Noční jezdci

• Československo

Noční jazdci

Dobrodružný / Drama

Československo, 1981, 92 min

Opravdu velmi zajímavý námět a skvělé herecké obsazení, ale jako kdyby se tvůrci báli akce, spádu , napětí a schválně to zpomalovali a obírali o šťávu. Prostě nejsilnější dojem z celého filmu je obava: hlavně prosím neudělejme nějaký západní žánr, my jsme kluci z Československa a děláme jen film jako umění. Ať už to příběh žádá či nikoli, ať už to umíme nebo ne! Promarněná příležitost a přitom to ze začátku vypadá tak slušně...(30.10.2008)

• Martin741

Vychodny Western -- East Western -- odohravajuci sa na Slovensku. Tentokrat v podani dvoch hercov, ktorych som nikdy bohvieako neuznaval : Brzochudobneho/Vsichni Dobri Rodaci/ a Docolomanskeho /Medena Veza, Stratena Dolina/. Scenar je vsak obstojny, ide o paseractvo podmienkach Prvej Republiky. K tomu na zaver aj par vystrelov odznie. Samotny reziser Martin Obleceny vsak natocil aj lepsie filmy : namatkovo spomeniem strhujucu a mysticku Medenu vezu. Jedinym lakadlom pre mna, preco si film obcas pozriem, je herecka ucast Sone Valentovej /Zuza Foglikova z Kladiva na Carodejnice/. Dalsie dovody, preco pozerat tento east western, fakt nevidim. Fandom Vychodnych westernov som nikdy nebol. To uz skor klasicke spaghetti westerny s Budom Spencerom a Terence Hillom, pripadne Sergio Leone. 32 %(31.1.2013)

Rok 1920. Pohraniční obec ve Vysokých Tatrách. O povinnostech k československé vlasti přesvědčený nový velitel celníků, se svými rekruty a manželkou. A proti němu vůdce chudé horské osady, slibující svým zbídačeným lidem cestu za chlebem do Ameriky. Jen je třeba propašovat přes hranici ještě pár koní, i kdyby se mělo střílet... Šerif proti banditovi a jeho bandě, kde já jsem tyhle příběhy už viděl? Silný film Martina Hollého svou atmosférou připomíná i legendárního Kachyňova Krále Šumavy. Je radost se dívat, když hrají takoví bardi jako Radoslav Brzobohatý a Michal Dočolomanský, nebo ve vedlejší roli Petr Čepek. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=VrRzXYI7llo(8.4.2013)

Pro je tenhle film velké překvapení. Na jedné straně stojí strážce zákona, na straně druhé "Jánošík". Oba se snaží obhájit to své. Ptro dojde ke zcela zbytečným událostem. Brzobohatý s Dočolomanským jsou velmi výrazní herci. Takže bylo dobře, že byli postaveni proti sobě. Nevěděla jsem, na kterou stranu se mám přiklonit, jestli mám být na straně pohraničníků nebo na straně pašeráka Marka Orbana. Každý měl pro své chování složité důvody. Krásně prostředí drsných horských masívů vytvářelo perfektní atmosféru.(10.9.2012)

Místní drama, které stálo lidské životy zůstává v Praze či Bratislavě okrajovou záležitostí, kterou je zapotřebí ututlat. Dopad velkých dějin na poměry malé podhorské dědiny. Boj muže proti muži ve skvělém obsazení i provedení. Martin Hollý dokázal vybrat vždy nosná témata, která dokázal mistrovsky zpracovat.(8.4.2015)

• - Michal Dočolomanský bol rodákom z obce Nedeca, ktorá bola na základe Trianonskej mierovej zmluvy pričlenená k Poľsku rovnako ako dedinka, z ktorej je jeho postava Marek Orban. (milhouse86)

• - Nakrúcanie filmu bolo realizované v lokalitách Vysoké Tatry, Spišská Magura a Belianske Tatry. (dyfur)

• - Během natáčení filmu potkala Hana Gregorová svého osudového muže Radka Brzobohatého. (Roman.Ticka)