Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Německá loď Wilhelm Gustloff byla v lednu 1945 zasažena třemi sovětskými torpédy a okamžitě se začala potápět. Nastal zoufalý boj o přežití, při kterém zahynulo 5krát více lidí než při zkáze Titanicu. Tato katastrofa se vepsala do dějin... (oficiální text distributora)

Recenze (53)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Hraje si to na velkofilm, ale je to uplně obyčejnej nudnej a hlavně zdlouhavej film. Děj je natahovanej jak šprcka v rukách puberťáka a ničim mě nezaujal... člověk jenom čeká, kdy se to konečně začne potápět a všechno. Hlavně první díl je jenom čekání, než to konečně vypluje... Je to spíš takové seznamování s postavama... No k postavám... kromě toho, že se všichni chovaj jak němci, tak je taky hrajou němci a je to takovy hrozně německy... až moc německy, na muj vkus. Ale co bych čekal, když je to německy, že. Ale ti herci, ti to teda většina z nich to hráli jak v nějakym Doktorovi z hor, prostě uplni amatéři, ten režisér v tomhle směru (usměrňování hereckých výkonů) taky. Abych řek pravdu, nakonec jsem se na to dival jenom kvuli tomu, abych si zvopákl nějaky německy slovička... Ještěže sme se dočkali hlášky "všichni tady zemřeme", chch... ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Ani největší optimista pochopitelně nemůže očekávat od evropského televizního filmu velkolepou podívanou a la Titanic, nicméně přece jen jsem byl na konci poněkud zklamaný. Problém tohohle snímku nespočívá v tom, že je levný, ale v tom, že vypadá lacině. Gustloff se potápěla zhruba 50 minut a kdyby dokázali tvůrci těch 50 minut prodat do svého filmu aspoň přiměřeným způsobem, byl by můj dojem určitě vyšší. Protože jim ale něco podobného rozpočet neumožňoval nebo, lépe řečeno, nebyli schopni natočit útok na loď a její zkázu tak, jak jim to umožňovaly finance, je celková stopáž filmu přetažená, protože při podobném námětu divák jednoduše očekává právě drama potápějící se lodi. Místo toho snímek rozehrává několik individuálních příběhů cestujících na lodi, jenže jednotlivé postavy nejsou tak přitažlivé a herci natolik charismatičtí, aby to diváka skutečně upoutalo. Navíc scénárista si nechtěl připustit, že za zkázu lodi může fakt, že koncem ledna 1945 už Němci zdaleka neovládali Baltické moře, a tak rozehrál nepravděpodobnou story o infiltraci posádky sovětským špionem, resp. německým zrádcem. Skutečnost byla taková, že kapitán sovětské ponorky měl máslo na hlavě kvůli svému opakovanému opilství a zoufale potřeboval úspěch, takže zariskoval a potopil první loď, která se mu připletla do cesty... Celkově je Zkáza lodi Gustloff průměrný válečný film, který měl nepochybně větší ambice a mohl být natočený lépe. Celkový dojem: 50 %. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kamarád z Německa mi doporučil tento film na téma lodi Wilhelm Gustloff, o jejíž příběhu, přiznávám se, jsem ani nevěděl. O to více mě zajímal tento tříhodinový televizní film. Televizní píšu záměrně, protože je to na něm místy dost vidět. V celkovém kontextu to ale vlastně vůbec nevadí. Jsou tu dramatické postavy, je tu romance, všechno tak pasuje k sobě, i když je tu pár zbytečných scén, a na závěr je tu poslední půlhodina napětí, která na poměry filmu není vůbec špatně natočená. Pro edukativní činnost dost důležitý film. Téma, které se podle mě v době vydání filmu o Titanicu moc neslušelo, ale když se teď mluví o různých příbězích Němců z druhé světové války, tak určitě příběh, který je potřeba světu sdělit. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Tento komentář začnu trochu oklikou... V posledních dnech zrovna probíhalo šílenství kolem výročí 100 let od potopení Titanicu. Hromada lidí žije v přesvědčení, že to byla největší námořní katastrofa všech dob. Snažil jsem se tyto pomatence aspoň trochu poučit a odkazoval je právě na loď Wilhelm Gustloff (cca 9000 mrtvejch), ale dost mě překvapilo, jak málo informací je o týhle katastrofě k dispozici. Co se týče Titanicu, tak člověk na netu najde snad i to, jakou měl toho večera kapitán stolici. O potopení lodi Wilhelm Gustloff se nedá zjistit téměř nic. Zjistil jsem aspoň to, že o tom byl natočenej film, tak jsem se rozhodnul, že se na to podívám. A teď už k samotnýmu filmu... Z těch 3 hodin zabere samotný potopení lodi necelejch 30 minut. Když jsem si vzpomněl, jak jsem u Titanicu nadával, že se musim nejdřív prokousat 1,5 hod blbostma, abych se dočkal 1,5 hod celkem slušný katastrofický části, tak jsem měl skoro nutkání přihodit Titanicu ještě 1 hvězdu. Zase na druhou stranu musim uznat, že tady ten zbytek filmu nejsou žádný přeslazený sračky a občas se tam i něco zajímavýho odehrává. Nicméně asi bych to tvůrcům vrátil, aby to zkrátili tak na polovinu. Navíc tvůrci se ani moc nesnažili o to, aby film odpovídal skutečnosti, tak radši použili berličku o tom, že události se odehrály podobně a postavy jsou fiktivní. Pokud by někdo film podobnejch kvalit natočil o Titanicu, nejspíš by po tom nikdo ani neflusnul. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Dvoudílný televizní německý film o nejhorší lodní katastrofě, k níž došlo v průběhu 2. světové války a zahynulo při ní 6 - 9 tisíc lidí. Bez nějakého většího překvapení nebo větší dramaturgické linky lineárně a až dokumentaristicky vyprávěný příběh o největší námořní katastrofě, kdy zásah sovětské ponorky stál tisíce německých uprchlíků život. Už od úvodních scén tvůrci citově vydírají - jestliže někdo hned v úvodních scénách umírá, jsou to malé děti. Bledá tvář holčičky, pláč dítěte v pozadí, v šátcích zabalené nemluvně. A touto vyděrčaskou cestou se film ubírá dál, abychom po třech hodinách plakali nad osudy zemřelých. Osobně podobné citové vydírání nemám rád, i když filmařsky je snímek velmi precizní - jak je ostatně u Němců zvykem. Jednotlivé záběry jsou i trikově a výpravou na velké výši. Ale přece jen sledovat tři hodiny osudy lidí, s nimiž se snad ani nechceme sžít, když víme, že většinou všichni zemřou, je poněkud nudné a zdlouhavé. Navíc chybí poněkud hlubší vysvětlení, proč na jaře 1945 ti lidé prchají ze svých domovů zrovna před sovětskou armádou. Čeho se báli? A ostatně ta loď Gustloff byla válečná a měla výbavu na ničení sovětských ponorek. To jen tak por úplnost. V jedné z rolí se objeví i česká rodačka a herečka Dana Vávrová. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (2)

