Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

pools

Na horách plyne čas prostě jinak, a přesně takový pocit mi navodil tento film. Příběh měl a silný, to že ho lidi zvyklý na šílené dějové zvraty s hromadou akčních scén a emocí nenašli je věc druhá. Film není ani tak o Aloisovy jako o poválečné situaci na Jesenicku, kde po válce nezbylo nic (lidi už vůbec ne) a čas tam neexistoval. Na tomto pozadí se rozehrává příběh "odvrženého" syna mstícího se jeho otci. Alois je jen pojítko díky svým vzpomínkám s mládí a jeho postava tak prochází dějem velmi pozvolna a jen spojuje jeho jednotlivé části. Kresba je skvělá, hudba mi taky seděla a děj hezky plynul, jako mlha ze Skřítku 5+ ()

RasputincZ

Na české poměry velmi atmosférický snímek, sympatický důraz na detail a flashbacky rýsují hlavní postavu a vše sedí jak má, problém nastává ve chvíli, kdy si trochu bystřejší divák spojí indície z prvního flashbacku a lehce prokoukne naprosto přímočarý děj, který je navíc vyprávěn dost nešikovně. Slavná rotoskopie, kolem které bylo v posledních měsících napsáno celkem dost, mě osobně moc neuchvátila. Nerad bych zbytečně hanil složitou práci animátorů, ale některé obličeje (především Karel Roden) mi nepřišly moc vyvedené. Alois Nebel mohl být revoluční film formou i obsahem, ale zůstane u přehypovaného snímku, který bohužel selhal v realizaci. ()

SaNcHeZ_cz

Jak se Češi snaží být světoví a celkem jim to jde. Alois Nebel je jasnou ukázkou, že když se sejdou schopní lidé, jde i v domácích podmínkách natočit obrazově odzbrojující, hudebně podmanivý, silně atmosferický snímek, který obstojí i v mezinárodní konkurenci. Škoda jen, že ta příběhová stránka lehce narušuje tu sympatickou poetiku, se kterou Alois prožívá svůj černobílý život. -- Lehce silnější tři, mírně slabší čtyři. Vzhledem k faktu, že se jedná o originální tuzemský produkt, rád lehce nadhodnotím. ()

Korbitch

Rozhodně klóbrc dólu před animací, ale to jsem chtěl jen podotknout na okraj. Co mě zaráží je fakt, že na filmu se pracovalo 5 let. Hmm, makat na filmu takovou dobu a potom mít pocit, že vzniknul za jeden víkend, to asi není dobře ne? Jedna reanimace otočky hlavy že trvala 15 hodin? Už to naprosto vidim. Makání na tomhle snímku byla jedna totální velká kalba, protože animace jedné otočky hlavy prostě 15 hodiny nekreslíte, to mi netvrďte. Celý to působí dojmem pravého holandského ementálu. Dobrá chuť i vůně, ale těch děr. ()

MartinezZ

A jo, budu vostrej - co to sakra mělo být? Jediným plusem byla výtvarná stránka, ta se skutečně povedla, ale to je všechno. Příběh to sice nějaký jaksi mělo, ale spláchl ho jesenický déšť. Smrsknout 80 minut na 45 a byla by to zajímavá filmová povídka. A tak tedy zase: buď forma nebo obsah. Obé v českém filmu nehledejme. Škoda, mohlo to být zajímavě ztvárněné drama, takhle je to jen zajímavě ztvárněné nic. Animátorům plus, režisérovi, scénáristovi a dramaturgovi ku*va velké mínus. ~ Kdyby alespoň tu "Neckářovu" písničku dali do titulků, namísto té blábolačky, zauvažoval bych o další *. ()

