Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství

• Česko Zázrak ve Svaté Anně (více)
USA / Itálie, 2008, 160 min

Režie:

Spike Lee

Předloha:

James McBride (kniha)

Derek Luke, Michael Ealy, Laz Alonso, Omar Benson Miller, Pierfrancesco Favino, Valentina Cervi, Matteo Sciabordi, D.B. Sweeney, John Turturro (více)

Režisér Spike Lee (nar. 1957) patří k nejvýznamnějším současným černošským tvůrcům a v roce 2008 adaptoval pro film válečný román Jamese McBridea Zázrak v Santa Anně (2002), v němž autor líčí osudy několika příslušníků 92. pěší divize, složené z barevných vojáků (historicky přezdívaných Buffalo Soldiers), při kampani v italském Toskánsku. Čtyři z nich, seržanti Stamps (Derek Luke) a Cummings (Michael Ealy), desátník Negron (Laz Alonso) a prostoduchý vojín Train (Omar Benson Miller), uvíznou v malé vesničce za nepřátelskými liniemi. Tady se dostávají do místních partyzánských sporů, snaží se odrazit útočící Němce a vrátit se zpátky ke svým. (oficiální text distributora)

newer_more

Herecké obsazení dobré, natočeno velmi zdárně. Dala bych pět hvězdiček, ALE...to, co filmu ubírá je délka a chvílemi vleklé filozofické dialogy. Ano, jsou zajímavé, jsou k zamyšlení, ale kdyby se ubraly, film by měl rozumnou délku a byl lépe koukatelný. ()

Likan7

Já stále nevím, co si o Spikeu Lee myslet. On je dobrý filmař, režii má v malíku jak málo jeho kolegů, ale on mě prostě dokáže totálně unudit k smrti, nebo alespoň uspat. Buffalo Soldiers střídá skvělé a zajímavé momenty s příšernými dlouhými nudnými scénami, které můžou zajímat snad jen "ti jeho". Zázrak ve Svaté Anně má k tomu ale hodně nepřehledný scénář, který tomu dává hřebíček do rakve. Jednoduše jsem nevěděl na co se soustředit, co je opravdu důležité, a po skoro třech hodinách je pak člověk unavený už jen ze snahy to pochytat. Herecky si tu dal dohromady opravdovou skvadru, ale zase, scény se střídají jak při kulometné palbě a mě to jednoduše semlelo, a začalo nudit. ()

Giacomo

Scény s dialogy malého Angela a "velkého čokoládového obra" byly tak emotivní a roztomilé, že tento snímek posunuly podstatně výš než jsem zprvu očekával. Líbilo se mi, že Lee vštěpil každé z postav svou identitu, která lépe převedla celoplošné pojetí na konkrétní postavy. 5 stars nedávám jsen za přílišnou délku. ()

mazzarek

2h:33m délka filmu? Na to, že se tam skoro pořád jen mluvilo, je to strašně moc dlouhý. Některé scénky jsou nezáživné a nudné. Obvzláště ta, která se odehrává v malém městečku. Takové filmy si zaslouží daleko více válečné akce. Neříkám, že to není dobrý film, ale to ALE! ()

Tanus

Par zajimavych momentu a temat ale jinak priserne roztahane a zbytecne rozvetvene. Na valecny film o delce 160 minut je navic toho valceni vazne malo. Cekal jsem od toho vic, takze prece jenom trosku zklamani. ()

DJ Kritik

Zázrak v St. Anne je film v mnohom podobný filmu Zachráňte voj. Ryana. V tomto filme sa však nejedná o tak detailne podanie bojových scén ale o vykreslenie postáv. Hlavným rozdielom, ale je že je to hlavne o černoskej a portorikánskej jednotke, ktorá bojovala v Taliansku počas 2.sv vojny. Je to príbeh plný dojímavých scén, je to príbeh smiechu cez slzy a zároveň to stále neklesá do hlbín bezduchej táraniny. Je tu vykreslená ľudská bytosť, jej nedostatky i jej prednosti. Nenávisť medzi vlastnými ale i k nepriateľovi. Veľmi pekne vystihnutý moment, keď za za svoju záchranu a svoj úspech modlia rôzni ľudia k tomu istému Bohu. Kamera a strih dodávajú nesmiernu myšlienku nezmyselnosti našich konaní... ... ... ... ...... ............ ......................... ............ ............ Akcia: *** Realita: *** Vtiahnutie do deja: ***** Brutalita: * Myšlienky: **** ()

hackstolle

to se asi ani neda poradne komentovat, to se musi proste videt,... uz kvuli tomu zaveru, kvuli exterieru, ale i kvuli obstojnemu hereckemu provedeni... . . . vsechno to proste do sebe tak nejak hezky zapada, a to vcetne libozvucne italstiny maleho chlapce ()

Ernie_13

Podla mna film mal ovela ovela ovela vacsi potencial, nez v skutocnosti ukazal! A myslim si, ze za to moze rezia a pravdepodobne aj scenar....velka skoda! ()