  • Filmové spracovanie najväčšej námornej katastrofy v dejinách, pri ktorej zahynulo až šesťnásobne viac ľudí ako pri skaze Titanicu. Niektoré historické pramene uvádzajú počet obetí od 6 000 do 9 400. Torpédovala ju sovietska ponorka S–13, 30. januára 1945 pod velením kapitána Alexandra Marineska. Nemecká loď Wilhelm Gustloff patrila organizácii Kraft durch Freude (V radosti je Sila) a bola pomenovaná po švajčiarskom nacionálnom socialistovi zavraždenom v roku 1936, Davidom Frankfurterom, ktorý mal židovský pôvod. Z Gustloffa urobili martýra Tretej ríše. Loď bola postavená v Hamburgu v známej lodenici Blohm & Voss, bola 208,5 metrov dlhá a 23,59 metrov široká a vážila 25 484 ton. Na vodu ju pustili 5. mája 1937. Po zásahu torpédom zo sovietskej ponorky sa potopila za 45 minút. Zo začiatku slúžila ako výletná loď (mala aj bazén a kino), neskôr ju prevzalo vojenské námorníctvo a slúžila ako nemocničná loď (Lazaretschiff), ale bola aj napriek Haagskym konvenciám čiastočne ozbrojená. Pri svojej poslednej plavbe bola preplnená utečencami z východného Pruska a vyplávala z prístavu Gotenhafen, Gdyňa v dnešnom Poľsku, do Kielu. V čase katastrofy mal vietor silu 7 stupňov, boli vysoké vlny, teplota vzduchu mala 17°C a voda 4°C. Keď sa o udalosti od admirála Dönitza dozvedel Hitler, v záchvate zúrivosti nariadil kapitána Zahna zastreliť ako poslednú obeť Gustloffa 3. februára 1945.

    Bilancia zachránených:
    Torpédoborec T 36: 563 zachránených
    Minolovka Löwe: 472 zachránených
    Minolovka M 387: 98 zachránených
    Minolovka M 375: 43 zachránených
    Minolovka M 341: 37 zachránených
    Parník Gottingen: 28 zachránených
    Torpedofangboot TF 19: 7 zachránených
    Fregata Gotland: 2 zachránení
    Hliadková loď 1703: 1 zachránený (kojenec) (Cicis)
  • Poslední film, ve kterém hrála Dana Vávrová (M.B)

Reklama

Reklama