Asgy

Parádní atmosféra a výborné zpracování. Bohužel scénář bych si dovedl představit lepší. I tak jde ale v ČR o odvážný počin. ()

javak810i

Začnu asi tou nejlepší věcí na celém filmu a tou je zpracování. Je zajímavé, dobře se na něj kouká a dodává filmu kýženou atmosféru (také ale bylo dost drahé). Ovšem jinak mi příjde film celkem rozpačitý. Nejsem si scela jistý, co chtěl film diváku říci. A vůbec mi ten příběh (pakliže tam je) příjde až moc...epizodovitý. Prostě mám pocit, že fim začal v polovině vyprávění příběhu a skončil ještě před koncem. ()

ivishka

Jediné pozitivní na filmu: hezké krajinky, věrohodné siluety postav a jedna jediná věrohodná postava - animovaná a zároveň podobná skutečnému herci který ji takříkajíc hrál. Dokázala bych i ocenit pár trefných dialogů o politice a pak 4 slova : to mě po**r prsa. Dále nechápu jakýsi prolínání časů či co jakej smysl měla postava ženy s jejím jediným slovem co řekla LOJZÍÍČKUU LOJZOOO...ehm fakt super. No ona je jedna věc natočit film novou technologií abychom teda světu ukázali, že máme něco nového nebo něco co prostě nikde není. OK chápu tu snahu jenomže mě to prostě nezaujalo a natočit depresivní film a hodit ho do všech odstínů šedé, černé a bílé a udělat z něj vlastně stejně depresivní sestavu jako je naše země je fakt umění no..Nevím co se to děje za takové hrůzy, že česká filmová scéna se skládá z těchto etap: 1. staré české rodinné komedie, pohádky a staré dobré seriály( Žena za pultem, Taková normální rodinka..),2. přehoupli jsme se do přelomu mezi 20. a 21. stoletím kdy excelují filmy s válečnou tématikou, jak nejlépe zobrazit tehdy naprosté tabu, objevené trezorovky a jakési filmy bez smyslu a konečně 3. výsledná etapa kdy se dokonce někdo snaží natočit něco jiného a to jsou převážně "pohádky" s novodobými prvky nebo pokračování těch starých pak jakési točené dovolené v tom česky trapném duchu a nebo amaterské filmy....Nevím ale snažím se něják pochopit ten smysl toho, proč vlastně vůbec někdo točí nějáký film v této zemi......nechápu proč to nejde stejně dobře jako v Británii, Americe nebo Francii.... ()

Karlas

Pro znalce možná zklamání, ale já jsem si tento animovaný film skvěle užil. Poklidný a tajemný psychologický příběh z přelomu 80. a 90. let minulého století, do kterého se promítá drama odsunu sudetských Němců. ()

Sandiego

Není sporu, že jde o dílo velmi talentovaného tvůrce. I přes rotoskopingovou technologii jde cítit výrazné výtvarné cítění, smysl pro obrazovou zkratku je v některých případech až obdivuhodný, dramatický závěr je hlavně pro oko velmi působivý. Postavy jsou vykreslené a ztvárněné dobře, ovšem velkým problémem je, že je jejich vývoj či vůbec role silně upozaďována. Takřka nedějová expozice je značně neúměrná vůči zbytku filmu a film se vlastně rozpadá do tří epizod, mezi nimiž chybí dostatečné vazby. Gradace v závěru působí silně na smysly, ale v zásadě myšlenkově a dramaturgicky nefunguje. Když se pak člověk ohlédne při závěrečných titulkách zpět a řekne si, že na něčem tak jednoduchém a přímočarém stálo zato postavit tak náročný film, mrzí ho poměrně promarněná příležitost. Přesto Alois Nebel působí radost, třeba i tím, že sudetská atmosféra a pocit vykořenění je tu naznačen velmi dobře. Stálo by však za to, nenavozovat ráz tohoto kraje ryze vnějšími prostředky, ale promítnout ho více do samotného děje, prohloubit jej a přenést ho spíše na rovinu reflexe. Toto jsem od Nebela čekal a bohužel jsem zůstal ochuzen. I tak návštěvy kina nelituji. ()

befelemepsvz

Síla Aloise Nebela tkví zejména v atmosféře, která je silná a hutná. I jako doslova zkreslená dobová sonda zaujme a mnohé napoví. Vůbec ne černobíle. ()

filmsim

Skutečně promarněná příležitost. Mohlo se jednat o jakousi revoluci ve tvorbě animovaných filmů u nás, ale bohužel i přes naprosto špičkovou a dechberoucí animaci se spoustou nápadů a neokoukaný vizuál se tento snímek tvůrcům rozpadá pod rukama a to díky naprosto úděsnému scénáři. Člověk má pocit, že na tak poměrně krátkou stopáž se ve filmu dějí věci hodně pomalu a zároveň zkratkovitě. Tendence a vztahy postav nejsou dost často vysvětleny a tak jen divák tápe, kdo to vlastně je a proč dělá to, co dělá a bohužel ani po konečném vyvrcholení jsem příliš netušil, co to mělo vlastně znamenat. Výsledná myšlenka žádná a jen spousta otázek nakonec. Zamrzí to o to víc, protože je na tom vidět opravdu kus dobře odvedené práce, účást spousty dobrých herců, výborná hudba, ale ve finále je to stejně v podstatě k ničemu. 5/10 ()