Miloško

Vyhodiť z filmu začiatočné a záverečné pasáže z roku 1984 (ako súčasnosti vo filme) tak by to bolo ešte lepšie.Spikee Lee mohol z toho vyťažiť ešte viac,ale aj tak,sa mi tento príeh páčil,a nezdalo sa mi,že by dej v dedine bol príliš nudný,malo to svoje čaro vojnových rokov.Čo nepochopím,je svojvoľný preklad českého distribútora,origálny názov Zázrak v St.Anne nebol potrebný meniť. 7/10 ()

Akvidizerp

Z pohledu hlavní linie skvělé propracované a snově reálné. V ostatních liniích to chtělo, buď více dokreslit, nebo naopak upozadnit, postavu vůdce partyzánů. ()

Chopper

Rasizmus, Zrada, Vášeň, Krutosť vojny, Viera v Boha.........no uz dlho ma nezaujal tak silno ziadny film........scena pred kostolom vo mne rozohrala riadnu citovu burku..........ja tomu nemam co vytknut.....aj vojnove sceny sa mi pacili ...minutaž je adekvátna ku komplikovanému pribehu...vynikajúci fimový zazitok v kazdom pade..............VRELO ODPORUCAM ()

Patr1k

Nezvyčajné ako dokázal Spike Lee vytvoriť vojnový film, ktorý nie je vojnový film. Dlhá stopáž dáva poznať, že sa budú rozpracovávať charaktery postáv, čo konkrétne tomuto filmu pomáha, nenudil som sa vôbec i keď priznám, že častokrát som chytal amok skrz silno náboženské smerovanie filmu, ale vydržal som to, zázraky nejestvujú, no správna zhoda okolností (náhod) dokáže naozaj zamotať jednému život. Herecké výkony skvelé (nominácie hodné by som povedal), čo ma ale strašne dorazilo bola záverečná scéna situovaná tak divno, že sa mi do hlavy tislo silné WTF??? , každopádne odporúčam... ()

MUNRO

90% filmu=zoufalá nuda.Je nepochopitelné,proč někdo natočí 2,5 hodinový film,ve kterém se 2 hodiny takřka nic neděje a film tak k smrti nudí.Převážně se ve filmu mluví,nebo jen tak paběrkuje.Opravdu protivné je neustálé promlouvání k bohu,mluvení o bohu,modlení se k bohu,zkrátka nás asi pan režisér Lee nutí k něčemu,co je mu blízké.Pro mně osobně to jsou jen prázdná slova a když slovo bůh slyším ve filmu v každé druhé větě,mám chuť zmáčknout na ovladači stopku.A to se také zhruba po hodině a půl stalo.Na film jsem se těšil kvůli nádherné Toskánské krajině,válečnou akci a Johna Turturra.Všeho je ve filmu dohromady asi tak 10 minut čistého času,zbytek se promluví a prochodí,navíc prakticky celý film(a to i když se mluví!!!)je instrumentálně podladěný,což jednoznačně ztrácí na realističnosti. ()

brodži

Čokoládový obr. Chlapík, který se na první pohled stane člověku sympatickým. A k tomu jeho malý italský kamarád. Poutavý příběh, který má mnoho otazníků, které se divák dozví až na konci a přitom nenudí. Není to extra film, není to ani žádná skvělá podívaná. Možná , že příběh by mohl být lepší a kostými lepší ale pořád jde o ten děj. Ten dává tomu filmu to pravé grády. 5* ()

onde

Nejlepší pohádka z roku 2008, kde se na to hrabe přiblblej Slumdog Millionaire... Vyborná kamera, herecké výkony. Jen ta hudba mi místy přišla trošku mimo mísu... Jak psal někdo dole, natočit to C. Eastwood, tak se blejská na oskary. ()

lada32

Je mi to hrozně líto,ale u mě se dostavilo zklamání.Jeho starší filmy považuji za kultovní,novější 25.HODIN,SPOJENEC co jsem viděl mě nadchly.Ale tady bych stříhal a stříhal.Prostředek filmu se motal v nekonečných debatách vojáků a vesničanů.Děj přestával mít hlavu a patu.Slušné tempo ze začátku bylo ztraceno a už nenalezeno.Přitom jeho rukopis je nezaměnitelný a s jeho dvorním muzikotvůrcem T.Blanchardem,vždy vytvoří atmosféru při které běhá mráz po zádech.I zde Blanchard odvedl super práci,tak skvělý hlavní hudební motiv se jen tak neslyší.Zase se mi bohužel potvrdila po Tarantinově HANEBNYCH P.,teorie,že zámoří neumí ztvárnit 2.světovou.To umí asi jen Francouzi. ()

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (více)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (více)

Netradiční cestování v čase

Netradiční cestování v čase

21.06.2008

Sci-fi jsme tento týden rozhodně neopomíjeli, ale když padnou jména James Mangold a Spike Lee, je jasné, že dnes se na žánr podíváme trochu jinak. Mangold byl naposled spojován s adaptací… (více)