorky původního románu „Frankenstein“ Marry Shelley. (DanteZ)

• - V jedné ze scén v závěru filmu je možné si na tabuli kina všimnout názvu jiného Disneyho filmu Bambi (1942). (Dracconnis)

• - Když Viktor provádí pokus na Sparkym a vytahuje ho pomocí řetězů ven z okna, řetězy zajistí páčkou, aby se neuvolnily. Ale poté, co blesky uhodí do Sparkyho, tahá za řetězy, aby ho dostal zpátky domů, aniž by uvolnil páčku, která řetězy jistila. (Reesam)