PKD

Tak jsme se i v naší české kotlině, dočkali svého Temného Obrazu. Výborná atmosférická záležitost, s jako vždy geniálním panem Krobotem a s bezchybnou hudbou (která, jako by vypadla z nějaké Lynchovky) od kapely Priessnitz. K.Roden opět nezklamal a potvrdil mi, že nadále ve své kariéře bude zřejmě preferovat role s minimálním obsahem dialogů,nebo nejlépe...němé. Když jsem ho viděl poprvé zde nevěda, zda se mám smát či zuřit.:) A zase to má jednu vadu na kráse...ta absurdní stopáž. Krucinál, to nemohlo fakt být aspoň těch 90min.? P.s. nemyslel jsem, že je to možné, ale ta obluda Babčáková, je ještě hnusnější kreslená než v reálu. ()

Pierre

Studená černobílá animace s reálnými podklady (ale musel jsem se dočíst, jak to udělali) je skvělá. Hned od začátku mě to taky zaujala, věděl jsem, že bude fungovat a fungovala. Však už o tom bylo napsáno dost. Tak jsem se snažil zaměřit i na příběh a i při mé únavě na mě to záhadné vyprávění zapůsobilo. Není snad třeba pochopit hned vše, ale ta atmosféra opuštěného kraje v zimních nečase je přece výborná a postavu pana Nebela v přesném minimalistickém podaní Krobota si musí snad každý oblíbit. Vy si čtete jízdní řády-Uklidňuje mě to-Vždyť je to furt to samý dokola-No právě ()

erased

Luňákův, Rudišův, Švejdíkův a v neposlední řadě i Kružíkův Nebel u mě už od svého oznámení aspiroval na srdcovní záležitost. Ale i když si odmyslím vztah k domácímu prostředí Jesenicka, nemůžu se zbavit dojmu něčeho v českých luzích a hájích naprosto unikátního. Příběh, vyprávěný více obrazem než slovy, jakoby celou dobu přešlapoval na místě a přejížděl od jednoho šturcu k druhému, se nenápadně, někdy až lenivě blíží k poetickému konci. A když na ten vysněný úsměv konečně dojde, člověk si skoro přeje aby ten moment v nějaké mimosezóně vydržel aspoň do jara (sic). Díky atmosféře navozené hudbou, obrazem a historickým pozadím se tak ve výsledku může směle řadit mezi nejlepší české filmy. I když na to stejně sere pes. _____ P.S. Chtěl bych napsat, že Alois Nebel zraje jako Šerák, ale to by mu asi úplně nelichotilo. Desáté výroční promítání filmu ale ztvrdilo jeho pozici ne zcela doceněného kultu. ()

Lum3n

Absolutní vítěztví formy nad obsahem, snaha tvůrců nahradit chybějící děj povedenou vizuální stránkou byla většinou marná. Upřímě to byl asi nejnudnější film, jaký jsem v kině viděl a to počítám i německy mluvený dokument o migraci velryb. ()

zipper111

Obrovské zklamání, naprosto NIC se tam něděje, o NIC nejde, a na konci filmu, kdy se nestalo NIC, protože tam žádné NIC není, jsem si nepomyslel naprosot NIC!....Teda vlastně pomyslel, ale to za NIC nestálo... Pěkně udělané, zajímavě pojaté NIC. slabé 3* ()

vorheese

O atmosféře nemá cenu spekulovat. I když si Nebela pustíte v půlce léta, budete si připadat jako někde v chladné pohraniční deštivé noci. Otázkou však pro mě zůstává jestli byl příběh géniem minimalismu nebo důsledkem bezradnosti. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014